Neler Yeni

İnceleme Türkiye'deki ilk ID Cooling SE-207 incelemesi

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Güzel ürün güzel inceleme fakat şekli beni hiç tatmin etmedi. Anakart, ram kaybolmuş. Performansa önrm vermişler de keşke şekile de önem verselermiş. 🙁

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Eline sağlık. Beğendim.

yufuscuk

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,342
İsim
YUSUF BAĞRIYANIK
NOT: Öncelikle bu konunun ilk halini Technopat'ta açtım ancak buraya da eklemek istedim incelemeyi. Oraya bakmayanlar ve bu soğutucuyu almak isteyenler için buraya da açmak istedim.
NOT:
Test değerlerim sizinkisiyle aynı olmayabilir, donanım farkları olmasından ötürü olabilir. Aynı işlemciyle aynı değerleri göremiyorum derseniz sebebi bundan kaynaklıdır.

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere ID Cooling SE-207 incelemesini yapacağım. Ürünü kullananlar vardır illa ki ancak incelemesini Türkiye'de ilk yapan ben olacağım sanırım. 10-15 forum gezdim ve Youtube'a baktım bu soğutucuya kimse inceleme yapmamış. Ruslar incelemesini yapmasa neredeyse Dünya'da bile ilk inceleme olacak. :D

Ürünü 18 Ocak'ta Hepsiburada'dan 619 TL'ye aldım, bugün elime ulaştı. Gelbura'nın kendi sitesinden alırsanız 10 TL daha ucuz, oradan alabilirsiniz. Her ikisinin de linkini bırakıyorum, almak isteyenler alabilirler.

Ürünün kargolaması gayet iyiydi. 3 kat baloncuk ile sarılmış, baya sağlam paketlenmişti. 3 günde elime geldi.

Bu şekilde kutuyla geliyor ürün;

Alıntıyı görüntüle

Kutu içeriği;

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Fotoğraf bulanık olmuş, kusura bakmayın. Bu da stok soğutucuyla arasındaki fark. :D

İçerisinden çıkan macun ID TG05 model macun. 5,15 W/MK değerine sahip sanırım internette gördüğüm kadarıyla. Arctic Freezer 34'ün içerisinden MX-4 çıktığını düşünürsek bence W/MK olarak düşük bir macun çıktığını söyleyebilirim.

Alıntıyı görüntüle

Ürünün 2 adet fanı bulunuyor, öndeki 4 pin ile bağlanıyor, ortadaki 3 pin ile. Bunları tek bir girişe bağlamak için bir kablo bulunuyor.

Alıntıyı görüntüle

Dahili fanlarının özellikleri bu şekildedir. Gayet güzel değerlikli. 2,15 statik basınç, 74.5 CFM hava akışı değeri var. Tabii bu 74.5 CFM'yi 1800-1900 RPM'de veriyor, 1000-1200 RPM'de çalıştığını düşünürsek 40-50 CFM falan olacağını düşünüyorum.

Alıntıyı görüntüle

Ürünün boyutları bu şekilde. Ürünü alırken kasanızın boyutlarına bakmayı unutmayın. Benim kasam 161 MM soğutucu desteğine sahip, rahatça sığdı.

Alıntıyı görüntüle

Çok önemli bir not: RAM'lerinizin boyutunu mutlaka ölçün. Ben Corsair LPX RAM'lerle kullanıyorum. LPX RAM boyutu 34 MM, ürün 35 MM'ye kadar RAM destekliyor. Yüksek profil bir RAM kullanıyorsanız sağdaki fanı yukarı kaldırmanız gerekebilir.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Ürünün genel özellikleri;

Alıntıyı görüntüle

250 W TDP değerine sahip. Çok fazla bir miktar, gerçekten çok iyi. Freezer 34 210W, Fuma 2 220 veya 230W'di yanlış hatırlamıyorsam. Ayrıca bu ürün Fuma 2'den üstün bir ürün.

SE-234 ile Fuma 2 testlerde eşit çıkıyor, SE-207 modeli SE-234'ten daha iyi bir model.

950 gram ağırlığa sahip. 7 adet bakır borusu bulunuyor. Şahsen bakır yüzey yerine Fuma 2 gibi kaplama bir yüzeyi tercih ederdim.

Alıntıyı görüntüle

AM4 soket montajı için işaretlediklerimi kullanmayın, onlar Intel için.

Kutu içeriği bu şekilde;

Alıntıyı görüntüle

ID Cooling, 1 adet fan daha takabilmemiz için bize fazladan 2 tel göndermiş, güzel bir detay olmuş.

Eğer AM4'ün kendi arka plakasıyla montaj yapmak isterseniz öyle bir imkanınız var, şu videoda adam AM4'ün kendi plakasıyla montaj yapıyor.

