Neler Yeni

Soğutmadan böyle ses geliyor ve pc kapanıyor.

Cemmy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Oguzhan Reva
Merhaba dostlar, bugün yeni sistem aldım ve sorunsuzca kullanıyordum, birden sıvı soğutmadan aşırı yoğun bir fan sesi geldi ve sonra ekran gitti, klavye ve mouse'da halen güç ve ışık vardı. Aynı şekil kasada da. Sıcaklık ve voltaj değerleri ekte, aynı zaman bir tane de video koydum. Yardımcı olursanın çok sevinirim. Video linki: https://files.catbox.moe/eledxl.mp4

Ekler

• resim_2024-07-07_165502596.png
    resim_2024-07-07_165502596.png
    122.2 KB · Hit: 20

Akanizzm

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Burak Ahmet AKAN
Instagram
akanizzm
Steam
akanizzm
Discord
akanizzm
Aynı şekilde problem yaşadığımda Ekran kartından olduğunu anlamıştım. Sorunun CPU olmayabilir.

Cemmy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Oguzhan Reva
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Aynı şekilde problem yaşadığımda Ekran kartından olduğunu anlamıştım. Sorunun CPU olmayabilir.
Boştayken pek bir sıkıntı yok, render alınca böyle oluyor bazen.

Armi3067

80+ Bronze
İşlemcin nedir? Render alırken maksimum sıcaklık değerin nedir? Render alırken ne kadar süre sonra ekran gidiyor?

Cemmy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Oguzhan Reva
Hangi programdan render alıyorsun?
Blender.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşlemcin nedir? Render alırken maksimum sıcaklık değerin nedir? Render alırken ne kadar süre sonra ekran gidiyor?
ilk render alırken böyle bir sorun yoktu, 2. renderi alırken birden oldu. Sıcaklıklar genelde 50-55 derece arası. İşlemcim

Ryzen 9 7950X3D ama ekran kartı ile render alıyorum, cpu ile değil.​

Armi3067

80+ Bronze
Sıcaklıklar 50-55 derece arasında fanların o hızda dönmesi normal değil, o sıcaklıklarda daha düşük devirde dönmesi lazım herhangi bir ayar yapılmadıysa tabii, arkadaşın dediği gibi gpu'dan da olabilir. integrated gpu var ise onunla dener misin aynı sorunu yaşıyorsan gpudan değildir muhtemelen.

Cemmy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Oguzhan Reva
Sıcaklıklar 50-55 derece arasında fanların o hızda dönmesi normal değil, o sıcaklıklarda daha düşük devirde dönmesi lazım herhangi bir ayar yapılmadıysa tabii, arkadaşın dediği gibi gpu'dan da olabilir. integrated gpu var ise onunla dener misin aynı sorunu yaşıyorsan gpudan değildir muhtemelen.
Onu nasıl yapacağım tam olarak? Ayar yapıldı mı bilmiyorum ki.

Armi3067

80+ Bronze
İşlemci içerisinde grafik birimi var mı? ekran kartını söküp görüntü kablosunu anakartına bağlaman gerekli, sürücüleri kur render al. harici ekran kartı gibi almaz ama sonuçta render alıcaktır kapanırsa sorun ekran kartından değildir, kapanmaz ise sorun ekran kartında.

Cemmy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Oguzhan Reva
İşlemci içerisinde grafik birimi var mı? ekran kartını söküp görüntü kablosunu anakartına bağlaman gerekli, sürücüleri kur render al. harici ekran kartı gibi almaz ama sonuçta render alıcaktır kapanırsa sorun ekran kartından değildir, kapanmaz ise sorun ekran kartında.
Şu an render alıyorum hocam, ama gene aynı şekilde fanlar hızlı çalışıyor, hem kasanın hem soğutucunun.

İşlemci ile render alırken de değerler bu şekilde, bir gariplik var ama anlamadım. 6 dakika geçti halen kapanma yok..
1720362517971.png

Render bitti, şu an 2 dakika geçti ve değer normale döndü, halen kapanma sorunu gözükmüyor.
1720362770757.png

Son düzenleme:

Armi3067

80+ Bronze
Tamam render alırken 50-55 olmuyormuş, 80 derece oluyor 80 derecede böyle dönmesi normal fakat o ses tam olarak hangi fandan geliyor emin olmanız lazım cpu soğutucudan mı gpu fanlarından mı ve rahatsiz ediyor ise cpu fan 80 derecede atıyorum 2500rpm ise 80 derece 2000rpm olacak şekilde yapın ses azalır sıcaklıkta duruma göre artmaz veya 1-2 derece artar. şuan normal gibi

Cemmy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Oguzhan Reva
Tamam render alırken 50-55 olmuyormuş, 80 derece oluyor 80 derecede böyle dönmesi normal fakat o ses tam olarak hangi fandan geliyor emin olmanız lazım cpu soğutucudan mı gpu fanlarından mı ve rahatsiz ediyor ise cpu fan 80 derecede atıyorum 2500rpm ise 80 derece 2000rpm olacak şekilde yapın ses azalır sıcaklıkta duruma göre artmaz veya 1-2 derece artar. şuan normal gibi
Soğutucudan geliyor dostum, o ayarları bios menüsünden mi yapapacağım?

Sürücü kaynaklı olabileceğini okudum, sürücüleri temizledim ve şu anlık kapanma gibi bir sorun yok.. Sıcaklık değerleri de normal.

Şu an kendi ayarları böyle, render almıyorum ve boşta, düşüreyim ve, tavsiye ayarların neler?

1720364453468.png
1720364465664.png

Son düzenleme:

Armi3067

80+ Bronze
80 derece olan kısmı mesela 60 ile aynı yaparsan 60 derecedeki hızıyla döner artık ses ve performans olarak sana kalmış buradaki ayarlar, rahatsız olmıyacağın ama bir yandan da render da 90 dereceyi geçmeyecek şekilde ayarlayabilrsin, Fakat merak ettiğim işlemci ne sendeki o sıvı soğutucu ile o ısılara çıkıyorsa.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
945,896
Üyeler
148,940
Son üye
redstlla
Top Bottom