Neler Yeni

Upgrade Yapacağım Ancak Sistem Uyumlu Mu?

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,565
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Ryzen 3100'ü bir o.c iyi ihtimal ile ryzen 3600, 3700 seviyesine getirebilirsin.
O bile 5600'den aşağı kalıyor aslında.
Kaldı ki RTX 40 serisi bile tamamen PCİ 4'tü. 4060'tan tut, 4090'a.
O yüzden 5060 geçtiğinde anakartının PCİE 3 slotu yüzünden performans kaybı can sıkabilir.

Onun dışında 5060 8GB 128bit vram ile gelcek. Zaten daha önce konuşmuştuk :D
1080p de dediğim gibi gayet iyi ancak 2k seviyesine çıktıktan sonra rahat ettirir mi bilmiyorum.
50 serisi ile vram sıkıştırma teknolojisi değişecek ve zaten bu konuda ustalar.
Nvidia 10gb kullandığı yerde AMD 12gb kullanıyor.
Ama önceki gibi her yaptııkları gibi sürekli %20, %15 gibi bir sıkıştırmamı olcak yoksa artık artış daha yavaş mı olur bilmiyorum.
Çünkü daha ne kadar çıkar bilmiyorum.
Zaten şuan 1080p de nvidia 8gb vram yetiyor. İster 8GB, ister 16gb kullan ne fpsde nede %1 ve %0.1 fps de fark yok.
Ancak 8GB vram ve 16gb vram de 2k da artık %1 ve %0.1 fps ler yarı yarıya darboğaza giriyor. Akıcılık azalıyor.
Bu vram sıkıştırma acaba 8GB 2k'yı kurtarır mı o soru.
DLSS+FG ile kurtarır
FG vrame yüklensede biraz DLSS Upscalingi 2k da en verimli şekilde çalışıyor sen 1080p de kalitede açtığında 720p den upscale ediyor
1440p de açtığımızda ise Performans modunda 720p den upscale ediyor (Daha önce konuşmuştuk zaten) 1.3V 4.7-4.8 Ghz seviyelerinde çalıştırabilirim soğutucu alırsam ondan sonrasında da ufak ufak DDR5 hazırlıklarına başlarım.

Ceasar123

80+ Bronze
DLSS+FG ile kurtarır
FG vrame yüklensede biraz DLSS Upscalingi 2k da en verimli şekilde çalışıyor sen 1080p de kalitede açtığında 720p den upscale ediyor
1440p de açtığımızda ise Performans modunda 720p den upscale ediyor (Daha önce konuşmuştuk zaten) 1.3V 4.7-4.8 Ghz seviyelerinde çalıştırabilirim soğutucu alırsam ondan sonrasında da ufak ufak DDR5 hazırlıklarına başlarım.
Dediklerinize cevap vermeden önce şunu diyim;
Eklemeyi unutmuşum şimdi ekledim. 2K'da 8gb vram ile 16gb (nvidia vram) kullandığında şuan FPS farkı yok ama %1 ve %0.1 fps yarı yarıya darboğaz da yani akıcılık az.
8gb vram: 40fps, 15 %1fps, 10 %0.1fps
16gb vram: 40fps, 30 %1fps, 20 %0.1fps
gibi düşünebilirsiniz.
Bilmiyorsanızda şunu şöyle anlatıyım eğer deneyimlediyseniz konsol 60fpsi ile pc 60fpsi aynı kalitede, akıcılıkta gözükmez.
Çünkü konsolda 60fps ise %1, %0.1 vs. tüm kareler 60fps ile oynar. Ama pc de 100 kareden, 1000 kareden ortalaması değişir.
Genel mantık bu.
Tabii vram sıkıştırma gelince tekrardan görürüz.

Onun dışında şuan da bile 2K açıyor zaten nvidia 8GB vram.
Ancak bunu ne kalite açtığı önemli. Eğer bu sıkıştırmalar ile artık ucu ucuna değilde komple yeterse iyi olur.
Şuan mesela 1080p 8gb vram götürüyorsa, 2k yı 10gb vram götürüyor.
Gelecek sıkıştırmalar önceki gibi %15-20 sıkıştırma gelirse kurtarır artık 8GB.

