Neler Yeni

Üniversite konusunda ikilem.

1v9uknow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Ayhan TOPCU
Yani Eskişehir Osmangazi üniversitesinden mi mezunsun? Arkadaşın hangi üniversitede elektrik ve elektronik mühendisliği okudu?
Anadolu Üniversitesi'nde hazırlık eğitimi alıp, Osmangazi Üniversitesinde lisans eğitimimi tamamladım. Üniversite ismi karalar veya över gibi olmasın o yüzden çok önemli değil. Anadolu bölgesindeki taşra üniversitelerden biriydi gibi düşünebilirsin.

melidoas6

80+ Silver
Anadolu Üniversitesi'nde hazırlık eğitimi alıp, Osmangazi Üniversitesinde lisans eğitimimi tamamladım. Üniversite ismi karalar veya över gibi olmasın o yüzden çok önemli değil. Anadolu bölgesindeki taşra üniversitelerden biriydi gibi düşünebilirsin.
Hocam bende o üniversite de elektrik ve elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Şuanda hazırlık okuyorum ondan sordum. Yani pek isteyerek tercih ettiğim bir okul değil o yüzden arkadaşınızın nereden mezun olduğunu neler yaptığını merak ettim

1v9uknow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Ayhan TOPCU
Hocam bende o üniversite de elektrik ve elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Şuanda hazırlık okuyorum ondan sordum. Yani pek isteyerek tercih ettiğim bir okul değil o yüzden arkadaşınızın nereden mezun olduğunu neler yaptığını merak ettim
Şu an öğrencisi olduğun bölümden mezun bir arkadaşım mezun olmadan önce USA'de birçok İHA yarışmasına katıldı. 6 ay önce mezun oldu ve Ankara'da Türkiye'nin önde gelen savunma sanayi şirketlerinden birinde çalışıyor. Ben konuya farklı bir amaçla mesaj atmıştım. Amaçtan sapsın istemiyorum. O yüzden detaylı soruların olursa konuyu kirletmeyelim, özelden yardımcı olayım.

NoctuaFanBoyu

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,366
İsim
Hamza Ziya Üstün
Eskişehir'de İstatistik bölümünden mezunum. Hazırlık okudum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tamamen saçmalık. Çalıştığım şirketteki insanların %80'i yurtdışında ya lisans, ya da yüksek lisans yapmış. Kalan %20 si ise ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerden derece ile mezunlar. Benim okuduğum üniversite bahsettiğim üniversitelerin yanında ortaokul seviyesinde kalıyor. Mesele üniversite öğrencisiyken ne yaptığın. Saçma sapan diye nitelendirdiğiniz üniversitelerden birinde elektrik-elektronik mühendisliği okuyup, yıllarca kendini geliştirmek için 40 takla atmış, her türlü teknofest yarışma katılmış arkadaşım bugün Türkiye'nin en büyük savunma sanayii şirketinde dudak uçuklatan rakamlar kazanıyor. Diğer yanda istanbul üniversitesi elektrik-eletkronik mezunu arkadaşım işsiz.

Her şey ne istediğini bilip, ne kadar emek verdiğinle alakalı.
Yahu olay kendisinde bitiyordan ne anlaşılması gerekiyor? Gerçekten isteyen çalışıp roket mühendisi bile olur zaten. Siz olsanız eğitimi tırt bir yerden eğitim alıp 40 takla atıp yıllarca kendinizi geliştirmeye mi çalışırsınız yoksa 1 sene mezuna kalıp altyapısı sağlam bir yerden alıp daha kısa süre ve uğraş ile mi istediğiniz yere ulaşırsınız? Burda arkadaşın yapması gereken eğer hiç netleri yükselmiyorsa mezuna kalması. Mezuna kaldığı halde de bir gelişme yoksa daha da uğraşmayıp kendi işine bakması da bir seçenek. Konuyu daha da uzatmamak adına yanlış anlamayın sonraki cevabınıza cevap yazmayacağım ancak tamamını okuyacağımdan emin olabilirsiniz. Lütfen benimle fikirlerinizi paylaşın

