Neler Yeni

Türkçe Rap / Türkçe Drilller'e karşı neden böyle davranıyorlar?

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Mercedes ve gucciyi unuttun dostum.
Batuflex, Lvbel C5 ve Ati242'nin vazgeçilmezi.
Dalga değildi onlar ki?
Dediğiniz "şarkı"ların sözlerini özetlemiştim.
skrt skrt skrt bro huh skrt yo alkol küfür skrt skrt anne baba alkol uyuşturucu skrt çıplak objeler skrt skrt çünkü knk
Hepsi olmasa bile bunların çoğu eski raplerde de kullanılıyordu. Tek değişen şey skrt lafı senin yazdıklarının arasında.

Besim Tibuk

80+ Gold
Hepsi olmasa bile bunların çoğu eski raplerde de kullanılıyordu. Tek değişen şey skrt lafı senin yazdıklarının arasında.
"skrt" kullanmak dışında gangsta rolü kesen "eski" rapçilere hayran olduğumu kim söyledi?
Olay rap değil. Olay içeriği ve üstünde harcanan emek.

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
"skrt" kullanmak dışında gangsta rolü kesen "eski" rapçilere hayran olduğumu kim söyledi?
Eskiden beri şarkı yazıp yapan rapçilere hayran olduğuna dair hiçbir şey demedim.

Ek olarak ben senin yeni nesil raplere karşı yaptığın eleştiriyi yani şu:
skrt skrt skrt bro huh skrt yo alkol küfür skrt skrt anne baba alkol uyuşturucu skrt çıplak objeler skrt skrt çünkü knk
Sen ise şimdi gelip şunu diyorsun:
Benim bahsetmeye çalıştığımla senin bahsettiğin farklı şu an. Ben başka bir şey üzerinden yürümeyi denemiştim.

Olay içeriği ve üstünde harcanan emek.
Eskiden yapılmış rapler ortalama 3-4 dakika olup dolu dolu sözler olurdu. Mesela bir satır minimum 6-7 kelime bulundururdu ve aşağı kaydır kaydır bitmezdi satırlar.

Yenilerinde pekte öyle değil. İsteyen birisi bedava bir beat bulup üstüne sadece söz yazabilir. Sözlerin anlamı ve kafiyeleri ile uğraşanlar vardır illaki ama bazı rapler senin bahsettiğin gibi 1-2 dakikalık, sadece kafiyeden oluşan şeyler. Mesela şu an son zamanlarda çıkmış bir rape baksam büyük ihtimal 4-5 kıta falandır ve her satır 4-5 kelimedir.

Besim Tibuk

80+ Gold
Eskiden beri şarkı yazıp yapan rapçilere hayran olduğuna dair hiçbir şey demedim.

Ek olarak ben senin yeni nesil raplere karşı yaptığın eleştiriyi yani şu:

Sen ise şimdi gelip şunu diyorsun:

Benim bahsetmeye çalıştığımla senin bahsettiğin farklı şu an. Ben başka bir şey üzerinden yürümeyi denemiştim.

Eskiden yapılmış rapler ortalama 3-4 dakika olup dolu dolu sözler olurdu. Mesela bir satır minimum 6-7 kelime bulundururdu ve aşağı kaydır kaydır bitmezdi satırlar.

Yenilerinde pekte öyle değil. İsteyen birisi bedava bir beat bulup üstüne sadece söz yazabilir. Sözlerin anlamı ve kafiyeleri ile uğraşanlar vardır illaki ama bazı rapler senin bahsettiğin gibi 1-2 dakikalık, sadece kafiyeden oluşan şeyler. Mesela şu an son zamanlarda çıkmış bir rape baksam büyük ihtimal 4-5 kıta falandır ve her satır 4-5 kelimedir.
İlk yazdığım şey yeni nesil raplerin içeriğinin en özet hali.
Evet emek diyorum çünkü sadece kafiyeli olan, anlamsız kelime yığınları emek içermez.

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
İlk yazdığım şey yeni nesil raplerin içeriğinin en özet hali.
Evet emek diyorum çünkü sadece kafiyeli olan, anlamsız kelime yığınları emek içermez.
Açıkcası ben de anlam aramam. Kulağıma hoş giden bir ritmi ve kafiyesi varsa benim için uygundur. Genelde raplerde anlamlı olan böyle şey tiplerde oluyor. Nasıl denilir, depresyonda olanlar falan dinler ya, slow, sad tipler işte. Onların bazılarında anlam oluyor onun haricinde eh meh.

