Neler Yeni

Whea Logger 18 hatası

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
yani kendim takarken birkaç pinini yamultmuştum o şekilde kullandım 6 7 ay kadar sonra yeni ekran kartına geçince bir süre kullandıktan sonra çıktı bu sorun garantinin kabul edeceğini sanmıyorum en mantıklısı yeni işlemci almak sanırım
Sorun belli oldu biraz :D. Pin yamukluğu aslında düzelebilen bir şey ama düzelmeyecek kadar kötü ise yeni bir işlemciye geçilebilir.
Fotoğrafı filan var mı ne kadarı yamuldu? Kullanıcılar genelde onları kendileri düzeltiyor.

B3ntee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Murat Han Ünal
yani kendim takarken birkaç pinini yamultmuştum o şekilde kullandım 6 7 ay kadar sonra yeni ekran kartına geçince bir süre kullandıktan sonra çıktı bu sorun garantinin kabul edeceğini sanmıyorum en mantıklısı yeni işlemci almak sanırım
Mesaj otomatik birleştirildi:

yamuklar o kadar büyük kopacak derecede değildi ekran kartı değiştiğinden işlemci yerinden oynamadı yeni işlemci soğutucu almıştım sanırım o süreçte bir şey oldu çünkü kendim yamultunca işleme devam etmeyip bilgisayarcıya yaptırmıştım.
işlemcinin garantisi de hala devam ediyor bugün kontrol ettim, şansımı denemem gerekir mi sizce tamir gördü gibi oldu işlemci.

Sorun belli oldu biraz :D. Pin yamukluğu aslında düzelebilen bir şey ama düzelmeyecek kadar kötü ise yeni bir işlemciye geçilebilir.
Fotoğrafı filan var mı ne kadarı yamuldu? Kullanıcılar genelde onları kendileri düzeltiyor.
ortasındaki 2 veya 3 adet pin yamulmuştu sonra kendim hiç dokunmadan götürdüm ve yaptırdım ve o süreçte eski ekran kartımda sorunsuz bir şekilde kullandım ekran kartı ile birlikte kasa da aldım anakart oraya aktarıldı sanırım o süreçte vadesi doldu gibi. eğer sorun pinlerden olsaydı sizce önceden de yapmaz mıydı bu problemi

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
ortasındaki 2 veya 3 adet pin yamulmuştu sonra kendim hiç dokunmadan götürdüm ve yaptırdım ve o süreçte eski ekran kartımda sorunsuz bir şekilde kullandım ekran kartı ile birlikte kasa da aldım anakart oraya aktarıldı sanırım o süreçte vadesi doldu gibi. eğer sorun pinlerden olsaydı sizce önceden de yapmaz mıydı bu problemi
Arada pinlerden dolayı elektriksel bir sorun gelişmediyse evet ama zor ihtimal.
işlemcinin garantisi de hala devam ediyor bugün kontrol ettim, şansımı denemem gerekir mi sizce tamir gördü gibi oldu işlemci.
CPU'lar pin dışında pek tamir olmaz. Değişimi yapılır. Tamir gören bir ürünü de sorunlu deyip üreticiye göndermek pek etik değik. O yüzden yapın diyemeyeceğim ancak kimi kişiler şanslarını yine de deniyor. Fark da edilebilir tabii.

B3ntee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Murat Han Ünal

CPU'lar pin dışında pek tamir olmaz. Değişimi yapılır. Tamir gören bir ürünü de sorunlu deyip üreticiye göndermek pek etik değik. O yüzden yapın diyemeyeceğim ancak kimi kişiler şanslarını yine de deniyor. Fark da edilebilir tabii.
işlemci fotoğraflarını buldum şöyle siz de bir bakın isterseniz bu şekildeydi ben verdiğimde tamire

ben de bu durumdan dolayı doğru bulmuyorum sanırım yenisini alacağım ama emin olmadan masraf yapmaktan korkuyorum %100 emin olmam gerekiyor durumda çevremde de çok iyi bilgisayarcılar yok güvenemiyorum

Ekler

• WhatsApp Image 2023-11-07 at 00.23.47_7a48f49a.jpg
    WhatsApp Image 2023-11-07 at 00.23.47_7a48f49a.jpg
    1.5 MB · Hit: 25
  • WhatsApp Image 2023-11-07 at 00.22.56_6f575d73.jpg
    WhatsApp Image 2023-11-07 at 00.22.56_6f575d73.jpg
    1.5 MB · Hit: 27
  • WhatsApp Image 2023-11-07 at 00.22.26_606e8cfa.jpg
    WhatsApp Image 2023-11-07 at 00.22.26_606e8cfa.jpg
    1.7 MB · Hit: 26

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
işlemci fotoğraflarını buldum şöyle siz de bir bakın isterseniz bu şekildeydi ben verdiğimde tamire

ben de bu durumdan dolayı doğru bulmuyorum sanırım yenisini alacağım ama emin olmadan masraf yapmaktan korkuyorum %100 emin olmam gerekiyor durumda çevremde de çok iyi bilgisayarcılar yok güvenemiyorum
AM4 pinout bu şekilde:
am4-pinout-diagram-pdf.jpg

Buradan bakıyordum da ben nedense eğik olanları pek fark edemedim :D.
Şuraya ne oldu bu arada?
1699306265087.png

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
İşin ucunda para harcanacaksa bir şey tavsiye etmek de cesaret istiyor ama şu ana kadar her şey işlemciyi sorunlu gösteriyor. İşlemcisini 1 günlüğüne ödünç verecek tanıdık vs yok mu etrafta?

