Neler Yeni

Yazılım Öğrenirken Tümdengelim ve Tümevarım Yöntemleri

Bytw

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ahmet Yuşa IŞIK
Merhaba, İstanbul'da bilgisayar mühendisliği okumaktayım. İlk senemi bitirdim ve yaz tatilini boş geçirmemek ve kendimi geliştirmek adına tanıdık vasıtasıyla bir yazılım firmasıyla görüştüm. İş öğretmeyi kabul ettiler. Ben üniversitenin ilk senesinde C ve HTML öğrenmiştim. İlk iş olarak bana Node.js çalışmamı söylediler. JavaScript temelim olmadığı için hiçbir şey anlamadım. Biraz çalıştıktan sonra bıraktım ve JavaScript bilmediğimi, şu anda temelini öğrenmeden devam etmenin yanlış olduğunu düşündüğümü söyledim. Onlar da bana zaten temel olan yerleri anlamamı beklemediklerini, zamanla her şeyin oturacağını ve her adımımda yapay zeka kullanmamı, kod yazmama gerek olmadığını, yapay zekaya yazdırıp kopyala yapıştır yaparak ilerlememi söylediler. Kendileri bile iş yaparken yapay zekadan destek aldıklarını, ileride de yapay zekanın daha fazla gelişeceğini öngörerek kod yazmama gerek kalmadan işleri halledebileceğimi söylediler.

Benim kafam aşırı karıştı. Bana doğru gelen yol ise her şeyi temelden ve mantığını anlayarak öğrenmek ve neyi niçin yaptığımı bilmek gerektiğini hissediyorum. Evet, ileride yapay zekayı kapsamlı bir şekilde kullanacağımı biliyorum ama yolun başında olan biri olarak temelden alarak öğrenmemin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ben tümevarım şeklinde eğitim yöntemini savunuyorum, o ise tümdengelim. Bu konular hakkında bilgi sahibi olanlar için sizce mantıklı olan nedir? Neler yapılmalıdır?

Top Bottom