Neler Yeni

Çözüldü✓ XMP açınca sistem mavi ekran veriyor

ugurkolasin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
140
İsim
Uğur
aldıpın ramlerin tam kodunu atar mısın expo uyumlu ramler mi kontrol edicem expo açabiliyor olman lazım xmp intel için

Fanzi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
126
İsim
Enis
Hocam stabil değilse 3 aydir nasil sorunsuz calisiyordu ?
değişken ısılardan ve voltaj dalgalanlmalrından ötürü olabilir. Mesela ram testi yapan arkadaşlar kasadaki fanlar dahil tüm soğutmayı kapatır. Çünkü ısıdan ötürü özellikle ddr5 ramler yanıltıcı sonuç verir. Uzun testler yapmanız gerek stabillik adına. Ben sana basit yol olarak voltaj vermeni önerdim. Xmp aç ve ram voltajı arttır bu kadar basit.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,541
İsim
Emre Zengin
Teşekkür ederim hemen deniyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Olmadı ne yazık ki :(

Minidumplar
- AMD Ryzen Master'ı kaldır.

- BIOS'u bu dediğim şekilde güncelle bakalım:
1) Elinizde 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Flash belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
2) Biçimlendirdikten sonra (https://www.gigabyte.com/tr/Motherboard/B650M-DS3H-rev-10-11-12#kf) buradan F30 BIOS sürümünü indirin. İndirdikten sonra inen dosyayı klasöre çıkartın.
3) Klasöre çıkarttıktan sonra içindeki B650MDS3H.F30 dosyasını flash belleğin içine atın.
4) İçine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp durmadan delete tuşuna basıyoruz. BIOS ekranı geldikten sonra basmayı bırakıyoruz. BIOS ekranının en alt sağında Q-Flash butonuna basıyoruz ya da F8 tuşuna basıyoruz. Gelen ekranda Update BIOS diyoruz. Ondan sonra bir ekran daha geliyor ve o ekranda B650MDS3H.F30 BIOS dosyasını göreceksiniz, onu seçin ve BIOS'u güncelleyin.
Not: BIOS güncelleme sırasında elektrik kesintisi olmasın ve flash bellek yerinden oynamasın!
Not 2: BIOS olarak F31a BIOS'una da güncelleyebilirsin ama BETA BIOS olduğu için sorun yaşama ihtimalin var.

- BIOS güncelledikten sonra BIOS'tan tekrardan XMP'yi aktif hale getir. Bir de BIOS'tan SVM Mode (işlemci sanallaştırma) ayarını aktif hale getir.

Bunları sırasıyla yap. Bu işlemlerden sonra eğer gene mavi ekran verirse yeni Minidumpları paylaş benimle hocam.

xberke

80+
R5 7600
Gigabyte b650m ds3h
16x2 corsair 7200 mhz
3-4 aydır xmp açık bir şekilde sorunsuz kullanıyordum. Bu sorun daha dün ortaya çıktı ve ne yaptıysam düzeltemiyorum. Lütfen yardım edin :(
Amd 7200 mhz ye uygun değil belki zen 5 zen 6 da performans artışı olur ama zen 4 6000 mhz üstünde performans artışı yok, bende 7000 mhz ram var 6000 mhz ye düşürüp kullanıyorum benzer hatalar aldığım için.

Görkem Ertopcu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
140
İsim
Görkem Ertopcu
ramler bozuk olabilir belki ben de xmp açmadan kullanmıştım bir süre xmp açınca pc donup mavi ekran veriyordu memtest86 testi (ram testi) yapmış mıydınız?
ilk aldigimda yapmistim ariza cikmadi. Xmp kapaliyken denedim hata vs vermiyor ama oyunlarda fps cok dusuyor

aldıpın ramlerin tam kodunu atar mısın expo uyumlu ramler mi kontrol edicem expo açabiliyor olman lazım xmp intel için
CMH32GX5M2X7200C34

Amd 7200 mhz ye uygun değil belki zen 5 zen 6 da performans artışı olur ama zen 4 6000 mhz üstünde performans artışı yok, bende 7000 mhz ram var 6000 mhz ye düşürüp kullanıyorum benzer hatalar aldığım için.
Sendede mi aynisi oluyor ?

Görkem Ertopcu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
140
İsim
Görkem Ertopcu
- AMD Ryzen Master'ı kaldır.

- BIOS'u bu dediğim şekilde güncelle bakalım:
1) Elinizde 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Flash belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
2) Biçimlendirdikten sonra (https://www.gigabyte.com/tr/Motherboard/B650M-DS3H-rev-10-11-12#kf) buradan F30 BIOS sürümünü indirin. İndirdikten sonra inen dosyayı klasöre çıkartın.
3) Klasöre çıkarttıktan sonra içindeki B650MDS3H.F30 dosyasını flash belleğin içine atın.
4) İçine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp durmadan delete tuşuna basıyoruz. BIOS ekranı geldikten sonra basmayı bırakıyoruz. BIOS ekranının en alt sağında Q-Flash butonuna basıyoruz ya da F8 tuşuna basıyoruz. Gelen ekranda Update BIOS diyoruz. Ondan sonra bir ekran daha geliyor ve o ekranda B650MDS3H.F30 BIOS dosyasını göreceksiniz, onu seçin ve BIOS'u güncelleyin.
Not: BIOS güncelleme sırasında elektrik kesintisi olmasın ve flash bellek yerinden oynamasın!
Not 2: BIOS olarak F31a BIOS'una da güncelleyebilirsin ama BETA BIOS olduğu için sorun yaşama ihtimalin var.

