Neler Yeni

Rehber Sorunlu Sayılabilecek SSD'ler!

Bu konuda tekrardan sorunlu diyebileceğimiz SSD diskleri paylaşacağım. Kronik sorunlu demeyeceğim ve demenizi de önermem, doğru bulmuyorum. Kronik sorun, bir ürünün fabrika çıkışlı tüm partilerinde problem olmasına denir. Bu diskleri kullanıp memnun kalan kişiler de var, o yüzden kronik dememeliyiz. Çoğunluk sorun yaşadığı için sorunlu diskler diyoruz. Kalitesiz bileşenleri var.

1) Adata SU630/SU650
SU630.png
SU650.png

Sorunları:
  • Okuma ve yazma hızları olması gerekenden düşük olabiliyor.
  • Sistemi aniden kilitleyebiliyor, oyunlarda drop yedirtebiliyor.
  • Yüksek sıcaklıklarda çalışabiliyor, aktarım hızını da etkiliyor.
  • BIOS menüsünde gözükmeyebiliyor, uyumluluk sorunu.

2) Toshiba TR200
TR200.png

Sorunları:
  • Sayısal sağlığı hızlı düşebiliyor, ömrü çabuk tükenebiliyor.

3) Toshiba Kioxia Exceria
EXCERIA.png

Sorunları:
  • TR200 ile tamamen aynı disk, yeniden makyajlanmış hali.

4) Crucial BX500
BX500.png

Sorunları:
Bu da bu diskten çok çekmiş @xKaanCKx 'in iyice kötü olmuş BX500'ü.
BX500.png

5) Team GX1
GX1.png

Sorunları:
  • Diski kullanınca okuma ve yazma hızı düşebiliyor.
  • Firmware yüklenmiyor, hata veriyor.
  • Sıcaklık sensörü yok, büyük ihtimal ısınıyor.

6) Sandisk SSD Plus
SSD PLUS.png

Sorunları:
  • Okuma ve yazma değerleri düşebiliyor. (Firmware güncelleyip format atan çoğu kişide sorun düzeliyor.)
    Sandisk SSD Dashboard indirip Firmware'in güncel olup olmadığına bakın, güncel değilse güncelleyin.
  • Bazı kişilerde sistemi kilitleyebiliyor.

7) Kingston A400
A400.png

Sorunları:
  • Bazı kişilerde okuma ve yazma değerleri düşebiliyor.

8) James Donkey LE
JD LE.png

Sorunlar:
  • Firmware yüklenmiyor çünkü yok.
  • Okuma ve yazma değerleri düşebiliyor.
  • Bazı kişilerde sağlığı düşebiliyor.
  • Normalini de önermem fakat LE daha fazla sorun çıkarıyor.

9) Hi-Level Ultra
ULTRA.png

Sorunlar:
  • Okuma ve yazma hızı düşüşü yaşanabiliyor.

10) Toshiba RC500
RC500.png

Sorunları:

11) Toshiba Kioxia Exceria
EXCERIA M2.png

Sorunları:
  • RC500 ile tamamen aynı disk, yeniden makyajlanmış hali.

12) Adata S40G
S40G.png

Sorunları:
  • RGB açıkken okuma ve yazma değerleri düşebiliyor.
  • RGB açıkken daha fazla ısınabiliyor.
1602599482749.png
1602599515227.png

1602599445815.png

Chaos

80+ Bronze
Yani, sonuç olarak ısınıyor. Burada sıkıntı yok, lakin hızları etkiliyor mu? Eğer hayır ise, sıkıntı yoktur. Zor bir çıkarım değil, kendin söylemişsin. Isınması o kadar sorun değil diye. Geçtim.

Sağlık sorunları deniyor, birkaç saat önce konu açıldı Sosyal'de. Disk Info sağlığı ölçerken pek de güvenilir olmayan denklemler kullanıyor. Düz mantık iş yapıyor yani, kısaca. Disk Info ile bilgi edinebilmemiz pek de mümkün değil. Kendi yazılımını kullanmamız doğru oluyor, sanırsam. Lakin bunu özellikle Crucial SSD'lerde yapıyor. Sanırım Crucial sağlık ölçümünde bu saçma yöntemi kullanıyor.

Bir tarafta Crucial P5 disk sağlığını %0 gösteren Disk Info var, bir tarafta disk sağlığını iyi durumda olarak belirten Crucial yazılımı, diğer tarafta disk sağlığını yine %0 ama ''Katı hal diskinin durumu mükemmel. Sorunlu veya zayıf sektörler bulunamadı.'' demeyi ihmal etmeyen bir HDD Sentinel de mevcut. Bu konuyu gördüğünü hatırlıyorum, o yüzden fazla uzatmadan geçiyorum bu kısmı.

