Neler Yeni

Yazılım mesleği artık bir meslek olarak ele alınmalı mı?

Shaw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,556
İsim
Fatih
Yok ben yapay zeka katmadım. Meslek öldüden kastım, tekelcilik üzerine kurulu bir ekosistemde yazılımcı olmanın zorluğundan bahsettim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kötü bir şey bu yani.
Rekabet her zaman müşteriye yarar. Sen de hayatın boyunca müşteri olacağından ötürü iyi bir şey bence.

MacWix

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
612
İsim
HAYRETTİN KÖNEŞ
Yok ben yapay zeka katmadım. Meslek öldüden kastım, tekelcilik üzerine kurulu bir ekosistemde yazılımcı olmanın zorluğundan bahsettim.

Kötü bir şey bu.
Bu işler ile uğraşıyorsanız. Olaya çok büyük ölçekli bakmanıza gerek yok. Yani illa yaptığınız iş herkesi kapsayacak yada illa playstore ve appstore de listelenecek diye düşünmeyin. İlla gidip bir şirkette çalışacaksınız diye de bir şey yok. Ben bir mezbahanede çalışıyorum. Bir yazılımcı bulup getirdiler geçen,adam serbest çalışıyormuş. Mezbahada kesilen hayvanların et,sakadat derisini takip etmek zor oluyordu. Bu yazılımcı arkadaş bir kaç hafta burada takıldı işin işleyişine baktı ve bize bir yazılım yapacağını söyledi. Bir dananın mezbaha gelmesi,kesilmesi etinin kaça ayrılacağı kilolarının nerde nasıl takipedileceği ile iligili. Bunun için aldığı ücret 1,5milyonu buldu. Bizden duyan başka mezbahalarda istemiş oralardan alacağı ücreti söylemiyorum bile. Yani insanların hayatına dokunan işlerde çözümler getirenler kolaylaştıranlar kazanmaya hep devam eder.

Alihanyilmaz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
235
İsim
Alihan YILMAZ
Tembelliğin bir numara kuralı, bahane bulmak. Bahane bulamazsan o işi yapmak zorunda his ediyorsun. Öğrenmekte bazen en zor iş. Yazılım öldü diyelim, bu iş bitsin. Yazılım yada yazılımcı diye de bir meslek yok zaten. Türkçe de olmayıp ta sokak türkçesinde olan bir çok şey gibi.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,621
İsim
Heath Ledger
Sürünüp bir yerlere gelmektense, müşteri kalmak çok dahicedir zaten.
Hocam, Ben yeni nesilde sürekli bunu görüyorum. Sizin yaşınızı bilmiyorum ve size karşı söylemiyorum bunları. Çok çalışmadan bir yerlere gelmek istiyorlar. Normal çalışmayı zaten herkesin yapması lazım. Ama millet normal çalıştığıyla bir yerlere gelebileceğini sanıyor ve bir yerlere gelemeyince de hemen söylenmeye başlıyorlar. Ya çok çalışacaksınız ya da akıllı bir şekilde çalışacaksınız. Ama eninde sonunca ÇALIŞACAKSINIZ. Bir yerlere gelmenin formülü bu.

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
At avrat silah
Hocam, Ben yeni nesilde sürekli bunu görüyorum. Sizin yaşınızı bilmiyorum ve size karşı söylemiyorum bunları. Çok çalışmadan bir yerlere gelmek istiyorlar.
Günümüz Avrupası ve Amerikası öyle olduğu içindir. Mesela burada garson 1.5 - 2 dolar çalışıyor oradaki 8-10 dolar çalışıyor saatliği. Bir de TR'de fazla fazla ön koşul koşuyorlar yazılımda. Örneğin mesela ben Java biliyorum, Springboot biliyorum. Çok güzel ORM biliyorum ama C#'ta bilmem, Pyhton'da bilmem bekleniyor.

Ayrıca özel sektör acımasız ama devlette çalışmak öyle değil ve herkes de devlette çalışamıyor.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,621
İsim
Heath Ledger
Günümüz Avrupası ve Amerikası öyle olduğu içindir. Mesela burada garson 1.5 - 2 dolar çalışıyor oradaki 8-10 dolar çalışıyor saatliği. Bir de TR'de fazla fazla ön koşul koşuyorlar yazılımda. Örneğin mesela ben Java biliyorum, Springboot biliyorum. Çok güzel ORM biliyorum ama C#'ta bilmem, Pyhton'da bilmem bekleniyor.

