Neler Yeni

Windows 11 Soru-Cevap

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar

CHADE GİGAD

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
101
İsim
ahmet polat
Bu Windows 11 hakkında Windows 10 ile açacağım son konu olabilir.

Konuda aklınızda olan muhtemelen tüm sorular cevaplanacaktır.

S: Windows 11 hazır olarak kurulmuş bir şekilde PC'ler ne zaman alınabilecek?
C: Sonradan bu yıl içinde alınabilecek.

S: Windows 11'in ücreti ne kadar olacak?
C: Bilmiyoruz. Microsoft sadece her Windows laptop'un fiyatının farklı olduğunu belirtmiş.

S: Windows 10 ile çalışan aksesuarlar Windows 11 ile de uyumlu olacak mı?
C: Evet. Microsoft burada aksesuar ile neyi kastetmiş bilmiyorum, bana göre grafik kartları da aksesuar.

S: Şu anda bir PC almak istiyorum, sonradan Windows 11'e yükseltebilecek miyim?
C: Eğer sistem minimum gereksinimleri karşılıyorsa Windows 11'e ücretsiz bir yükseltme yapılabilecek.

S: Windows 11 güncellemesi ne zaman gelecek?
C: Bu yılın sonlarında veya 2022'nin başlarında (muhtemelen bu olacak) dağıtılmaya başlanacak. Ancak Beta sürümleri çıkar çıkmaz hemen yüklemek isteyenler bu konuya bakabilir.

S: Yeni bir PC'nin donanım gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını nereden bilebilirim?
C: Bu daha çok laptop'lar için, Windows 11 özelliklerde olacakmış. Ancak yoksa o PC desteklemiyor diye bir şey yok.

S: Windows 11 için en düşük sistem gereksinimleri neler?
C: https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11-specifications
Ancak işlemcinizin de uyumlu olması lazım, buradan bakabilirsiniz.
Tamamen emin olmak için Windows'un uyumluluk uygulaması var, buradan indirebilirsiniz: https://aka.ms/GetPCHealthCheckApp veya altta belirttiğim kaynak siteden indirebilirsiniz.

S: Windows 10'da kalabilecek miyim?
C: Evet. 14 Ekim 2025'e kadar Windows 10 desteklenmeye devam edecek. Ondan sonra da şu anki Windows 7 gibi olacak.

S: Güncellemeyi nereden alabileceğim?
C: Windows 2021'in sonları veya 2022'nin başlarında PC'niz uyumlu ise size güncellemeyi Windows Update üzerinden verecek.

S: Windows 10'dan Windows 11'e geçmenin ücreti ne olacak?
C: Ücreti olmayacak. Ancak sadece Windows 10'un en güncel sürümünü kullanan PC'ler yükseltmeyi yapabilecek.

S: Ücretsiz yükseltme teklifi ne kadar sürecek?
C: Belli değil. Microsoft ayrıca kendilerinin bu teklifi istedikleri zaman bitirme hakları olduğunu söylemiş ve genel olarak yayınlandıktan 1 yıl sonrasına kesin olarak kalmayacakmış.

S: Windows 11, Windows 10'dan daha çok depolama alanı mı isteyecek?
C: Hayır, neredeyse aynı olacak. Ancak Windows 11 kurulum süresinde daha fazla yer kaplayacak. Bu geçici dosyalar kurulumdan 10 gün sonra otomatik olarak silinecek.

S: Yükseltme yaparken verilerim kaybolacak mı?
C: Varsayılan olarak bütün uygulamalar ve veriler tutulacak. Ancak bu tip yükseltme işlemlerinde garantiye almak için yedekleme her zaman önerilir.

S: Windows 11'i beğenmezsem Windows 10'a geri dönebilecek miyim?
C: Yükselttikten sonra 10 gün içinde Windows 10'a geri dönülebilecek. Ancak 10 gün sonrasında verilerinizi yedekleyip temiz kurulum ile geçebileceksiniz. Buradan nasıl yapıldığına bakabilirsiniz.

