Neler Yeni

Son zamanlarda yeni gelen NVIDIA Game Ready sürücülerinin bozuk olması

berke.

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,176
İsim
Berke
537.58 ve 546.01 sürümleri %70 sıkıntısız adamlar yeni güncelleme getire getire sürücüleri daha çok bozuyor ve halen stuttering ve flickering problemlerine şahit olmaya devam ediyoruz, şahsi olarak ben bu karta sürücüleri problemsiz ve ileride sıkıntı yaşamayacağım için para verdim fakat son sürücüler tamamiyle bozuk 2 saniyede bir FPS dropları mı dersin, Google'da dolaşırken bir anda flicklenen ekran mı dersin.
NVIDIA forumlarını gezdiğim vakit sürekli insanların problemler için haykırdığını ve düzeltme beklerken isyan ettiklerini gördüm fakat klasik Marka fanboyları işin cılkını çıkartıp insanların sinirlerini bozmakla meşgüller tabikide NVIDIA'da piyasada rakipsiz bir firma olduğu için rahat rahat çözmeye uğraşıyoruz diyip insanları geçiştirmeye çalıştığını düşünmeye başladım.
Bende aynı şekilde NVIDIA forumuna bir kaç cümle yazdım ve bu karta bu kadar para verdiğimizi ve bu sorunların 1.5-2 aydır çözülmediğini yazdığımda bir fanboy dikkatimi çekti, kendisine ben bu sorunsuz Driver için para ödediğimi eğer sorun yaşamak isteseydim RX 7700XT tercih edebileceğimi söylediğimde bana sen sürücüye mi 500$ veriyorsun bunlar temel şeyler vb. diye zırvalayıp durdu aklı sıra bana sürücülerin ne işe yaradığını öğretmeye çalışıyor sanırsam.
Sorun yaşayan bir çok insan var ve bir çok forumda bununla ilgili bir ton konu açılıyor ve insanlar bu durumun GPU'dan kaynaklandığını düşünüyor genellikle konularda da doğru düzgün cevap alamıyorsunuz sizin iyice araştırıp kendiniz cevabı çıkarmanız gerek.
Eğer ki 4000 serisi bir NVIDIA kart almak istiyorsanız bu dediklerimi dikkatlice okuyun ve kartı aldığınız vakit bu problemleri yaşadığınızda en azından aklınızda neden kaynaklandığı ile hakkında fikirler oluşur.
Bu flick probleminin raporu 4060 TI için yazılmış fakat bazı 4070 ve daha üst kartlarda bu problemleri yaşayan gördüm.
Ben şimdilik şu algıdan çıkılması gerektiğini düşünüyorum, NVIDIA'nın sürücüleri sorunsuz AMD kartlardan çok daha iyi alıp geçin.
7000 serisi gayet güzel olmuş ve gördüğüm kadarıyla Forum'da veya başka bir yerde Wattman hatası vb sıkıntılar yaşayan bir insan görmedim. (Gözden kaçırmış olabilirim)
Konudaki amacım herhangi bir marka fanboyluğu yapmak değil şu an ki NVIDIA tarafındaki sürücülerin hatalı olduğu hakkında bilgi vermek istediğim bir yazı oldu.
Eğer dediğim problemleri yaşıyorsanız 546.01 veya 537.58 sizin problemlerinize çözüm olabilir fakat 537.58 sürümünde flickering çok daha fazla fakat anlık fps dropları yaşamazsınız.
546.01 ise ikisinin harmanlanmış hali gibi bir şey yani en mantıklı kullanılması gereken sürücü 546.01 bana göre.

johan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,364
İsim
ismail
Driver sorununun 1-2 ayda çözülmediğini söyleyip amd tercih edeceğini söylersen tabi dalga geçerler.Amd ''ati radeon'' serisinden bu yana driver sorunlarını çözememiş yada çözmemiş bir firma.Dalga konusu olman normal.Nvidia zırt bırt güncelleme yayınlıyor zaten.Çözerler yakında.