Yani yukarıda dediğim gibi Disk Info ve HDD Sentinel sanırım düz mantık, 200TB TBW değeri varsa ve 20TB yazıldıysa sağlık %90'dır diyor konuyu kapatıyor. Yanlış oluyor bu da :)

Crucial ile konuşulmuş, satılan 10.000 SSD'den 70'i geri gelmiş.

Şahsen gidip de BX500 önerecek değilim, çünkü bu fiyat bandında çok daha iyi seçenekler var. Ama sorunlu kategorisine eklemek sanırım yanlış oluyor artık.

Tabii konu senin, kolayca çıkartmak mümkün de olmayacak. Şahidim, sorun yaşayanlar vardı. Özellikle ısınma kaynaklı performans düşüşleri. Ama birkaç aydır rastlamıyorum. Zaten 10.000 SSD'nin sadece 70'i geri gelmiş.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Yani, sonuç olarak ısınıyor. Burada sıkıntı yok, lakin hızları etkiliyor mu? Eğer hayır ise, sıkıntı yoktur. Zor bir çıkarım değil, kendin söylemişsin. Isınması o kadar sorun değil diye. Geçtim.

Sağlık sorunları deniyor, birkaç saat önce konu açıldı Sosyal'de. Disk Info sağlığı ölçerken pek de güvenilir olmayan denklemler kullanıyor. Düz mantık iş yapıyor yani, kısaca. Disk Info ile bilgi edinebilmemiz pek de mümkün değil. Kendi yazılımını kullanmamız doğru oluyor, sanırsam. Lakin bunu özellikle Crucial SSD'lerde yapıyor. Sanırım Crucial sağlık ölçümünde bu saçma yöntemi kullanıyor.

Bir tarafta Crucial P5 disk sağlığını %0 gösteren Disk Info var, bir tarafta disk sağlığını iyi durumda olarak belirten Crucial yazılımı, diğer tarafta disk sağlığını yine %0 ama ''Katı hal diskinin durumu mükemmel. Sorunlu veya zayıf sektörler bulunamadı.'' demeyi ihmal etmeyen bir HDD Sentinel de mevcut. Bu konuyu gördüğünü hatırlıyorum, o yüzden fazla uzatmadan geçiyorum bu kısmı.

Yani yukarıda dediğim gibi Disk Info ve HDD Sentinel sanırım düz mantık, 200TB TBW değeri varsa ve 20TB yazıldıysa sağlık %90'dır diyor konuyu kapatıyor. Yanlış oluyor bu da :)

Crucial ile konuşulmuş, satılan 10.000 SSD'den 70'i geri gelmiş.

Şahsen gidip de BX500 önerecek değilim, çünkü bu fiyat bandında çok daha iyi seçenekler var. Ama sorunlu kategorisine eklemek sanırım yanlış oluyor artık.

Tabii konu senin, kolayca çıkartmak mümkün de olmayacak. Şahidim, sorun yaşayanlar vardı. Özellikle ısınma kaynaklı performans düşüşleri. Ama birkaç aydır rastlamıyorum. Zaten 10.000 SSD'nin sadece 70'i geri gelmiş.
Evet etkiliyor, ısınınca hızları da düşüyor.
Isınması sorun değil dedim çünkü o kadar çok kişide olmuyor.
1603195487162.png

