Neler Yeni

Rehber Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

DonanımFikir

Fikr-i Donanım
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,595
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Evet arkadaşlar bu rehberimizde telefon alırken nelere dikkat edilmeli bunlara değineceğiz. Ve inşallah telefon alacaklar için faydalı olur.
----------------------------------------------------------------------------------------------
*Evet arkadaşlar özellikle f/p telefon alırken neler yapılmalı biraz daha oraya yönelik konuştum ve fikirlerimi sizlere sundum.
1-Telefon alırken özellikle ihtiyacınıza yönelik alın:
Birsürü çeşit telefon var ve telefon satın almadan önce aldığınızda ne için kullanacaksanız ve nerede kullanacaksanız vb. bunlar önemlidir ve tercihlerinize göre telefon almanızı öneririm

2-Telefon alırken tek bakacağınız MARKA olmasın:
Apple gibi markalar pahalı fiyata fiyatına oranla çok inovatif şeyler sunmuyor bence daha katlanan telefon yapamadı bile
(Tabi Sadece diğer markalara göre 2 3 avantajı bile paranın yettiği zaman Apple alınmasını öneririm onlara değineceğiz)

3-Telefon Alırken en öncelikli bakacağını ram olmasın (Özellikle Apple'da)
Apple cihazlarda ramler az zaten ekosistemi Andorid gibi ekosistemi yok ve gayet ramler yetecektir
Andoridde ise ileriye dönüklük olarak ve yeni telefon alacaksanız MİNİMUM 4 GB ramli telefon almanızı öneririm
Ve tabi rami yüksek almaya çalışın ama bütçe kısıtlı ise en azından minimum 3 GB ramli telefonlara bakın derim.

4-Telefon alacaksanız en önceliğiniz tasarımı olmasın ama olsun
Sırf tasarımı çok güzel diye direk onu tercih etmeyin çünkü uzun süre kullanacaksanız içerisindeki donanım ve kamera da çok önemli sizin için
Fakat tabikide tasarım olarak iyi almaya çalışın ekran gövde oranı yüksek cihazlar almaya çalışın fakat sırf tasarımı iyi diye daha düşük özellikli telefon almayın
Ve illa Tasarım konusu sizin için bir öncelik ise de:
Pop-up kameralı telefonlar
Delik çentikli telefonlar
Damla çentikli telefonlar
Arkası plastik olan telefonlar
Arkası cam olan telefonlar
Benim görüşüm,arkası cam olan telefonlar ve damla çentikli telefon tasarımı olacaktır ve kişiden kişiye göre bu tercihler de değişebilir

5-Telefon alacaksanız tek önceliğiniz kamera miktarları olmasın:
Telefon alırken eğer özellikle kamera amaçlı alacaksanız kamera sayısı [tabii ki çeşitlilik açısından önemli fakat tek kamera ile gayet kaliteli fotoğraf çekilebilien telefonlar da mevcut] ve ne kadar megapixeli olduğu değil.
Kameranın kalitesi önemlidir,Lensin kalitesi önemlidir.

Diğer:
NFC Özellikli telefon alabilirsiniz bütçe yeterse bu avantajtır
Bluetooth , Wifi gibi teknlojileri güncel cihazlar almaya çalışın
Tasarımı gene iyi olsun önceliğiniz çok çok olmasa bile (Sonuçta uzun yıllar kullanacaksanız şekil durar yani)
Ve Gorilla Glass teknolojisi de olsun dayanıklılık açısından iyi olur ve kasa ve ekranı sağlam telefon almaya çalışın

EKRAN:
Sonuçta telefonları aldığımızda uzun seneler kullanacağız bozulmadığı sürece ve her seferinde telefon
60HZ 90HZ 120HZ tarzı yenileme hızlarını duyuyoruz ve bunların avantajları ve dezavanajları var
Avantaj -Akıcılık olarak faydalı ve oyun oynarkende keyfinize keyif katacak
Dezavantaj-Pil daha hzılı tüketir bu özellik
Ve ekran çeşidi olarak İPS,Amoled,TFT vb. çeşitler vardır
Özellikle bütçe yetiyorsa Amoled öneririm fakat bütçeniz yetmiyorsa İPS ekran da alınabilir ona da bütçeniz yetmiyorsa TFT ekranlı telefonlara bakılabilir.