Bu arada AMD'nin artık bir kalkması lazım.
AMD bu işi teknoloji değilde inatla donanım ile 16gb vramler ile doldurmaya çalışarak yapmaya çalışırsa artık komple pazarı kaybedecek.
NVİDİA rahat rahat fiyat kırarken, amd kıramıyor artık.
Çünkü NVİDİA donanım değilde yazılım ile yeniyor. Kartı zaten ucuza üretiyor. Kırıyor fiyatı.

Onun dışında evet DLSS'de yardımcı eder
Mesaj otomatik birleştirildi:

1080p de kalitede açtığında 720p den upscale ediyor
Bu arada 1080p de dlss 3 quality açtığında %67 den yani 1708x961 upscaling ediyor.
Siz balanced diyorsunuz galiba.

Son düzenleme:

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,565
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Dediklerinize cevap vermeden önce şunu diyim;
Eklemeyi unutmuşum şimdi ekledim. 2K'da 8gb vram ile 16gb (nvidia vram) kullandığında şuan FPS farkı yok ama %1 ve %0.1 fps yarı yarıya darboğaz da yani akıcılık az.
8gb vram: 40fps, 15 %1fps, 10 %0.1fps
16gb vram: 40fps, 30 %1fps, 20 %0.1fps
gibi düşünebilirsiniz.
Bilmiyorsanızda şunu şöyle anlatıyım eğer deneyimlediyseniz konsol 60fpsi ile pc 60fpsi aynı kalitede, akıcılıkta gözükmez.
Çünkü konsolda 60fps ise %1, %0.1 vs. tüm kareler 60fps ile oynar. Ama pc de 100 kareden, 1000 kareden ortalaması değişir.
Genel mantık bu.
Tabii vram sıkıştırma gelince tekrardan görürüz.

Onun dışında şuan da bile 2K açıyor zaten nvidia 8GB vram.
Ancak bunu ne kalite açtığı önemli. Eğer bu sıkıştırmalar ile artık ucu ucuna değilde komple yeterse iyi olur.
Şuan mesela 1080p 8gb vram götürüyorsa, 2k yı 10gb vram götürüyor.
Gelecek sıkıştırmalar önceki gibi %15-20 sıkıştırma gelirse kurtarır artık 8GB.

Bu arada AMD'nin artık bir kalkması lazım.
AMD bu işi teknoloji değilde inatla donanım ile 16gb vramler ile doldurmaya çalışarak yapmaya çalışırsa artık komple pazarı kaybedecek.
NVİDİA rahat rahat fiyat kırarken, amd kıramıyor artık.
Çünkü NVİDİA donanım değilde yazılım ile yeniyor. Kartı zaten ucuza üretiyor. Kırıyor fiyatı.

Onun dışında evet DLSS'de yardımcı eder
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada 1080p de dlss 3 quality açtığında %67 den yani 1708x961 upscaling ediyor.
Siz balanced diyorsunuz galiba.
Pardon Fsr ile karıştırdım ben fsr Kalite modunu 1080p de açtığında 720p den upscale ediyor

Amd pazar payını kaybedicek zaten bu gidişle yenilik katamıyor artık 6000 serisindeki sıçramayı göremedik. 6000 serisinde kazandığı pazar payı yanlış hamleleri yüzünden nvidiaya bırakıcak gene. Adamlar sunucu tarafında direk tekel ancak gene geliştirmeye devam ediyorlar intel gibi yerlerinde saymıyorlar o yanını seviyorum nvidia'nın.
Fsr desek yazılımdan yaptılar fiyasko oldu Relive teknolojisi zaten nvidia Shadowplay'in tırnağı olamaz dip serilerde nvidianın yaklaşımı daha iyi oluyor. (6500xt den örnek vereceğim) Rakibi 1650S adamlarda Encoder var 6500xt de yok. 4 gb 64 bit 6500xt 1650S 4 gb 128 bit 6500xt de Pcı Express 4.0 dayatması sonrasında direk 3.0 olanlarda banko 10 fps kaybı var ortalama 1650S de böyle bir zorunluluk yok. Şuanda aklıma gelen sayabildiklerim bunlar benimde Teknoloji konusunda AMD yıllardır hep geriden geldi ATI'nin Amd çatısı altına girmeden ürettiği kartlar şuanki kartlarının kalitesini 3-5 katlar ki ATI ayrı devam etseydi amd ATI olmadan sıfırdan bu işe girseydi belki daha iyi kartlar bile görebilirdik bilemiyorum.