1603195580548.png

1603195598991.png
O konuyu gördüm zaten fakat bu sağlığı hızlı düştüğü gerçeğini değiştirmiyor.
Bunu kimsenin inkâr ettiğini sanmıyorum, bu düz mantığı da herkesin bildiğini varsayıyorum.
Formülleştirmesen bile diskin TBW değerinin 80 olduğunu biliyoruz.
Yani %1 başına 0,8 TB düşüyor, ayda 8-12 TB yazarsa minimum %85 olur sağlık zaten.
Bu konuda sıkıntı yok, azıcık matematiği olan herkes sanırım bunu hesap edebilir.
Burada bir sorunumuz yok zaten, bunu hepimiz biliyoruz.
Ben de zaten direkt düşerse SSD bozulur demiyorum, dediğim gibi şans işi.
%20'ye kadar SSD'yi öldürene kadar da kullanan da var, %70-80 civarlarında sorunlar yaşayan da var.
Kullandığımız disk 10TB yazım sonrası da bozulabilir, 400TB yazım sonrası da bozulabilir. Tamamen şans işi.
Fakat bu % sağlık değerinin hızlı düştüğünü değiştirmiyor, sorun olarak da bunu yazdım zaten. (Sağlığı hızlı düşüyor.)
Sağlık değeri de normal kullanıcı için kağıt üzerinde ömür sayılır, pratikte sorun çıkarmayacağı ise dediğimiz gibi şans işi.
O yüzden sağlık değeri hızlı düşüyor yani ömrü düşüyor yazdım, ömrü düştüğü için bozuluyor gibi bir şey demedim.
Öyle olsa sağlığı düşüyor bu yüzden sistemi kilitliyor, drop yediriyor, mavi ekran verdiriyor falan yazardım.
O yüzden iddia ettiğim sorunu olduğu için bu listede yerin alacak.
10.000 SSD diskten 70 tanesinin geri gelmesinin sebebi ise insanların bilmemesi bu durumu.
Zaten günlük kullanımda sorun çıkartmıyor, sadece sağlığı hızlı düşüyor ya da sıcak çalışıyor.
Bunlar için programlardan değerlerine bakmayan adamlar bunu ne bilsin de garantiye göndersin.
Bir arkadaş BX500 öneriyordu konuda, çok memnunum arkadaşlara da aldık yok öyle yok böyle.
Adamın diskinden haberi yok, HDD Sentinel, Crystal Disk Info sonuçlarını istedim adamdan.
6 TB veri yazmış %8 sağlık düşmüş, SSD 50-55 derece boşta.
Fakat sorsan öneriyor, niye? Çünkü bilgisayarı hızlandı SSD aldı, adam detayları bilmiyor.
Çoğu kişi böyle olduğu için haliyle diski geri göndermiyor çünkü adamı şüphelendirecek mavi ekran gibi sorunlar yok.
Bu sağlık olayı ise evet düz mantık ona bakmayalım, saçma şekilde hesaplıyor diyebilirsin.
Fakat aynı program aynı hesaplama şekliyle (iddia edilen ömre göre) başka diske neden aynısını yapmıyor?
Mesela Apacer AS340'ı örnek vereyim, onda neden böyle değil?
Neden diğer disklerde böyle değil de bu listede olanlarda böyle?
Çok takma, yazılımındaki iyi diyor gerisini salla zaten sorun oluşturmuyor diyoruz.
Fakat bunlar düşerken diğerleri aynı metot ile düşmüyorsa bu disklerde sıkıntı vardır.
Ben de bunu diyorum, "Sağlığı hızlı düşebiliyor." sorun veriyor sistemi bozuyor falan demiyorum.
1603196412886.png

sdsss

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
63
İsim
Emre
Ben gördüm, zaten ısınması o kadar sorun değil.
Son kullanıcının gördüğü % sağlık değerleri hızlı şekilde düşüyor.
Hoş bir görün değil, ne zaman bozulacağı zaten şans işi.
@TheFreaky ile sucuk pişirdik BX500 üzerinde.
Daha sonra da duvara atıp kırdı sanırım. 🤣
Bu da çok değil 3 hafta önce falan olan görüntü.
Alıntıyı görüntüle
https://www.amazon.com/Crucial-BX500-120GB-2-5-Inch-Internal/dp/B07G3L3DRK?th=1 yorumlarda yandığını söylüyor resim atmış ben inandım :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

@keremcnsz24 apacer panther i sizde bir kontrol edin isterseniz bazı yerlerde ısı sensörü bozuk diye gördüm youtube incelemelerinde dikkat ettim ısı değeri hep sabit gözüküyor ne artıyor ne azalıyor. Ama bilmiyorum bu sorun mu ?

Son düzenleme:

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
@keremcnsz24 apacer panther i sizde bir kontrol edin isterseniz bazı yerlerde ısı sensörü bozuk diye gördüm youtube incelemelerinde dikkat ettim ısı değeri hep sabit gözüküyor ne artıyor ne azalıyor. Ama bilmiyorum bu sorun mu ?
Sorun sayılabilir, 35 derece mi idi?

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Evet bayağı işlem falan yapıyor hız ölçümü dosya yazma ısı sabit ben de şüphelendim sensör konusunda.
Ben de 35 derece gördüm hep, testler sırasında da videoda 35 derece miydi?

Chaos

80+ Bronze
Yok yok, ben de öyle bir şey demedim zaten. Hiçbir şekilde mavi ekran, donma vs. yaşanmadı. Kimseyi suçlamıyorum bu konuda, suçlanacak bir şey yok çünkü.