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Sorunu detaylı olarak araştırmadım fakat denk geldiğim sistemlerde ağırlıklı olarak Win. 11 var, ve bu OS kaynaklı mı diye bir araştırma yapacaktım vazgeçtim. Şöyle bir durum da olabilir, belli üreticilerin ürettikleri kartlar ile uyumsuzluk yaşanıyor ve o kartlarda bu olaylara neden oluyor olabilir, dediğim gibi bunun detaylı bir araştırmasının raporun tutulması lazım. (Bu sorun AMD sapphire kartlarda bolca oluyordu geçmişte, watman 5-10 kat daha fazla oluyordu sapphire kartlarda). Benzer bir sorun da anakartların Chipset/BIOS sürümleri ile akalı da olabilir, yeni bir şeyler eklendiyse yeni GPU sürümlerde.

NVIDIA'nın driver konusunu salacağını düşünmüyorum, ağır ağır yapalım tarzında fakat çözemedikleri bir sorun olduğu ortada. 2 ayda bir sorunu çözememek de pek normal bir durum değil. O zaman AMD'den ne farkın kalıyor demekte haklı duruma düşebilirler insanlar.

Oyun oynayan birisi AMD kart düşünebilir fakat işin ucuna yan teknolojiler ve iş girdiği zaman AMD kartlar direkt eleniyor.

berke.

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,176
İsim
Berke
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Driver sorununun 1-2 ayda çözülmediğini söyleyip amd tercih edeceğini söylersen tabi dalga geçerler.Amd ''ati radeon'' serisinden bu yana driver sorunlarını çözememiş yada çözmemiş bir firma.Dalga konusu olman normal.Nvidia zırt bırt güncelleme yayınlıyor zaten.Çözerler yakında.
7000 serisi gayet iyi driver konusunda eğer 6000 veya 5000 serisi bir kart tercih etseydim tabikide NVIDIA tarafını tercih ederdim :D bu bence dalga konusu değil hele ki şu an 7700xt 4060 TI'dan çok daha ucuz bir kart ve performansı çok daha yüksek burada bir dalga olayı bana göre çok mantıksız, ek olarak bu düzeltmeyi neredeyse 2 aydır bekliyoruz ve bilin bakalım fix yok! Sadece yeni çıkan oyunlara optimize driverlar yayınlıyor sayın NVIDIA! :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorunu detaylı olarak araştırmadım fakat denk geldiğim sistemlerde ağırlıklı olarak Win. 11 var, ve bu OS kaynaklı mı diye bir araştırma yapacaktım vazgeçtim. Şöyle bir durum da olabilir, belli üreticilerin ürettikleri kartlar ile uyumsuzluk yaşanıyor ve o kartlarda bu olaylara neden oluyor olabilir, dediğim gibi bunun detaylı bir araştırmasının raporun tutulması lazım. (Bu sorun AMD sapphire kartlarda bolca oluyordu geçmişte, watman 5-10 kat daha fazla oluyordu sapphire kartlarda)

NVIDIA'nın driver konusunu salacağını düşünmüyorum, ağır ağır yapalım tarzında fakat çözemedikleri bir sorun olduğu ortada. 2 ayda bir sorunu çözememek de pek normal bir durum değil. O zaman AMD'den ne farkın kalıyor demekte haklı duruma düşebilirler insanlar.

Oyun oynayan birisi AMD kart düşünebilir fakat işin ucuna yan teknolojiler ve iş girdiği zaman AMD kartlar direkt eleniyor.
Son olarak bir kullanıcı Windows 11 Insider güncellemesinde bir sıkıntı olmadan kullanabildiğini yazmıştı ama tek bir kişi söylediği için bunu şu anlık iddia diye sayabilirim, bu durum kartla ilgili bir durum olmadığını düşünüyorum çünkü her marka ve genellikle 4070-4070 TI-4080 hatta 4090'a kadar böyle problemler yaşayanı gördüm.
Hatta bi ara cidden OS problemi olabileceğini düşünüp 10'a dönmüştüm fakat bir çözüm olmamıştı yeni Windows güncellemesini dört gözle bekliyorum bakalım cidden sorun OS'damıydı yoksa NVIDIA sürücülerinde'mi göreceğiz.

