Neler Yeni

Üniversiteyi bırakmak?

04umut76

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,082
İsim
umut şahin
22 yaşındayım, üniversite birinci sınıf öğrencisiyim. Bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bölümden zevk almıyorum, bu alanda kendimi geliştirmeye enerji, motivasyon bulamıyorum. Ayrıca yeni mezunlar düşük maaşlarla başlıyor maalesef. Staj bulmak bile zorlaştı artık. Özetle bölümde bir gelecek göremiyorum kendi adıma.

Bunlar dışında bazı hususlar da var. İki kez mezuna kaldım, üçüncü senede kazandım üniversiteyi. İlk gittiğim üniversite deprem bölgesindeydi. Depremde hasar alınca başka bir üniversiteye geçiş yaptım. Bu süreçler beni aşırı yıprattı, mutsuz bir insan haline getirdi. İlk sene adam akıllı ders çalışmamanın cezasını çektim yani 🙂

Dört kardeşiz. Bir kardeşim okuduğu bölümde kendini geliştirdi, staj buluyor rahatça. İşe de girecek rahatça, bu belli. Diğer iki kardeşimden bir tanesi liseden sonra devam etmedi, babamla beraber çalışıyor. Diğeri yurtdışında işçi. Ailem eğitime önem veren bir aile ama iki çocuğu düzgün bir iş bulamadığı için ben ve diğer kardeşimin üzerine düştüler. Ben de adam gibi ilerleme kaydedemedim ve bu nedenle aileme 'Üniversite okumak istemiyorum.' demeye utanıyorum. Beklentilerinin en yüksek olduğu çocukları bendim ama onların emeğini karşılıksız çıkardım şimdiye kadar 😔 E - Ticaret ile uğraşmak istiyorum. Uzun zamandır araştırıyorum, para da biriktiriyorum başlamak için.

Siz neler söylersiniz genel olarak? Varsa tavsiyelerinizi almak isterim.
benim önerim en azından mühendislik diploman olsun ve lisans eğitimini tamamla çünkü yurt dışında başka işlerde çalışsan bile nitelikli bir insan olmuş olursun o yüzden lisans eğitimi önemli

mcck11

80+
benim önerim en azından mühendislik diploman olsun ve lisans eğitimini tamamla çünkü yurt dışında başka işlerde çalışsan bile nitelikli bir insan olmuş olursun o yüzden lisans eğitimi önemli
Açıkçası nitelikli olmak ile diploma arasında bağlantı kuramıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kimse dememiş.Otellerde yaz sezonlarında para var.Kuryelikte de para var.Statüsü yüksek değil fakat ilk başlarda böyle sermaye yaparsın sonra e ticarete bakarsın yavaş yavaş
Mantıklı geliyor. Çünkü iş yapmayı seviyorum. Babamın dükkanına da sıkça gider, yardım ederim. Kuryelik yapamam, ehliyet almadım ama bu yaz alacağım. Geçen yaz alacaktım ama saçma bir sebepten kaynadı.

04umut76

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,082
İsim
umut şahin
Açıkçası nitelikli olmak ile diploma arasında bağlantı kuramıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mantıklı geliyor. Çünkü iş yapmayı seviyorum. Babamın dükkanına da sıkça gider, yardım ederim. Kuryelik yapamam, ehliyet almadım ama bu yaz alacağım. Geçen yaz alacaktım ama saçma bir sebepten kaynadı.
mühendislik diploman olursa sana nitelikli olarak elinden bir iş gelldiği anlamında bakılır ve vize ile çalışma iznini kolay alırsın ancak niteliksiz hiç bir mesleğin yoksa zor vize ve çalışma izni alırsın