BX500'de sağlık kabaca düşüyor, dediğin gibi bunu kimse inkar etmiyor. Ama burada önemli olan nokta kullanılan yazılımlar. Disk Info sadece yukarıdaki belirttiğim kaba hesaptan yola çıkıyor;

200TB TBW değeri varsa ve 20TB yazıldıysa sağlık %90'dır diyor konuyu kapatıyor. Yanlış oluyor bu da :)

İşte burada sağlık sorunlarını çürütüyoruz, çünkü bu kaba hesap bize hiçbir şey vermez. HDD Sentinel de aynı şekilde, bu yöntemi kullanıyor. Lakin işin azıcık da detayına girince yazılım, hiçbir ölü hücrenin olmadığını gösteriyor bize.

Düşününce, o zaman Disk Info hatalı bir uygulama diyebiliriz. Burada Apacer örneğini vermişsin. Açıkçası Apacer'in sağlık yorumlamak için hangi yöntemi kullandığını bilmiyorum, bu yüzden burayı cevapsız bırakmak durumundayım. Lakin HDD Sentinel bize ölü hücre olmadığını söylüyor zaten, sadece sözde birkaç sayı oynuyor. Buna da ''sağlık düştü'' diyoruz. Burasını mantıksız buluyorum bende.

Sıcaklığa bağlı performans düşüşleri yaşanıyordu, evet. Bunu bizzat birkaç konuda tecrübe ettim, ama aradan uzun zaman geçti. Eğer yine, bu zamanlarda yaşanıyorsa kabulümdür. Haklı olabilirsiniz.

Ama dediğim gibi, en son Haziran ayı falan olması lazım. Ondan sonra rastlamadım, rastladıysam da hatırlamıyorum. Birkaç ay geçti, malum.

Kısaca özetlersem, sağlık sorunu olduğunu sanmıyorum. Özellikle bu yöntemi kullanan SSD'lerde kesin bir şey söylemenin imkanı da yok. Ama Crucial kanadında kendi yazılımı ve HDD Sentinel'in sunmuş olduğu veriler, şahsen sağlık sorununun olmadığını gösteriyor.

Başka bir durum olan performans kayıpları kısmında, kesin bir bilgim yok. Olamaz da. Bir zamanlar bolca rastlıyordum. Uzun zamandır rastlamıyorum, belki de denerim ileride. BX500 alabilirim, bakarız :)

TeacherZ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
413
İsim
Z
RC500'de okuma hızı sorunu yaşayan olmadı hocam.
Yalnızca Write hızında düşüş oluyor, o da vaadedilenin yarısı oluyor.
Ayrıca RC500'de yaşanan sorunların tıpkısının aynıları,
Kioxia Exceria'nın NVMe M.2 SSD'sinde de görülüyor.
Zaten nihayetinde aynı ürünler, damgaları farklı sadece.
ben okuma hızında da düşüş yaşadım garantiye gitti ve kioxia gönderdiler yerine. yani okuma hızı da düşüyor.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Yok yok, ben de öyle bir şey demedim zaten. Hiçbir şekilde mavi ekran, donma vs. yaşanmadı. Kimseyi suçlamıyorum bu konuda, suçlanacak bir şey yok çünkü.

BX500'de sağlık kabaca düşüyor, dediğin gibi bunu kimse inkar etmiyor. Ama burada önemli olan nokta kullanılan yazılımlar. Disk Info sadece yukarıdaki belirttiğim kaba hesaptan yola çıkıyor;

200TB TBW değeri varsa ve 20TB yazıldıysa sağlık %90'dır diyor konuyu kapatıyor. Yanlış oluyor bu da :)

İşte burada sağlık sorunlarını çürütüyoruz, çünkü bu kaba hesap bize hiçbir şey vermez. HDD Sentinel de aynı şekilde, bu yöntemi kullanıyor. Lakin işin azıcık da detayına girince yazılım, hiçbir ölü hücrenin olmadığını gösteriyor bize.

Düşününce, o zaman Disk Info hatalı bir uygulama diyebiliriz. Burada Apacer örneğini vermişsin. Açıkçası Apacer'in sağlık yorumlamak için hangi yöntemi kullandığını bilmiyorum, bu yüzden burayı cevapsız bırakmak durumundayım. Lakin HDD Sentinel bize ölü hücre olmadığını söylüyor zaten, sadece sözde birkaç sayı oynuyor. Buna da ''sağlık düştü'' diyoruz. Burasını mantıksız buluyorum ben de.

Sıcaklığa bağlı performans düşüşleri yaşanıyordu, evet. Bunu bizzat birkaç konuda tecrübe ettim, ama aradan uzun zaman geçti. Eğer yine, bu zamanlarda yaşanıyorsa kabulümdür. Haklı olabilirsiniz.