1v9uknow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Ayhan TOPCU
Yahu olay kendisinde bitiyordan ne anlaşılması gerekiyor? Gerçekten isteyen çalışıp roket mühendisi bile olur zaten. Siz olsanız eğitimi tırt bir yerden eğitim alıp 40 takla atıp yıllarca kendinizi geliştirmeye mi çalışırsınız yoksa 1 sene mezuna kalıp altyapısı sağlam bir yerden alıp daha kısa süre ve uğraş ile mi istediğiniz yere ulaşırsınız? Burda arkadaşın yapması gereken eğer hiç netleri yükselmiyorsa mezuna kalması. Mezuna kaldığı halde de bir gelişme yoksa daha da uğraşmayıp kendi işine bakması da bir seçenek. Konuyu daha da uzatmamak adına yanlış anlamayın sonraki cevabınıza cevap yazmayacağım ancak tamamını okuyacağımdan emin olabilirsiniz. Lütfen benimle fikirlerinizi paylaşın
Üniversite isminin hiç ama hiçbir önemi yok. Zaten hedefin global şirketler olmalı, global şirketlerin hiçbiri senin ülkendeki üniversiteleri tanımıyor bile. En iyi üniversiteden en kötü üniversiteye global'de hiçbir fark yok çünkü hiçbiri global şartlarda beş para etmez. Kaldı ki üniversite seni meslek sahibi yapan bir kurum da değil. Burası mesleki gelişim kursu değil. Üniversite sana neyi nasıl öğreneceğini öğretir. Hayata bakış açını, olayları analiz edebilme vb yeteneklerini geliştirir. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 2 dönemde alacağın C++ dilini evde kendi çabanla aynı seviyede öğrenmen yalnızca birkaç haftanı alır. Çünkü o dersin amacı sana C++ öğretmek değildir. Algoritma yeteneğini, bakış açını, yaşadığın bir problem karşısında nasıl çözüm bulabileceğini göstermektir. Tamamen misal veriyorum, İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezun olup ders çalışmak dışında hiçbir şey yapmamış bir insanla Karabük Üniversitesi mezunu olup tek derdi kendini geliştirmek olan bir insan mülakata girdiğinde İTÜ'deki arkadaş muhtemelen mülakatın ilk sorusunda elenecektir.

0'dan Advance level ingilizce öğrenmek full emek verildiği senaryoda maksimum kişinin 1 yılını alacaktır. Derdi sadece para kazanmak olan birinin bundan fazlasına ihtiyacı olmamasına rağmen 1 yıl dişini sıkıp dil öğrenmeye ülkenin %80'i katlanamıyor. Bu örneği bir şeyleri somut örneklerle anlatabilmek adına verdim. Umarım faydalı olmuştur.

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
Zaten mezuna bırakacağım.
Onda sıkıntım yok.

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,203
İsim
Oğuz
Ben Teogda 19 yanlış 1 doğru yapmıştım. Yks'de 32 yaptım. Çalışırsan matematik yapılabilir.

James Gg

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,351
İsim
James Gg
İlgilendiği Kategoriler
Pc Toplama-ekran kartı-işlemci-anakart-acer çöp laptop
matematik önemli aga yazılım mühendisliği okuyupta fazla bir şey olamazsın bende küçüklüğümden beri yazılım yapıyorum (10seneyi aşkındır) gidip elektrik-elektronik okumayı düşünüyorum neyse hangi işi seviyorsan ona yönel bence
8 yaşında scratchlemi uğraşıyordun usta .d

Kqnka hepsini a yapsan 8 soru
-32 soru eşittir - 10 net oda eşittir matematikten - net yapmak

milenix

80+ Gold
8 yaşında scratchlemi uğraşıyordun usta .d

-32 soru eşittir - 10 net oda eşittir matematikten - net yapmak
valla küçükken ne yaşadığımı bilemezsin htmlle başlamıştım bu işe ama o zamanlar çok bir şey yapamıyordum 2yılda çözmüştüm sonrasıda hem büyümüş hem de anlamaya başlamıştım gerisi aktı css js python c c# c++ fln diye

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
986,377
Üyeler
156,025
Son üye
hsynkdgn
Top Bottom