Siaus

80+
537.58 ve 546.01 sürümleri %70 sıkıntısız adamlar yeni güncelleme getire getire sürücüleri daha çok bozuyor ve halen stuttering ve flickering problemlerine şahit olmaya devam ediyoruz, şahsi olarak ben bu karta sürücüleri problemsiz ve ileride sıkıntı yaşamayacağım için para verdim fakat son sürücüler tamamiyle bozuk 2 saniyede bir FPS dropları mı dersin, Google'da dolaşırken bir anda flicklenen ekran mı dersin.
NVIDIA forumlarını gezdiğim vakit sürekli insanların problemler için haykırdığını ve düzeltme beklerken isyan ettiklerini gördüm fakat klasik Marka fanboyları işin cılkını çıkartıp insanların sinirlerini bozmakla meşgüller tabikide NVIDIA'da piyasada rakipsiz bir firma olduğu için rahat rahat çözmeye uğraşıyoruz diyip insanları geçiştirmeye çalıştığını düşünmeye başladım.
Bende aynı şekilde NVIDIA forumuna bir kaç cümle yazdım ve bu karta bu kadar para verdiğimizi ve bu sorunların 1.5-2 aydır çözülmediğini yazdığımda bir fanboy dikkatimi çekti, kendisine ben bu sorunsuz Driver için para ödediğimi eğer sorun yaşamak isteseydim RX 7700XT tercih edebileceğimi söylediğimde bana sen sürücüye mi 500$ veriyorsun bunlar temel şeyler vb. diye zırvalayıp durdu aklı sıra bana sürücülerin ne işe yaradığını öğretmeye çalışıyor sanırsam.
Sorun yaşayan bir çok insan var ve bir çok forumda bununla ilgili bir ton konu açılıyor ve insanlar bu durumun GPU'dan kaynaklandığını düşünüyor genellikle konularda da doğru düzgün cevap alamıyorsunuz sizin iyice araştırıp kendiniz cevabı çıkarmanız gerek.
Eğer ki 4000 serisi bir NVIDIA kart almak istiyorsanız bu dediklerimi dikkatlice okuyun ve kartı aldığınız vakit bu problemleri yaşadığınızda en azından aklınızda neden kaynaklandığı ile hakkında fikirler oluşur.
Bu flick probleminin raporu 4060 TI için yazılmış fakat bazı 4070 ve daha üst kartlarda bu problemleri yaşayan gördüm.
Ben şimdilik şu algıdan çıkılması gerektiğini düşünüyorum, NVIDIA'nın sürücüleri sorunsuz AMD kartlardan çok daha iyi alıp geçin.
7000 serisi gayet güzel olmuş ve gördüğüm kadarıyla Forum'da veya başka bir yerde Wattman hatası vb sıkıntılar yaşayan bir insan görmedim. (Gözden kaçırmış olabilirim)
Konudaki amacım herhangi bir marka fanboyluğu yapmak değil şu an ki NVIDIA tarafındaki sürücülerin hatalı olduğu hakkında bilgi vermek istediğim bir yazı oldu.
Eğer dediğim problemleri yaşıyorsanız 546.01 veya 537.58 sizin problemlerinize çözüm olabilir fakat 537.58 sürümünde flickering çok daha fazla fakat anlık fps dropları yaşamazsınız.
546.01 ise ikisinin harmanlanmış hali gibi bir şey yani en mantıklı kullanılması gereken sürücü 546.01 bana göre.

son 1 aydır küçük de olsa hafif hafif droplar özellikle ağır oyunlarda gözüme çarpıyordu ve rahatsız ediyordu ve fps düşüşü vardı sorun driver kaynaklı olduğunu görünce sevinsem mi üzülsem mi bilemedim

berke.

