Neler Yeni

Türkiye'de din dersi adından neden sadece İslam anlatılıyor?

ShottT

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ahmet Akdeniz
Burası çok eski bir yer ve buraya yazı yazmam gerektiğini hissettim.

bazı yazılarda hac 65 ve çift meselesini gördüm kendi düşüncelerimi yazayım dedim.
ilk olarak hac 65 den başlarsak bir yazıda "atmosfer bu çekim için tam dengesinde yaratılmış" tarzında bir yazı gördüm şey sorun şu ki Atmosferimiz hazır set gibi tamda dünyanın çekimine uygun şekilde ince ayarlar ile anında günümüz hali ile oluşmadı süreçler içerisinde bu konuma geldi ve gelecekte bu halinden eser kalmayacağına emin olabilirsiniz çok geçmişe gitmeye gerek yok açın abi eski atmosfer verileni şimdikiler ile karşılaştırın arasındaki farklar belli olacak sorun şu ki bu atmosfer bizim için değil dünyadaki canlılar bu atmosfere uyum sağlayarak uygun hale geldi (ki bu değişebilir doğa her zaman değişir çünkü) he şimdi daha detaylı girersek bu ayete şimdi mantık içindinde bakarsak bu ayeti farklı yorumlasak bile ayet yine gerçekler ile çelişiyor şöyleki bir mantık hatası vardır burada Tanrı gibi bir varlık atmosfer dediğimiz gaz tabakalarını dünyanın yerçekimine uygun olmayacak şekilde yarattıda sürekli düzende dursun diye hep bir dengede tutma durumu mu söz konusu oluyor o zaman bu cidden mantıklı değil. diğer konuya gelirsek bu ayette sema anlamı geçtiğinde işte sadece atmosfer anlamını alalım tam bir dolandırıcılıktır çünkü bir ayette sema kelimesini bu şekilde yorumlayıp başka ayette bu şekilde yorumlamak "işime geleni koyuyorum" demek gibidir. söz konusu tesfirler ise bu kadar abartmamak gerekir (tabi bazılarınız ihtiyaç duyabilir) neden derseniz tesfir dediğimiz şey Din içinde ilim sahibi olan insanların yorumlarıdır (tabi bu yorumlayan kişiye göre değişir örneğin bir ayette birisi bildiğin kara deliklere bile bağlamıştı) ben size güvenmeyin demiyorum ama şunu söylüyorum bu ayet nasıl yorumlarsanız yorumlayın her türlü mantık hatası ve bilimsel çelişkilerle doludur. ilk olarak bu ayette açıkça göğü tuttuğu yazar atmosfer olarak alırsak bunun mantık hatası olduğunu zaten başta yazdım gelelim gökteki her şey anlamına ki böyle ele alrısak evrenin merkezi dünya ve her şey dünyanın etrafında düşüncesini verdiği rahatlıkla görülüyor neden böyle diyorum çünkü ayette şunu anlayabiliriz eğer burada tutma kelimesini denge yani evrendeki denge olarak alırsak ve eğer tanrı bu dengeyi korumayı bırakırsa yani artık kendi izni ile göğü tutmayı bırakırsa (artık kendi kontrolü altında olmadığı için) dünya ya düşeceğini iddia ediyor ki mantık içinde bakarsak sadece mars çarpsa diğerlerine yer kalmıyor (biraz saçma oldu biliyorum) diğer yandan abi neden dünya ya düşüyor o kadar cisim dünya ya piyago mu çıktı hayır şöyle dese cidden yerinde olurdu "eğer ben bırakırsam her şey içinine çöker" böyle dese cidden yerinde ayet olurdu ve müslümanlar tarafından hep konuşulan bir ayet olurdu ama asıl olana bakarsak bir tanrı var ve bu tanrı göğü (gök yüzündeki her şey kısacası uzay diyebiliriz) tuttuğunu ve izni olmaksızın düşmeyeceğini söylüyor ki neden düşsün?

kısa olarak da son konuya gireyim çift meselesi bu ayet yorumlamaya çok açıktır işte sadece dişi ve erkekten ibaret değildir ama sıkıntı şu eşeysiz üreyen canlılarda var bu dünyada bir de virüsler de var yani bu dünyada çeşit çeşit (bunu çifter olarak algılamayın çeşit diyorum çift değil) çoğalma yöntemine sahip tür var yani bu ayette temel olarak bakarsak canlılık hakkında çok bir bilgisi yok desek yeridir ama inançlı bir insansan bunlardan bilimsel bir gerçek aramak yerine yaratıcından etkilenmen gerekir dostum sen bir inanca inanıyorsun bilimsel bir teoriyi destekleyecek kanıtlar aramıyorsun etkilen ve inanmaya devam et eğer mantıklı gelmezse inanma.

Top Bottom