Neler Yeni

Çözüldü✓ Sisteme Kasa ve Cpu Soğutucusu Önerisi Gerekli

templar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
çağlar
Merhaba ilk defa kasa topladım. Tecrübeli kişilerden yorum alayım istedim.

Intel Core i5-13600K Fansız

MSI PRO Z690-A WIFI DDR4

GSKILL RipjawsV Siyah DDR4-3600Mhz CL18 16GB 64gb a tamamlayacagım 16x4 olarak

Kingston NV2 NVMe PCIe 4.0 SSD 1000G

Samsung Odyssey G3 LS27AG320NUXUF 27"inç

Kaldı kasa, psu ve işlemci soğutucusu.

Cougar MX660 Mesh RGB 850W 80+ Gold

Kasa ve psu için bunu tercih ettim. hem gold hem 850w hem de ön tarafta c type olması önemli.

işlemci soğutucusu ne almalıyım ? Ekran kartı şimdilik almayacağım.

templar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
çağlar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler hocam kasada önde c type yok sanırım. O yüzden bana yaramaz ama soğutucu yorumları güzel. Not aldım. 3090 eklemeyi düşünüyorum sisteme. Soğutucuyla beraber attığım kasada yer sıkıntısı olur mu ekran kartı da gelince ? Anakartta kapanan slot olur mu ? Bunları merak ediyorum

Atius

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
359
İsim
atacan atmaca
sen bu sistemi aldın mı?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
Kasa, psu, işlemci sogutucu ve ekran kartı hariç aldım. Bunlarda da emin olamadıgım için bir bilene sorayım istedim hocam
Gerisinden emin oldun yani? İade edebileceğin parça var mı? Monitör mesela.

templar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
çağlar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ah be abi am5 ddr5 toplardın bunun yerine...
https://www.sinerji.gen.tr/deepcool...wer-kasa-p-48097?utm_campaign=akakce&v=1.77.9 soğutuyucu attım kasa da bu iş yapar veya üstteki attığım.

yok hocam ya baktım da am5lere 7700X den daha iyi bence bu. Çoklu çekirdek önemli bana oyun değil amacım. Ryzen 7 7800X3D daha iyi ama ddr5 ram pahalı ve dahili wifi 2 slot m2 4 slot ram 128 e kadar destekleyen anakart alırsam çok yükseliyordu fiyat.
Gerisinden emin oldun yani? İade edebileceğin parça var mı? Monitör mesela.
değilim hocam. monitor niye kötü mü ? hepsi iade geçilebilir amazondan aldım sabah

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
değilim hocam. monitor niye kötü mü ? hepsi iade geçilebilir amazondan aldım sabah
Evet çok kötü. Maximum bütçeni bir söyle monitör dahil ve bilgisayarı ne için kullanacaksın.

templar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
çağlar
Evet çok kötü. Maximum bütçeni bir söyle monitör dahil ve bilgisayarı ne için kullanacaksın.
valla hocam 30-35 yaklaşık burası ekran kartı hariç. Ekran kartını nvidia alcam 24 vram. Yapay zeka işlemlerine kullanılacak ve sanal makinalar kurulacak bu sisteme.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,012
İsim
Hasan
valla hocam 30-35 yaklaşık burası ekran kartı hariç. Ekran kartını nvidia alcam 24 vram. Yapay zeka işlemlerine kullanılacak ve sanal makinalar kurulacak bu sisteme.
24gb vram derken 4090 mı alacaksın yoksa ikinci el 3090 falan mı?

O zaman topladığın sistemde pek bir sorun yok oyun oynamayacaksan. Çünkü 1080P çözünürlük pek iyi olmaz oyun için. 1080P alacaksan bile o monitör iyi değil.

Ram olarak bunu alabilirsin daha uyguna gelir ve uyumsuzluk sorunu olmaz 4 tane ayrı ayrı 16 gb almayacağın için. DDR5 toplamak istersen 5 bin civarı bir fark vermen gerekir anakart+64gb ram için. DDR5 değer mi değmez mi sen karar vereceksin.

SSD'yi bunu al.

Ya da biraz daha bütçen artarsa DRAM'li bunlardan birini.

