Neler Yeni

SSD Aşırı Fazla Kullanılmış ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Emin Batuhan
Hocam benzer bir olaydan bahsedecegim, sebebi belirsiz ama belki onlem almaya calısabilirsiniz. 120gb'lık ssd 3 ay sonra 40Tb yazıldıgı gozukuyordu. bir hafta sonra mavi ekran yedim ondan sonra laptop acılmadı, masaustupcde de ssd okumuyordu. Garantiye yolamak zorunda kaldım.
Gelecek ay 1 tb m2 ssd alacağım zaten. Bu uygulamadan eksiden de test yapmıştım. Şimdi tekrar merak edip baktığımda bu değerleri gördüm. Şu anlık tek amacım yeni alacağım ssd de böyle bir şey olmamasıdır.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Merhabalar, neredeyse alalı 2 yıl olan laptobumun içindeki 256gb lık Toshiba SSD'nin 55tb veri yazdığı gözüküyor. Bu SSD'nin içinde Windows 10 ve bazı yazılımlar kurulu sadece. Oyun ve depolama kısmını 1 TB HDD içine kaydediyorum. Fakat bugün SSD kullanımına bakınca aşırı saçma değerler gördüm. Başka bir program ile kontrol edince değerler aynı geldi. Ben ssd yi bu kadar aşırı kullanmadım. 55TB / 370 gün = 150gb ediyor. Her gün ortalama bu kadar veri yazıp silmemin imkanı yok. HDD kullanımı ise 8tb sadece. Sebebini bilen var mı acaba ?Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
SSD'nin değeri hatalı. SMART verisine bakınca 1139682510 byte yazdığın gözüküyor. Bu da yaklaşık 1TB ediyor. CrystalDiskInfo yanlış okumuş.

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,872
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
www.instagram.com/serhatcanavci
Steam
www.steamcommunity.com/id/serhatcanavcii
Facebook
serhatcanavci
Twitter
AvciSerhatCan
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR
Tam 2 senelik 256 GB SSD değerlerim.
Sağlık durumu senin baya düşmüş. Eğer doğru okunmuşsa değerlerin.
Ekran Affflıntısı.PNG

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Emin Batuhan
SSD'nin değeri hatalı. SMART verisine bakınca 1139682510 byte yazdığın gözüküyor. Bu da yaklaşık 1TB ediyor. CrystalDiskInfo yanlış okumuş.
Smart verisi nerede yazıyor ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bunlar smart verileri fakat burada da bazıları düşük gözüküyor. Aynı zamanda aşağıdaki 2. ekran görüntüsü SSD Utility (Tsohiba nın SSD programı) 'a ait. O programda da SSD sağlığı nedense %66 gözüküyor. Elektrik kesintisinden falan en başta şüphelendim. Ama laptop pili var. Elektrik gitse bile direkt pil ile devam ediyor ve bulunduğum yerde sürekli elektrik falan da gitmiyor. Sorunun kaynağını hala bulamadım.
1.PNG
2.PNG

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Emin Batuhan
Uzun araştırmalar sonucu kendim şu kanıya vardım. Sanal ram ile bilgisayar aşırı fazla SSD kullanıyor. Ben yaklaşık 6 ay boyunca sanal ram'i 32gb olarak ayarlamıştım. Sonrasında gereksiz diye otomatik ayarlara almıştım. 1 haftalık izlenimlerim sonucu SSD +200GB veri yazmış. SSD'ye ben bu sürede en fazla 10gb veri yazmışımdır. Oyun oynarken sanal ram kullandığı için SSD ömrü aşırı yıpranmış olduğunu düşünüyorum. Sanal ram kullanımı anti-virüs programları engelleyemediği için bu zamana kadar +50TB SSD'nin ömründen gittiğini düşünüyorum.

Top Bottom