Neler Yeni

Yaygınlaşan Ram Sorunları

ErdaGK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ersağbayram Koçak
Öncelikle herkese merhabalar iyi forumlar.

Bir düzine araştırmalarıma rağmen henüz bir sonuca bağlayamadığım bu sıralar artık gerçek mi gerçek dışı mı olduğunu dahi bilmediğim bir sürü haberleri okumak zorunda kaldığım bir sorun ile karşılaştım ve buraya gelip hem yardım almak hem bir kaç kişiden duyduğum için başına gelebilecek arkadaşlarımız olursa yararlansın diye bu konuyu açıyorum .

PC'mi yeni topladım ve parçaları özenle aldım işim gereği de böyle olması gerekiyordu sistemi kurdum tıkır tıkır çalışıyordu ta ki 2 hafta öncesine kadar . 2 hafta önce bir anda mavi ekran hataları almaya başladım Windows'umda ve bu hataların açıklaması değişsede genel olarak "MEMORY_MANAGEMENT" hatası olarak geçiyordu . 2 slot ram kullanıyorum ve bu yüzden tek tek ramleri söküp tek tek kullandım ve "Windows Bellek Tanılama Aracı" ile test ettim . Tahmin ettiğim gibi ramlerden birisi arızalı görünüyordu bu testler sonucu ve PC'mi garantiye götürmeden önce yedeklemeye çalışıp son kez test etmek istedim ve gördüğüm manzara garipti PC'mi yedekleyip sıfırdan Windows kurduktan sonra Belleklerde ki sorun tamamen ortadan kalkmıştı ve PC mi ilk günkü performansıyla aynı şekilde kullanmaya devam ettim bir süre . Bu süreçte gelişen hatanın Windows kaynaklı olduğunu düşündüm ki bunun için çok nedenim vardı çünkü bununla ilgili çeşitli forumlarda haberler okudum ve çeşitli kaynaktan faydalandım . Ta ki Dün yine aynı hata baş gösterene kadar ve "Memtest86" programı ile test ettim bu sefer PCmi ve yaklaşık 7 saatlik testin ardından bir düzine hata görünüyor ( Görselleri eklerim sayın yöneticiler izin verirse ) .

Şimdi sizce izlemem gereken yol ne , PCimde ki sorun Windows Temelli bir sorun mu (Tüm güncellemeler tamam ve Windows 10 64 bit yüklü sorun devam ediyor) Windowsu baştan kurmak mı gerekir , ya da sorun Belleklerimden mi kaynaklanıyor (Belleklerde kaynaklanıyorsa bu sorun neden bi anda ortadan kayboldu bir süre) ve son olarak Belleklerin anakart ile uyumsuz olması gibi böyle bir şey mümkün mü ? Çünkü böyle bir şey de duydum Belleklerimi satıp başka bir Bellek almam fikri önerildi ve ben pek sıcak bakmadım çünkü eğer belleğim bozuksa bu bozuk malzemeyi başka birine satıp hakka girmeyi istemem .

İyi çalışmalar İyi günler vaktinizi aldım hakkınızı helal edin .

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
RAM'lerden çok anlamıyorum. Aldığınız hatalar neler? Sadece merak ettiğim için soruyorum.

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
Bilgisayarınızın özelliklerini yazmamışsınız. Bütün ramler Ryzen işlemcilerle uyumlu değil. Ben de Gskill 3200 Mhz rami, 2933 Mhz'de kullanıyorum. Sıfır olması, sağlam olacağı anlamına gelmez. Yıllar önce satın aldığım Corsair rami, bozuk çıktığı için iade etmiştim.

ErdaGK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ersağbayram Koçak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilgisayarınızın özelliklerini yazmamışsınız. Bütün ramler Ryzen işlemcilerle uyumlu değil. Ben de Gskill 3200 Mhz rami, 2933 Mhz'de kullanıyorum. Sıfır olması, sağlam olacağı anlamına gelmez. Yıllar önce satın aldığım Corsair rami, bozuk çıktığı için iade etmiştim.
BallistiX 8 GB 3000 MHz Ramini kullanıyorum işlemci AMD ryzen 5 1600 12 nm ve anakart ise Gigabyte b450m s2h iyi günler
Mesaj otomatik birleştirildi:

RAM'lerden çok anlamıyorum. Aldığınız hatalar neler? Sadece merak ettiğim için soruyorum.
IMG_20200509_211143.jpg

Bu ekrandan pek bişey anlamasam da aldığım hatalae bunlar ve şuan halen test bitmedi 8 saat oldu

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
BallistiX 8 GB 3000 MHz Ramini kullanıyorum işlemci AMD ryzen 5 1600 12 nm ve anakart ise Gigabyte b450m s2h iyi günler

Alıntıyı görüntüle
Bu ekrandan pek bişey anlamasam da aldığım hatalae bunlar ve şuan halen test bitmedi 8 saat oldu
Bu test çok uzun sürer. Ram arızalı görünüyor. Vakit kaybetmeden iade etmenizi tavsiye ederim.

K@dir

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
170
İsim
KADİR-CEYLAN
Ramleri bios tan 3200mhz ye almanız lazım değilmi

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
Ramleri bios tan 3200mhz ye almanız lazım değilmi
Yükseltince mavi ekran hatası veriyor, kafasına göre yeniden başlatıyor, donuyor. Bu ramlerle sorun yaşayan çok kişi var. İade edene kadar peşini bırakmayacağım. Vatan Bilgisayar eskiden böyle değildi.

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
Dostum görünüşe göre ram'in arızalı. Fakat sen yinede sistemi komple yolla parçalar test edilsin arızalı parçaları tamir ederler veya değiştirirler.

ErdaGK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ersağbayram Koçak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum görünüşe göre RAM'in arızalı. Fakat sen yinede sistemi komple yolla parçalar test edilsin arızalı parçaları tamir ederler veya değiştirirler.
İnşallah öyle yaparlar yoksa kullanıcı hatası demeleri durumunda çok uğraşırız gibime geliyor

Yükseltince mavi ekran hatası veriyor, kafasına göre yeniden başlatıyor, donuyor. Bu ramlerle sorun yaşayan çok kişi var. İade edene kadar peşini bırakmayacağım. Vatan Bilgisayar eskiden böyle değildi.
Bende biostan 2400 MHz e düşürdüm fabrika ayarlarına ama değişen bişey olmadı

Top Bottom