S: Windows 11'e güncelleme ne kadar uzun sürecek?
C: Normal bir Windows 10 kalite güncellemesi kadar uzun sürecek.

S: Windows 10'un S modunu kullanıyorsam Windows 11'e geçebilecek miyim?
C: Eğer sistem minimum gereksinimleri karşılıyorsa Windows 10 Home S'den Windows 11 Home S'e geçilecek. Ancak Windows 10 Pro S kullanıyorsanız Windows 11 Pro'ya geçmek için S modundan çıkmanız lazım.

Üstteki sorular için kaynak: https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-11
Sıradaki soru-cevaplar kendim tarafından yazılmıştır.

S: X oyunum Windows 11'de çalışmaya devam edecek mi?
C: Kendileri aksini söylemedikçe çalışmaya devam etmesi lazım, sıkıntı olacağını sanmıyorum. Resmi olarak yayınlanmasına kadar hiçbir şey kesin değil.

S: Windows 11 beta sürümlerinde mavi ekran yer miyim?
C: Beta sürümlerinde böyle bir risk söz konusu. Kullanılamayacak bir şekilde olmaz ama.

S: Sızdırılan ISO'ya şimdiden geçmeli miyim?
C: Hayır. O ISO'yu yayan kim hala belli değil. Ayrıca o sürüm geliştirici ön izlemesi sürümü, ileride güncelleme yüksek ihtimal almayacak.

S: PC'm desteklemiyorsa Windows 11 kullanamayacak mıyım?
C: Şu anlık sızdırılan ISO'da böyle bir sıkıntı yok ancak sonradan düzeltebilirler.

S: X model anakartta Secure Boot/TPM nasıl açabilirim?
C: MSI ise bu konuya bakarak, değilse forumda konu açarak veya Google araması ile bilgi sahibi olabilirsiniz. MSI dışındakileri bilmiyorum.

S: Windows 11'e geçmeli miyim?
C: Kişisel tercih. Bana göre güncel PC'si olanlar mutlaka geçmeli.

S: Windows 12 çıkacak mı?
C: Tanıtımda "Windows 11 son sürüm olacak" denmedi, deseler de inanmazdım. Denilen şuydu, "Windows 11 en az sonraki on yılda bizimle olmaya devam edecek", bunun anlamı şu ama, sonraki 10 yılda geliştirilmeye devam edilecek. Bakarsak Windows 7 de Windows 10 da yaklaşık 10 yıl desteklendi. Tahminim 6 yıl sonra yeni Windows çıkar.

S: Windows 11 FPS artıracak mı?
C: Kötü bir PC'yi iyi yapmasını beklemek mantıksız olur, en fazla 3-5 FPS fark eder (oyundan oyuna değişir). Artış olacağını düşünüyorum.

S: Windows 11 daha hızlı mı çalışacak?
C: Yüksek ihtimal güncel donanımlarda daha hızlı çalışacak. Ama burası önemli, yüksek ihtimal ve güncel donanımlarda.

S: Windows 11'in Insider Preview'ları ne zaman başlayacak?
C: Önümüzdeki hafta Developer Preview sürümleri yayınlanmaya başlayacak (Kaynak: Windows Insider Twitter hesabı) ancak size tavsiyem Beta kanalına girmeniz.

Daha cevaplayabileceğim sorularınız varsa cevaplarda ekleyebilirsiniz, konuya ekleyeceğim.
hocam wın 11 yuklemiştim sevmedım win 10 a geri döndum c diskımde 140 gb boş yer vardı suan 69 gb yer var sanırsam win 11 in dosyaları kaldı onları nasıl sılebılırım

yufuscuk

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,305
İsim
YUSUF BAĞRIYANIK
Bu Windows 11 hakkında Windows 10 ile açacağım son konu olabilir.

Konuda aklınızda olan muhtemelen tüm sorular cevaplanacaktır.

S: Windows 11 hazır olarak kurulmuş bir şekilde PC'ler ne zaman alınabilecek?
C: Sonradan bu yıl içinde alınabilecek.