Ayrıca özel sektör acımasız ama devlette çalışmak öyle değil ve herkes de devlette çalışamıyor.
Hocam sizi doğru yerlere ulaştırmak lazım bence. Şu an bunları biliyor olmanız iyi bir şey. Ancak bilginizi nasıl kullanabileceğinizi bilmiyorsunuz. Şöyle düşünün. 10 milyon liranız var. Ama nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuz. Eğer bu parayı doğru yerlere yatırmazsanız 5-10 yıl sonra o para hiç olur. Aynısı bilgi için de geçerli. Bilmek önemli bir şeydir ancak bilgiyi kullanabilmek çok daha önemlidir. Ben hayatımda benden daha az bilgiyle daha iyi iş yapanları gördüm. Hep kıskanırım böyle tipleri. Kötü anlamda kıskançlık değil. Ben kendimi o şekilde pazarlayabilen biri değilim. Sen de büyük bir ihtimalle öylesin. Demem o ki sizdeki bilgiyi daha doğru kullanabileceğiniz şekilde ortamlarda bulunmanızı tavsiye ederim

Erpol

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
488
İsim
Ertuğrul Bolat
yazılımcı zaten meslek bir grubu bu yeni değil ki yıllardır var pc telefon vs var olduğundan belli

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
At avrat silah
Hocam sizi doğru yerlere ulaştırmak lazım bence. Şu an bunları biliyor olmanız iyi bir şey. Ancak bilginizi nasıl kullanabileceğinizi bilmiyorsunuz. Şöyle düşünün. 10 milyon liranız var. Ama nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuz. Eğer bu parayı doğru yerlere yatırmazsanız 5-10 yıl sonra o para hiç olur. Aynısı bilgi için de geçerli. Bilmek önemli bir şeydir ancak bilgiyi kullanabilmek çok daha önemlidir. Ben hayatımda benden daha az bilgiyle daha iyi iş yapanları gördüm. Hep kıskanırım böyle tipleri. Kötü anlamda kıskançlık değil. Ben kendimi o şekilde pazarlayabilen biri değilim. Sen de büyük bir ihtimalle öylesin. Demem o ki sizdeki bilgiyi daha doğru kullanabileceğiniz şekilde ortamlarda bulunmanızı tavsiye ederim
Şimdi eminim benimle tartışmaktan bıkmışınızdır, özür dilerim ama madem benim yetenklerim 10 Milyon parayla ölçülüyor, o zaman herkeste var 10 Milyon lira. Çünkü bu sektörde bayağı insan var. Yani öyle böyle değil. Ben olayın en belirgin yönü olan mobil uygulama tarafından anlattım. Milyonlarca uygulamma var ama kullanılan sayısı 100'ü bile geçmiyor yani.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,621
İsim
Heath Ledger
Şimdi eminim benimle tartışmaktan bıkmışınızdır, özür dilerim ama madem benim yetenklerim 10 Milyon parayla ölçülüyor, o zaman herkeste var 10 Milyon lira. Çünkü bu sektörde bayağı insan var. Yani öyle böyle değil. Ben olayın en belirgin yönü olan mobil uygulama tarafından anlattım. Milyonlarca uygulamma var ama kullanılan sayısı 100'ü bile geçmiyor yani.
Hocam bıkma durumu yok müsait oldukça cevap veririm. 10 milyon bir örnekti. Bilgiyi kullanmak önemli olan. Onu anlatmak istedim. Evet sizin gibi bilgiye sahip bir sürü kişi vardır. Ama bu bilgiyi kullanabilenler ön plana çıkıyor. Mobil kısma gelirsek de, Dediğiniz doğru ancak ben hayat hikayeleri izliyorum. Onlar da bu yollardan geçmiş. NSS oyununu bilirsin. Charmquell in videosu vardı yanlış hatırlamıyorsam. İzlemediysen izlemeni tavsiye ederim. Onun gibi çok örnek var. Sürekli deneyen ve asla vazgeçmeyenler kazanıyor. Bir iki proje ile başarılı olunmuyor malesef. Gönül ister ki kaliteli proje yaptığımızda ilk proje bile olsa tutsun isteriz. Ama öyle olmuyor. O yüzden kaliteyi biraz düşürüp daha fazla deneme yapıp, Yeteri kadar denemeden sonra kaliteyi arttırmayı deneyebilirsiniz. Bunlar sadece bir yol. Bunun gibi onlarca yol vardır. Hangi yolu tercih edeceğiniz sizin tercihiniz.

man a man

80+ Bronze
Dediğiniz gibi, milyonlarca proje yazılmış olsa da, bunların hiçbiri tamamen sizin ihtiyaçlarınıza hizmet etmeyebilir. Var olan uygulamaları özelleştirerek veya kişilerin/şirketlerin özel ihtiyaçlarına yönelik sıfırdan yazılım geliştirerek çoğu kişi parasını kazanıyor . Aksi halde, milyonlarca yazılımcıya hala ihtiyaç duymazdık

İş bulma mevzusuna gelirsek ortalıkta çok fazla ben yazılımcıyım diye dolaşan fakat "hello world" den öteye gidemeyenler olduğu için yazılımcılar iş bulamıyor diye bir algı oluşmaya başladı. Sen kendini belli bir alanda yeterince yetiştirirsen iş seni buluyor merak etme :)

Spring ve .NET'te backend geliştiricisiyim. Çalıştığın şirket hangisini kullanıyorsa, genellikle onu bilmen yeterli oluyor. Ancak projeden projeye bazen diğerlerine de ihtiyaç duyulabiliyor. Spring'i öğrendikten sonra .NET'i öğrenmem 1-2 ayımı falan aldı. Aralarında zannettiğin kadar büyük farklar yok, bu yüzden diğerlerini de öğrenmek iyi olur senin için.

