Neler Yeni

Technopatta yaşadığım o saçma olay.

StarWars

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Ural
İlgilendiği Kategoriler
İşlemci, ekran kartı, müzik, futbol.
O iş teorideki gibi olmuyor. Çoğu oyunda SATA SSD ile M2 SSD ler arasında bile 1-2 saniye en fazla oynama oluyor. Açılma hızı da aynı şekilde.
E yine benim tezime çıkmış m2 11 saniyede açılırken HDD 3 kat geç açılmış ayrıca m2 nin ne olduğunu bilmiyoruz ki okuma yazması 1500/1000 olan ssd ler yok değil

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
E yine benim tezime çıkmış m2 11 saniyede açılırken HDD 3 kat geç açılmış ayrıca m2 nin ne olduğunu bilmiyoruz ki okuma yazması 1500/1000 olan ssd ler yok değil
Videodaki modeller bu.

Gayet de hız farkı var aralarında 😀

İlk mesajımda dediğiniz şeyi söyledim zaten. Asıl olay okuma yazma hızı değil SSD nin yapısı gereği verilere kat kat hızlı erişmesi. Tabi okuma yazma hızının fazla olması hızı daha da arttırır ama öyle günlük kullanımda hissedilecek farklar olmaz.
HDD ile SSD nin asıl farkı da okuma yazma hızı değildir bu arada, 250MB/S HDD ile 250MB/S SSD arasında dağlar kadar performans farkı oluyor 😀

StarWars

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Ural
İlgilendiği Kategoriler
Videodaki modeller bu.

Gayet de hız farkı var aralarında 😀

İlk mesajımda dediğiniz şeyi söyledim zaten. Asıl olay okuma yazma hızı değil SSD nin yapısı gereği verilere kat kat hızlı erişmesi. Tabi okuma yazma hızının fazla olması hızı daha da arttırır ama öyle günlük kullanımda hissedilecek farklar olmaz.
Peki darboğaz konusunda ne diyorsunuz? Haklı mıyım? Darboğaz işlemciye fazla yük bindirip sıcaklığı artırıp hem performansa hem de işlemciye zarar vermez mi?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Peki darboğaz konusunda ne diyorsunuz? Haklı mıyım? Darboğaz işlemciye fazla yük bindirip sıcaklığı artırıp hem performansa hem de işlemciye zarar vermez mi?
İşlemciye zarar verir ama düşünüldüğü kadar fazla değil. Etkilerini birkaç yılda bile göremeyeceğin çok uzun vadeli bir hasar olur.

Darboğaz tabi ki performans kaybına sebep olur.

StarWars

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Ural
İlgilendiği Kategoriler
İşlemciye zarar verir ama düşünüldüğü kadar fazla değil. Etkilerini birkaç yılda bile göremeyeceğin çok uzun vadeli bir hasar olur.

Darboğaz tabi ki performans kaybına sebep olur.
Darboğaz işlemciyi isindirir ama doğrudan işlemciyi bozar diyemedigimiz için tekrar ban yedim :D Yüksek sıcaklık işlemcinin iletkenlerini aşındırır ve eritir yani bunu anlamamak için ***** olmak gerek

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Darboğaz işlemciyi isindirir ama doğrudan işlemciyi bozar diyemedigimiz için tekrar ban yedim :D Yüksek sıcaklık işlemcinin iletkenlerini aşındırır ve eritir yani bunu anlamamak için ***** olmak gerek
Aslında işlemciyi tam yükte bile 70 dereceyi geçmeyecek şekilde iyi soğutursan bir şey olmaz. Soğutma da önemli burada.

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Ben o "cringe durum" yaşadığın konudaki TLP, yeniden karşılaşmak çok güzel değil mi? :)

Yüksek yük = yüksek sıcaklık = işlemcide hasar dedin, işlemcideki iletkenler "erir" dedin onu dedin bunu dedin. Yarı iletkenlerin erimeyeceği gibi, yüksek yük sıcaklığa sebep olsa da doğrudan hasara yol açabileceğini bilemezsin, bunu sana söylediğimde bana "bilebilirim" diye başlayan bir paragraf yazdın ve ben o "bilebilirim" kısmından sonra zerre okumadım kalanını. deadfellow orada yanlışlarını düzeltene kadar adamın canı çıktı.

