Neler Yeni

Yardım X670E - ASRock vs MSI CABON WIFI sıcaklık farkları

ahmetsel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Ahmet Başaran
Arkadaşlar merhabalar, geçen Ryzen 9 7950x3d li bir sistem kurdum fakat bu işlemcim MSI CARBON x670 e anakartta ASRock PRO RS anakarta göre daha fazla ısınmakta ve aklıma takılıyor. Oyunlarda ortalama 7-8 derece daha az ASRock PRO RS anakartta. Söyle bir sorunda var onu da anlatayım. Anakartları denerken MSI CARBON'da Arctic Liquid Freezer II - 280 sıvı soğutucu , ASRock Pro RS'te ise hava soğutucu mevcuttu buna rağmen sıcaklık değerleri 7-8 derece daha düşüktü ASRock'ta ve bu olay canımı sıkıyor açıkçası. Nedeni sizce ne olabilir ? yardımlarınızı bekliyorum

Sistem özelliklerim;
Msi Carbon x670e
Ryzen 9 7950x3d
Shappire pulse 7800xt
Arctic Liquid Freezer II - 280
XPG Lancer ddr5 5200mhz
NZTX 1200w 80 plus gold
GamePower WARCRY

NOT: İşlemciye MX-4 , MX-5 ve MX-6 termal macunların hepsini denedim aynı sonuç.

Son düzenleme:

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,583
İsim
Hacı
MSI voltaj fazla veriyordur işlemciye.

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,583
İsim
Hacı
Bios ayarlarından tdp değerlerini 65wat a çektiğimde bile sıcaklık değerleri düşmüyor , fazla voltaj vermesi sorun yaratır mı peki ?
Isı haricî sorun olacağını sanmıyorum.

ahmetsel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Ahmet Başaran
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ASRock a göre fiyatı ve bazı özellikleri yüksek olan bir anakartın sıcaklık değerlerinin yüksek olması rahatsız ediyor açıkcası
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki buna herhangi bir çözüm yolu var mıdır sıcaklık değerlerini düşürmenin

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,583
İsim
Hacı
ASRock a göre fiyatı ve bazı özellikleri yüksek olan bir anakartın sıcaklık değerlerinin yüksek olması rahatsız ediyor açıkcası
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki buna herhangi bir çözüm yolu var mıdır sıcaklık değerlerini düşürmenin
Undervolt.

MAH0A

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
481
İsim
Mahmut Taplamacıoğlu
Konudan bağımsız olarak RAM ler bu sisteme yakışmamış.

Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Cagatay Yıldırım
Soc voltajini 1.250 ye cekin. Sorun duzelecektir

ThE LoSt

80+ Silver
Arkadaşlar merhabalar, geçen Ryzen 9 7950x3d li bir sistem kurdum fakat bu işlemcim MSI CARBON x670 e anakartta ASRock PRO RS anakarta göre daha fazla ısınmakta ve aklıma takılıyor. Oyunlarda ortalama 7-8 derece daha az ASRock PRO RS anakartta. Söyle bir sorunda var onu da anlatayım. Anakartları denerken MSI CARBON'da Arctic Liquid Freezer II - 280 sıvı soğutucu , ASRock Pro RS'te ise hava soğutucu mevcuttu buna rağmen sıcaklık değerleri 7-8 derece daha düşüktü ASRock'ta ve bu olay canımı sıkıyor açıkçası. Nedeni sizce ne olabilir ? yardımlarınızı bekliyorum

Sistem özelliklerim;
Msi Carbon x670e
Ryzen 9 7950x3d
Shappire pulse 7800xt
Arctic Liquid Freezer II - 280
XPG Lancer ddr5 5200mhz
NZTX 1200w 80 plus gold
GamePower WARCRY

NOT: İşlemciye MX-4 , MX-5 ve MX-6 termal macunların hepsini denedim aynı sonuç.
İki anakartın vrm beslemeleri farklıdır haliyle 7950x3d gibi güçlü bir işlemciyi carbon model daha iyi besleyecektir muhtemel daha fazla voltaj veriyor ve işlemci kendini boost hızlarına rahat çıkarıyor başka açıklaması yok.

Top Bottom