Neler Yeni

Sistemi Yoran Oyunlarda Ekran Gidip Geliyor

nullock

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ahmet
Arkadaşlar merhaba buraya kasamı topladığımdan beri karşıma çıkan bir sorundan bahsedip sizden yardım isteyeceğim.
Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Sorunum şu ki yaklaşık 4 yıl önce aldığım kasamda ne zaman yüksek performans gerektiren oyunlara girsem( CS:GO, GTA 5, Rise Online, BDO gibi) ekranımda bazen yırtılmalar oluyor. Bazen oyundan çökme (crash) hatası alıyorum. Bazen ise ekran sürekli renk değiştirip sinyal yok yazısı geliyor ve PC reslemem gerekiyor. Enteresan yanı şu ki bu düzenli olarak olmuyor mesela CS:GO'ya giriyorum açtığım anda kapat hatası alıyorum ondan sonra tekrar açtığımda 7-8 saat kapanmadan gidiyor. Ama başka bir oyuna giriyorum bütün gün denesem de oyuna giremiyorum(linkteki videolarda gördüğünüz gibi). bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

örnek 1(oyun içi):
örnek 2(stress test):

SİSTEM ÖZELLİKLERİ
İşlemci: AMD Ryzen 7 2700X modeli.
EKRAN KARTI: AMD Radeon RX 570 Sapphire Pulse 4 GB.
BELLEK: 16 GB Hypex Fury 2400MHz
PSU: Corsair CV650 650W 80+ Bronze PSU CP-9020211-EU
ANAKART: ASUS Prime B350-PLUS

Not: Ekran kartı sürücülerim güncel. BIOS güncel.

Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Batuhan
merhaba bence bu sebep monitörle alakalı
Mesaj otomatik birleştirildi:

çünkü sistemle alakalı olamaz grafik kartıda değil

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Monitörünüz nedir?

kamyoncu36

80+ Bronze
Başka monitör ile deneyin

KebanFiru

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Hakan(KebanFiru)
Arkadaşlar merhaba buraya kasamı topladığımdan beri karşıma çıkan bir sorundan bahsedip sizden yardım isteyeceğim.
Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Sorunum şu ki yaklaşık 4 yıl önce aldığım kasamda ne zaman yüksek performans gerektiren oyunlara girsem( CS:GO, GTA 5, Rise Online, BDO gibi) ekranımda bazen yırtılmalar oluyor. Bazen oyundan çökme (crash) hatası alıyorum. Bazen ise ekran sürekli renk değiştirip sinyal yok yazısı geliyor ve PC reslemem gerekiyor. Enteresan yanı şu ki bu düzenli olarak olmuyor mesela CS:GO'ya giriyorum açtığım anda kapat hatası alıyorum ondan sonra tekrar açtığımda 7-8 saat kapanmadan gidiyor. Ama başka bir oyuna giriyorum bütün gün denesem de oyuna giremiyorum(linkteki videolarda gördüğünüz gibi). bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

örnek 1(oyun içi):
örnek 2(stress test):

SİSTEM ÖZELLİKLERİ
İşlemci: AMD Ryzen 7 2700X modeli.
EKRAN KARTI: AMD Radeon RX 570 Sapphire Pulse 4 GB.
BELLEK: 16 GB Hypex Fury 2400MHz
PSU: Corsair CV650 650W 80+ Bronze PSU CP-9020211-EU
ANAKART: ASUS Prime B350-PLUS

Not: Ekran kartı sürücülerim güncel. BIOS güncel.
Sorun muhtemelen "ekran kartı" kaynaklı. Kartı "Furmark" ile test tabii tutun. Sistem test sırasında çökerse veya hata verirse belirtin, sıkıntı olmazsa da ekran fotoğrafı atın.

merhaba bence bu sebep monitörle alakalı

çünkü sistemle alakalı olamaz grafik kartıda değil
"çünkü sistemle alakalı olamaz" neden? 🤔

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
acer kg241q 144hz 1ms
Buna benzer bir olayı monitörümde yaşamıştım. İlk başlarda aynı bu şekil ekran gidiyordu. Zaman geçtikçe giderek arttı ve en sonunda tamamen gidip bana renkleri göstermeye başlamıştı. Servise gönderdim iade ettiler. Önceki monitöründe de varsa eğer ekran kartından kaynaklı olabilir.

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Garip olan ekran boyle oldugunda hitching ya da fps drop olmuyor gpu load %100 de hep.

Tahmin etmem gerekirse vramde problem olabilir

nullock

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ahmet
Buna benzer bir olayı monitörümde yaşamıştım. İlk başlarda aynı bu şekil ekran gidiyordu. Zaman geçtikçe giderek arttı ve en sonunda tamamen gidip bana renkleri göstermeye başlamıştı. Servise gönderdim iade ettiler. Önceki monitöründe de varsa eğer ekran kartından kaynaklı olabilir.
monitörden olduğunu zannetmiyorum ama şimdi testini yapıcam ekran kartında problem varsa garantisi yok ne yapcağım bilmiyorum

Garip olan ekran boyle oldugunda hitching ya da fps drop olmuyor gpu load %100 de hep.

nasıl emin olabilirim

Son düzenleme:

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
monitörden olduğunu zannetmiyorum ama şimdi testini yapıcam ekran kartında problem varsa garantisi yok ne yapcağım bilmiyorum

nasıl emin olabilirim
Olamazsin. Teknik Servis bul 1 tane gonder

KebanFiru

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Hakan(KebanFiru)

Katılıyorum. Muhtemelen "reballing" gerekicek.

nullock

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ahmet
başka bir monitör kullanarak sorunun monitörde olmadığını anladım sanırım teknik servise yollayacağım ekran kartını

Katılıyorum. Muhtemelen "reballing" gerekicek.
bir teknik servise yazdım durumu söyledim chipset arızası olabilir dedi ama ben pek bilmiyorum

Top Bottom