Ürünün görseli;

Alıntıyı görüntüle

Bu da yukarıdan bakıldığındaki görüntüsü. Üzerinde bir plaka var, sökülüp takılabiliyor. Üzerinde ID Cooling logosu bulunan güzel bir plaka. 2 adet kolay montajlanabilmesi için delik bulunuyor plakanın üstünde.

Alıntıyı görüntüle

Kasa içi görüntüsü bu şekilde; (Kablolamaya takılmayın, halledeceğim onu.)

Alıntıyı görüntüle

Tasarım, ürün tanıtımı ve montaj kısmı buraya kadardı. Bundan sonrası soğutucunun performansıyla alakalı olacak.

Test sistemim;

• Ryzen 5 3600
  • Aerocool Aero One Frost kasa (4 adet 30 CFM 1000 RPM Frost 12 dahili fanı bulunuyor.) MOLEX ile bağlı.
  • 4 adet Rampage 4C 120S kasa fanı (45.5 CFM 1300 RPM) MOLEX ile bağlı.

NOT: Sıcaklık testlerini Prime 95 ile yaptım. Değerleri HWinfo ile takip ettim.

Ryzen 5 3600 CPB açık sonuçları;

CPB açık boştaki derece resmi koymayacağım, çok oynak değer var çünkü. En fazla 40 derece gördüm CPB açıkken boşta kullanımda.

CPB açık tam yük derecesi; (15 dakika Prime 95 testi.)

Alıntıyı görüntüle

Ryzen 5 3600 CPB kapalı sonuçları;

CPB kapalı boştaki derece;

Alıntıyı görüntüle

CPB kapalı tam yük derecesi; (15 dakika Prime 95 testi.)

Alıntıyı görüntüle

NOT: Değerler, içerisindeki ID TG05 ile yapıldı. ZM-STC8 macun kalmadı elimde, onunla yapsaydım değerlerde bence 4-5 derece oynama olurdu. Daha iyi bir macun kullanın bence.

SONUÇ: Fiyatının hakkını veren iyi bir ürün. Alınabilir. Yalnız içerisindeki macun yerine harici olarak Thermal Grizzly Kryonaut veya Cooler Master Mastergel Maker alırsanız çok daha iyi performans alırsınız.

BONUS: Kutusundan kasanıza yapıştırabileceğiniz bir ID Cooling logosu var. :)

Alıntıyı görüntüle

İncelememi okuyan okumayan herkese teşekkürler. Eksik bir detay varsa aşağıda belirtmeyi unutmayın.
Eline sağlık hoş olmuş

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,785
İsim
emirhan
NOT: Öncelikle bu konunun ilk halini Technopat'ta açtım ancak buraya da eklemek istedim incelemeyi. Oraya bakmayanlar ve bu soğutucuyu almak isteyenler için buraya da açmak istedim.
NOT:
Test değerlerim sizinkisiyle aynı olmayabilir, donanım farkları olmasından ötürü olabilir. Aynı işlemciyle aynı değerleri göremiyorum derseniz sebebi bundan kaynaklıdır.

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere ID Cooling SE-207 incelemesini yapacağım. Ürünü kullananlar vardır illa ki ancak incelemesini Türkiye'de ilk yapan ben olacağım sanırım. 10-15 forum gezdim ve Youtube'a baktım bu soğutucuya kimse inceleme yapmamış. Ruslar incelemesini yapmasa neredeyse Dünya'da bile ilk inceleme olacak. :D

Ürünü 18 Ocak'ta Hepsiburada'dan 619 TL'ye aldım, bugün elime ulaştı. Gelbura'nın kendi sitesinden alırsanız 10 TL daha ucuz, oradan alabilirsiniz. Her ikisinin de linkini bırakıyorum, almak isteyenler alabilirler.

Ürünün kargolaması gayet iyiydi. 3 kat baloncuk ile sarılmış, baya sağlam paketlenmişti. 3 günde elime geldi.

Bu şekilde kutuyla geliyor ürün;

Alıntıyı görüntüle

Kutu içeriği;

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Fotoğraf bulanık olmuş, kusura bakmayın. Bu da stok soğutucuyla arasındaki fark. :D

İçerisinden çıkan macun ID TG05 model macun. 5,15 W/MK değerine sahip sanırım internette gördüğüm kadarıyla. Arctic Freezer 34'ün içerisinden MX-4 çıktığını düşünürsek bence W/MK olarak düşük bir macun çıktığını söyleyebilirim.

Alıntıyı görüntüle

Ürünün 2 adet fanı bulunuyor, öndeki 4 pin ile bağlanıyor, ortadaki 3 pin ile. Bunları tek bir girişe bağlamak için bir kablo bulunuyor.

Alıntıyı görüntüle

Dahili fanlarının özellikleri bu şekildedir. Gayet güzel değerlikli. 2,15 statik basınç, 74.5 CFM hava akışı değeri var. Tabii bu 74.5 CFM'yi 1800-1900 RPM'de veriyor, 1000-1200 RPM'de çalıştığını düşünürsek 40-50 CFM falan olacağını düşünüyorum.

