Neler Yeni

Sizlerin de aynı ağa bağlı olan diğer cihazlarınızın Public IP adresleri aynı mı?

Annawork

80+
İnternet sağlayıcısı: Türk Telekom
Modem: ZyXEL VMG3312-B10B
ISS IP Seçimi: Dinamik IP
Modem IP Seçimi: Dinamik IP

SORU: Sizlerin de aynı ağa bağlı olan diğer cihazlarınızın "Public" IP (77.111.11.11) adresleri aynı mı?.. Ve hangi servis sağlayıcısını kullanıyorsunuz?

KONU:

Dizüstü bilgisayar ile masaüstü bilgisayarın IP adreslerini kontrol ettiğimde aynı Public IP adresine sahip olduklarını gördüm.
Ancak her iki cihazda da herhangi bir IP çakışması veya internete bağlanamama problemi yoktu.
Modemi kapatıp açtığımda problemin düzelmediğini gördüm ve son olarak modemi resetledim.
Ancak problem hâlâ aynıydı; modemi her yeniden başlattığımda yeni bir IP adresi ataması olmasına rağmen cihazların kendisine ait farklı IP adresleri olmuyor.
Evdeki diğer cihazlarda da durum aynı.

Yaptığım araştırmalar sonucunda IPv4'te bulunan IP adreslerinin tükenmesi sonucu bu tarz bir sisteme geçildiğine dair bilgilere rastladım.
Artık her cihazın ayrı IP adresine sahip olması olayının kaldırıldığını, onun yerine sadece modeme bir IP ataması yapıldığını ve o ağa bağlı tüm cihazların da aynı Public IP adresi ile internete giriş yaptıklarını öğrendim.

Bu durum yüzünden ne yazık ki bazı site ve uygulamalarda birçok kişinin problem yaşadığını ve bu problemlere bazı çevrimiçi oyunlarda da rastlanıldığını öğrendim.
Problemin çözümü ve IPv6'nın son kullanıcıya sunumu hakkında bilgi almak için Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradım.
Ancak ne yazık ki Türk Telekom müşteri hizmetleri birçok konuda olduğu gibi bu konuda da bilgi eksikliğine sahip.

Son düzenleme:

naberr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
352
İsim
naber
modem tek ip adresi alır ipv4 olarak. ip çakışması sen modeme otomatik verilmiş 192.168.1.12 ile bağlısın diyelim. başka biri elle ip vermeye çalıştığında kontrol etmeden bilgisayarına senin ipyi 192.18.1.12 yazarsa çakışma o zaman olur. ipv4 sitelere bağlanmada sorun yaşatmaz. her cihaza farklı ip vermese de porttan istediğin cihaza bağlanabilirsin yani sorun bu değil sorun türktelekom ipv4 dağıtması için alet almalı ve bu yüzden port yok sorunu oluyor + online oyunlarda sen banlanırsan sistemdeki diğer kişilerde banlamış oluyor kötü tarafı bu işte sen modemi resetlersen statik ip yoksa ip adresin değişiyor tabi siteler ip ban atarken 10-30 gün falan atıyorlar süresiz ban atmıyorlar çünkü belli bir süre sonra senin ip başkasına verilebiliyor sınırsız ip yok çünkü.
+ipv6 2 avantajı olur ipv4 veren kutular kalkacağı için serverla daha hızlı iletişim olur biraz daha ms azalır diyorlar ve ip adresi bol olduğundan her makineye farklı ip adresi verilebileceğinden biri banlanırsa diğeri etkilenmeyeceğinden bahsediyorlar olay sadece bu başka bir şey yok. ipv6 henüz yeni olduğundan daha bir çok online oyun desteklemiyor. geçişler hızlandı tabi bir çok operatör vermeye başladı türknet veriyor şuan türktelekom deneysel olarak başladı bazı illerde geçişler yavaştan başladı modemden aktif etmek gerekli tabi ipv6 yazan kısmı

Son düzenleme:

Annawork

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
modem tek ip adresi alır ipv4 olarak. ip çakışması sen modeme otomatik verilmiş 192.168.1.12 ile bağlısın diyelim. başka biri elle ip vermeye çalıştığında kontrol etmeden bilgisayarına senin ipyi 192.18.1.12 yazarsa çakışma o zaman olur. ipv4 sitelere bağlanmada sorun yaşatmaz. her cihaza farklı ip vermese de porttan istediğin cihaza bağlanabilirsin yani sorun bu değil sorun türktelekom ipv4 dağıtması için alet almalı ve bu yüzden port yok sorunu oluyor + online oyunlarda sen banlanırsan sistemdeki diğer kişilerde banlamış oluyor kötü tarafı bu işte sen modemi resetlersen statik ip yoksa ip adresin değişiyor tabi siteler ip ban atarken 10-30 gün falan atıyorlar süresiz ban atmıyorlar çünkü belli bir süre sonra senin ip başkasına verilebiliyor sınırsız ip yok çünkü.
Modeminize bağlı olan tüm cihazların Public IP adreslerinin aynı olup olmadığını kontrol edebilir misiniz?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
964,799
Üyeler
152,330
Son üye
Morchies
Top Bottom