Besim Tibuk

80+ Gold
Açıkcası ben de anlam aramam. Kulağıma hoş giden bir ritmi ve kafiyesi varsa benim için uygundur. Genelde raplerde anlamlı olan böyle şey tiplerde oluyor. Nasıl denilir, depresyonda olanlar falan dinler ya, slow, sad tipler işte. Onların bazılarında anlam oluyor onun haricinde eh meh.
Peki hocam, keyfiniz bilir.:D
İyi geceler.

AhmetN

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,691
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Uzay-Bilim, Müzik
Olay tam olarak şu:
Zamanında rapi ülkemize getirdi diyebileceğimiz kişiler rapin alt dallarında bir dövme ile kendini gangsta sanan kişilerin altında anılıyor veya unutuluyor. Ayrıca son zamanlarda bahsi geçenler yavaş yavaş kendi yaptıkları müziği ülkemize getirenlere sallamaya başlıyor.
Herkes istedğini dinleyebilir saygım vardır ancak bir ortamda o dediklerin çalarsa tahammül edemem. Ya kulaklık takarım ya da o ortamdan ayrılırım. Neden mi? Çünkü şarkıda anlam yok, üzerine durduğundu fazla yorum yapamıyorsun ve ayrcıa flow, ryhmedan eser yok. Mesela gidip bir Ceza şarkısı dinlersek yaşanmışlığı, Allame şarkısı dinlersek emeği, Şehinşah dinlersek rhymı iliklerimize dek hissederiz.
Ve artık şarkılarda uyuş**rucu, alk*l, +18 içerikler fazla olduğundan insanlar çocuklarına veya yakınlarına bu şarkılarını dinlememeleri gerektiğini söylüyor. Haliyle dışardan bakan birisi bunun drill olduğunu bilmez direkt rap der ve aynen şu cümle kurulur "Çocuğum rap dinleme senin için uygun değil". Evet bunu duydum ben. Kardeşim evde Mar* Jan* şarkısını bağırarak dolaşıyordu. Halbuki şarkı tamamen uyuş**rucuya duyulan sevgiye dayalı. Haliyle ben de kardeşime bunu dinlettirmiyorum, hatta zorluyorum. Bu ileride ona müziğe karşı fobi olarak dönüt sağlayabilir ama aksi taktirde maddeye karşı da merak da uyandırabilir, ben ilkini seçerim. Bu drill saçmalığı elbet bitecek, umarım zorla zorla olmaz.
Peace...

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Olay tam olarak şu:
Zamanında rapi ülkemize getirdi diyebileceğimiz kişiler rapin alt dallarında bir dövme ile kendini gangsta sanan kişilerin altında anılıyor veya unutuluyor. Ayrıca son zamanlarda bahsi geçenler yavaş yavaş kendi yaptıkları müziği ülkemize getirenlere sallamaya başlıyor.
Herkes istedğini dinleyebilir saygım vardır ancak bir ortamda o dediklerin çalarsa tahammül edemem. Ya kulaklık takarım ya da o ortamdan ayrılırım. Neden mi? Çünkü şarkıda anlam yok, üzerine durduğundu fazla yorum yapamıyorsun ve ayrcıa flow, ryhmedan eser yok. Mesela gidip bir Ceza şarkısı dinlersek yaşanmışlığı, Allame şarkısı dinlersek emeği, Şehinşah dinlersek rhymı iliklerimize dek hissederiz.
Ve artık şarkılarda uyuş**rucu, alk*l, +18 içerikler fazla olduğundan insanlar çocuklarına veya yakınlarına bu şarkılarını dinlememeleri gerektiğini söylüyor. Haliyle dışardan bakan birisi bunun drill olduğunu bilmez direkt rap der ve aynen şu cümle kurulur "Çocuğum rap dinleme senin için uygun değil". Evet bunu duydum ben. Kardeşim evde Mar* Jan* şarkısını bağırarak dolaşıyordu. Halbuki şarkı tamamen uyuş**rucuya duyulan sevgiye dayalı. Haliyle ben de kardeşime bunu dinlettirmiyorum, hatta zorluyorum. Bu ileride ona müziğe karşı fobi olarak dönüt sağlayabilir ama aksi taktirde maddeye karşı da merak da uyandırabilir, ben ilkini seçerim. Bu drill saçmalığı elbet bitecek, umarım zorla zorla olmaz.
Peace...
Ben zaten bu tarz dinleyen birisi olarak eğer birisi varsa kulaklıkla dinliyorum, hoparlörle dinlediğim zaman yanıma gelirlerse şarkıyı kapatıyorum direkt. Çünkü rahatsız olduklarını biliyorum. Gidip milletin arasında sesli sesli bir şekilde dinlemeyi ben de tercih etmem hatta utanırım ben öyle bir şey yaparsam. Bunları dinlemeden önce ben de ağırlıklı olarak Allame, Şehinşah, Hidra falan filan işte konunun en başında saydığım rapi tanıtan insanları dinlerdim. Şu an onların yerini benim için bunlar aldı. Tabi küçük yaşlı birisi gidip bunu örnekte alabiliyor dediğin gibi, daha geçenlerde bizim sınıfta cakal'ın bir tane şarkısını sesli sesli söylüyordu ben bile uyuz kaptım. Bu arada bu dinliyorum dediğim şarkıcıların tüm şarkılarını dinlemiyorum ben de. Mesela gidip "cakal - Lütfen" dinlemem yani o da bana berbat geliyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada saat bu kadar geç bir vakit olmasına rağmen ve konu dışında olan bir konuya bu kadar mesaj yazıldığı için teşekkür ederim <3