Alıntıyı görüntüle

Ürünün boyutları bu şekilde. Ürünü alırken kasanızın boyutlarına bakmayı unutmayın. Benim kasam 161 MM soğutucu desteğine sahip, rahatça sığdı.

Alıntıyı görüntüle

Çok önemli bir not: RAM'lerinizin boyutunu mutlaka ölçün. Ben Corsair LPX RAM'lerle kullanıyorum. LPX RAM boyutu 34 MM, ürün 35 MM'ye kadar RAM destekliyor. Yüksek profil bir RAM kullanıyorsanız sağdaki fanı yukarı kaldırmanız gerekebilir.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Ürünün genel özellikleri;

Alıntıyı görüntüle

250 W TDP değerine sahip. Çok fazla bir miktar, gerçekten çok iyi. Freezer 34 210W, Fuma 2 220 veya 230W'di yanlış hatırlamıyorsam. Ayrıca bu ürün Fuma 2'den üstün bir ürün.

SE-234 ile Fuma 2 testlerde eşit çıkıyor, SE-207 modeli SE-234'ten daha iyi bir model.

950 gram ağırlığa sahip. 7 adet bakır borusu bulunuyor. Şahsen bakır yüzey yerine Fuma 2 gibi kaplama bir yüzeyi tercih ederdim.

Alıntıyı görüntüle

AM4 soket montajı için işaretlediklerimi kullanmayın, onlar Intel için.

Kutu içeriği bu şekilde;

Alıntıyı görüntüle

ID Cooling, 1 adet fan daha takabilmemiz için bize fazladan 2 tel göndermiş, güzel bir detay olmuş.

Eğer AM4'ün kendi arka plakasıyla montaj yapmak isterseniz öyle bir imkanınız var, şu videoda adam AM4'ün kendi plakasıyla montaj yapıyor.

Ürünün görseli;

Alıntıyı görüntüle

Bu da yukarıdan bakıldığındaki görüntüsü. Üzerinde bir plaka var, sökülüp takılabiliyor. Üzerinde ID Cooling logosu bulunan güzel bir plaka. 2 adet kolay montajlanabilmesi için delik bulunuyor plakanın üstünde.

Alıntıyı görüntüle

Kasa içi görüntüsü bu şekilde; (Kablolamaya takılmayın, halledeceğim onu.)

Alıntıyı görüntüle

Tasarım, ürün tanıtımı ve montaj kısmı buraya kadardı. Bundan sonrası soğutucunun performansıyla alakalı olacak.

Test sistemim;

• Ryzen 5 3600
  • Aerocool Aero One Frost kasa (4 adet 30 CFM 1000 RPM Frost 12 dahili fanı bulunuyor.) MOLEX ile bağlı.
  • 4 adet Rampage 4C 120S kasa fanı (45.5 CFM 1300 RPM) MOLEX ile bağlı.

NOT: Sıcaklık testlerini Prime 95 ile yaptım. Değerleri HWinfo ile takip ettim.

Ryzen 5 3600 CPB açık sonuçları;

CPB açık boştaki derece resmi koymayacağım, çok oynak değer var çünkü. En fazla 40 derece gördüm CPB açıkken boşta kullanımda.

CPB açık tam yük derecesi; (15 dakika Prime 95 testi.)

Alıntıyı görüntüle

Ryzen 5 3600 CPB kapalı sonuçları;

CPB kapalı boştaki derece;

Alıntıyı görüntüle

CPB kapalı tam yük derecesi; (15 dakika Prime 95 testi.)

Alıntıyı görüntüle

NOT: Değerler, içerisindeki ID TG05 ile yapıldı. ZM-STC8 macun kalmadı elimde, onunla yapsaydım değerlerde bence 4-5 derece oynama olurdu. Daha iyi bir macun kullanın bence.

SONUÇ: Fiyatının hakkını veren iyi bir ürün. Alınabilir. Yalnız içerisindeki macun yerine harici olarak Thermal Grizzly Kryonaut veya Cooler Master Mastergel Maker alırsanız çok daha iyi performans alırsınız.

BONUS: Kutusundan kasanıza yapıştırabileceğiniz bir ID Cooling logosu var. :)

Alıntıyı görüntüle

İncelememi okuyan okumayan herkese teşekkürler. Eksik bir detay varsa aşağıda belirtmeyi unutmayın.
çok güzel bir inceleme olmuş ellerine sağlık kasan çok güzelmiş bu arada :D

Keptın

80+ Silver
Böyle büyük soğutucular çok çirkin duruyor. Görüntüye önem verenler sıvı soğutma tercih eder

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,835
Üyeler
156,391
Son üye
Metehan4.
Top Bottom