Bahsettiğin o yanma ve erime mevzuları o kadar eskide kaldı ki, günümüzde bunu birine söylediğin zaman sana gülerler haklı olarak. İşletim sistemleri de işlemcilerin kendileri de sıcaklık korumalarına sahip, belirli bir sıcaklık değerinden sonra kendini güvenceye almak için kapatır sistem. İşlemci 80 derecede çalışabilir, 80 derece bir işlemciye zarar verecek türden değil. Gigabyte'ın Windforce 2060 modeli soğutma özürlüsü bir kart ve normal kullanımda bir oyunda 80'in altını görmek aşırı zor. O kart 80 derecede hasar görmüyor da işlemci mi görecek?

deadfellow sana hotspot demişti, AMD kartlarda hotspot 110 dereceye kadar normaldir. Hotspot ne demek? GPU silikonundaki en sıcak bölge, 110 dereceye kadar normal demiş AMD'nin ta kendisi. Bu adamlar kafadan sıkıntılı herhalde o zaman, yarı iletkenlerin eriyebileceğini bilmiyorlar. :D

Bu durumu bilemezsin, kullanıcının işlemciye verdiği voltajı, kullandığı termal çözümü, ortam koşullarını vs hiçbirini bilemezsin. RivaTuner'ın değerlerine ilüzyon dedin, TP'deki konuda adam sana geldi arkada Cinebench açıkken Rocket League oynarken kullanım değerlerini attı, sonuç? 100% yük. Nerede kaldı sadece oyunun bindirdiği? Rocket League hangi işlemciye 100% yük bindiriyor?

80 derece yüksek bir sıcaklık mı? İşlemciye zarar verecek kadar değil. 85-90 derece tamam sıcak, ama işlemciye zarar verecek kadar değil, yine.

TP'deki konuna bir daha baktım, 10100F ile 3080'den bahsetmişsin.

Bak şimdi, 1080p testi, 3300X ile 10100 3080 kullanılarak kapıştırılıyor. Yük durumu aynen dediğimiz gibi yüksek, ama sıcaklık? Ee? Ama bu düşük? Biz yüksek yük yüksek sıcaklık demiştik hasar demiştik? Oldu mu bu şimdi? Testteki 3300X ve 10100 bozuk herhalde. :)

TP'de senin yazını yanlış bilgi olarak raporlayan kişi bizzat benim, moderasyon ekibi fark ettiysen yazını tek tek okumuş ve yanlış olan yerleri çizerek işaretlemiş. Yani hiç bakmaksızın tamamı yanlıştır diyerek işaretlenmemişsin, saçma bir olay yaşamadın. Beklenen olay ile saçma olay arasında fark vardır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ha bu arada, "cringe durum" yaşanan konu şu arkadaşlar, cringe mi değil mi siz karar verin.

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
İki konuyu da okudum. Feci halde yanlış bilgileriniz var ve paragraf kullanmamaya yeminlisiniz :)

Hiçbirimiz bildiklerimizi doğuştan bilerek doğmadık ama yanlış bilgilerimizin doğru olduğuna bu kadar yürekten inanırsak doğrusunu öğretenlerin bilgilerinden faydalanamayız.

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1
İki konuyu da okudum. Feci halde yanlış bilgileriniz var ve paragraf kullanmamaya yeminlisiniz :)

Hiçbirimiz bildiklerimizi doğuştan bilerek doğmadık ama yanlış bilgilerimizin doğru olduğuna bu kadar yürekten inanırsak doğrusunu öğretenlerin bilgilerinden faydalanamayız.

Hocam PSU konularına "bu işi bilir" diye etiketlenen ben bile akım korumalı prizin WPM Gold Zero'nun koruma eksiklerini kapatabileceğine inanmıştım ve bunun yanlış olduğunu görmem çok kısa süre önce oldu, hepimiz hatalar yapıyoruz ama en azından hatadan dönmek denen bir şey var.