mcck11

80+
mühendislik diploman olursa sana nitelikli olarak elinden bir iş gelldiği anlamında bakılır ve vize ile çalışma iznini kolay alırsın ancak niteliksiz hiç bir mesleğin yoksa zor vize ve çalışma izni alırsın
Açıkçası yurt dışı hayalim yok Olursa güzel olur elbette ama ülkemde kalmak istiyorum gelecekte. Göçmenler geldi diye, ekonomi bozuldu diye ülkemi terk etmek istemiyorum.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
e ticaret ile uğraşmak istiyorum demişsin. Peki bununla ilgili ne yaptın şu ana kadar. Sadece istemekle yetindiysen hiç girme o işlere. Ayrıca üniversiteyi sadece iş bulmak için değildir. Bunu unutmayın. Herkes üniversite okuyor şu an. Evleneceğiniz zaman karşınızdaki kişi üniversite mezunu olunca ve siz üniversite mezunu olmayınca çok garip olacaktır. Ki karşı tarafın ailesi razı olur mu bilemiyorum. Üniversite artık lise gibi bir şekilde bitiyor. Ben de zamanında bırakmayı çok düşündüm. Ama sonra bırakmayıp bitirdim bir şekilde. İyi ki bırakmamışım diyorum. Eğer aklında yapacağın bir şeyler varsa onlara öncelik verebilirsin. Eğer dersen ki vaktim yok (ki gerçekten istiyorsan vakit bulursun yani) okulu dondurabilirsin veya 1 dönem gitmeyebilirsin. Bir dönemde (+ bir de yaz tatilini de kat) 3+3=6 ayda zaten istediğin hedefe ulaşabilmen veya yaklaşabilmen gerekir. İşler yoluna girdikten sonra da bir şekilde üniversiteyi bitirirsin. Demem o ki aklında ne varsa ona odaklan ama üniversiteyi bırakma. Arkadan devam etsin o, yoksa çok boşluğa düşersin. Kendini mahvedersin

mcck11

80+
e ticaret ile uğraşmak istiyorum demişsin. Peki bununla ilgili ne yaptın şu ana kadar. Sadece istemekle yetindiysen hiç girme o işlere. Ayrıca üniversiteyi sadece iş bulmak için değildir. Bunu unutmayın. Herkes üniversite okuyor şu an. Evleneceğiniz zaman karşınızdaki kişi üniversite mezunu olunca ve siz üniversite mezunu olmayınca çok garip olacaktır. Ki karşı tarafın ailesi razı olur mu bilemiyorum. Üniversite artık lise gibi bir şekilde bitiyor. Ben de zamanında bırakmayı çok düşündüm. Ama sonra bırakmayıp bitirdim bir şekilde. İyi ki bırakmamışım diyorum. Eğer aklında yapacağın bir şeyler varsa onlara öncelik verebilirsin. Eğer dersen ki vaktim yok (ki gerçekten istiyorsan vakit bulursun yani) okulu dondurabilirsin veya 1 dönem gitmeyebilirsin. Bir dönemde (+ bir de yaz tatilini de kat) 3+3=6 ayda zaten istediğin hedefe ulaşabilmen veya yaklaşabilmen gerekir. İşler yoluna girdikten sonra da bir şekilde üniversiteyi bitirirsin. Demem o ki aklında ne varsa ona odaklan ama üniversiteyi bırakma. Arkadan devam etsin o, yoksa çok boşluğa düşersin. Kendini mahvedersin
E ticaretle ilgili bir şeyler yaptim daha önce. Şimdi daha farklı bir şeye yönelmek istiyorum ki epeydir arastirma yapıyorum zaten o şeyle ilgili. Üniversiteye bir sene daha devam edecegim, orada sorun yok. Esas sorun ticaret arzusu dışında, okuduğum bölümü de pek sevmemem. Dönemlik heveslerle yazdım. Evlilik mevzusuna gelirsek, üniversite mezunu olmama olayını karşı taraf taksa da ben takmam. Takacak kişiyle de devam etmem.

Pazartesi son sınavım var, eve gidecem gecesinde. Birkaç gün uygun ortamı kurup aklimdaki islere girişecem. Bunun dışında ingilizce de calisacagim. Söyle diyeyim ama, bir sene içinde iyi bir gelir elde edecek duruma gelirsem ikinci siniftan sonra devam etmem üniversiteye.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Evlilik mevzusuna gelirsek, üniversite mezunu olmama olayını karşı taraf taksa da ben takmam. Takacak kişiyle de devam etmem.
Büyük konuşma demek isterim :) hakkında hayırlısı olsun

mcck11

80+
Büyük konuşma demek isterim :) hakkında hayırlısı olsun
Tabi ki büyük konuşma amacım yok😅
Evlenmek istediğim kişi ve ailesi bu sebeple kabul etmezlerse evliliği, üzülürüm ama hayatıma da devam ederim. Bir diploma için beni istemeyen birini ben ne yapayım? Diploma alınca elit biri mi olacağım? Bunları akıl edemeyen, diploma önemseyen kişilere anlam veremiyorum. Diplomayı değil beni sevmeli yoksa bye bye

