Neler Yeni

Teknobiyotik Sahtekarlık Samsung SSD 990 PRO 2 TB ürün Garanti Dışı Sahte

xTheoden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Ateş
Herkese merhaba,

Ürün: Samsung SSD 990 PRO 2 TB / Satış Bedeli : 4789 TL / Satış Kanalı: Trendyol - Teknobiyotik / Fatura Veren: Akortek

Son günlerde Donanım Arşivi YouTube kanalı ve Donanım Arşivi forumda dikkatimi çeken Sahte SSD video ve konuları üzerine; 11 Mart 2023 tarihinde satın almış olduğum " Samsung SSD 990 PRO 2 TB " modelinin incelemesine koyuldum.

1. Öncelikle ürünü Trendyol üzerinden Teknobiyotik satıcısından satın aldım. İlk olarak Teknobiyotik ile iletişime geçtim; ürünün kutusundan garanti belgesinin çıkmadığını, garanti belgesinin tarafıma iletilmesini talep ettim. Aldığım cevapta Samsung marka SSD'nin garantisi için Garanti Belgesine İhtiyaç Olmadığı ürünlerin otomatik olarak Türkiye Distribütörü tarafından Türkiye Garantili olduğu cevabını aldım.

2. Aldığım cevap üzerine Samsung Müşteri Hizmetlerini aradım ve Samsung SSD ler için Ankara'da bulunan ( isim vermek kurallara uygun mu bilmiyorum ) XX Samsung Yetkili Servisi ile irtibata geçmemi sağladılar. Ürünün kutusundaki Seri No ve Samsung Magician programında çıkan Seri No yu istediler bunun üzerine hemen programı kurdum ve istedikleri bilgileri Yetkili Servis ile paylaştım. Aldığım cevapta " Teknobiyotik'ten satın almış olduğum AKORTEK Faturalı Samsung SSD 990 PRO 2 TB ürününün Türkiye Garantisi OLMADIĞI, Ürünün Samsung Magician Programı ile çalışmayacağı " oldu. ( İlgili görseller aşağıdadır. )

3. Bunun üzerine derhal Trendyol üzerinden iade oluşturdum ve ürünü teslim aldığım şekilde hemen Teknobiyotik Satıcısına kargoladım. 23.03.2023 tarihi itibari ile; " 14 gün doldurmamış ve yukarıdaki sorunları yaşadığım ürün ile alakalı olarak Satıcı tarafından "İade reddedilme sebebi: Yeniden satışa uygun olmaması" şeklinde ürünün tarafıma geri gönderileceğine dair mail aldım.

4. Akabinde Teknobiyotik Müşteri Hizmetlerini arayarak durumumu kibarca izah ettim. ( Yukarıda yazdıklarım gibi ) Konuşma sırasında defalarca sözüm kesilerek kaba bir dil ile " ürünün kutusunu açmışsınız iade edemezsiniz! " ve " Ürünlerimiz Teknobiyotik Garantili bir şey olursa bize göndereceksiniz garantisi biziz " şeklinde cevaplar aldım.

BURASI ÖNEMLİ: Satıcaya " Ürün ilanında ve içeriğinde; 2 yıl garantili olarak satışa çıkartılan ve satışı gerçekleştirilen bahse konu ürünün "TR Garantisi olmadığı, kutusu açılırsa iade edilemeyeceği, ürünün Teknobiyotik tarafından garantili olduğu, Ürünün Yurtdışından getirtildiği, Türkiye'de satışa uygun olmadığından sebep Marka Garantisi Dışında Tutulacağına dair hiçbir ibare, uyarı, açıklayıcı bilgi, açılırsa iadesi gerçekleştirilemeyeceğine dair fiziki bandrol bant veya dikkat çekici önlem OLMADIĞINI belirttim.

Son olarak Teknobiyotik Trendyol Müşteri Hizmetleri Yetkilisi ve Teknobiyotik Teknik Elemanı X,Y Beylerden aldığım cevap ise; "Ürünü satın almadan önce, garantisinin olup olmadığını sormamış olmam kendilerinin sorunun olmadığı, ürünü almadan önce Türkiye Garantisi var mı diye araştırma yapmamış olmanız sizin sorununuz, biz sattığımız ürünleri yurtdışından getiriyoruz ve 2 yıl Teknobiyotik Garantisi veriyoruz" şeklinde olmuştur.