Ama dediğim gibi, en son Haziran ayı falan olması lazım. Ondan sonra rastlamadım, rastladıysam da hatırlamıyorum. Birkaç ay geçti, malum.

Kısaca özetlersem, sağlık sorunu olduğunu sanmıyorum. Özellikle bu yöntemi kullanan SSD'lerde kesin bir şey söylemenin imkanı da yok. Ama Crucial kanadında kendi yazılımı ve HDD Sentinel'in sunmuş olduğu veriler, şahsen sağlık sorununun olmadığını gösteriyor.

Başka bir durum olan performans kayıpları kısmında, kesin bir bilgim yok. Olamaz da. Bir zamanlar bolca rastlıyordum. Uzun zamandır rastlamıyorum, belki de denerim ileride. BX500 alabilirim, bakarız :)
Hocam bakarsan aynı metotu kullanıyor.
1603198388268.png

Yanlış olmuyor işte bu, bu tür disklerde kullanılan sağlık yöntemi bu.
Üç farklı sağlık yorumlara tarzı var diyebiliriz.
1-Ölü hücrelere bakıp onları denetleyip bize sağlık değerini gösteriyor. (Yüksek Seviye Diskler/İstisnalar var.)
2-Wear Leveling Count'a (Yıpranma Seviyesi) bakarak sağlık değerini gösteriyor. (Orta Seviye Diskler/İstisnalar var.)
3-TBW değeri ile yazılan TB değerini orantılayıp sağlık değerini gösteriyor. (Düşük Seviye Diskler)
Apacer böyle iken Crucial neden böyle? Neden daha fazla düşüyor sağlığı?
Çünkü TBW değeri az, disk kalitesiz doğrudur aynı fiyata daha iyileri var.
Fakat bu % sağlık değerinin hızlı düştüğünü değiştirmiyor, onu diyorum ben de.
Sağlık düşme sorunu var işte, sorun çıkarmayacağı ise şans işi.
Ölü hücrenin bunun ile alakası olmuyor BX500'de, zaten olursa büyük sıkıntı.
Sorunlu SU630/650 harici de SSD disklerde pek ölü hücre görmedim zaten.
İşin kısası sorunu sağlık %'si yani sağlığının hızlı düşmesi, bu yazılı zaten.
Akabinde ömrü bitip sorun yaşayan da var yaşamayan da, 10 TB veride bozulan da var 400 TB veride bozulmayan da.
Zaten o yüzden "Ömrü çabuk tükenir." değil "Ömrü çabuk tükenebiliyor." yazıyor.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
38 bunda
adam bayağı işlem yaptı ama 1-2 derece de mi artmaz ısı.
O zaman normal, sıkıntı yok.
Olması gereken değerler bunlar.
Ben hep sabit kalıyor sanmıştım, öyle olan diskler var.
Apacer'in güzelliği diyelim buna. :p

isimsizüye

80+ Gold

Düşününce, o zaman Disk Info hatalı bir uygulama diyebiliriz. Burada Apacer örneğini vermişsin. Açıkçası Apacer'in sağlık yorumlamak için hangi yöntemi kullandığını bilmiyorum, bu yüzden burayı cevapsız bırakmak durumundayım. Lakin HDD Sentinel bize ölü hücre olmadığını söylüyor zaten, sadece sözde birkaç sayı oynuyor. Buna da ''sağlık düştü'' diyoruz. Burasını mantıksız buluyorum bende.

71 Derece normal mi ? BX 500 ün.
Desktop Screenshot 2020.07.25 - 13.36.27.87.png

Hız sorunu var.
crucial sorun.png

bi de bunun hakkında video çektim.

Bu da son hali laptopda 😂 89 sağlık normalmi ? Çalıştı saate bak.
Capture.PNG

Chaos

80+ Bronze
@TheFreaky

Yani, burada BX500'ün koruyucu meleği falan değilim aslında :D Ama sanıldığı gibi ''sağlık sorunlu'' değil bana göre. Kendi yazılımını kullanın.

Kendi yazılımı yüzde sunmuyor, ama durum belirtiyor. Info ile eş zamanlı kullanın, zaten veri yazdıkça Disk Info çatır çatır sağlığı düşürecek. Karşılaştırırsınız.

Sıcaklığa bağlı hız sorunları kabulüm, doğru olabilir. Ki doğru da, çok karşılaştık. Ama düzeltildi deniyor, bilemiyorum.

Laptop da büyük etken, ısınmasında.

Top Bottom