S: Windows 11'in ücreti ne kadar olacak?
C: Bilmiyoruz. Microsoft sadece her Windows laptop'un fiyatının farklı olduğunu belirtmiş.

S: Windows 10 ile çalışan aksesuarlar Windows 11 ile de uyumlu olacak mı?
C: Evet. Microsoft burada aksesuar ile neyi kastetmiş bilmiyorum, bana göre grafik kartları da aksesuar.

S: Şu anda bir PC almak istiyorum, sonradan Windows 11'e yükseltebilecek miyim?
C: Eğer sistem minimum gereksinimleri karşılıyorsa Windows 11'e ücretsiz bir yükseltme yapılabilecek.

S: Windows 11 güncellemesi ne zaman gelecek?
C: Bu yılın sonlarında veya 2022'nin başlarında (muhtemelen bu olacak) dağıtılmaya başlanacak. Ancak Beta sürümleri çıkar çıkmaz hemen yüklemek isteyenler bu konuya bakabilir.

S: Yeni bir PC'nin donanım gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını nereden bilebilirim?
C: Bu daha çok laptop'lar için, Windows 11 özelliklerde olacakmış. Ancak yoksa o PC desteklemiyor diye bir şey yok.

S: Windows 11 için en düşük sistem gereksinimleri neler?
C: https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11-specifications
Ancak işlemcinizin de uyumlu olması lazım, buradan bakabilirsiniz.
Tamamen emin olmak için Windows'un uyumluluk uygulaması var, buradan indirebilirsiniz: https://aka.ms/GetPCHealthCheckApp veya altta belirttiğim kaynak siteden indirebilirsiniz.

S: Windows 10'da kalabilecek miyim?
C: Evet. 14 Ekim 2025'e kadar Windows 10 desteklenmeye devam edecek. Ondan sonra da şu anki Windows 7 gibi olacak.

S: Güncellemeyi nereden alabileceğim?
C: Windows 2021'in sonları veya 2022'nin başlarında PC'niz uyumlu ise size güncellemeyi Windows Update üzerinden verecek.

S: Windows 10'dan Windows 11'e geçmenin ücreti ne olacak?
C: Ücreti olmayacak. Ancak sadece Windows 10'un en güncel sürümünü kullanan PC'ler yükseltmeyi yapabilecek.

S: Ücretsiz yükseltme teklifi ne kadar sürecek?
C: Belli değil. Microsoft ayrıca kendilerinin bu teklifi istedikleri zaman bitirme hakları olduğunu söylemiş ve genel olarak yayınlandıktan 1 yıl sonrasına kesin olarak kalmayacakmış.

S: Windows 11, Windows 10'dan daha çok depolama alanı mı isteyecek?
C: Hayır, neredeyse aynı olacak. Ancak Windows 11 kurulum süresinde daha fazla yer kaplayacak. Bu geçici dosyalar kurulumdan 10 gün sonra otomatik olarak silinecek.

S: Yükseltme yaparken verilerim kaybolacak mı?
C: Varsayılan olarak bütün uygulamalar ve veriler tutulacak. Ancak bu tip yükseltme işlemlerinde garantiye almak için yedekleme her zaman önerilir.

S: Windows 11'i beğenmezsem Windows 10'a geri dönebilecek miyim?
C: Yükselttikten sonra 10 gün içinde Windows 10'a geri dönülebilecek. Ancak 10 gün sonrasında verilerinizi yedekleyip temiz kurulum ile geçebileceksiniz. Buradan nasıl yapıldığına bakabilirsiniz.

S: Windows 11'e güncelleme ne kadar uzun sürecek?
C: Normal bir Windows 10 kalite güncellemesi kadar uzun sürecek.

S: Windows 10'un S modunu kullanıyorsam Windows 11'e geçebilecek miyim?
C: Eğer sistem minimum gereksinimleri karşılıyorsa Windows 10 Home S'den Windows 11 Home S'e geçilecek. Ancak Windows 10 Pro S kullanıyorsanız Windows 11 Pro'ya geçmek için S modundan çıkmanız lazım.