Son düzenleme:

Alihanyilmaz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
235
İsim
Alihan YILMAZ
Bir programcının yaptığı iş Android için bir oyun daha yazmak değil. Çalıştığı şirket neye gereksinim duyarsa onu yapacak. Hiç bir şirket sizden Andoid için oyun yazmanızı istemeyecek.
Sürekli yapacağız işlemler, verileri güncellemek veya veri akışını denetlemek. A101 in web sayfasına bir girin, hiç bir oyun bulamazsınız. Sürekli yenilenen ve düzeltilen bir ürün yelpazesi görürsünüz. O işleri birileri web'e aktarıyor. Kendiliğinden olmuyor. O bilgileri birileri görevlilere aktarıyor. Programcı keyfine göre bir şeyler eklemiyor.

Makinalar artık bilgisayar ile yönetiliyor. Gerekli ayarlamaları düzgün programlamak programcının işi.

Herkes bilgisayar için program yazmıyor. Bilgisayara herhangi bir program herkes yazabilir.

Evde oturana da kimse para ödemiyor. Avrupa veya Amerika'da da ödemiyorlar. Hatta Amerika'da garsonlar maaş almıyor, bahşiş ile geçiniyorlar. Onu da ödemek zorunluymuş.

Bir kaç video izlemekle de kimse programcı olmaz. Yaz tatilinde bir yerlerde çalışın da, gerçek hayatı öğrenin. Size ileride çok faydası olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
At avrat silah
Dediğiniz gibi, milyonlarca proje yazılmış olsa da, bunların hiçbiri tamamen sizin ihtiyaçlarınıza hizmet etmeyebilir. Var olan uygulamaları özelleştirerek veya kişilerin/şirketlerin özel ihtiyaçlarına yönelik sıfırdan yazılım geliştirerek çoğu kişi parasını kazanıyor . Aksi halde, milyonlarca yazılımcıya hala ihtiyaç duymazdık

İş bulma mevzusuna gelirsek ortalıkta çok fazla ben yazılımcıyım diye dolaşan fakat "hello world" den öteye gidemeyenler olduğu için yazılımcılar iş bulamıyor diye bir algı oluşmaya başladı. Sen kendini belli bir alanda yeterince yetiştirirsen iş seni buluyor merak etme :)

Spring ve .NET'te backend geliştiricisiyim. Çalıştığın şirket hangisini kullanıyorsa, genellikle onu bilmen yeterli oluyor. Ancak projeden projeye bazen diğerlerine de ihtiyaç duyulabiliyor. Spring'i öğrendikten sonra .NET'i öğrenmem 1-2 ayımı falan aldı. Aralarında zannettiğin kadar büyük farklar yok, bu yüzden diğerlerini de öğrenmek iyi olur senin için.
Ya temel C#, Java SE'ye eşit ama Asp.Net ile Spring arasında fark var yani. Genel bir .Net mi biliyorum evet ama Asp.Net bilmiyorum yani.
Mesela bu yüzden çok Unity3D'de kodlama tarafını çok iyi yaparım. C# forum araçları, Java Swing'e göre biraz daha ön planda olduğu için C# ile bir şey üretmek de daha kolay. Ayrıca C#, System kütüphaneleri, daha bir kolaylık sağlıyor Java'ya göre.

Bir programcının yaptığı iş Android için bir oyun daha yazmak değil. Çalıştığı şirket neye gereksinim duyarsa onu yapacak. Hiç bir şirket sizden Andoid için oyun yazmanızı istemeyecek.
Sürekli yapacağız işlemler, verileri güncellemek veya veri akışını denetlemek. A101 in web sayfasına bir girin, hiç bir oyun bulamazsınız. Sürekli yenilenen ve düzeltilen bir ürün yelpazesi görürsünüz. O işleri birileri web'e aktarıyor. Kendiliğinden olmuyor. O bilgileri birileri görevlilere aktarıyor. Programcı keyfine göre bir şeyler eklemiyor.

Makinalar artık bilgisayar ile yönetiliyor. Gerekli ayarlamaları düzgün programlamak programcının işi.

Herkes bilgisayar için program yazmıyor. Bilgisayara herhangi bir program herkes yazabilir.

Evde oturana da kimse para ödemiyor. Avrupa veya Amerika'da da ödemiyorlar. Hatta Amerika'da garsonlar maaş almıyor, bahşiş ile geçiniyorlar. Onu da ödemek zorunluymuş.

Bir kaç video izlemekle de kimse programcı olmaz. Yaz tatilinde bir yerlerde çalışın da, gerçek hayatı öğrenin. Size ileride çok faydası olur.
Ben çalıştım zaten. 7 ay kadar bir fabirika çalıştım. Çok kötüydü. Çalışılmaz ve akıl karı değil. Hayatın gerçekleri bizim ülkede fazla fazla işliyor zaten. Şu an istesem gider bir fabrikada çalışırım yine ama inan akıl karı değil. 8 saat çalışıyordum bir de.

Top Bottom