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,176
İsim
Berke
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
son 1 aydır küçük de olsa hafif hafif droplar özellikle ağır oyunlarda gözüme çarpıyordu ve rahatsız ediyordu ve fps düşüşü vardı sorun driver kaynaklı olduğunu görünce sevinsem mi üzülsem mi bilemedim
546.01 sürümünü deneyin büyük ihtimalle hafif drop problemizde çözülebilir benim yaşadığım deneyimler anlık ciddi droplardı yani mouse kaydırınca kart 30-40W'lara kadar düşüyor ve inanılmaz bir drop yiyordum şu anlık 546.01 sürücüsünde o şekil bir problem yaşamadım sadece bu Google'da takılırken flickering problemi var o kadar.

Siaus

80+
546.01 sürümünü deneyin büyük ihtimalle hafif drop problemizde çözülebilir benim yaşadığım deneyimler anlık ciddi droplardı yani mouse kaydırınca kart 30-40W'lara kadar düşüyor ve inanılmaz bir drop yiyordum şu anlık 546.01 sürücüsünde o şekil bir problem yaşamadım sadece bu Google'da takılırken flickering problemi var o kadar.
teşekkür ederim umarım en kısa sürede sağlam bir driver ile çözülür şu sorunlar

zerolite

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,277
İsim
Mertcan
İlgilendiği Kategoriler
Kripto
Bende de buna benzer sorun mevcut, zaten konumda da bir hayli konuştuk. Hala iade edip etmemek arasında kaldım yazılımsal mı donanımsal mı anlamış değilim. Bende ekstra olarak oyunlarda da oluyor.

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Yeri gelmişken sorayım, studio sürücleri ile hiç test ettiniz mi?

berke.

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,176
İsim
Berke
Yeri gelmişken sorayım, studio sürücleri ile hiç test ettiniz mi?
Hayır hiç denemedim bildiğim kadarıyla Studio sürücüleri ciddi FPS düşüşüne sebep oluyordu.

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Hayır hiç denemedim bildiğim kadarıyla Studio sürücüleri ciddi FPS düşüşüne sebep oluyordu.

Bunun olduğunu sanmıyorum. Studio sürücüler, Game sürücülere göre daha uzun süre testlerden geçerek yayınlanıyor ve Game sürücülere göre çok daha kararlılar. Ek olarak bilinen çözülen sorunlarıda burada açıkca belirtmişler. İsterseniz en son veya bir önceki Studio sürücü ile bir test edin. (DDU kullanmayı unutmayın)

1703620106961.png

berke.

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,176
İsim
Berke
Bunun olduğunu sanmıyorum. Studio sürücüler, Game sürücülere göre daha uzun süre testlerden geçerek yayınlanıyor ve Game sürücülere göre çok daha kararlılar. Ek olarak bilinen sorunları da burada açıkca belirtmişler. İsterseniz en son veya bir önceki Studio sürücü ile bir test edin. (DDU kullanmayı unutmayın)

Alıntıyı görüntüle
Bir deneyeyim fakat bug raporlarına baktığımda herhangi bir flickering problemlemi ile ilgili bir şey göremedim.

zerolite

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,277
İsim
Mertcan
İlgilendiği Kategoriler
Kripto
Bir deneyeyim fakat bug raporlarına baktığımda herhangi bir flickering problemlemi ile ilgili bir şey göremedim.
Hocam deneyip bilgi verirseniz sevinirim, bu arada benim konumdaki ayarı yapınca sorun büyük çoğunlukla çözülüyor.

Nvidia denetim masası, 3D ayarların yönetilmesi, oradan güç yönetimini maximum yap. Ama bende ekstra oyunlarda da oluyor o yüzden iade düşünüyorum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
949,722
Üyeler
149,615
Son üye
eenescifci
Top Bottom