Ceasar123

80+ Bronze
Pardon Fsr ile karıştırdım ben fsr Kalite modunu 1080p de açtığında 720p den upscale ediyor

Amd pazar payını kaybedicek zaten bu gidişle yenilik katamıyor artık 6000 serisindeki sıçramayı göremedik. 6000 serisinde kazandığı pazar payı yanlış hamleleri yüzünden nvidiaya bırakıcak gene. Adamlar sunucu tarafında direk tekel ancak gene geliştirmeye devam ediyorlar intel gibi yerlerinde saymıyorlar o yanını seviyorum nvidia'nın.
Fsr desek yazılımdan yaptılar fiyasko oldu Relive teknolojisi zaten nvidia Shadowplay'in tırnağı olamaz dip serilerde nvidianın yaklaşımı daha iyi oluyor. (6500xt den örnek vereceğim) Rakibi 1650S adamlarda Encoder var 6500xt de yok. 4 gb 64 bit 6500xt 1650S 4 gb 128 bit 6500xt de Pcı Express 4.0 dayatması sonrasında direk 3.0 olanlarda banko 10 fps kaybı var ortalama 1650S de böyle bir zorunluluk yok. Şuanda aklıma gelen sayabildiklerim bunlar benimde Teknoloji konusunda AMD yıllardır hep geriden geldi ATI'nin Amd çatısı altına girmeden ürettiği kartlar şuanki kartlarının kalitesini 3-5 katlar ki ATI ayrı devam etseydi amd ATI olmadan sıfırdan bu işe girseydi belki daha iyi kartlar bile görebilirdik bilemiyorum.
AMD RX 7000 serisine tensör çekirdekleri koydu, nvidia gibi. Ama kullanılmıyor :D
Dedim heralde sonradan driverlar ile falan devreye sokacaklar, çalıştıracaklar.
7000 serisi kapandı artık 8000 serisininin çıkışı konuşulacak.

Onun dışında daha piyasaya dün girdi diye küçümsediğimiz intel.
Ekran kartı tarafında XESS şuan FSR den daha iyi ve NVİDİA DLSS'e direkt çok iyi rakip görüntü kalitesi ve fps olarak.
Benim açık ara şuan favori upscaling teknolojim XESS tir.
Ve iyide geliştiriyorlar XESS 1.2 den 1.3 e geçişte cidden evet bahsederken XESS 1.2 ve 1.3 diye ayırma gereği duyuyorum.

Ayrıca bundan önce konuştuğumuzla senle senle zaten tartışmıştık ama yine söyliyim yazılım işin sonunda donanımı yeniyor.
AMD 16gb koysun, 12gb koysun. Nvidia 8GB vrami yeniyor işin sonunda.

Ayrıca yine AMD kendi içinde örnek;
-7950X3D ve 7900X3D çift işlemci yapısındalardı.

-7950X3D'de 8 çekirdekli bol L3 bellekli işlemci bir tarafta, ve diğer daha az L3 bellekli ama daha 8 hızlı çekirdekli işlemci bir tarafta

-7900X3D'de 6 çekirdekli bol L3 bellekli işlemci bir tarafta, ve diğer daha az L3 bellekli ama daha 6 hızlı çekirdekli işlemci bir tarafta

Teoride 7950X3D ve 7900X3D oyun içinde L3 belleği bol olan ve oyun olmadığı zamanda normal L3 belleği az, hızlı işlemci kullanması gerek.
Ancak bunun bir yazılımını, sürücüsünü yapmadıkları için direkt Windows sürücüsü ile çalışıyor.
Windows sürücüsünde ise de iki işlemci yapısı yok, çünkü öyle bir işlemci yok.
O yüzden bi bol cashli, birde az cashli taraftan kullanıyor. O yüzden drop yaşanıyor, performans dalgalanıyor.

İşte bu yüzeden 7800X3D dünyanın en güçlü oyun işlemcisi, tek yapılı standart işlemcisi var çünkü.

Gider de gider yani :)
Ben AMD tarafında değilde intel tarafından heyecanlıyım. Çünkü az L3 ile güçlü bir mimari ile en azından 7800X3D gibi işlemcilere kafa tutabiliyorlar.
O yüzden ekran kartı tarafında daha becerikli olcaklarını düşünüyorum.
Bu XESS vs. de gayet güzel zaten.
Birde NVİDİA gibi donanımsal, çekirdeklerle çalıştırırlarsa DLSS 3 seviyesine çıkabilir direkt bence.

Arc A750 ilk çıktığında RTX 3050 rakibi idi.
Şuan 3060 8GB modeli ile aynı performansta.

