Neler Yeni

Tüm bilgisayar parçalarını tek tek yenilediğim halde bulamadığım FPS drop sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Can Ayyıldız
Fazla forumlara konu açmayı seven biri değilim genelde önceden açılan konulardan ekmeğimi yemeği seviyordum. Fakat artık gezmediğim yabancı & türkçe site kalmadı. Deneyebileceğim herşeyi denedim. Ne sorunu çözebiliyorum, ne suçluyu bulabiliyorum. Yardıma ihtiyacım var bilen arkadaşlar konuya eğilip elimden tutarsa çok sevinirim 22 yaşındayım ve şu konuyu düşündükçe ağlamaklı oluyorum :/

Öncelikle bilgisayarımdaki değiştirdiğim parçalardan başlamak istiyorum;

Anakart: GIGABYTE B450M S2H
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 (Değiştirildi) -> Ryzen 5 5600
Ekran Kartı: Sapphire RX570 8GB Nitro+ (Değiştirildi) -> GALAX RTX 4060 8GB
RAM: GSKILL F4-3200C16S-8GVKB G.SKILL RipjawsV DDR4-3200Mhz C16 8GB (2x8GB) (2x16 3200mhz ile yükseltilecek)
Güç Kaynağı: SHARKOON SHP650V2 650W 80+ EU Güç kaynağı
SSD: KINGSTON SA400M8/240G A400 240GB M.2 500-350MB/s SSD
HDD: Western Digital Black WD1003FZEX SATA 3.0 7200 RPM 3.5" 1 TB Harddisk
Sistemim böyleydi ve ortalama bir fps almamın yanı sıra çok fazla drop oluyordu bende kolları sıvayıp sistemi yükseltmeye başladım.
Açıkcası rami yükselttikten sonrada değişim olacağına olan inancım bitmiş durumda.

Şimdi drop sorununun önüne geçmek için denediğim yöntemlerden bahsetmek istiyorum

• Güç seçeneklerinin hepsini denedim(Dengeli,Performans).
  • Sürücülerim son sürümlerde.
  • Win11 son versiyonunu orjinal anahtarıyla kurdum.
  • Overclock yapmayı denedim hem cpu hem gpu. (Ryzen Master ve MSI Afterburner üzerinden).
  • Undervolt & Undercore yapmayı denedim hem cpu hem gpu (fpsden feragat edip stabilizeyi yakalayabileceğimi düşündüm).
  • Oynamak istediğim oyunu hem HDD hem SSD kurdum.(Fark yok)
  • Memtest86 ile ramlerimi test ettim(Sorun yok 0 Error).
  • X.M.P'yi kapalı ve açık şekilde denedim(2133mhz ve 3200mhz).
  • CrystalDiskInfo üzerinden HDD ve SSD sağlık durumlarını kontrol ettim (SSD %87 İYİ ve HDD %? İYİ Herhangi bir terslik yok).
  • Bilgisayarı mikron seviyesinde temizledim pcde bir tanecik toz yok. (Grizzly thermal macun kullanıyorum)
  • PC Throttle olmuyor ekran kartı 70 dereceyi işlemcimde 80 dereceye yaklaştığını bile görmedim henüz. Anlık MHZ kaybı bulunmuyor sürekli 4450 MHZ de çalışıyor işlemcim.(AMD Stock Fan bulunuyor)
  • CPU üzerinde çekirdeklerin hepsinin kullanımlarını inceledim %100'e ulaşan yok dolayısıyla bir darboğaz olduğunuda düşünmüyorum.
  • YouTube'dan saçma sapan videolardan regedit üzerinde oynama tarzı değişikliklerinde hepsini denedim gene bir halt olmadı.
  • GPU & CPU stress testlerinde uzun süreler beklettim gözüme çarpan bir sorun bulamadım.
  • Ryzen Master'dan Curve Optimizer'ı denedim.
  • HWMonitor üzerinde SSD ve HDD nin ısınmadığını gözlemledim.

Sonuç: bu kadar yatırımın ardından hala bilgisayarımda Valorant hariç (Warzone,Apex,Pubg,Arena Breakout Infinite,Rust,xDefiant) tarzı ortalama bir pc beklentisi olan oyunlarda %1 ve %0.1 sel anlamda inanılmaz düşük fpsler alıyorum(evet anamenüye geçmenin ve alt tab atmanın %1 ve %0.1 i düşürdüğünü biliyorum testi oyun içinde hiçbir ara sahne bulunmayacak şekilde başlatıyorum.) Hal böyle olunca fpsim 130 larda bile gezse akıcı bir deneyimim yok ve ara sırada drop sorunu yaşıyorum ne yapacağımı artık bilmiyorum ve psikolojimi inanılmaz bozuyor bu durum bu kadar yatırım yapıpta karşılığını alamamak zoruma gidiyor lütfen işten anlayan kişiler bana yardımcı olsun.

İşinize yarayabilecek görselleri eke bıraktım. merak ettiğiniz görsel olursada lütfen isteyin hemen atıcam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

fTPM felan kapatıp açmayıda denedim

Ekler

• 1.png
    1.png
    79 KB · Hit: 28
  • 2.png
    2.png
    65.6 KB · Hit: 19
  • 3.png
    3.png
    32.2 KB · Hit: 17
  • 4.png
    4.png
    19.6 KB · Hit: 25
  • 5.png
    5.png
    30.9 KB · Hit: 24

As_tr_a

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Ömer Murat YILDIZ
İlgilendiği Kategoriler
Bİlgisayar parçaları,çevre donanımları ve teknolojiler
şimdi geçtiğin praçalra da öyle aham şaham parçalar değiller 1080 p oyunculuk için günümüzde giriş orta seviye arası bi yere sahipler ve ssd hızın yavaş

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Can Ayyıldız
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
şimdi geçtiğin praçalra da öyle aham şaham parçalar değiller 1080 p oyunculuk için günümüzde giriş orta seviye arası bi yere sahipler ve ssd hızın yavaş
Selam cevabın için teşekkür ederim bende farkındayım çok üst seviye bir sisteme geçiş yapmadığımın fakat internette aynı sistemin testlerini izlediğim zaman %1 lik ve %0.1 lik fps dilimleri benimkinden daha iyi ve fps drop sorunu yaşamıyorlar

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,981
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
CrystalDiskMark indirip sonuçları bana SS olarak atabilir misiniz?

Oyunlar HDD'ye mi kurulu?

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,981
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,981
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Oyundaki takılmaların depolamadan ötürü olduğunu düşünüyorum.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,981
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,981
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit