Neler Yeni

Yardım TP-LINK Archer c80 aşırı yavaş indirme hızı

0x0019024

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Samir Aliyev
Merhaba, İlk olarak Türkçe yazı hatalarım olursa özür dilyorum. Ben 5 aydır TP-Link Archer C80 1.0 model router-unu kullanıyorum.Azerbayanda oturuyorum, Türkiyeden sıfır paketde satın aldım 900TL-ye. 5 haftaya yakın bir süredir internet sağlayıcım 80mbps download, 80mbps upload hızı sunmasına bakmayarak, ~1-2Mbps download, 80Mbps upload hızı alıyorum. Routera bağlanmadan direk bilgisayarın ethernet portuyla bağlantı yaptığımda stabil 80mbps download/upload hızını Sorunun ilk olarak internet sağlayıcımda olduğunu düşündüm. bir kaç gündür onlarla savaşıyorum zaten onlarda sorun olmadığını belirttiler, routerda sorun olduğu aklıma gelmezdi hiç. Aniden sorunun Wi-Fi kanalarında bant genişliğinde olduğundan şüphe duydum. A-dan Z-ye tüm ayarları açıp kapadım, Internet Port Negotiation Speed Settings ayarına kadar herşeyi... aynı durum.....Router-dan ethernet ile bağlantı yaptım yine ~1-2 mbps download 80mbps upload hızı.... Kabloları değiştirdim yine aynı durum... Reset yaptım 192.168.0.1 üzerinden , routerun üzerinden iğne ile yaptım sıfırdan kurulum yapdım, akşam uyuduğumda ~8-9 saat kapattım. Sonuç değişmedi. 23.11.2022 tarihinde gelmiş olan [Archer C80(US)_V1_1.12.0 Build 221010V] firmware update-dan kaynaklandığını düşündüm. Bir önceki sürümü dönmeyi denedim , Ekte atdığım resimde bulunan hatayı ("Failed to update the firmware. Please check the configuration file and try again.") verdi. Ondan daha bir önceki sürümü denedim downgrade yapmak için bir sonuç olmadı....

Xiaomi Mi Router 3 modeli vardı eskiden. Wi-Fi çekim güçü kapsama alanı az olduğu için C80 modelini aldım . Fiber Internet kablomu Xiaomi Router-a takıp, Mi Router-in WiFi`sini kapattım, Arhcer C80 router-i Access Point modunda CAT7 Ehernet kablosuyla Wi-Fi`sini kapattığım Mi Router-a takıp Static IP verdim Archer c80-e ve Wi-Fi özelliğini Archer C80-de açtım hem 2.4GHz ve 5GHz Wi-Fi`ni. Ve şuan archer c80-le 80mbps download/upload hızını alıyorum 1 haftadır. Garip bir durum. Çünki Arhcer c80-i Router mode-da kullanmayı denediğimde yine aşırı yavaş download ama stabil maksimum upload hızı alıyorum. Bu sorun neyle ilgili ola bilir sizce ? Benden başka bu durumla karşılaşan oldu mu? Router-in yazılılm sürümüyle ilgili ola bilir mi bu ? Denemediğim bir method yazılım sürümünü downgrade yapmak kaldı. "Tftpd64" uygulaması ile downgrade , flash stock rom yapmağı denedim ama router-i uygulamaya tanıtamadığım için, uygulama router-i görmediği için yapamadım.

Şuan için ne öneriyosunuz? Sorun neden kaynaklı olabilir? Altından değerli zamanınızı ayırıp bura kadar okuduğunuz üçün size teşekkür ederim. Türkçe yazı hatalarımdan dolayı yeniden döne döne özür dilerim. İyi günler.

[SpeedTest linklerinde kendi internetimle hem:
1) Bilgisayarı direk router olmadan bağlayarak; https://www.speedtest.net/result/14064826456
2) Router-a Wi-Fi olarak bağlanarak; https://www.speedtest.net/result/14064832736
3) Router-un LAN portuna Ethernet-le bağlanarak; https://www.speedtest.net/result/14064941261

yapdığım hız sonuçlarıdır.]

Ekler

• IMG_20221230_001323.png
    IMG_20221230_001323.png
    145.7 KB · Hit: 34
Top Bottom