Neler Yeni

Üniversitede teknoloji fakültesi mi yoksa mühendislik fakültesi mi?

Azexxes

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,872
İsim
Okan Aslantaș
Arkadaşlar yazılım mühendisliği tercih edeceğim fakat tercihlerim arasında bulunan üniversitenin birinde hem mühendislik fakültesinde hem de teknoloji fakültesinde yazilim bölümü var. Teknoloji fakültesi olanın sıralaması az farkla daha düşük. Bu ikisi arasında ne fark var. Bilgi verir misiniz?

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Benim birader S.ü de makine mühendisliği kazandı teknoloji fakültesi çekiç yapmaya giderlerdi mühendislikti ama biraz ara eleman gibi yetiştiriliyordu. 1.sınıfı bitirip bıraktı kendisi. Gideceğin üniversiteye göre değişir daha çok teknik detaylara yönelik eğitim olacağı yöününde düşüncem

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,976
İsim
HBE
Teknoloji mühendisliği şudur;

- Kişiler mğühendislik yapsınlar fakat teknik detaylarını bilmelerine gerek yok. Temel faktörleri bilseler yeterli. Onlar için ekstra elemanlar olsun. Yazılımı bu kişiler yapsın fakat bakımı için başkaları uğraşsın. Yazılımı yazsın ve aradan çekilsin. Sahada temel mühendislik becerilerini geliştirsinler/göstersinler.

Bir beyaz eşya mağazasının distribütörü gibi düşünebilirsiniz.

Mühendislik açıklaması ise şuıdur;

- Kişileri Ar-Ge'ye meraklı yetiştirilsin. Araştırma ruhu kaybedilmesi ve yapılan işi takip edebilsin, teknik detaylara sahip olabilsin ve sürdürebilsin. Geliştirmeye açık ve yaptığı yerde bırakmasın. Daha detaylı öğrenim sağlanır ve öğrenim yükü fazladır. Kişiler sahada mühendislik becerilerinin hepsini geliştirebilsin/gösterebilsinler.

Bunuda beyaz eşya üreticisinin fabrikası gibi düşünebilirsiniz.

Arasındaki farka göre seçim yapmak size kalmış.

Azexxes

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,872
İsim
Okan Aslantaș
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Teknoloji mühendisliği şudur;

- Kişiler mğühendislik yapsınlar fakat teknik detaylarını bilmelerine gerek yok. Temel faktörleri bilseler yeterli. Onlar için ekstra elemanlar olsun. Yazılımı bu kişiler yapsın fakat bakımı için başkaları uğraşsın. Yazılımı yazsın ve aradan çekilsin. Sahada temel mühendislik becerilerini geliştirsinler/göstersinler.

Bir beyaz eşya mağazasının distribütörü gibi düşünebilirsiniz.

Mühendislik açıklaması ise şuıdur;

- Kişileri Ar-Ge'ye meraklı yetiştirilsin. Araştırma ruhu kaybedilmesi ve yapılan işi takip edebilsin, teknik detaylara sahip olabilsin ve sürdürebilsin. Geliştirmeye açık ve yaptığı yerde bırakmasın. Daha detaylı öğrenim sağlanır ve öğrenim yükü fazladır. Kişiler sahada mühendislik becerilerinin hepsini geliştirebilsin/gösterebilsinler.

Bunuda beyaz eşya üreticisinin fabrikası gibi düşünebilirsiniz.

Arasındaki farka göre seçim yapmak size kalmış.
Bence farki iyi anlatamamissiniz. Internetten araştırdım bayağı. Teknoloji fakültesi ile mühendislik fakültesi aynı müfredatı görüyormuş. Teknoloji fakültesi 7+1 şeklinde eğitim dönemleri varmış. +1 olan kısımda staj yapılıyormuş. Yaz tatilinde 72 günlük endüstriyel staj tarzi birsey yapiyorlarmis. Şimdi düşünüyorum bu söylenilenlere göre teknoloji fakültesi daha avantajlı oluyor. Çünkü kendin deneyimleyip yapabilme imkanın var. Mühendislik fakültesinde ise müfredat disinda bir şey göremedim. Ayni diplomayi alip ayni imza yetkisine sahip oluyorlarmis

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,976
İsim
HBE
Bence farki iyi anlatamamissiniz. Internetten araştırdım bayağı. Teknoloji fakültesi ile mühendislik fakültesi aynı müfredatı görüyormuş. Teknoloji fakültesi 7+1 şeklinde eğitim dönemleri varmış. +1 olan kısımda staj yapılıyormuş. Yaz tatilinde 72 günlük endüstriyel staj tarzi birsey yapiyorlarmis. Şimdi düşünüyorum bu söylenilenlere göre teknoloji fakültesi daha avantajlı oluyor. Çünkü kendin deneyimleyip yapabilme imkanın var. Mühendislik fakültesinde ise müfredat disinda bir şey göremedim. Ayni diplomayi alip ayni imza yetkisine sahip oluyorlarmis
Ben mesleki olarak farkları, genel olarak öğretim topolojisine girmeden, anlaşabilecek düzeyde açıklayarak anlatmaya çalıştım. Siz bunlara değinmişsiniz. Aslında bahsettiğiniz ayrı müfredat işlemelerine göre benim bahsettiğim sonuçlar doğuyor :) Güvenin bana. Bu bilgiler işin içerisinde bulunan emin ellerden.

Top Bottom