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,565
İsim
Emre
Discord
necromancerr
AMD RX 7000 serisine tensör çekirdekleri koydu, nvidia gibi. Ama kullanılmıyor :D
Dedim heralde sonradan driverlar ile falan devreye sokacaklar, çalıştıracaklar.
7000 serisi kapandı artık 8000 serisininin çıkışı konuşulacak.

Onun dışında daha piyasaya dün girdi diye küçümsediğimiz intel.
Ekran kartı tarafında XESS şuan FSR den daha iyi ve NVİDİA DLSS'e direkt çok iyi rakip görüntü kalitesi ve fps olarak.
Benim açık ara şuan favori upscaling teknolojim XESS tir.
Ve iyide geliştiriyorlar XESS 1.2 den 1.3 e geçişte cidden evet bahsederken XESS 1.2 ve 1.3 diye ayırma gereği duyuyorum.

Ayrıca bundan önce konuştuğumuzla senle senle zaten tartışmıştık ama yine söyliyim yazılım işin sonunda donanımı yeniyor.
AMD 16gb koysun, 12gb koysun. Nvidia 8GB vrami yeniyor işin sonunda.

Ayrıca yine AMD kendi içinde örnek;
-7950X3D ve 7900X3D çift işlemci yapısındalardı.

-7950X3D'de 8 çekirdekli bol L3 bellekli işlemci bir tarafta, ve diğer daha az L3 bellekli ama daha 8 hızlı çekirdekli işlemci bir tarafta

-7900X3D'de 6 çekirdekli bol L3 bellekli işlemci bir tarafta, ve diğer daha az L3 bellekli ama daha 6 hızlı çekirdekli işlemci bir tarafta

Teoride 7950X3D ve 7900X3D oyun içinde L3 belleği bol olan ve oyun olmadığı zamanda normal L3 belleği az, hızlı işlemci kullanması gerek.
Ancak bunun bir yazılımını, sürücüsünü yapmadıkları için direkt Windows sürücüsü ile çalışıyor.
Windows sürücüsünde ise de iki işlemci yapısı yok, çünkü öyle bir işlemci yok.
O yüzden bi bol cashli, birde az cashli taraftan kullanıyor. O yüzden drop yaşanıyor, performans dalgalanıyor.

İşte bu yüzeden 7800X3D dünyanın en güçlü oyun işlemcisi, tek yapılı standart işlemcisi var çünkü.

Gider de gider yani :)
Ben AMD tarafında değilde intel tarafından heyecanlıyım. Çünkü az L3 ile güçlü bir mimari ile en azından 7800X3D gibi işlemcilere kafa tutabiliyorlar.
O yüzden ekran kartı tarafında daha becerikli olcaklarını düşünüyorum.
Bu XESS vs. de gayet güzel zaten.
Birde NVİDİA gibi donanımsal, çekirdeklerle çalıştırırlarsa DLSS 3 seviyesine çıkabilir direkt bence.

Arc A750 ilk çıktığında RTX 3050 rakibi idi.
Şuan 3060 8GB modeli ile aynı performansta.
Kesinlikle amd kendini teknoloji tarafında toparlamazsa daha çok üzülür intel bu yazılım işini iyi beceriyor 14. nesil ilk geldiğinde belirli uyumluluk sorunları, ısı sebebiyle yazılım çıkardılar bedavaya fpsyi aşağı yukarı 1.5 kat arttırıyordu. Ama intel'in soket desteği yapısını beğenmiyorum 12-13-14, 3 nesil destek verildi ancak 3 nesilin arasında özellikle tepe seviyelerde kayda değer fark yoktu.
Amd o konuda iyi 7000 ile 9000 arasında bile kayda değer çok fark olucak özellikle tek çekirdek performansında.
XESS denemedim ben ancak fsr'den iyidir dediğin gibi yazılım işinde amd çok çakılıyor ya bunun için olan departmanı kovup sıfırdan kuracaksın yada adam akıllı iş yapmalarını isteyeceksin öteki türlü bu şekilde çok uzun soluklu olmaz.