PİL:
Biliyorsunuzki Apple markalı telefonların bataryaları düşük fakat gerek ekosistemi olsun yetebiliyor [Tabi piline oranla belirtiyorum]
Fakat tabii ki telefonları araştırıyorsanız 6000mhz Bataryaları telefonları görmüşsünüzdür
Ve pilin uzun gitmesi sadece pilin büyüklüğü değil :Ekran boyutu,hz değeri,vb. etkilenebilir
Ayrıca hızlı şarz konusunda özellikle Andorid cephesinde yüksek wattlı hızlı şarzları görebiliyoruz
Ve nekadar yüksek wattlı şarz o kadar şarz olma hızı olarak avantajlıdır (Yani 10 Watt ile 30 Watt Hızlı şarz desteğine sahip telefonları şarz edin farkı hissedeceksiniz)
Bu konuda karar sizin Andorid veya Apple telefon almanız.

İŞLEMCİ: [Bir telefon için en önem verdiğim kısım diyebilirim]
1- Snapdragon
2- A (Apple Serisi)
3- Mediatek
4- Exynos
Evet arkadaşlar en çok bilinen işlemciler bunlardır ve amaçlarınıza yönelik hangi işlemciyi almanız onu da beliryeceğim
Eğer bütçeniz düşükse Mediatek öneririm ve zaten düşük bütçeli telefonlarda Mediatek işlemcileri sık görürüz
Eğer f/P telefon alacaksanız Snapdragon Veya Mediatek öneririm.Çünkü Bazı f/p telefonlarda Mediatek işlemci bulunur özellikle Mediatek'in G90T işlemcisini beğeniyorum.Fakat snapdroganda aslında çok pahalı telefonlarda kullanılmıyor genelde orta bütçeli telefonlarda sık gördüğümüz bir işlemci türü ve özellikle Snapdragon'un 720G işlemcisini beğeniyorumç.
Eğer bütçeniz yüksekse ve telefon alacaksanız da A (Apple serisinden öneririm): Zaten Apple cihazlarında kullanılan bir işlemcidir ve performans olarak en beğendiğim işlemci türüdür.
Exynos ise de Samsung telefonlarda görüyoruz ve açıkçası çok beğenmediğim bir işlemci türü açıkçası bu işlemci yerine Snapdragon öneririm .

Kamera:
Önceki kısımlardada bahsettiğim gibi kaç mb kamerası olduğu en önceliklik olarak önemli değil [Ve tabii ki de önemli]
Kullanılan kameranın diyafram açıklığı ne kadar düşükse o kadar avantaj
Ve kullanılan kameranın markasını araştırın genelde Samsung,Sony ve Leica vb. markalı kameralar görüyoruz
Ve Telefona özgü özelliklerde biraz olsun etkileyebilir [İçerisindeki Yapay Zeka ,Portre modu,Güzellik modu vb.]
Bu yüzden telefon alırken detaylıca araştırın ve incelemesini yapanların çektiği fotoğraflara bakın ve kararınızı verebilirsiniz.
-------------------------------------------------------------------------------------------
BONUS- F/P Telefon Önerileri:
11 Aralık 2020 Tarihi ile itiberen önerilmiştir.
5000TL bandında alınabilecek en iyi telefonlardan diyebilirim
Link: https://www.amazon.com.tr/dp/B07NXZ...e=380333&creativeASIN=B07NXZNV33&linkCode=asn
1607685084023.png

Güncel ve uygun fiyatlı bir İphone arayanlar için bu fiyatta alınabilir bir telefon
Link: https://www.trendyol.com/apple/ipho...djust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.91.2
1607685156109.png

6000 mAH Bataryası bulunmasıyla fiyatına oranla güzel özellikle sunmasından dolayı bu fiyat bandında alınabilir telefonlardan
Link: https://www.trendyol.com/samsung/ga...djust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=0.49.7
1607686120531.png

Yüksek batarya kapasitesi ve 8 GB ramli genel olarak fena değil
Link:https://www.hepsiburada.com/samsung...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.PC&v=1.28.8
1607689541521.png

Oppo Realme markası da iyidir Ve Yakın zamanda çıkan Realme 7 serisinden Realme 7 Pro
Link: https://www.hepsiburada.com/oppo-re...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.PC&v=1.94.3
1607689672135.png

