Neler Yeni

Twitch yayını için OBS de boyut azaltma filtresi nasıl olmalıdır?

Lydian

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
serhat yavuz
Merhabalar geçen sene yayın açmaya başlamıştım eş dost izliyordu fakat daha sonra bir işlemci soğutucusu sorunu yaşadığım için bir süre yayın açamamıştım. Çok şükür ki o sorunu @ysuflix kralım sağolsun çözdük. Asıl soruma geleyim hemen.

Ekran kartı: Nvidia Geforce GT 630
İşlemci: İntel Core i7 4770
Anakart: Casper H81 (Markasını bilmiyorum bu şekilde kodlanmış)
Ram: 16 GB
PSU: FSP FSP500-60AHBC 500W
İşlemci Soğutucu: Snofman M200 Combo
Monitör: NEC Accusync LCD72vm (1280x1024)
Upload: 5 Mb

Bu sistemle valorant yayını yapıyordum, tabi önceden "GlacialTech lgloo 5058 Light" gibi illet bir soğutucum vardı. Buna rağmen kasmadan etmeden valorant yayını yapabiliyordum bir dönem, fakat şimdilerde sanırım obs'in ayarları bozulmuş tam anlayamadım o kısmı. Geçenlerde bi yayın denemesi yapmak istedim fps hayli düşüyordu, ben de biraz ayar videolarına falan baktım. Boyut azaltma filtresi diye bir ayardan bahsediliyordu ve işlemciye göre seçilmesi gerektiğini söylüyorlardı. Ben pek anlamadım, rica etsem ayarlarıma bakabilir misiniz?

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Ufak bir düzeltme 1600x900 ayarını yayıncı bir arkadaşım tavsiye etmişti. Alttakini de yanlış hatırlamıyorsam oyunu oynadığın çözünürlüğü yap demişti ya da monitörün çözünürlüğünü yap demişti o kısmı tam hatırlayamıyorum (Alttaki oyunu oynadığım çözünürlük). Açık konuşmak gerekirse kendisiyle iş yoğunluğundan pek denk gelemiyoruz o yüzden bununla ilgili forum açmak istedim.

ysuflix

80+ Gold
rica ederim hocam tekrardan :) yayın, obs işlerinden hiç anlamıyorum yardımcı olmak isterdim ama olamıyorum maalesef :(

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,405
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
O sistemle yayın zor. Olabildiğinde düşük ayar kullanmak gerekiyor. Bilinear öneririm ben. Duruma göre bicubic de denenebilir. Bunları deneme yanılma yoluyla bulmak en mantıklısı.

Can...

80+ Platinum
Merhabalar geçen sene yayın açmaya başlamıştım eş dost izliyordu fakat daha sonra bir işlemci soğutucusu sorunu yaşadığım için bir süre yayın açamamıştım. Çok şükür ki o sorunu @ysuflix kralım sağolsun çözdük. Asıl soruma geleyim hemen.

Bu sistemle valorant yayını yapıyordum, tabi önceden "GlacialTech lgloo 5058 Light" gibi illet bir soğutucum vardı. Buna rağmen kasmadan etmeden valorant yayını yapabiliyordum bir dönem, fakat şimdilerde sanırım obs'in ayarları bozulmuş tam anlayamadım o kısmı. Geçenlerde bi yayın denemesi yapmak istedim fps hayli düşüyordu, ben de biraz ayar videolarına falan baktım. Boyut azaltma filtresi diye bir ayardan bahsediliyordu ve işlemciye göre seçilmesi gerektiğini söylüyorlardı. Ben pek anlamadım, rica etsem ayarlarıma bakabilir misiniz?

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Ufak bir düzeltme 1600x900 ayarını yayıncı bir arkadaşım tavsiye etmişti. Alttakini de yanlış hatırlamıyorsam oyunu oynadığın çözünürlüğü yap demişti ya da monitörün çözünürlüğünü yap demişti o kısmı tam hatırlayamıyorum (Alttaki oyunu oynadığım çözünürlük). Açık konuşmak gerekirse kendisiyle iş yoğunluğundan pek denk gelemiyoruz o yüzden bununla ilgili forum açmak istedim.
hocam bu arada onu ellemene gerek yok tuval boyutuyla çıkış aynı olmalı

Lydian

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
serhat yavuz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
hocam bu arada onu ellemene gerek yok tuval boyutuyla çıkış aynı olmalı
kaç olmalı mesela, monitörün max çözünürlüğü 1280x1024 valoyu oynadığım çözünürlük 1024x768, fakat yayıncı arkadaşım üstteki çözünürlüğü 1600x900 yap alttakini de oyunu oynadığın çözünürlük ya da monitörün çözünürlüğünü yap demişti

Can...

80+ Platinum
kaç olmalı mesela, monitörün max çözünürlüğü 1280x1024 valoyu oynadığım çözünürlük 1024x768, fakat yayıncı arkadaşım üstteki çözünürlüğü 1600x900 yap alttakini de oyunu oynadığın çözünürlük ya da monitörün çözünürlüğünü yap demişti
ikisi aynı olamalı hocam ben her yerde öyle gördüm öyle kullanıyorum örn 1920 x 1080 olması lazım ikiside

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Ufuk
sen çözünürlüklerin ikisini de 1280x720 yap boyut filtresinii bilinear, FPS'i de 30 yap

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,111
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

hocam 720p 3500-4000 bitrate ver, kesinlikle işlemciden ver yayını
kaliteyi ne kadar arttırısan fps o kadar düşer o yüzden 720p idealdir. fps i de 48 yap hem akıcı olsun hem çok güç yemesin

Lydian

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
serhat yavuz
hocam 720p 3500-4000 bitrate ver, kesinlikle işlemciden ver yayını
kaliteyi ne kadar arttırısan fps o kadar düşer o yüzden 720p idealdir. fps i de 48 yap hem akıcı olsun hem çok güç yemesin
Ekran kartından veremiyorum zaten x264 olması lazım tam hatırlamıyorum ne yazıyordu ama o işlemci oluyor diye biliyorum diğeri de ekran kartı oluyordu bende işlemci dışında bir seçenek yok. Onun dışında deneyeceğim yazdıklarını teşekkür ediyorum.

Top Bottom