Neler Yeni

Üniversiteyi bırakmak?

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,302
İsim
Semih Boran
Sivas
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sivas

18 olsaydim iki yıllık bilgisayar programcılığı yazar e ticarete girerdim direkt.
Gittiğiniz üniversitenin bir itibarı yok ise bırakabilirsiniz. Mümkünse yurtdışında caiz bir iş bulmanızı öneririm. Yani, yurtdışına gitmenizi öneririm. Bu ülkedeki iş sorunu çok sıkıntılı. Mühendis falan almak istemiyor çoğu yer.

corez

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Mert Uysal
Sizinki oldukça cesur bir karar, bilkent bırakmak çok cesurca. ben sivas'ta okuyorum ve bu cesareti gösteremedim hâlen. en çok zorlandigim nokta, diğer iki kardesimin bir noktaya gelmemesi. ailemin onlar üzerindeki burukluğunu devam ettirmek istemiyorum ama aşırı yıprandım. amazon üzerinden e ticaret yapmak istiyorum. epeydir araştırıyorum ve yol haritası cikardim.

Başarılar
cesaret degil hocam ben bu hayata birkez aldım milletin sözüyle hayatıma yön veremem sizin yerinizde olsam ben hic gitmezdim bile böyle bir ekonomi ortamı varken

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Diploma almanın eskisi gibi değeri var mı bilmiyorum. 2018 de girdiğim üniversitedeyim halen. 1 yıl kaydımı dondurdum. 2 yıllık başka bölüm bitirdim ( pandemi ile falan) .
2.sınıfta proje dersine başlamıştım. Gece gündüz demezdim proje dersi içim uğraşırdım birşeyler bildiğim de yoktu. Maket yap çizim yap fikir geliştir sonra hocanın karşısına çık kritik al . Hoca sağolsun patron kesilirdi böyle yaptım saçma şöyle yaptım bu ne böyle hayattan yaşamaktan soğuttu beni.
Ne yapacam ne yapacam derken iki yıllık okuyum atanıyım memur olarak dedim. Daha henüz atanamadım.
Bu süreçte hayatta çalışınca bir şeyleri değiştirebileceğim inancımı kaybettim. Çalışsam ne olacak dedim bir şeyler olduğu olacağı yok diyordum. Bu durumu aşmaya çalışıyorum ama baya zorlanıyorum . Sıkıntılar üst üste gelince yine bocalıyorum. Yaş 25 . Artık çoğu şeyden vazgeçtim. Acıyı neşede gizleyen bir insana döndüm. Pes etmemeye çalışıyorum. Sana tavsiyem . E ticarette başarılı olabileceğine dair kendine güven geliştirmişlik varsa şimdiden başla okulu da bırakma . Ailen başarını görünce tutumları değişir zaten.

Carlo

80+ Silver
En İyi Cevap
1
22 yaşındayım, üniversite birinci sınıf öğrencisiyim. Bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bölümden zevk almıyorum, bu alanda kendimi geliştirmeye enerji, motivasyon bulamıyorum. Ayrıca yeni mezunlar düşük maaşlarla başlıyor maalesef. Staj bulmak bile zorlaştı artık. Özetle bölümde bir gelecek göremiyorum kendi adıma.

Bunlar dışında bazı hususlar da var. İki kez mezuna kaldım, üçüncü senede kazandım üniversiteyi. İlk gittiğim üniversite deprem bölgesindeydi. Depremde hasar alınca başka bir üniversiteye geçiş yaptım. Bu süreçler beni aşırı yıprattı, mutsuz bir insan haline getirdi. İlk sene adam akıllı ders çalışmamanın cezasını çektim yani 🙂

Dört kardeşiz. Bir kardeşim okuduğu bölümde kendini geliştirdi, staj buluyor rahatça. İşe de girecek rahatça, bu belli. Diğer iki kardeşimden bir tanesi liseden sonra devam etmedi, babamla beraber çalışıyor. Diğeri yurtdışında işçi. Ailem eğitime önem veren bir aile ama iki çocuğu düzgün bir iş bulamadığı için ben ve diğer kardeşimin üzerine düştüler. Ben de adam gibi ilerleme kaydedemedim ve bu nedenle aileme 'Üniversite okumak istemiyorum.' demeye utanıyorum. Beklentilerinin en yüksek olduğu çocukları bendim ama onların emeğini karşılıksız çıkardım şimdiye kadar 😔 E - Ticaret ile uğraşmak istiyorum. Uzun zamandır araştırıyorum, para da biriktiriyorum başlamak için.