Son düzenleme:

Bitcoin

80+ Silver
En İyi Cevap
2
S20 FE almayı düşünürken batarya yüzünden bir anda 7000Mah için M51 aldım. Bataryası çok iyi gidiyor ama kamerasından memnun değilim. Hata mı ettim diye düşündürüyor hep. :D

Cerkutay

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Huawei'e haksızlık var Huawei'in işletim sistemi daha tam çıkmadı ama gelecek için çok çok güzel bir hal alacak bence Huawei'in Psmart 2021 modeli tavsiye edilenler arasında olmalıydı
birde 3600 TL lik realme 7 pro yu da önerilenler kısmında beklerdim

DonanımFikir

Fikr-i Donanım
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,595
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Eline sağlık.
Sağolasın
Huawei'e haksızlık var Huawei'in işletim sistemi daha tam çıkmadı ama gelecek için çok çok güzel bir hal alacak bence Huawei'in Psmart 2021 modeli tavsiye edilenler arasında olmalıydı
birde 3600 TL lik realme 7 pro yu da önerilenler kısmında beklerdim
Tamam dediğin öneriyide eklerim ve haklısın ona rağmen Huawei çok iyi telefonlar çıkarıyor.
Öneri olarak m51 olabilir.
Tamam dediğin öneriye eklerim
S20 FE almayı düşünürken batarya yüzünden bir anda 7000Mah için M51 aldım. Bataryası çok iyi gidiyor ama kamerasından memnun değilim. Hata mı ettim diye düşündürüyor hep. :D
Uygun fiyata aldıysan o kadar da probleme gerek yok, o da güzel telefon ama sadece bataryasına göre almasaydın keşke.

Son düzenleme:

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,250
İsim
Taha yücel
İlgilendiği Kategoriler
Boş işler
Evet arkadaşlar bu rehberimizde telefon alırken nelere dikkat edilmeli bunlara değineceğiz. Ve inşallah telefon alacaklar için faydalı olur.
----------------------------------------------------------------------------------------------
*Evet arkadaşlar özellikle f/p telefon alırken neler yapılmalı biraz daha oraya yönelik konuştum ve fikirlerimi sizlere sundum.
1-Telefon alırken özellikle ihtiyacınıza yönelik alın:
Birsürü çeşit telefon var ve telefon satın almadan önce aldığınızda ne için kullanacaksanız ve nerede kullanacaksanız vb. bunlar önemlidir ve tercihlerinize göre telefon almanızı öneririm

2-Telefon alırken tek bakacağınız MARKA olmasın:
Apple gibi markalar pahalı fiyata fiyatına oranla çok inovatif şeyler sunmuyor bence daha katlanan telefon yapamadı bile
(Tabi Sadece diğer markalara göre 2 3 avantajı bile paranın yettiği zaman Apple alınmasını öneririm onlara değineceğiz)

3-Telefon Alırken en öncelikli bakacağını ram olmasın (Özellikle Apple'da)
Apple cihazlarda ramler az zaten ekosistemi Andorid gibi ekosistemi yok ve gayet ramler yetecektir
Andoridde ise ileriye dönüklük olarak ve yeni telefon alacaksanız MİNİMUM 4 GB ramli telefon almanızı öneririm
Ve tabi rami yüksek almaya çalışın ama bütçe kısıtlı ise en azından minimum 3 GB ramli telefonlara bakın derim.

4-Telefon alacaksanız en önceliğiniz tasarımı olmasın ama olsun
Sırf tasarımı çok güzel diye direk onu tercih etmeyin çünkü uzun süre kullanacaksanız içerisindeki donanım ve kamera da çok önemli sizin için
Fakat tabikide tasarım olarak iyi almaya çalışın ekran gövde oranı yüksek cihazlar almaya çalışın fakat sırf tasarımı iyi diye daha düşük özellikli telefon almayın
Ve illa Tasarım konusu sizin için bir öncelik ise de:
Pop-up kameralı telefonlar
Delik çentikli telefonlar
Damla çentikli telefonlar
Arkası plastik olan telefonlar
Arkası cam olan telefonlar
Benim görüşüm,arkası cam olan telefonlar ve damla çentikli telefon tasarımı olacaktır ve kişiden kişiye göre bu tercihler de değişebilir

5-Telefon alacaksanız tek önceliğiniz kamera miktarları olmasın:
Telefon alırken eğer özellikle kamera amaçlı alacaksanız kamera sayısı [tabii ki çeşitlilik açısından önemli fakat tek kamera ile gayet kaliteli fotoğraf çekilebilien telefonlar da mevcut] ve ne kadar megapixeli olduğu değil.
Kameranın kalitesi önemlidir,Lensin kalitesi önemlidir.