ibrlptkn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
İbrahim Alptekin
Ben de aynı durumdayım, bilgisayar mühendisliği okuyorum ama hem sevemiyorum hem zaman kaybı geliyor çünkü kendimi tek bir işe adamak istiyorum ve okurken labı, projesi, ödevi, ve derslere devam zorunluluğundan dolayı kendi yapmak istediğim işe zaman bulamıyorum. Bu yüzden motivasyonum düşüyor, derslerden de kalıyorum. Yaş da geçtiği için aileden de maddi yardım almak tüketiyor. Hadi okula devam ettim biyerde çalıştım para kazandım diyelim, bu sefer kendi yapmak istediğim işe zaman bulamayacağım, ki bölümle alakalı gram heves kalmadığı için okul ya uzayacak ya da bomboş mezun olmuş olacağım. Bunun yerine hem kendi işimi yapmak hem de okul mevzusunu kafadan tamamen silip atmak ve 2 senemi daha heba etmemek istiyorum. Bana şuan mantıklı gelen şey, hem çalışıp hem kendi işimi yapmak, bir taraftan da iü sınavsız üniversite ile açıköğretim işletme okumak. Tekrar bi bölüm okumaya gerek de yok ama işletme dersleri hem ilgimi çekiyor hem de birden çok alanda ders olduğu için kendimi geliştirmiş olurum diye düşünüyorum. Yani hikayelerimiz benzer ben de 3 sene mezuna kalmış biriyim, ailemin de beklentisi hep yüksekti benden fakat geldiğim noktada elle tutulur hiçbir şey yok ama buna da şükür tabi ki. Okulla alakalı hep yanlış tercihler yaptığım için o kadar sene boşa gitmiş gibi hissediyorum. Önemli olan şeyin yapmak istediğimiz işte en iyisi olmaya çalışmak olduğunu düşünüyorum. Yani ister üniversite okuyalım ister lise mezunu olarak yapalım ama tam anlamıyla kendimizi verdiğimiz, içimizden gelerek, severek ve isteyerek araştırıp kendimizi geliştirdiğimiz bi işte her türlü başarı gelir diye düşünüyorum.

mcck11

80+
Ben de aynı durumdayım, bilgisayar mühendisliği okuyorum ama hem sevemiyorum hem zaman kaybı geliyor çünkü kendimi tek bir işe adamak istiyorum ve okurken labı, projesi, ödevi, ve derslere devam zorunluluğundan dolayı kendi yapmak istediğim işe zaman bulamıyorum. Bu yüzden motivasyonum düşüyor, derslerden de kalıyorum. Yaş da geçtiği için aileden de maddi yardım almak tüketiyor. Hadi okula devam ettim biyerde çalıştım para kazandım diyelim, bu sefer kendi yapmak istediğim işe zaman bulamayacağım, ki bölümle alakalı gram heves kalmadığı için okul ya uzayacak ya da bomboş mezun olmuş olacağım. Bunun yerine hem kendi işimi yapmak hem de okul mevzusunu kafadan tamamen silip atmak ve 2 senemi daha heba etmemek istiyorum. Bana şuan mantıklı gelen şey, hem çalışıp hem kendi işimi yapmak, bir taraftan da iü sınavsız üniversite ile açıköğretim işletme okumak. Tekrar bi bölüm okumaya gerek de yok ama işletme dersleri hem ilgimi çekiyor hem de birden çok alanda ders olduğu için kendimi geliştirmiş olurum diye düşünüyorum. Yani hikayelerimiz benzer ben de 3 sene mezuna kalmış biriyim, ailemin de beklentisi hep yüksekti benden fakat geldiğim noktada elle tutulur hiçbir şey yok ama buna da şükür tabi ki. Okulla alakalı hep yanlış tercihler yaptığım için o kadar sene boşa gitmiş gibi hissediyorum. Önemli olan şeyin yapmak istediğimiz işte en iyisi olmaya çalışmak olduğunu düşünüyorum. Yani ister üniversite okuyalım ister lise mezunu olarak yapalım ama tam anlamıyla kendimizi verdiğimiz, içimizden gelerek, severek ve isteyerek araştırıp kendimizi geliştirdiğimiz bi işte her türlü başarı gelir diye düşünüyorum.

İstediğimiz iş olunca daha hevesli çalışma durumumuz var. Er ya da geç başarı gelir yani. Birikmiş paran varsa hevesli olduğunu işe başla bence, o işte iyi kazanmaya başlarsan okul durumunu konuşursun ailenle. Ben öyle yapacağım mesela.

Top Bottom