Bu soğutucu 5000 altına alabileceğin en iyi soğutucudur.

Kasa PSU kendi attığın cougar alabilirsin 4090 ya da 3090 için işini görür.

Oyun oynamayacaksanız 4k bir monitör daha fazla çalışma alanı sunar.

İlla ki 1080P olsun derseniz de o Samsung yerine bunu alın. Üzerinde USB portları falan da var daha kullanışlı olur. Sayfa kaydırırken yellow tint y yada black smearing sorunu da olmaz VA'daki gibi.

templar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
çağlar
24gb vram derken 4090 mı alacaksın yoksa ikinci el 3090 falan mı?

O zaman topladığın sistemde pek bir sorun yok oyun oynamayacaksan. Çünkü 1080P çözünürlük pek iyi olmaz oyun için. 1080P alacaksan bile o monitör iyi değil.

Ram olarak bunu alabilirsin daha uyguna gelir ve uyumsuzluk sorunu olmaz 4 tane ayrı ayrı 16 gb almayacağın için. DDR5 toplamak istersen 5 bin civarı bir fark vermen gerekir anakart+64gb ram için. DDR5 değer mi değmez mi sen karar vereceksin.

SSD'yi bunu al.

Ya da biraz daha bütçen artarsa DRAM'li bunlardan birini.

Bu soğutucu 5000 altına alabileceğin en iyi soğutucudur.

Kasa PSU kendi attığın cougar alabilirsin 4090 ya da 3090 için işini görür.

Oyun oynamayacaksanız 4k bir monitör daha fazla çalışma alanı sunar.

İlla ki 1080P olsun derseniz de o Samsung yerine bunu alın. Üzerinde USB portları falan da var daha kullanışlı olur. Sayfa kaydırırken yellow tint y yada black smearing sorunu da olmaz VA'daki gibi.

ikinci el 3090 düşünüyorum. Önerdiğiniz ram ssd daha iyi ama daha pahalı. Ddr5 e değmez diye düşündüm fiyatlardan dolayı. Monitorü ips sanıp aldım :D va yazısını görmemişim. Sizinkiler yine daha iyi ama pahalı. 24 inc de istemiyorum açıkcası. Teşekkürler hocam.
hocam soğutucu güzel bir öneriymiş yabancılarda bunu önermiş. Deep Cool AK620 veya üstteki arkadaşın Deep Cool LT720 360mm nasıl sizce ? ne kullanırsam kullanayım 80 de mi gezer bu işlemci ?

kaan0513

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
253
İsim
Kağan UĞURLU
Merhaba ilk defa kasa topladım. Tecrübeli kişilerden yorum alayım istedim.

Intel Core i5-13600K Fansız

MSI PRO Z690-A WIFI DDR4

GSKILL RipjawsV Siyah DDR4-3600Mhz CL18 16GB 64gb a tamamlayacagım 16x4 olarak

Kingston NV2 NVMe PCIe 4.0 SSD 1000G

Samsung Odyssey G3 LS27AG320NUXUF 27"inç

Kaldı kasa, psu ve işlemci soğutucusu.

Cougar MX660 Mesh RGB 850W 80+ Gold

Kasa ve psu için bunu tercih ettim. hem gold hem 850w hem de ön tarafta c type olması önemli.

işlemci soğutucusu ne almalıyım ? Ekran kartı şimdilik almayacağım.
Aynı kasayı kullanan bir kişi olarak mx660 tavsiye etmem. Hem üstten 360 derece soğutucu desteği yok. Önden bir fan çıkarıp takıabiliyorsun ancak o da her model uyumlu olmuyor. PSU çok sesli çalışıyor. Onun yerine msi a850g psu, lanli kasa koombosu daha iyi olur. Kasaya o kadar çıkmayayım dersen de td500v2 al geç.
Ayrıca msi ın şu an geri ödeme kampanyası da var. Sıvı soğutucu deepcool iyidir fakat biraz sesli çalıştığı söyleniyor. Ses takıntın yoksa ilk tercih olsun. İkinci alternatif ise lianli galahad sl fan serisi indirimde yakalarsam çekicem bir tane zulada bekliyorum. :)

Top Bottom