Sakurajima Mai

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
625
İsim
Abdulkadir Erdem
İlgilendiği Kategoriler
Ekran kartı
Arkadaşlar merhaba, ben yeni bir DA forumu kullanıcısıyım. Size bugün başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. Bugün sistem toplamak isteyen birisi geldi ve bir başkası ona i3 12100f ve 6700xt önerdi. Bu işlemci 1080p de bu ekran kartında darboğaz yapar. Bunu söyleyip yüksek darboğaz oranlarında işlemciye yüksek kullanımdan yüksek sıcaklık değerine çıkacağı için işlemcinin iletkenlerine zarar verecektir dedim. Bunu nerden uydurdun diyen 3 kişi çıktı karşıma hepsine matematiksel değer sundum matematiksel değer olarak şunu söyledim, fiziksel çekirdek veya sanal işparçacığı farketmez 4 threat kullanan oyunlarda dahi kullandığı 4 lük parçayı sıkıştıracaktır, rivaturner static serverda her ne kadarda osd de yük %80 görünse bile bu aslında bir yanılgı/ilizyondur ki sanal olan bir simulasyonda bu tür ilizyonların olması mümkündür. Kullanılan ve yüke zorlanan 4 kısmı x,y,z,t olarak adlandırırsak boşta kalması gereken kalan 4 kısmı da v,b,n,m olarak adlandırırsak arka plan program kullanımı örneğin 20 arka plan programı sıkışan kısım dahil olmak üzere xv,yb,zn,tm olarak homojen şekilde kullanmaya çalışacaktır ki bu oyunda yüke sokulan x,y,z,t parçaları için ekstra yük demek. oyunun sıkıştırdığı osd de %80 gibi görünse de işlemci arka planda %99-100 sıkışır rivaturner osd ise sadece oyunun işlemcisinin kullandığı yükü bize simule eder. Böylece oyun içinde alan haritasını eşzamanlı gezdiğimizde ek render isteyen objeler karşımıza çıkabileceğinden işlemci yükü etkilenir ve işlem hacmini dolduran işlemci yeni yükü almak için total kapasitesinden yeni alacağı yük kadar yükü elimine etmesi gerekir. İşte bu elimine süresi halihazırda aktif oyunda belirli aralıklarda donmaların sebeplerinden biridir. Ayrıca yük altında sıkışan işlemcinin sıcaklığı artacak, kendini %100 yük altında stok fanda tuttuğunda ise kabul edilir 75-80C leri geçecektir. ( örn: i3-10105f stok fan %100 renderda 86C ye ulaşması) yüksek sıcaklık altında sürekli çalışan işlemcinin ise içindeki iletkenlerin bu kullanıma bağlı sıcaklıktan dolayı aşınacağı hatta bazı durumlarda eriyeceği anlamına dahi gelir ve bu husus işlemci sağlığını tehdit eden bir ambiyans oluşturur. Bunu yazmam üzerine bana şunu kafana sok böyle bir şey olmaz dedi. Üstüne SSD ler hakkında bir yorum yaptı, dedi ki, Kioxia ssd ile mld ssd arasında okuma yazma anlamında 2 kat fark var doğru ama günlük kullanımda bir fark yaratmaz dedi what? Aralarında 1300 mb yazma hızı farkı var kioxianın altına 1300 mb inersem sata 3 bir hdd elde ederim e aralarında o kadar fark yoksa git HDD kullan niye kanser oluyorsun? Bunun üstüne moderatörlerden bir uyarı aldım ve bugün saat 23:00 a kadar hiç bir şey yazamayacağım. Değerli DA forum üyeleri size yeni gelsemde bir tavsiye vermek istiyorum, lütfen size verilen matematiksel değerler haricinde söylenen şey yanlış ise acımadan gerçeği söyleyin. Çünkü bu kafada olan forumcular karşı taraf haklı olsa da matematiksel değer olmadığı sürece üste çıkmaya çalışır. Kanmayın. Teşekkür ederim biraz içimi dökmek istedim cringe bir durum yarattım mı bilmiyorum yarattıysam affola.
destan yazmış bea

StarWars

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Ural
İlgilendiği Kategoriler
Ben o "cringe durum" yaşadığın konudaki TLP, yeniden karşılaşmak çok güzel değil mi? :)

Yüksek yük = yüksek sıcaklık = işlemcide hasar dedin, işlemcideki iletkenler "erir" dedin onu dedin bunu dedin. Yarı iletkenlerin erimeyeceği gibi, yüksek yük sıcaklığa sebep olsa da doğrudan hasara yol açabileceğini bilemezsin, bunu sana söylediğimde bana "bilebilirim" diye başlayan bir paragraf yazdın ve ben o "bilebilirim" kısmından sonra zerre okumadım kalanını. deadfellow orada yanlışlarını düzeltene kadar adamın canı çıktı.