Siz neler söylersiniz genel olarak? Varsa tavsiyelerinizi almak isterim.

Kardeşim okuduğun bölüm de basit bir şey değil ki. Hadi takı tasarım, turizm otelcilik falan olur tamam da. Yani hiç yoktan okulu bitir, yarım bırakma. Sonra yine atılırsın e-ticarete.

gsarif

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Arif Çetin
Gerçekçi olmam gerekirse okuduğunuzun üniversite ne okurken ne mezun olduktan sonra verdiği diploma ile size bir şey katmaz e bide bölümden de hoşlanmıyorsanız 3 4 yılınızı daha çöpe atmanın gir mantığı yok

mcck11

80+
Gittiğiniz üniversitenin bir itibarı yok ise bırakabilirsiniz. Mümkünse yurtdışında caiz bir iş bulmanızı öneririm. Yani, yurtdışına gitmenizi öneririm. Bu ülkedeki iş sorunu çok sıkıntılı. Mühendis falan almak istemiyor çoğu yer.
Vize sorunu😔

Gerçekçi olmam gerekirse okuduğunuzun üniversite ne okurken ne mezun olduktan sonra verdiği diploma ile size bir şey katmaz e bide bölümden de hoşlanmıyorsanız 3 4 yılınızı daha çöpe atmanın gir mantığı yok
bölümden de çok hoşlanmıyorum, gereksiz bir hevesle yazdım.

mcck11

80+
Kardeşim okuduğun bölüm de basit bir şey değil ki. Hadi takı tasarım, turizm otelcilik falan olur tamam da. Yani hiç yoktan okulu bitir, yarım bırakma. Sonra yine atılırsın e-ticarete.
Yaş 25 olacak mezun olunca ama. E ticarete atilip kazanana kadar 27-28 olacam

Japonya ve güney kore vize istemiyor.
Ailem göndermez. Bir defa ufaktan açtım bu konuyu, kızdılar.

gsarif

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Arif Çetin
Vize sorunu😔

bölümden de çok hoşlanmıyorum, gereksiz bir hevesle yazdım.
Son zamanlarda popülerliğin artmasıyla ve bilgisayar başında çalışmanın kolay görünmesiyle herkes öyle yaptı ama gerçek anlamda hoşlanmıyorsanız katlanması zor

mcck11

80+
cesaret degil hocam ben bu hayata birkez aldım milletin sözüyle hayatıma yön veremem sizin yerinizde olsam ben hic gitmezdim bile böyle bir ekonomi ortamı varken
Bugüne kadar eğitim hayatında hep yanlış kararlar verdigim için bizimkiler birakmama izin vermezler. Okuyup staj yapan, iş bulma imkanı yüksek olan kardeşim de 'bırakma' diye başımın etini yer. Hayatta pek bir becerim de yok. Bıraktığım zaman 'neyine güvenip bırakıyorsun' diye yorumlar yapacaklar. Özellikle babam hayal kırıklığına uğrar bırakırsam.

_Emir

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,419
İsim
Emir
Kimse dememiş.Otellerde yaz sezonlarında para var.Kuryelikte de para var.Statüsü yüksek değil fakat ilk başlarda böyle sermaye yaparsın sonra e ticarete bakarsın yavaş yavaş

Lyrox1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
284
İsim
AHMET OKAN KARA
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım, PC, Ekran kartları.

