Neler Yeni

Üniversite okumalı mıyım?

Kadir_1987

80+ Silver
buradakilere sorarak hayatını yönlendireceksen üniversiteyi unut
üniversite mezunu olup işsiz olanların çoğu sadece test çözen insanlar sen evde oturup test çözerek işe giremezsin okuduğun bölümde kendini geliştirmen lazım
Bu arkadaşın söylediğinin dışında cevaplar bekliyorsan da yanlış yoldasın ;)
Emek harcarsan karşılığını bugün olmaz ise yarın mutlaka alırsın.
Her şey gönlünce olsun.

Arthur♛Morgan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,583
İsim
sefa korkmaz
İlgilendiği Kategoriler
Red Dead Redemption ve Rockstar ile ilgili her şeye ilgim var
Instagram
sfakorkmaz
Tabii ki okumalısın

Yigit06

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
158
İsim
Yiğit
Merhaba, 11. sınıfım, sözelciyim, normalde Grafik Tasarım bölümünü okumak istiyordum fakat matematiğe kafam hiç basmadığı için sözel bölümden Grafik Tasarıma benzeyen Görsel İletişim Tasarımı bölümünü okumayı hedefliyordum ki aklıma "üniversite okumasam daha mı iyi olurdu acaba?" diye bir soru geldi. Sizce ülkenin bu şartlarında (Artık herkesin üniversite mezunu olması, işsizlik vs.) üniversite okumak mantıklı mı ?

Benim düşüncem şöyle: Neden 4-5 yıl kendimi geliştirmek varken üniversite okuyayım. Üniversiteyi bitirsem iş bulabileceğimin garantisi var mı? Hem şu anki halimle bile, "kesinlikle ego kasmıyorum" üniversite okuyan tanıdığım tasarımcılardan bile iyi iş çıkartıyorum. Sizin görüşleriniz nelerdir?
kanka eğer dilini üst seviyeye çıkarmıyacaksan ben trde güzel bi iş buluyum diyosan üni okuman şart ama yok didinecem dilimi baya iyi yapacam yurt dışı kovalıyacam diyosan üni önermem asla

bythmn

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Grafik tasarım düşünüyorsan oku ilgili bölümü oku tabii ki. Üniversiteyi 4 yıl sonra iş bulur muyum kaygısıyla düşünme. Bu süreçte kendini de geliştirebilirsin üniversiteyi de okuyabilirsin emin ol. Özellikle ilgi alanın olduğu için ileride gelişecek güzel dostluklar da edinme şansın olur. Ben de çizime çok meraklı biriydim saçma sapan bir bölüm okudum tasarımla hiç alakası olmayan ama birkaç yıldır çizer olarak yurtdışına çalışıyorum. Sen yeter ki geliştirmeye bak kendini. Üniversitenin bana iş hayatımda hiçbir avantajı olmadı ama oradaki insanlar hayatıma çok şey kattı. Elinde geliştirdiğin bir yetenek olduğu sürece doğru bir stratejiyle iş bulmana bile ihtiyacın kalmayacak. Grafik tasarımın özellikle dijital sanatın önü bence çok açık. Bu alanda özellikle NFTler TRdeki çoğu çizerin/sanatçının hayatını değiştirdi. Ama yeter ki doğru yolda geliştir kendini.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Merhaba, 11. sınıfım, sözelciyim, normalde Grafik Tasarım bölümünü okumak istiyordum fakat matematiğe kafam hiç basmadığı için sözel bölümden Grafik Tasarıma benzeyen Görsel İletişim Tasarımı bölümünü okumayı hedefliyordum ki aklıma "üniversite okumasam daha mı iyi olurdu acaba?" diye bir soru geldi. Sizce ülkenin bu şartlarında (Artık herkesin üniversite mezunu olması, işsizlik vs.) üniversite okumak mantıklı mı ?

Benim düşüncem şöyle: Neden 4-5 yıl kendimi geliştirmek varken üniversite okuyayım. Üniversiteyi bitirsem iş bulabileceğimin garantisi var mı? Hem şu anki halimle bile, "kesinlikle ego kasmıyorum" üniversite okuyan tanıdığım tasarımcılardan bile iyi iş çıkartıyorum. Sizin görüşleriniz nelerdir?
Önemli olan kendini geliştirmek.
Eğer sen üni girip sadece test çözersen kusura bakma asgari ücretle çalışırsın veya işsiz kalırsın.
Üni değil sen kendini geliştiriyorsan merak etme her türlü hakkını alırsın bu ülkede bile alırsın.
Sen uğraş bu ülkede bile işsiz kalmasın.
Önemli olan sen aklını kullanabiliyor musun.
Freelancer olarak yurt dışından dolarla euro ile proje yapıp satarsın ya.

alex jensen

80+ Silver

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,207
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess

Eğer kendini gerçekten 4-5 yıl geliştireceksen yani açık sözle yan gelip yatmayacaksan istediğin alanda çok gelişip güzel işler yapar ve bunları referans gösterirsen üniversiteye vereceğin 4-5 yıldan çok daha yararlı olur diye düşünüyorum ama kendinde bir düşün

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,114
İsim
Taha Efe
Şimdi şöyle grafik tasarımın çok iyi ama okursam başarılı olamam diyorsun. Abicim dersler o kadar zor değil zaten çoğu ünide. Yani geçme notu 40-50 arası genelde. 50 alsan yeter derslerden. Ama işte arkadaşında dediği gibi diploma önemli. İşe başvuruken diploma soracaklar.
Ha ben kendim bireysel tasarım yaparak para kazanırım dersen okuma. Ama şirket ise oku. Bu arada üniversiteden korkma o kadar. Yani inan sallayarak mezun olan var.
Evet 50 ile Sorumlu geçis var bizde AKNO 2 Üstü olursa geciyorsun

Adem Türk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
646
İsim
Adem Türk

ilgi alanın olduğu üniversite bölümünü oku artık kimse lise mezununa bakmıyor çok üstün bir yeteneğin yok ise asgari ücret istemiyorsan okumak zorundasın kötü bir ülkede yaşıyoruz

EFEMERTMİRAÇ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
410
İsim
efemertmiraç
Hem oku hem geliştir kendini.

Basrii

80+ Bronze
12. Sınıf Elektrik elektronikciyim. Mercedes de staj yapıyorum, şahsen işten hiç çıkıp üniversiteye gidesim gelmiyor temiz 6k maaşım var kadroda ama yinede sınava grip denerim kendimi

Top Bottom