Diğer:
NFC Özellikli telefon alabilirsiniz bütçe yeterse bu avantajtır
Bluetooth , Wifi gibi teknlojileri güncel cihazlar almaya çalışın
Tasarımı gene iyi olsun önceliğiniz çok çok olmasa bile (Sonuçta uzun yıllar kullanacaksanız şekil durar yani)
Ve Gorilla Glass teknolojisi de olsun dayanıklılık açısından iyi olur ve kasa ve ekranı sağlam telefon almaya çalışın

EKRAN:
Sonuçta telefonları aldığımızda uzun seneler kullanacağız bozulmadığı sürece ve her seferinde telefon
60HZ 90HZ 120HZ tarzı yenileme hızlarını duyuyoruz ve bunların avantajları ve dezavanajları var
Avantaj -Akıcılık olarak faydalı ve oyun oynarkende keyfinize keyif katacak
Dezavantaj-Pil daha hzılı tüketir bu özellik
Ve ekran çeşidi olarak İPS,Amoled,TFT vb. çeşitler vardır
Özellikle bütçe yetiyorsa Amoled öneririm fakat bütçeniz yetmiyorsa İPS ekran da alınabilir ona da bütçeniz yetmiyorsa TFT ekranlı telefonlara bakılabilir.

PİL:
Biliyorsunuzki Apple markalı telefonların bataryaları düşük fakat gerek ekosistemi olsun yetebiliyor [Tabi piline oranla belirtiyorum]
Fakat tabii ki telefonları araştırıyorsanız 6000mhz Bataryaları telefonları görmüşsünüzdür
Ve pilin uzun gitmesi sadece pilin büyüklüğü değil :Ekran boyutu,hz değeri,vb. etkilenebilir
Ayrıca hızlı şarz konusunda özellikle Andorid cephesinde yüksek wattlı hızlı şarzları görebiliyoruz
Ve nekadar yüksek wattlı şarz o kadar şarz olma hızı olarak avantajlıdır (Yani 10 Watt ile 30 Watt Hızlı şarz desteğine sahip telefonları şarz edin farkı hissedeceksiniz)
Bu konuda karar sizin Andorid veya Apple telefon almanız.

İŞLEMCİ: [Bir telefon için en önem verdiğim kısım diyebilirim]
1- Snapdragon
2- A (Apple Serisi)
3- Mediatek
4- Exynos
Evet arkadaşlar en çok bilinen işlemciler bunlardır ve amaçlarınıza yönelik hangi işlemciyi almanız onu da beliryeceğim
Eğer bütçeniz düşükse Mediatek öneririm ve zaten düşük bütçeli telefonlarda Mediatek işlemcileri sık görürüz
Eğer f/P telefon alacaksanız Snapdragon Veya Mediatek öneririm.Çünkü Bazı f/p telefonlarda Mediatek işlemci bulunur özellikle Mediatek'in G90T işlemcisini beğeniyorum.Fakat snapdroganda aslında çok pahalı telefonlarda kullanılmıyor genelde orta bütçeli telefonlarda sık gördüğümüz bir işlemci türü ve özellikle Snapdragon'un 720G işlemcisini beğeniyorumç.
Eğer bütçeniz yüksekse ve telefon alacaksanız da A (Apple serisinden öneririm): Zaten Apple cihazlarında kullanılan bir işlemcidir ve performans olarak en beğendiğim işlemci türüdür.
Exynos ise de Samsung telefonlarda görüyoruz ve açıkçası çok beğenmediğim bir işlemci türü açıkçası bu işlemci yerine Snapdragon öneririm .