NOT: Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder, konuya hakim arkadaşların yardımlarını rica ederim. Bu hususta benden ürün görseli isterseniz paylaşabilirim. Ürünün sahte olup olmadığını bilmiyorum ancak Sahte olması muhtemel ( Gerek ambalaj, gerekse yapılan testler sonucu ). Tarafımdan paylaşmamı istediğiniz görsel veya bilgi varsa memnuniyetle paylaşabilirim. ( Forum kurallarına pek hakim olmadığım için isim şahıs görüşme kaydı paylaşmaktan geri durdum. )

SONUÇ ÜRÜN İLE İLGİLİ ÇIKARIMLAR ( GÜNCEL )
Şu aşamada SAMSUNG 990 PRO 2 TB SSD modeli ve Satıcısı Teknobiyotik olan ürün için; emin olduğumuz konular:
1 Ürünün Yurt Dışından temin edildiği, ( neresi olduğu belli değil )
2 Ürünün Samsung Magician Programında Çalışmadığı
3 Ürünün seri numarasının SATICISI HARİÇ hiç bir firma tarafından DOĞRULANMADIĞI
4 Türkiye'de yetkili olarak ürün tedarik eden firmaların bu ürünün KENDİ BÜNYELERİNDEN OLMADIĞINI
5 Ürünün hangi yollarla Türkiye ye girdiği, kim tarafından tedarik edildiği, ne amaçla ve nereden geldiği BELİRSİZ OLUP
Satıcısı HARİÇ, taraflı veya tarafsız hiç bir kurum, şirket, tacir, ticaret erbabı, firma ve kuruluş tarafından DESTEK VE KABUL GÖRMEMİŞTİR.
Teknobiyotikten satın alınan Samsung SSD 990 PRO 2 TB ürününün orjinalliğine dair hiç bir kanıt ispat niteliğinde inandırıcı delile ulaşamadım.

SONUÇ PARA İADESİ İLE İLGİLİ DURUM ( GÜNCEL )
Bu konu sayesinde ücret iadesini aldım.

Ekler

• SSD 2.jpg
    SSD 2.jpg
    130.7 KB · Hit: 349
  • SSD 3.jpg
    SSD 3.jpg
    121.8 KB · Hit: 336
  • SSD 4.jpg
    SSD 4.jpg
    118.9 KB · Hit: 290
  • SSD 5.jpg
    SSD 5.jpg
    89 KB · Hit: 276
  • SSD 9.jpg
    SSD 9.jpg
    52.1 KB · Hit: 285
  • SSD 10.jpg
    SSD 10.jpg
    53.4 KB · Hit: 266
  • SSD 11.jpg
    SSD 11.jpg
    130.7 KB · Hit: 343
Son düzenleme:

milenix

80+ Gold
"Distribütör garantili" olayı bu zaten. Akortek Bilişim tarafından garantili ve güvenilir bir firma (Kendi garantileri kötü deniliyor ama bilmiyorum, hiç işim düşmedi). Ssd'nin sahte olacağını sanmıyorum.

Erdem Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,138
İsim
Erdem Arslan
İlgilendiği Kategoriler
Sağlık, Spor, Yabancı Dil
Reis hepsini okuyamadım ama geçmiş olsun. Thh ve dava yoluyla hakkını aramak zorundasın artık

xTheoden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Ateş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yurt dışından gelen ürünün yine de Magician'da gözükmesi lazım değil mi? Bunu Teknobiyotik'e sordunuz mu?
Evet tabii ki bunu teknobiyotik'e sordum. Kendileri ürünün Samsung Magician'da gözükmediğine inanmadı ve benden görsel istediler. Kendilerine Whatsapp kanalı ile görselleri ilettim. Anakartımın uyumsuz olduğunu öne sürüp konuyu değiştirmeye çalıştılar. Anakartım MSI Z790 TOMOHAWK WIFI DDR5 ürün Gen 4 slotunda takılı idi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Reis hepsini okuyamadım ama geçmiş olsun. Thh ve dava yoluyla hakkını aramak zorundasın artık
Teşekkür ederim. Umarım sizlerin başına gelmez.