Ceasar123

80+ Bronze
XESS denemedim ben ancak fsr'den iyidir dediğin gibi yazılım işinde amd çok çakılıyor ya bunun için olan departmanı kovup sıfırdan kuracaksın yada adam akıllı iş yapmalarını isteyeceksin öteki türlü bu şekilde çok uzun soluklu olmaz.
FSR görüntüde titremeler, kıpırdaşmalar yaratıyor.
XESS vs DLSS ise hiç bir titreme yaratmadan stabil görüntü veriyor.
XESS 1.3 şuan görüntü kalitesi ve FPS açısından DLSS 2 ile birebir.
Ve bunu XESS yazılımsal yapıyor, DLSS ise donanımdan destek alıyor.
Abartarak söylüyorum NVİDİA yapsaydı eğer yazılımsal uspcaling ancak yine XESS kadar iyi olurdu.
Bence intel, DLSS gibi donanımsal yaparsa çok daha iyi olur.

Onun dışında adamlar sırf yazılım yüzünden 7900X3D ve 7950X3D'yi bile harcadı.
İntel 12-13-14. nesilde bu Performans ve enerji çekirdeklerinde ilk başta sorun yaşadı, oyunun, yazılım hangisini kullanacağı konsunda.
Sonra bunu yazılımla çözdüler mesela.

AMD direkt 7900X3D ve 7950X3D yi harcadı ama.

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,565
İsim
Emre
Discord
necromancerr
FSR görüntüde titremeler, kıpırdaşmalar yaratıyor.
XESS vs DLSS ise hiç bir titreme yaratmadan stabil görüntü veriyor.
XESS 1.3 şuan görüntü kalitesi ve FPS açısından DLSS 2 ile birebir.
Ve bunu XESS yazılımsal yapıyor, DLSS ise donanımdan destek alıyor.
Abartarak söylüyorum NVİDİA yapsaydı eğer yazılımsal uspcaling ancak yine XESS kadar iyi olurdu.
Bence intel, DLSS gibi donanımsal yaparsa çok daha iyi olur.

Onun dışında adamlar sırf yazılım yüzünden 7900X3D ve 7950X3D'yi bile harcadı.
İntel 12-13-14. nesilde bu Performans ve enerji çekirdeklerinde ilk başta sorun yaşadı, oyunun, yazılım hangisini kullanacağı konsunda.
Sonra bunu yazılımla çözdüler mesela.

AMD direkt 7900X3D ve 7950X3D yi harcadı ama.
Fsr'de sluttering çok oluyor gerek native fsr3 olsun gerek modla yapılan fsr3 olsun bu durum var
gene dediğim gibi amd yazılım işini beceremiyor intelin en iyi yaptığı şey o amd yazılımlarını düzeltse teknolojilerini çok çok daha iyileştirirse tekel olma yolunda gider işlemci tarafında ama ekran kartı için aynısı olmaz. Evet pazar payı alır gene 6000 serisindeki gibi ama tekel olamaz nvidia gibi.

Ceasar123

80+ Bronze
Fsr'de sluttering çok oluyor gerek native fsr3 olsun gerek modla yapılan fsr3 olsun bu durum var
Bu işte yazılımsal ve donanımsal upscaling farkı.
Yazılımsal değilde donanımsal olursa bu çözülür.

gene dediğim gibi amd yazılım işini beceremiyor intelin en iyi yaptığı şey o amd yazılımlarını düzeltse teknolojilerini çok çok daha iyileştirirse tekel olma yolunda gider işlemci tarafında ama ekran kartı için aynısı olmaz.
İşlemci tarafında zaten 9950x çift işlemci yapılı olcak, ve fiziksel olarakta fuarda öyle tanıtıldı ve dediklerine göre arada 0 gecikme ile nanosayilerden bile az çok hızlı haberleşip, duruma göre en iyi tarafı kullanabiliyormuş.
Ekran kartı olarak zaten üst seviye xx70, xx80, xx90 taraflarına rakip çıkarmak yerine xx50, xx60 serilerine rakip olmaları lazım.
Üst seviyeye çıkan biri NVİDİA alır her halükarda zaten.
AMD gitsin xx90 peformansı versin, nvidia xx70 olsun. Nvidia daha pahalı olsun yine gider NVİDİA alınır.
AMD 50, 60 kitlesini alması lazım.

Evet pazar payı alır gene 6000 serisindeki gibi ama tekel olamaz nvidia gibi.
Dürüst olayım AMD'nin kaale alınabilecek bir pazar payı yok aslında.
RTX 4090'ın kullanıcı sayısı, RX 6600'den ve RX 6700XT'den daha fazla.
7900XTX, 6800, 6650xt modelleri falan zaten en az satılan modeller.

Top Bottom