Neler Yeni

Windows 10 ve 11 Paralel Geçiş

Herkese merhaba,

Umuyorum ki herkes iyidir...

RAM: G.Skill Trident Z5 RGB 64 GB
SSD: Samsung 980 PRO 1TB 7000/5000 ( 2x 1TB )
Ekran kartı: Msı Geforce Rtx 3070 256 Bit
Anakart: ASUS PRIME Z690-A DDR5 6000Mhz (OC)
İşlemci: Intel Core I9-12900K 1700

Birçok sorunla karşılaşıyor, karşılaşacak olmam ''sık sık'' kurulum ve kaldırma işlemleri yapmam nedeniyle hem iki farklı işletim sistemini kullanmak hem de her birinin ayrı yedeklemesini yapmak istedim.

İlk olarak, SSD diskimi bölmek diskime herhangi bir zarar verir mi diye merak ediyorum? İki ayrı SSD diskim var, ancak bir tanesi neredeyse %97 dolu olduğu için bunları ayrı ayrı değil, bölerek mi kullanmalıyım diye düşündüm.

İkinci sistemde (Windows 11'de) daha çok denemeler yapacağım için çok fazla disk alanı ayırmaya ihtiyaç duymuyorum.
Aslında onu "Windows Koruma Alanı" olarak kullanmayı düşünüyorum, bu yüzden en doğru seçenek hangisi olur?

Sonrasında, bu iki işletim sisteminde sorunlar olabileceğini ve bazı kurulumlar ve ince ayarlar gerektireceğini düşünerek, bu sürekli zamanımı alacağı için "EaseUS - Todo Backup" adlı yedekleme çözümünü kullanmak istiyorum.
Yedeklemeleri "Taşınabilir 1TB" harici harddiskime yapacağım.

Aklımda deli sorular var, tüm bu konularla ilgili olarak bu sistemlerin nasıl verimli bir şekilde çalışabileceği konusunda.

Yani, bu iki sistemi kurduğumda "arızalandıklarında" yedekleme yaparken, sonuçta diskleri ayrı ayrı veya bölünmüş bir şekilde kullanacağım için "garip, karmaşık" hatalar veya çakışmalar oluşabilir mi?

Paralel olarak geçiş yaparken de ''kullanıcı değiştir'' kısmından geçiş yaparken ''uyku'' ya da ''hazırda beklet'' seçeneğinin mi aktif olması daha hızlı olur ve bu seçenkelerden hangisi ''harddisk'in şişmesine neden olur?

Aslında birçok konunun farkındayım, ancak benim gibi "düzen" ve "hız" sorunu yaşayan diğer arkadaşlarımızın deneyimlerini ve fikirlerini bu konuyla ilgili olarak paylaşmasını dilerim.

Şimdiden teşekkürler.
Herkese bol şans.

Top Bottom