"Distribütör garantili" olayı bu zaten. Akortek Bilişim tarafından garantili ve güvenilir bir firma (Kendi garantileri kötü deniliyor ama bilmiyorum, hiç işim düşmedi). Ssd'nin sahte olacağını sanmıyorum.
Distribütör garantili ise bunu ürünü satışa çıkarttıkları ilanda gözden kaçmayacak bir şekilde belirtmesi gerekir. Bu ürünü satın aldığım tarihte ürünü farklı alışveriş sitelerinden 1700 TL daha ucuza temin edebiliyordum ancak Türkiye Garantili Samsung Tarafından destek alabilmek için daha pahalıya satın aldım.
Teknobiyotik'in kendi web sitesinde de ürün ilanında 2 yıl garantili yazıyor. Siz bu yazıdan ne algılarsınız ? Bahse konu garantinin Marka Garantisi olduğu ve ürünün ülkemize resmi yollarla giriş yapıp kayıt ve vergilerinin ödenip, orjinal ve garantili olduğunu anlarsınız diye düşünüyorum.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Evet tabii ki bunu teknobiyotik'e sordum. Kendileri ürünün Samsung Magician'da gözükmediğine inanmadı ve benden görsel istediler. Kendilerine Whatsapp kanalı ile görselleri ilettim. Anakartımın uyumsuz olduğunu öne sürüp konuyu değiştirmeye çalıştılar. Anakartım MSI Z790 TOMOHAWK WIFI DDR5 ürün Gen 4 slotunda takılı idi.
Sahte değildir diyordum bütün fikrim değişti. Gerçekten bir sorun olabilir. Hakkınızı mutlaka yasal yollarla arayın, haklı olmanız durumunda zaten bir karar verilir.

@Abdullah Hacıgül Bir video daha gelir mi :D

Teknobiyotik'in kendi web sitesinde de ürün ilanında 2 yıl garantili yazıyor. Siz bu yazıdan ne algılarsınız ? Bahse konu garantinin Marka Garantisi olduğu ve ürünün ülkemize resmi yollarla giriş yapıp kayıt ve vergilerinin ödenip, orjinal ve garantili olduğunu anlarsınız diye düşünüyorum.
Satıcıların böyle tabirlerine ben de hiç dikkat etmiyordum.

Son düzenleme:

xTheoden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Ateş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
kanka orijinal diskte magician bu şekildeAlıntıyı görüntüle gözükmeli

ama okuma yazma değerlerin normal pcyi yeniden başlatıp internet bağlantısıyla bi uygulamayı yenilermisin
İlgin için teşekkür ederim. Aynı modelden amazondan satın aldığım bir ürünüm daha var amazondan gelen ürün aynı senin paylaştığın görseldeki gibi çalışıyor ve hata vermiyor. Ayrıca Samsung Türkiye tarafındanda garantili olduğu onaylanıyor.
Ancak teknobiyotikten aldığımız Samsung 990 PRO modelini ne yaptıysak da Magician programı ile çalıştıramadık ve kopyalama yaparken rutin dışı hız düşüşleri ve ani dalgalanmalar gerçekleştirdi.

johan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,219
İsim
ismail
''Ürünü satın almadan önce, garantisinin olup olmadığını sormamış olmam kendilerinin sorunun olmadığı, ürünü almadan önce Türkiye Garantisi var mı diye araştırma yapmamış olmanız sizin sorununuz, biz sattığımız ürünleri yurtdışından getiriyoruz ve 2 yıl Teknobiyotik Garantisi veriyoruz'' bu konu da haklılar Distribütör garantisinin mantığı bu zaten

xTheoden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Ateş
Sahte değildir diyordum bütün fikrim değişti. Hakkınızı mutlaka yasal yollarla arayın.

@Abdullah Hacıgül Bir video daha gelir mi :D

Satıcıların böyle kelime oyunu yaptığını ben de hiç bilmiyordum.
Samsung Müşteri Hizmetlerinin SSD konusunda Yetkili gösterdiği Ankara'da bulunan Yetkili Servis ile Teknobiyotikten alınan 990 PRO modelinin orjinal olduğuna dair bir ip uçu veya kanıt elde edemedik. Ürünün nerden geldiği belirsiz.. Ne olduğu belli değil.. Hangi ülkeden getirildiğide belli değil..