B3ntee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Murat Han Ünal
Oraya macun değmişti diye hatırlıyorum elimden çıkaramamıştım onu
Zaten yamulanlar fark edemeyecek kadar küçüktü ama çok dikkatli bakarsanız sol açıdan çektiğime orta kısmın hemen altında bir tane bir de orta kısmın hemen üstübde bir tane görünüyor yamuk

İşin ucunda para harcanacaksa bir şey tavsiye etmek de cesaret istiyor ama şu ana kadar her şey işlemciyi sorunlu gösteriyor. İşlemcisini 1 günlüğüne ödünç verecek tanıdık vs yok mu etrafta?
Yok tekrardan bilgisayarcıya götürmem gerekecek onlar da sadece sorunu anlamak için dünya para alacaklar hiç buna para vermeden işlemci almak daha mantıklı geliyor bir de aynı işlemciyi alırım zaten ama zamlanmış baya ondan dolayı alırken emin olmam gerekiyor

Bi
Şu anda almak yerine biraz daha indirim beklemek daha mantıklı geliyor acaba işlemciyi bu sorundan en azından 1 2 aylığına kurtarmak için önerebileceğiniz bir şey var mı acaba?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,153
İsim
Emre Zengin

B3ntee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Murat Han Ünal
Toz olmasın hocam o geçen benim eski işlemcide de vardı sert üfleyince uçtu gitti.
Yok yok denedim olmadı hatta küçük bir maket bıçağım vardı hafifçe silmeye çalıştım onla da zar zor gitmişti bu temizlenmeden öncesi teşekkür ediyorum cevabınız için bu arada

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Şu anda almak yerine biraz daha indirim beklemek daha mantıklı geliyor acaba işlemciyi bu sorundan en azından 1 2 aylığına kurtarmak için önerebileceğiniz bir şey var mı acaba?
Aklıma direkt 2 şey geliyor önce bunu yapalım.
Öncelikle bu CPU 65W olduğu için şu an stoğun çok üstüne çalışıyor. Manuel PBO ayarı ile bunlar stoğa getirilebilir.
Ben birazdan yatarım herhalde ama yatarsam sabah cevap veririm. Diğer değerlerin stok olanlarını bulamadım ama gücü 65-70W'a ayarlayıp deneyelim bir de. Olmazsa başka bir şeyler önereceğim.

B3ntee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Murat Han Ünal
Aklıma direkt 2 şey geliyor önce bunu yapalım.
Öncelikle bu CPU 65W olduğu için şu an stoğun çok üstüne çalışıyor. Manuel PBO ayarı ile bunlar stoğa getirilebilir.
Ben birazdan yatarım herhalde ama yatarsam sabah cevap veririm. Diğer değerlerin stok olanlarını bulamadım ama gücü 65-70W'a ayarlayıp deneyelim bir de. Olmazsa başka bir şeyler önereceğim.
Çok makbule geçer teşekkür ediyorum nasıl yapacağımı açıklayabilirseniz hemen halledeyim sonuçları da söylerim size ve yan etkisi olur mu nedir acaba diğer parçalarım yeni sorun çıkmaz değil mi onlarda

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Çok makbule geçer teşekkür ediyorum nasıl yapacağımı açıklayabilirseniz hemen halledeyim sonuçları da söylerim size ve yan etkisi olur mu nedir acaba diğer parçalarım yeni sorun çıkmaz değil mi onlarda
Bu işlem overclock değil. Overclock olsa da sorun olmaz tabii ama burada yapılan şey CPU'yu stok değerlerinde çalıştırmak aslında. Anakartlar güç beslemesi ve soğutma yeterli oldukça daha çok performans için güç artırır ama bu tabii overclock oluyor ve belki soruna katkı yapıyor olabilir. Kısaca bu sorun yapmaz ona eminim.
ASUS BIOS hiç kullanmadım ama şu videodaki gibiyse bu manuele alınacak oradan da PPT ayarlanacak. 65'e.

Ya da daha kolayı var. Tabii bunu BIOS'tan yapmayınca yeniden başlatırken bu değerler kaybolacak ama oyunda bir sorun çıkmıyorsa sonrasında BIOS'a aktarılıp XMP de denenir.
Ryzen Master indirin:
Advanced View kısmından burası:
1699307413482.png

1699307421294.png

Bu muhtemelen farklı olacak ama PPT 65 olsun bir deneyin oyunda filan reset atıyor mu.
1699307478080.png

Home kısmından da şu anki değerler gözükür. TDC ile EDC aynı kalsın Home'daki varsayılan değerlerle Ryzen Master'ın koyduğu 200 ile 220'yi değiştirin.
Biraz oyun oynayın bakalım reset atacak mı bu şekilde.

Top Bottom