Bahsettiğin o yanma ve erime mevzuları o kadar eskide kaldı ki, günümüzde bunu birine söylediğin zaman sana gülerler haklı olarak. İşletim sistemleri de işlemcilerin kendileri de sıcaklık korumalarına sahip, belirli bir sıcaklık değerinden sonra kendini güvenceye almak için kapatır sistem. İşlemci 80 derecede çalışabilir, 80 derece bir işlemciye zarar verecek türden değil. Gigabyte'ın Windforce 2060 modeli soğutma özürlüsü bir kart ve normal kullanımda bir oyunda 80'in altını görmek aşırı zor. O kart 80 derecede hasar görmüyor da işlemci mi görecek?

deadfellow sana hotspot demişti, AMD kartlarda hotspot 110 dereceye kadar normaldir. Hotspot ne demek? GPU silikonundaki en sıcak bölge, 110 dereceye kadar normal demiş AMD'nin ta kendisi. Bu adamlar kafadan sıkıntılı herhalde o zaman, yarı iletkenlerin eriyebileceğini bilmiyorlar. :D

Bu durumu bilemezsin, kullanıcının işlemciye verdiği voltajı, kullandığı termal çözümü, ortam koşullarını vs hiçbirini bilemezsin. RivaTuner'ın değerlerine ilüzyon dedin, TP'deki konuda adam sana geldi arkada Cinebench açıkken Rocket League oynarken kullanım değerlerini attı, sonuç? 100% yük. Nerede kaldı sadece oyunun bindirdiği? Rocket League hangi işlemciye 100% yük bindiriyor?

80 derece yüksek bir sıcaklık mı? İşlemciye zarar verecek kadar değil. 85-90 derece tamam sıcak, ama işlemciye zarar verecek kadar değil, yine.

TP'deki konuna bir daha baktım, 10100F ile 3080'den bahsetmişsin.

Bak şimdi, 1080p testi, 3300X ile 10100 3080 kullanılarak kapıştırılıyor. Yük durumu aynen dediğimiz gibi yüksek, ama sıcaklık? Ee? Ama bu düşük? Biz yüksek yük yüksek sıcaklık demiştik hasar demiştik? Oldu mu bu şimdi? Testteki 3300X ve 10100 bozuk herhalde. :)

TP'de senin yazını yanlış bilgi olarak raporlayan kişi bizzat benim, moderasyon ekibi fark ettiysen yazını tek tek okumuş ve yanlış olan yerleri çizerek işaretlemiş. Yani hiç bakmaksızın tamamı yanlıştır diyerek işaretlenmemişsin, saçma bir olay yaşamadın. Beklenen olay ile saçma olay arasında fark vardır.

Ha bu arada, "cringe durum" yaşanan konu şu arkadaşlar, cringe mi değil mi siz karar verin.

Yüksek kullanımda sıcaklık artar. Bu testlerde bunu görememe nedenin bu testlerin 10 saniyelik başlangıç testleri olması, o oyunlari o yüklerde bi 5 saat oynarsan görürsün işlemcinin 90 derecelerde nasıl can çekiştiğini. Darboğaz ısınmaya neden olur bunu moderasyon ekibi bana yazdı istersen görseli atarım. Yüksek ısılar işlemci için kötü sonuçlar doğurabilir. Eğer yüksek ısıların bu işlemcilere hiç bir zararı olmasa sıvı soğutma diye bir şey olmazdı. Günde 8 saat olmak üzere 3-4 yıl boyunca bu denli bir darboğaz ve ısıda oyun oynarsan işlemci sağlığı açısından doğru bir şey yapmış olmayız. 80 derece yük altında yüksek değil o kadar, ama 85-90 dereceleri görecektir o yükteki bir işlemci. TP forumunun moderatoelerine adaletli gözüyle bakıyorsan yaniliyorsun kardeşim. Rx6500xt 1650 den daha iyi diyen bir arkadaşım ban yedi bunu söyledikten sonra bunun daha cabası olaylar var.