Kamera:
Önceki kısımlardada bahsettiğim gibi kaç mb kamerası olduğu en önceliklik olarak önemli değil [Ve tabii ki de önemli]
Kullanılan kameranın diyafram açıklığı ne kadar düşükse o kadar avantaj
Ve kullanılan kameranın markasını araştırın genelde Samsung,Sony ve Leica vb. markalı kameralar görüyoruz
Ve Telefona özgü özelliklerde biraz olsun etkileyebilir [İçerisindeki Yapay Zeka ,Portre modu,Güzellik modu vb.]
Bu yüzden telefon alırken detaylıca araştırın ve incelemesini yapanların çektiği fotoğraflara bakın ve kararınızı verebilirsiniz.
-------------------------------------------------------------------------------------------
BONUS- F/P Telefon Önerileri:
11 Aralık 2020 Tarihi ile itiberen önerilmiştir.
5000TL bandında alınabilecek en iyi telefonlardan diyebilirim
Link: https://www.amazon.com.tr/dp/B07NXZ...e=380333&creativeASIN=B07NXZNV33&linkCode=asn
Alıntıyı görüntüle
Güncel ve uygun fiyatlı bir İphone arayanlar için bu fiyatta alınabilir bir telefon
Link: https://www.trendyol.com/apple/ipho...djust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.91.2
Alıntıyı görüntüle
6000 mAH Bataryası bulunmasıyla fiyatına oranla güzel özellikle sunmasından dolayı bu fiyat bandında alınabilir telefonlardan
Link: https://www.trendyol.com/samsung/ga...djust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=0.49.7
Alıntıyı görüntüle
Yüksek batarya kapasitesi ve 8 GB ramli genel olarak fena değil
Link:https://www.hepsiburada.com/samsung...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.PC&v=1.28.8
Alıntıyı görüntüle
Oppo Realme markası da iyidir Ve Yakın zamanda çıkan Realme 7 serisinden Realme 7 Pro
Link: https://www.hepsiburada.com/oppo-re...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.PC&v=1.94.3
Alıntıyı görüntüle
helal adamsın çok güzel rehber eline koluna sağlık

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Önemli olan ihtiyaçların doğru belirlenmesi.
Günümüzde marka farkı yok gibi hepsinde damla çentik,3-4 kamera,çercevesiz tasarım vs özellikleri çok benziyor. Cihazları birbirinden yazılımsal olarak iOS ve Android diye ayırabiliyoruz. Android cihazların çoğu birbirine benziyor. iPhone da önceki nesil cihazlara benzemeye devam ediyor. Tasarımsal açıdan radikal bir değişiklik göremiyoruz. Bu durumda fiyatına ve özelliklerine bakıyoruz. Tasarım geri planda kalıyor doğal olarak. Birde büyüyen ekran boyutları nereye kadar gidecekse 6.5 inç nedir la ? Cebimizde nasıl taşıyacaz, tek elimizle tutabilecek miyiz ? (Fiyata artı maliyet yapması çabası). Telefonun kasa kalitesi ve kullanılan diğer bileşenlerde sorun oluşup oluşmama durumunu da göz önünde bulundurmak gerek.(Arıza yapan bir firma yada modele temkinli yaklaşmak gerekli)(Örnek: Nokia 8 ekranı kime sorun çıkarmış kimisine çıkarmamış,kimisi tamir ettirmiş,kimisi ilk günkü gibi kullanıyor)
Paranıza bakın 2.ele yönelmeyi düşünüyorsanız Marka olarak çabuk değer kaybeden cihazlara bakın. Ben Nokia 6 için kutusuz,kulaklı,şarj aleti için 550 TL ye anlaştım. Ön kamerasına toz kaçtığı için 500 TL ye aldım (sözleşme de yaptık). Telefonda oyun oynamam,YouTube'dan video izlerim,Office uygulamalarını kullanırım,müzik dinlerim,radyo dinlerim. Bana yeten artan bir cihaz.2017 model olmasına rağmen bataryası (antutu ölçümü %90 üzerinde) iyi çıktı. Veren kişi telefondaki hızlı şarjdan,Dolby atmos amfisi den,Fhd ekrandan haberi bile yoktu. Son olarak imkanınız varsa bir sefer alın iyi alın,imkan yoksa en ucuza en iyisini arayın.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
909,405
Üyeler
141,130
Son üye
beyazogluuu
Top Bottom