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Ya mesela Allame, Hidra, Rota, Defkhan, Contra, Ceg, Motive falan filan eski rapçiler olduğundan onlara çok laf edilmiyor ama mesela Türkiye'de gidip birisine şunu desem :

-Cakal, Reckol, Lvbel C5, Batuflex, Organize, Ati242, UZI, Critical, G0KAY, Keskin gibi gibi şeyler dinliyorum.

dediğimde bana herkes önyargı ile bakıyor? Hayır yani müzik tarzı farklı olabilir eyvallahta yani senin dinlediğin pop, arabesk falan nasıl bana sıkıcı geliyorsa ve bunu ben sana söylemiyorsam sen de bana söyleme. Ben arabesk karşıtı falan değilim arkadaşım dinlese "geç şunu" falan demem, dinlerim. Bunun aynısı yeni nesil rapler için geçerli değil niyeyse. Bir de dinleyenlere ergen kitle falan diyorlar. Tamam fanları belki öyle olabilir ama dinleyen kişi senden büyük bile olabiliyor duruma göre. Hatta yavaş yavaş bu tarz sanatçılar daha fazla dinlenmeye başladı yavaş yavaş diğer sanatçıları sollamaya başladılar. Türkiye genelindeki gençler (13-25) bu tarz şarkılara doğru geçiş yapıyorken hala geçiş yapmamış kişiler neden buna karşı bir inat oluşturuyor? Bu arada şu an size gelipte rap dinleyin demiyorum. Sadece rap dinleyenlere laf eden varsa neden ettiğini merak ediyorum.
Lise yıllarımın Sagopa-Ceza gibi rapçilerle geçmesinden dolayı yeni nesil rapçiler bana da saçma geliyor maalesef. Şarkılarda bir yaşanmışlık yok bir anlam yok. Belki rap müzikte yaşanmışlık olması saçma olabilir ama ben zamanında dinlediğim rapçiler sayesinde şarkılarda bir anlam ve yaşanmışlık arıyorum.
Onun dışında dinleyenlere lafım yok ama aşırı derecede yüceltenlere farklı gözle bakıyorum.

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,535
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Müptezhelden sonra 1-2 yıl boyunca güzeldi Türkçe Rap. sonra ben Battlerap sevdiğim için bana hitap etmekten çıktı. Şam'ın Hidra ve Şeyh'e diss'inden sonra hiçbir şey dinlemedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Türkçe Rap'in 2016'da prime yaşadığı dönem dinlemeye başladığımdan, dolu dolu içerik bombardımanı yaşadım ben. Eski şarkılara bakınca ama onlar hala daha iyi geliyor. Osmanlı Torunu vs Jokzilla-King size göremedikten sonra çok bir şatafatı kalmadı. Jokerde boş yeni rapçilere sallıyor en son Modd'u felan dövmüştü.

baid

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,391
İsim
berk
Lutfen lutfen cam bardak olsun lutfen

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,843
İsim
Akın Taşkan
Kimseye sallamadan kendi başlarına söz yazabildiklerinde, uyuşturucu, sigara, alkol, karı kız, araba, para dışında bir konuyu ele aldıklarında, beleş altyapılar yerine kendi altyapılarını kullandıklarında, anlamsız kafiye uydurmak için kelime uydurmayı kestiklerinde insanların bakış açısı da değişebilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
959,915
Üyeler
151,474
Son üye
Malkin
Top Bottom