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Yüksek kullanımda sıcaklık artar. Bu testlerde bunu görememe nedenin bu testlerin 10 saniyelik başlangıç testleri olması, o oyunlari o yüklerde bi 5 saat oynarsan görürsün işlemcinin 90 derecelerde nasıl can çekiştiğini. Darboğaz ısınmaya neden olur bunu moderasyon ekibi bana yazdı istersen görseli atarım. Yüksek ısılar işlemci için kötü sonuçlar doğurabilir. Eğer yüksek ısıların bu işlemcilere hiç bir zararı olmasa sıvı soğutma diye bir şey olmazdı. Günde 8 saat olmak üzere 3-4 yıl boyunca bu denli bir darboğaz ve ısıda oyun oynarsan işlemci sağlığı açısından doğru bir şey yapmış olmayız. 80 derece yük altında yüksek değil o kadar, ama 85-90 dereceleri görecektir o yükteki bir işlemci. TP forumunun moderatoelerine adaletli gözüyle bakıyorsan yaniliyorsun kardeşim. Rx6500xt 1650 den daha iyi diyen bir arkadaşım ban yedi bunu söyledikten sonra bunun daha cabası olaylar var.

Sıvı soğutmalardan daha iyi kule tipi soğutmalar da var, sıvı soğutmaların olayı sadece daha iyi soğutmak sanırım senin gözünde. Bu da = bir yanlış bilgi daha.

TP modları sana bu konuda gayet adaletli davrandı, diğer konuları karıştırma. Bizim konumuz senin yazdığın o yazı, diğer konular ilgilendirmiyor bizi. Buraya moderasyonun adaletini sorgulamaya da gelmedik ayrıca.

Hala yüksek darboğaz yüksek sıcaklık diyorsun, anında olamayacağı gibi zaman içinde de 90 derecelere varamaz. İşlemcinin belirli bir sınırı var, o sınıra göre kendisini ayarlayacak.

Darboğaz yük demek işlemci için, ama yüksek sıcaklık durumu değişir. Daha fazla ısıtır yüke bağlı olarak burada bir sorun yok, ama 90 derecelere illa da çıkar diye bir şey yok. Bilemezsin dediğim kısım da tam olarak bu, bilemezsin.

StarWars

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Ural
İlgilendiği Kategoriler
Ayrıca ben şartları da söylemişim ki? Stok fan, normal oda, normal bir kasa. Stok fan ve 1080p de darboğazda oda koşulları serin değilse kasa havasız ise o işlemci ısınır ve can çekişir, alan haritasını her açtığında ek render isteyen bir bölgede ve obje gördüğünde programın istediği ortalama yük %50 olsa 2.33 lük birim oyunda donma parametresi yaşarsın. Buda oyun zevkini baltalar

Sıvı soğutmalardan daha iyi kule tipi soğutmalar da var, sıvı soğutmaların olayı sadece daha iyi soğutmak sanırım senin gözünde. Bu da = bir yanlış bilgi daha.

TP modları sana bu konuda gayet adaletli davrandı, diğer konuları karıştırma. Bizim konumuz senin yazdığın o yazı, diğer konular ilgilendirmiyor bizi. Buraya moderasyonun adaletini sorgulamaya da gelmedik ayrıca.

Hala yüksek darboğaz yüksek sıcaklık diyorsun, anında olamayacağı gibi zaman içinde de 90 derecelere varamaz. İşlemcinin belirli bir sınırı var, o sınıra göre kendisini ayarlayacak.

Darboğaz yük demek işlemci için, ama yüksek sıcaklık durumu değişir. Daha fazla ısıtır yüke bağlı olarak burada bir sorun yok, ama 90 derecelere illa da çıkar diye bir şey yok. Bilemezsin dediğim kısım da tam olarak bu, bilemezsin.
Aynı şeyi söylüyoruz zaten eğer stok fan kullanıyorsa oda şartları normal ise çok setin değil ise kasa da normal ise extra soğutma almıyorsa o işlemci 90 dereceleri görür bunu nasıl anlatamadık birbirimize anlamadım? Bu arada benle seviyeli bir biçimde tartışan tek insansiniz onun için ayrı teşekkür ederim.

Top Bottom