Kendi Mutluluğunuzu ve İsteklerinizi Ön Plana Koyun​

• İlgi ve Tutkularınıza Odaklanın: Bilgisayar mühendisliği size heyecan vermiyorsa ve bu alanda bir gelecek göremiyorsanız, başka alanlarda kendinizi geliştirmeyi düşünmelisiniz.
  • E-Ticaret İlgisi: E-ticaret ile ilgileniyorsanız ve bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bu konuda daha fazla araştırma yapın ve küçük adımlarla başlamayı düşünün. E-ticaret, büyüme potansiyeli olan ve yeniliklere açık bir alan.

• Alternatif Eğitim Yolları: Üniversiteye devam etmeme kararı almadan önce, alternatif eğitim yollarını araştırın. Sertifika programları, online kurslar veya kısa dönemli eğitim programları, ilgi duyduğunuz alanlarda size fayda sağlayabilir.
  • Deneyim Kazanımı: E-ticaret alanında küçük projelerle başlayarak deneyim kazanın. Küçük çaplı bir e-ticaret sitesi kurabilir veya mevcut platformlarda (örneğin, Etsy, Amazon, Trendyol) satış yaparak tecrübe edinebilirsiniz.

• Açık İletişim: Ailenizle dürüst ve açık bir iletişim kurun. Onlara yaşadığınız zorlukları, mutsuzluğunuzu ve gelecekteki planlarınızı açıklayın. Sizi anlama ve destekleme ihtimalleri yüksek.
  • Kararınızı Açıklayın: Eğitim hayatınıza devam etmek istemediğinizi, ancak başka bir alanda kendinizi geliştirmek istediğinizi açıklayın. Bu, onların sizin motivasyon ve kararlılığınızı görmelerini sağlayabilir.

yahyabatu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
365
İsim
yahya batu bakaray
22 yaşındayım, üniversite birinci sınıf öğrencisiyim. Bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bölümden zevk almıyorum, bu alanda kendimi geliştirmeye enerji, motivasyon bulamıyorum. Ayrıca yeni mezunlar düşük maaşlarla başlıyor maalesef. Staj bulmak bile zorlaştı artık. Özetle bölümde bir gelecek göremiyorum kendi adıma.

Bunlar dışında bazı hususlar da var. İki kez mezuna kaldım, üçüncü senede kazandım üniversiteyi. İlk gittiğim üniversite deprem bölgesindeydi. Depremde hasar alınca başka bir üniversiteye geçiş yaptım. Bu süreçler beni aşırı yıprattı, mutsuz bir insan haline getirdi. İlk sene adam akıllı ders çalışmamanın cezasını çektim yani 🙂

Dört kardeşiz. Bir kardeşim okuduğu bölümde kendini geliştirdi, staj buluyor rahatça. İşe de girecek rahatça, bu belli. Diğer iki kardeşimden bir tanesi liseden sonra devam etmedi, babamla beraber çalışıyor. Diğeri yurtdışında işçi. Ailem eğitime önem veren bir aile ama iki çocuğu düzgün bir iş bulamadığı için ben ve diğer kardeşimin üzerine düştüler. Ben de adam gibi ilerleme kaydedemedim ve bu nedenle aileme 'Üniversite okumak istemiyorum.' demeye utanıyorum. Beklentilerinin en yüksek olduğu çocukları bendim ama onların emeğini karşılıksız çıkardım şimdiye kadar 😔 E - Ticaret ile uğraşmak istiyorum. Uzun zamandır araştırıyorum, para da biriktiriyorum başlamak için.

Siz neler söylersiniz genel olarak? Varsa tavsiyelerinizi almak isterim.
Uluslararasi ticaret son sinif ogrencisiydim gecen sene okulu biraktim son sinifta birakmak biraz sal!klik olsada gercekten okumaya okula devam etmeye motivasyon bulamadim suanda kuryelik yapiyorum bolum maasimdan fazlasini aliyorum ama gelecege bakarsak kar da miyiz zararda miyiz bilemiyorum

Top Bottom