Neler Yeni

Wikipedia benzeri site için tavsiyeler

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Talha Gül
Ben ektekine benzer bir site açmayı düşünüyorum (yabancı kaynaklardan bilgileri bulup elimden gelen en iyi şekilde çevirmeye çalışacağım) HTML, Java, CSS var aklımda fakat hiç bilmiyorum web programlamayı tavsiyeleriniz neler? Nerden başlamalıyım?

Teşekkürler.

IMG_20200517_224544.jpg

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Mustafa Turan
Merhaba. Wiki kurulumu yapmalısın. Bazı scriptler var bunun için. Mesela: MediaWiki, wikipedia'nın kendi scriptini ücretsiz veriyor. Bir de wiki'nin kurucularının Blogger benzeri bir wiki sistemi vardı fakat aklıma gelmedi yazamadım.
Wiki ile ilgili iyi scriptler var. Araştırıp ihtiyacın olana karar vermen ve hosting, alan adı alıp işe koyulaman lazım. Eğer sadece içeriği sen gireceksen Wordpress kullanıp basit ve kolay olsun diye elementor eklentisi ile işini daha hızlı yapabilirsin. Herhangi bir sorun varsa yanıtlayabilirim.
Düzenleme: Hatırlamadığım siteyi araştırıp buldum. Wikia imiş. Bağlantı: https://www.wikia.org/

Son düzenleme:

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,182
İsim
RML
Merhaba. Wiki kurulumu yapmalısın. Bazı scriptler var bunun için. Mesela: MediaWiki, wikipedia'nın kendi scriptini ücretsiz veriyor. Bir de wiki'nin kurucularının Blogger benzeri bir wiki sistemi vardı fakat aklıma gelmedi yazamadım.
Wiki ile ilgili iyi scriptler var. Araştırıp ihtiyacın olana karar vermen ve hosting, alan adı alıp işe koyulaman lazım. Eğer sadece içeriği sen gireceksen Wordpress kullanıp basit ve kolay olsun diye elementor eklentisi ile işini daha hızlı yapabilirsin. Herhangi bir sorun varsa yanıtlayabilirim.
Çok doğru. Ayrıca bir web tasarımcısı ve programcısı olarak söylüyorum HTML , CSS , PHP , JAVA ve JS olmazsa olmaz. Bu dilleri öğrenmen lazım. Önce kendi local ağında bir site tasarla öğrendiklerinle. Tasarımdan sonra programlama aşamasına geçersin. Arkadaş detaylı açıklamış zaten programlama kısmını.

Sıfırdan kendin yazman bu tür bir siteyi bilmediğin için ilk başlarda zor olacaktır. HTML ile başlayıp CSS > JS şeklinde ilerleyebilirsin. Öncelikle statik web sitesi ile HTML başladıktan sonra CSS ile taçlandırıp JS ile siteyi dinamik hale getirebilirsin. Hazır scriptler kullanarak üzerinde oynamalar yapabilirsin, bu her yazılımcının zamanında yaptığı şeyler ayıp bir şey yok. Ayrıca hazır scriptler sana farklı bir bakış açısı sağlayacaktır. Bunların hepsinden önce bir plan-proje-tasarım aşaması gerekli. Neyi nasıl yapacağını bilmeden ilerleyemezsin. Başarılar!

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,182
İsim
RML
Sıfırdan kendin yazman bu tür bir siteyi bilmediğin için ilk başlarda zor olacaktır. HTML ile başlayıp CSS > JS şeklinde ilerleyebilirsin. Öncelikle statik web sitesi ile HTML başladıktan sonra CSS ile taçlandırıp JS ile siteyi dinamik hale getirebilirsin. Hazır scriptler kullanarak üzerinde oynamalar yapabilirsin, bu her yazılımcının zamanında yaptığı şeyler ayıp bir şey yok. Ayrıca hazır scriptler sana farklı bir bakış açısı sağlayacaktır. Bunların hepsinden önce bir plan-proje-tasarım aşaması gerekli. Neyi nasıl yapacağını bilmeden ilerleyemezsin. Başarılar!
Maalesef JS hemen öyle öğrenilmiyor hocam sıra şu şekildedir HTML - CSS - PHP - Java , JS.

Dahası  
Reaksiyon skoru
104
İsim
Mustafa Demirel
İşleri kolayca halledebilmenin bir olayını söyleyeyim.
Tabi yine o kadar kolay olmayacak ama biraz uğraşırsan üzerinde halledebilirsin.

Wordpress kuracaksın, üzerine de wiki teması atacaksın, mesela şöyle bir şey;

4_WordPress-wiki-themes.jpg

sonrası basit yaz, yayınla. Eklentiler seni biraz uğraştıracaktır ama araştırdıkça çözersin.

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,182
İsim
RML
Mantığını kavradığı sürece çözebileceğine inanıyorum dostum. :)
Hocam web site tasarımcısı ve programcısı olarak söylüyorum direkt JS ile "web site" işlerine girilmez. Udemy , Youtube nereye bakarsan bak HTML , CSS... şeklinde gider. Hem kolay hem de daha güzel anlaşılması açısından bu şart. Sen daha kemik oluşturmadan üstüne etleri kasları vs. koymadan kıyafet giy diyorsun :)

Top Bottom