Neler Yeni

sistemde CPU fan hızı bir anda artıyor

Erhanlk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Erhan Dundar
Arkadaşlar merhaba i5 13400F'li bir sistem aldım ve stok fan bulunuyor.test etmek için Valorant'a girdim. CPU sıcaklık değerlerim 60 derecelerde oynuyor. Kullanımı da yüzde 50'lerde BIOS'tan CPU fanını otomatik olarak ayarlamaya aldım. Lakin sıcaklık saniyelik arttığı anda fanlar bir anda hızlanıyor sonra eski haline geliyor bu durumda saniyelik olduğu için fan hızı sürekli değişiyor Bu durumu nasıl düzeltebilirim ve bu sıcaklık değerleri normal midir?

xenk2626

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
613
İsim
Kadir Efe Ulusoy
Arkadaşlar merhaba i5 13400F'li bir sistem aldım ve stok fan bulunuyor.test etmek için Valorant'a girdim. CPU sıcaklık değerlerim 60 derecelerde oynuyor. Kullanımı da yüzde 50'lerde BIOS'tan CPU fanını otomatik olarak ayarlamaya aldım. Lakin sıcaklık saniyelik arttığı anda fanlar bir anda hızlanıyor sonra eski haline geliyor bu durumda saniyelik olduğu için fan hızı sürekli değişiyor Bu durumu nasıl düzeltebilirim ve bu sıcaklık değerleri normal midir?
normal moda al pwm de

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Stok fands o hızlanma yavaşlamalar çok hissediliyor ve ses yapıyor doğrudur. Biraz fan profili ayarı sorunu azaltır ama olayın sebebi stok fan 😅

Dahası  
Reaksiyon skoru
85
İsim
Burhan Bey
CPU FAN ayarını, PWM moda alıp fan devrini sabit bir ayarda tut. Burada deneme yanılma yaparak, fan sesinin seni rahatsız etmeyecek bir devirde çalışmasını sağla. CPU ya stres testi yaparak sıcaklık değerlerini kontrol et. Bu şekilde yükselip alçalan fan devri sesinden kurtulmuş olursun.

Erhanlk

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Erhan Dundar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
açıkçası ayarlara pek hakim değilim o yüzden düzgün bir soğutucu alana kadar idare etmem gerek sanırım önerebileceğiniz bir soğutucu var mı
Stok fands o hızlanma yavaşlamalar çok hissediliyor ve ses yapıyor doğrudur. Biraz fan profili ayarı sorunu azaltır ama olayın sebebi stok fan 😅

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

Forum istatistikleri

Konular
953,719
Üyeler
150,330
Son üye
kerox1
Top Bottom