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Samsung Müşteri Hizmetlerinin SSD konusunda Yetkili gösterdiği Ankara'da bulunan Yetkili Servis ile Teknobiyotikten alınan 990 PRO modelinin orjinal olduğuna dair bir ip uçu veya kanıt elde edemedik. Ürünün nerden geldiği belirsiz.. Ne olduğu belli değil.. Hangi ülkeden getirildiğide belli değil..
Ben olsam Samsung global desteğe yazardım. Samsung'un Türkiye'deki destek birimlerinden hiçbir zaman sorun çözücü bir yanıt alamadım.

xTheoden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Ateş
''Ürünü satın almadan önce, garantisinin olup olmadığını sormamış olmam kendilerinin sorunun olmadığı, ürünü almadan önce Türkiye Garantisi var mı diye araştırma yapmamış olmanız sizin sorununuz, biz sattığımız ürünleri yurtdışından getiriyoruz ve 2 yıl Teknobiyotik Garantisi veriyoruz'' bu konu da haklılar Distribütör garantisinin mantığı bu zaten
Düşüncenize saygı duyarım ancak Ben ürünü TRENDYOL üzerinden satın aldım. Satıcısı Teknobiyotik ve Garantili olduğu yazıyordu. Ayrıca 14 gün de koşulsuz iade hakkım olduğunu öğrenerek satın aldım. Konuya birde şu perspektiften bakarsanız sevinirim; Hepsiburada ' da satılan ürünlerde Açık ve Net şekilde gözden kaçmayacak yazı puntosu ile YURT DIŞI ÜRÜNLERİ diye yazıyor. Ve bu konuda tüketiciyi bilgilendiriyor. Bir ikincisi ürün satın alırken Garantisini öğrenmemiz gerektiğine dair hiçbir uyarı almıyoruz. Alışveriş yapılan site ikinci el bir site değil. Sıfır ürünlerin satıldığı toplum tarafından tercih edilip genel kabul görmüş İLK SAHİBİ olacağınız ürünlerin satıldığı bir sitedir ( trendyol ).
Yine düşüncelerinize saygı duyarak; ( Örnektir ) Amazon tr ' den satıcısı Amazon Germany olan Yurt Dışı kaynaklı elektronik Bilgisayar Parçalarını ( fiyatlar afaki değildir araştırınız ) 2999 TL ile satın alabilirken, Aynı ürün yine Amazon tr ' de Satıcısı Teknobiyotik olarak 4399 TL fiyat etiketiyle GARANTİLİ ibaresi ile satılmaktadır. Ancak Amazon Germany satıcısının ilanında Türkiye Garantisi Olmadığı İbaresine Yer verilmiştir. " Türkiye dışından gelen uluslararası ürünler yerel ürünlerden farklı olabilir. Ayrıntılar. İlave şartlar uygulanır. " şeklinde uyarı vardır.

johan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,219
İsim
ismail
Düşüncenize saygı duyarım ancak Ben ürünü TRENDYOL üzerinden satın aldım. Satıcısı Teknobiyotik ve Garantili olduğu yazıyordu. Ayrıca 14 gün de koşulsuz iade hakkım olduğunu öğrenerek satın aldım. Konuya birde şu perspektiften bakarsanız sevinirim; Hepsiburada ' da satılan ürünlerde Açık ve Net şekilde gözden kaçmayacak yazı puntosu ile YURT DIŞI ÜRÜNLERİ diye yazıyor. Ve bu konuda tüketiciyi bilgilendiriyor. Bir ikincisi ürün satın alırken Garantisini öğrenmemiz gerektiğine dair hiçbir uyarı almıyoruz. Alışveriş yapılan site ikinci el bir site değil. Sıfır ürünlerin satıldığı toplum tarafından tercih edilip genel kabul görmüş İLK SAHİBİ olacağınız ürünlerin satıldığı bir sitedir ( trendyol ).
Yine düşüncelerinize saygı duyarak; ( Örnektir ) Amazon tr ' den satıcısı Amazon Germany olan Yurt Dışı kaynaklı elektronik Bilgisayar Parçalarını ( fiyatlar afaki değildir araştırınız ) 2999 TL ile satın alabilirken, Aynı ürün yine Amazon tr ' de Satıcısı Teknobiyotik olarak 4399 TL fiyat etiketiyle GARANTİLİ ibaresi ile satılmaktadır. Ancak Amazon Germany satıcısının ilanında Türkiye Garantisi Olmadığı İbaresine Yer verilmiştir. " Türkiye dışından gelen uluslararası ürünler yerel ürünlerden farklı olabilir. Ayrıntılar. İlave şartlar uygulanır. " şeklinde uyarı vardır.
maalesef distribütör garantili ibaresi varsa türkiye garantisi aramak biraz abes kaçıyor böyle bir ibare yoksa sadece garantili diyerek sattılarsa bilemiyorum tabi

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

Forum istatistikleri

Konular
907,093
Üyeler
140,767
Son üye
estqxopXl
Top Bottom