- BIOS güncelledikten sonra BIOS'tan tekrardan XMP'yi aktif hale getir. Bir de BIOS'tan SVM Mode (işlemci sanallaştırma) ayarını aktif hale getir.

Bunları sırasıyla yap. Bu işlemlerden sonra eğer gene mavi ekran verirse yeni Minidumpları paylaş benimle hocam.
Çok teşekkür ederim ilgilendiğin için. Yarin işten gelince hemen yapıcam.

değişken ısılardan ve voltaj dalgalanlmalrından ötürü olabilir. Mesela ram testi yapan arkadaşlar kasadaki fanlar dahil tüm soğutmayı kapatır. Çünkü ısıdan ötürü özellikle ddr5 ramler yanıltıcı sonuç verir. Uzun testler yapmanız gerek stabillik adına. Ben sana basit yol olarak voltaj vermeni önerdim. Xmp aç ve ram voltajı arttır bu kadar basit.
Hocam 1.45V da calisiyolarllar xmp acikken. daha da arttirmak sikinti yaratmaz mi ?

ugurkolasin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
140
İsim
Uğur
ilk aldigimda yapmistim ariza cikmadi. Xmp kapaliyken denedim hata vs vermiyor ama oyunlarda fps cok dusuyor

CMH32GX5M2X7200C34

kullandığın ramler expo destekli bios güncellemesini tekrarlar mısın lütfen expo açabiliyor olman lazım

ryuce91

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
𝓡 𝓎
R5 7600
Gigabyte b650m ds3h
16x2 corsair 7200 mhz
3-4 aydır xmp açık bir şekilde sorunsuz kullanıyordum. Bu sorun daha dün ortaya çıktı ve ne yaptıysam düzeltemiyorum. Lütfen yardım edin :(
Amd sistemlerde dual channelde 5200 mhz 4 channelde 3600 MHz’yi geçemiyorsunuz bu kronik bir sorun İslemci kaynaklı cip yüzünden oluyor. Sitesinde de belirtmiş frekansları.

Biosu resetle pc yeniden oto ayarlar ile açılsın 5200 mhz ile mutluluklar.

Görkem Ertopcu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
140
İsim
Görkem Ertopcu
1.47 dene yine sıkıntı cıkarsa 1.48 dene
1.5'e kadar deniyim o zaman

Amd sistemlerde dual channelde 5200 mhz 4 channelde 3600 MHz’yi geçemiyorsunuz bu kronik bir sorun İslemci kaynaklı cip yüzünden oluyor. Sitesinde de belirtmiş frekansları.

Biosu resetle pc yeniden oto ayarlar ile açılsın 5200 mhz ile mutluluklar.
7200 mhz ram alip 5200 mhz kullanmak saçma olur hocam en azindan 6400'de falan calisir bence

xberke

80+
evet bazı bios versiyonlarında sıkıntı yoktu ama 7000 mhz de fps de kazanmıyordum 7000 mhz cl 32 de kullanmak yerine el ile 6000 mhz cl 30 a indirdim aynı performansı alıyorum kafam rahat 9000 serisine geçersem 7000 mhz de kullanırım.

Görkem Ertopcu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
140
İsim
Görkem Ertopcu
evet bazı bios versiyonlarında sıkıntı yoktu ama 7000 mhz de fps de kazanmıyordum 7000 mhz cl 32 de kullanmak yerine el ile 6000 mhz cl 30 a indirdim aynı performansı alıyorum kafam rahat 9000 serisine geçersem 7000 mhz de kullanırım.
Aslinda 7200 mhz ram alma sebebim 9000 serisi yayginlasinca R5 9600 almak. Bu sebeple yuksek hizda bir bellek aldim.

Görkem Ertopcu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
140
İsim
Görkem Ertopcu
Arkadaşlar sorunu çözdüm ve bu sorunu yaşayan insanlar için kendi çözümümü anlatacağım. Önce ramları sökdüm ve uçlarını silgi ile temizledim, sonra anakarttaki ram slotlarına hava tuttum ve tozunu aldım. Sonra ramlardan birini takdım ve biosu clear cmos pinlerine tornavida değdirerek sıfırladım ve bilgisayarı açtım. Açıldıktan sonra kapattım, takılı olan ram'ı söktüm ve diğer ram'ı takıp aynı işlemi yaptım. Sonra ikinci ramide takıp xmp açltım ve cihazs sorunsuz çalışıyor :)

Tek sıkıntı işlemcinin dahili grafiğini kapatınca sistem siyah ekranda kalıyor :/

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
967,747
Üyeler
152,954
Son üye
goker
Top Bottom