Neler Yeni

Sıvı soğutmamın performansı zayıfladı.

equionx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
167
İsim
Ahmet küçük
Mastergel sürdüm CM 'nin orijinal. 5 yıldır kutusunda duruyordu belkide macun eskimiştir. Yeni macun alıp deneyeceğim bir hafta sonra. Ryzen 5 5600x takınca PC 'yi sıfırlayıp Bios 'u tekrar yaptım hocam. Montaj yaparken her zaman Bios pilini çıkartırım ne olur ne olmaz diye. Zaten ayarları biliyorum az çok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sıvı kendi kendine eskiyor mu? 5 sene az bir süre değil zaten. Sorun sıvı soğutmanın kendisinde olabilir mi yani? Ama düşünüyorum yani 1 ay önce Ryzen 5 5600 'ü 65 derecenin üstüne tam yükte bir kez bile çıkarmayan soğutma daha iyi bir kasada daha iyi bir sirkülasyon varken nasıl 73-74 dereceleri görüyor aklım almıyor. R5 5600x daha az ısınıyor testlerde üstüne üstlük.
Bazı sıvı soğutmalarda içinde azalabilir bazı modellerde devir dair yapiyo sürekli içindekini yeniliyo ony iyi araştırman lazım sıvı soğutmanın radyatöru tıkanmış olabilir tozdan o yüzdende hava almiyo sorunlar cikiyo olabilir termal macuna bakın kesin bitmişse değiştirin

XakoR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Hüseyin Efe
5600X daha fazla voltajla çalışıyor frekansı gereği. Zaten aynı model olsa bile 10 derece fark olabilir silikon kalitesi farkından.
Şans işi mi diyorsunuz yani anlayamadım. Aynı modelde nasıl 10 derece fark olabilir ki? Ürün aynı değil mi?

Bazı sıvı soğutmalarda içinde azalabilir bazı modellerde devir dair yapiyo sürekli içindekini yeniliyo ony iyi araştırman lazım sıvı soğutmanın radyatöru tıkanmış olabilir tozdan o yüzdende hava almiyo sorunlar cikiyo olabilir termal macuna bakın kesin bitmişse değiştirin
Hepsini bir kontrol edeceğim teşekkür ederim. Yeni macun kargodan gelsin de onu bekliyorum.

Hypnx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
452
İsim
Batuhan
El ile frekans ve voltaj değerlerini ayarlarsan max %1 kayıpla serin çalışır vaziyete getirirsin.

XakoR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Hüseyin Efe
El ile frekans ve voltaj değerlerini ayarlarsan max %1 kayıpla serin çalışır vaziyete getirirsin.
Valla dostum işlemci kaynaklı olduğunu sanmıyorum garip bir şekilde oldu olay. Söküp takınca 10 derece yüksek almaya başladım. 5600 ile 5600x arasında 10 derece hiçbir yerde göremedim. Ben mi yanılıyorum acaba. Sıvı soğutmam mı sorunlu anlayamadım. Acaba takarken bir şeyi yanlış mı yaptım diye bakıyorum ama her şey yerli yerinde.

Hypnx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
452
İsim
Batuhan
Valla dostum işlemci kaynaklı olduğunu sanmıyorum garip bir şekilde oldu olay. Söküp takınca 10 derece yüksek almaya başladım. 5600 ile 5600x arasında 10 derece hiçbir yerde göremedim. Ben mi yanılıyorum acaba. Sıvı soğutmam mı sorunlu anlayamadım. Acaba takarken bir şeyi yanlış mı yaptım diye bakıyorum ama her şey yerli yerinde.
Son çare olarak söyledim.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,051
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
YouTube
@Mehmet08
Şans işi mi diyorsunuz yani anlayamadım. Aynı modelde nasıl 10 derece fark olabilir ki? Ürün aynı değil mi?

Hepsini bir kontrol edeceğim teşekkür ederim. Yeni macun kargodan gelsin de onu bekliyorum.
Evet şans işidir. İşlemciyi oluşturan o silikon malzeme hep aynı kalitede olmaz. Dandik silikonda daha fazla voltaj istiyor daha fazla ısınıyor.

equionx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
167
İsim
Ahmet küçük

Sıvı sogutmanın radyatorunu hava makinesiyle temizleyin birde hocam tıkanıyor kanallar onuda yapında radyatör iyi hava alsın

Top Bottom