Üstteki sorular için kaynak: https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-11
Sıradaki soru-cevaplar kendim tarafından yazılmıştır.

S: X oyunum Windows 11'de çalışmaya devam edecek mi?
C: Kendileri aksini söylemedikçe çalışmaya devam etmesi lazım, sıkıntı olacağını sanmıyorum. Resmi olarak yayınlanmasına kadar hiçbir şey kesin değil.

S: Windows 11 beta sürümlerinde mavi ekran yer miyim?
C: Beta sürümlerinde böyle bir risk söz konusu. Kullanılamayacak bir şekilde olmaz ama.

S: Sızdırılan ISO'ya şimdiden geçmeli miyim?
C: Hayır. O ISO'yu yayan kim hala belli değil. Ayrıca o sürüm geliştirici ön izlemesi sürümü, ileride güncelleme yüksek ihtimal almayacak.

S: PC'm desteklemiyorsa Windows 11 kullanamayacak mıyım?
C: Şu anlık sızdırılan ISO'da böyle bir sıkıntı yok ancak sonradan düzeltebilirler.

S: X model anakartta Secure Boot/TPM nasıl açabilirim?
C: MSI ise bu konuya bakarak, değilse forumda konu açarak veya Google araması ile bilgi sahibi olabilirsiniz. MSI dışındakileri bilmiyorum.

S: Windows 11'e geçmeli miyim?
C: Kişisel tercih. Bana göre güncel PC'si olanlar mutlaka geçmeli.

S: Windows 12 çıkacak mı?
C: Tanıtımda "Windows 11 son sürüm olacak" denmedi, deseler de inanmazdım. Denilen şuydu, "Windows 11 en az sonraki on yılda bizimle olmaya devam edecek", bunun anlamı şu ama, sonraki 10 yılda geliştirilmeye devam edilecek. Bakarsak Windows 7 de Windows 10 da yaklaşık 10 yıl desteklendi. Tahminim 6 yıl sonra yeni Windows çıkar.

S: Windows 11 FPS artıracak mı?
C: Kötü bir PC'yi iyi yapmasını beklemek mantıksız olur, en fazla 3-5 FPS fark eder (oyundan oyuna değişir). Artış olacağını düşünüyorum.

S: Windows 11 daha hızlı mı çalışacak?
C: Yüksek ihtimal güncel donanımlarda daha hızlı çalışacak. Ama burası önemli, yüksek ihtimal ve güncel donanımlarda.

S: Windows 11'in Insider Preview'ları ne zaman başlayacak?
C: Önümüzdeki hafta Developer Preview sürümleri yayınlanmaya başlayacak (Kaynak: Windows Insider Twitter hesabı) ancak size tavsiyem Beta kanalına girmeniz.

Daha cevaplayabileceğim sorularınız varsa cevaplarda ekleyebilirsiniz, konuya ekleyeceğim.
Hocam elinize sağlık çok uğraşmışsiniz😊

_Hakk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,385
İsim
İbrahim Hakkı Ergin
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım
Instagram
web_tas
Steam
hakkiergin
Discord
İbrahim Hakkı Ergin#4142
hocam wın 11 yuklemiştim sevmedım win 10 a geri döndum c diskımde 140 gb boş yer vardı suan 69 gb yer var sanırsam win 11 in dosyaları kaldı onları nasıl sılebılırım
Diski Temizle'den yapabilirsin tahminimce

AneX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,180
İsim
THEY CALL ME ANEX
w11 değilde süslü win10 gibi

CHADE GİGAD

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
101
İsim
ahmet polat

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Windows 10'da "Disk temizleme" kısmı var oradan "Eski Windows yüklemeleri" kısmını seçin.

CHADE GİGAD

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
101
İsim
ahmet polat

Ekler

• SharedScreenshot.jpg
    SharedScreenshot.jpg
    43.1 KB · Hit: 34

CHADE GİGAD