Neler Yeni

Türkiye'de din dersi adından neden sadece İslam anlatılıyor?

Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Egehan Halis
Bilemiyorum denemek lazım ama o çocuklar hiçbir düşünceye maruz kalmamak için kapalı tutulacak, hayatlarını yaşayamacak falan içim el vermiyor.
Hocam benim de vicdanım vermez ve aileler izin vermez ne yazık ki. :( Zaten izin verseler bile emin ol bizim ülkemiz yine bir kılıf uydurur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam amerikada islam anlatılıyor mu?
Ben hiçbir zaman Amerika doğru yapıyor demedim, lütfen öyle bir sonuç çıkarmayın.

RefX

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,932
İsim
Orhun Refik Kocabaş
Diğer ülkeler Müslümanlığı ders olarak anlatıyor mu ?
Doğru anlatmayı bırak , anlatılıyor mu ?

Türkiye de ki nüfusun yaklaşık %99 u Müslüman ayrıca

Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Egehan Halis
Diğer ülkeler Müslümanlığı ders olarak anlatıyor mu ?
Doğru anlatmayı bırak , anlatılıyor mu ?

Türkiye de ki nüfusun yaklaşık %99 u Müslüman ayrıca
Hocam ben size hiçbir zaman diğer ülkeler doğru yapıyor demedim. Ayrıca %99 Müslüman olduğu için azınlığın hakkını yiyemeyiz.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Arkadaşlar konuya başlamadan önce bir şey söylemem gerek. Benim burada hiçbir şekilde
kimsenin dinine karışmak gibi bir amacım yok ve kesinlikle mesajımı bir münakaşama başlatmak amacıyla yazmadım.
Konumuza gelirsek başlıkta da dediğim gibi ülkemizde din kültürü ve ahlak bilgisi dersi desek de sadece İslam dersi alıyoruz.
Sınavlarda İslam soruları soruyoruz. Ülkemizin resmi bir dini olmamasına rağmen resmi sınavlar din dersine göre bizden puan kırabiliyor.
Madem ki dersin adı din neden bize Hristiyanlığı vs. öretmiyorlar? Bu beni rahatsız ediyor. Ateist biri olarak gelecekte kaderimi belirleyecek bir sınavda
din nedeniyle iyi bir okula gidememek, bir iş bulamamak beni çok rahatsız ediyor. Sizin bu konuda fikirleriniz neler?
1. çoğu yer müslüman bu yüzden
2. eğer sen müslüan değil isen muaf tutulabiliyorsun ve o dinin neyse gidip o dinin eğitimini alabilirsin

Hocam ben size hiçbir zaman diğer ülkeler doğru yapıyor demedim. Ayrıca %99 Müslüman olduğu için azınlığın hakkını yiyemeyiz.
muaf tutulabiliyorsun

RefX

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,932
İsim
Orhun Refik Kocabaş
Tamam dostum ben dedin diye demedim.
Diğer ülkeler Müslümanlara zulüm etmeyi bırakıp dersleri de anlatırsa biz de anlatırız zaten.

Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Egehan Halis
1. çoğu yer müslüman bu yüzden
2. eğer sen müslüan değil isen muaf tutulabiliyorsun ve o dinin neyse gidip o dinin eğitimini alabilirsin

muaf tutulabiliyorsun
Haklısınız hocam ama ilk olarak sınav bir örnekti. Ayrıca her zaman dediğim gibi azınlığın hakkını yiyemezsiniz.

Tamam dostum ben dedin diye demedim.
Diğer ülkeler Müslümanlara zulüm etmeyi bırakıp dersleri de anlatırsa biz de anlatırız zaten.
Biz niye diğer ülkelere bağlı kalmalıyız. Özgür ve laik olması gereken bir ülkeyiz.

RefX

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,932
İsim
Orhun Refik Kocabaş
Haklısınız hocam ama ilk olarak sınav bir örnekti. Ayrıca her zaman dediğim gibi azınlığın hakkını yiyemezsiniz.

Biz niye diğer ülkelere bağlı kalmalıyız. Özgür ve laik olması gereken bir ülkeyiz.
Avrupa Medeni :p

Krylo_27

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
167
İsim
AbdulBaki
Ne derseniz deyin din dersi çok eksik ve az. Bence Müslümanlar ve diğer dinlere mensup insanlar farklı okullarda okuması lazım (Misal Müslümanlar başka okulda Hristiyanlar da başka okulda)

Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Egehan Halis
Ne derseniz deyin din dersi çok eksik ve az. Bence Müslümanlar ve diğer dinlere mensup insanlar farklı okullarda okuması lazım (Misal Müslümanlar başka okulda Hristiyanlar da başka okulda)
Ben bu fikre de katılmıyorum. Sonuçta bu da ayrımcılık anlamına gelir.

4101995

80+ Gold
En İyi Cevap
24
Bu kadar ciddiye alacaklarını beklemiyordum, biraz dark kaçtı sanırsam
Hayır sorun şu, söylediğin şeylerin dinle ya alakası yok ya da yanlış: Tarihe göre İsa'yı Pilate adlı kişi çarmıha gerdiriyor ve onlar Yahudiydi, ikincil olarak bir dini kullanarak yapılan katliamlarda suç dinde değil onu bu şekilde kullanan insanlarda ve kullanmalarına izin verenlerdedir ki tarih boyunca her dini (tartışmasız her dini) kendi amaçları uğruna kullanmıştır, niyeti bozuk insanlar.

LenKys

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,519
İsim
Osman Trifilli
Instagram
trifilli_osman
Arkadaşlar konuya başlamadan önce bir şey söylemem gerek. Benim burada hiçbir şekilde
kimsenin dinine karışmak gibi bir amacım yok ve kesinlikle mesajımı bir münakaşama başlatmak amacıyla yazmadım.
Konumuza gelirsek başlıkta da dediğim gibi ülkemizde din kültürü ve ahlak bilgisi dersi desek de sadece İslam dersi alıyoruz.
Sınavlarda İslam soruları soruyoruz. Ülkemizin resmi bir dini olmamasına rağmen resmi sınavlar din dersine göre bizden puan kırabiliyor.
Madem ki dersin adı din neden bize Hristiyanlığı vs. öretmiyorlar? Bu beni rahatsız ediyor. Ateist biri olarak gelecekte kaderimi belirleyecek bir sınavda
din nedeniyle iyi bir okula gidememek, bir iş bulamamak beni çok rahatsız ediyor. Sizin bu konuda fikirleriniz neler?
din dersinin sınavlardaki etkisi matamatik kadar fazla değil eğerki istemiyorsan bir dilekçe doldurup milli eğtim bakanlığına göndermen gerek belki senin için farklı bir şey yapılabilir sınavda ama şunu biliyorum farklı bir dinden kişi isen din kültürü derslerine girmek zorunda değilsin gerekli belgeleri doldurup müdüre verirsen

Top Bottom