Neler Yeni

İnceleme ROG Strix 2.4 GHz 7.1 İncelemesi

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Valla impact 2 wireless aldım sıkıntı çıktı deluxe scope wireless klavye aldım sıkıntı çıktı daha da alacağımı sanmıyorum
Impact 2 ben de alacaktım sonra Gladius 3 aldım. Ne gibi sıkıntı çıktı da onlarda o klavye filan çok güzel duruyor dışarıdan.

mandog

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,263
İsim
Mertol
Bende 1 hafta önce itopyadan 2kya almıştım. Kulaklığı ilk aldığımda diğer kulaklıklarıma göre sesler boğuk geliyordu donrasında yazılım üzerinden yaptığım güncelleme ile yüksek miktarda düzeldi. Ancak ara sıra bazı sesler yine boğuk geliyor. Bahsetttiğin dip ses sorunu bende ilk açtığımda biraz vardı lakin sonra tamamen kesildi.
Benim olumsuz olarak yapabileceğim yorumlar

taşıma çantasına kulaklığı katlayarak koymak biraz uğraştırıyor 2 3 mm daha uzun olabilirdi.

Armoury Crate üzerinden şarj durumu %25-%50-%75-%100 olarak gidiyor. %25 e düşünce bi uyarı sesi gönderiyor ondan sonra baika bir uyarı vs gelmiyor. Tam olarak şarj yüzdesi görünse çok iyi olurdu.

Bir de kulaklık çok fazla leke tutuyor ufak bi dokunsanız bile çok belli ediyor yağlı bir cildiniz varsa ve özellikle de dışarıda da kullanmayı düşünüyorsanız bir tık rahatsız edici olabişir. Lekeleri nemli bir bezle sildikten sonra hemen kuru bir bezle kurularsanız geçiyor.

Kulaklığın padleri deri ve değişmiyor ileride dökülmeye başlar mı bilmiyorum ancak dökülmeye başlarsa komple kulaklığı değiştirmeniz gerekecek

Olumlu olarak

Ses yalıtımı çok iyi

Ses seviyesi oldukça yüksek. Şunu da belirteyim kulaklık üzerindeki ses tekerleği kulaklık sürücülerinin ses seviyesini ayarlıyor. Cihazın ses seviyesini değiştirmiyor. Yani hem cihazın ses seviyesini hemde sürücülerin ses seviyesi ayrı tutuluyor

Taşıma çantası oldukça kaliteli

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Bende 1 hafta önce itopyadan 2kya almıştım. Kulaklığı ilk aldığımda diğer kulaklıklarıma göre sesler boğuk geliyordu donrasında yazılım üzerinden yaptığım güncelleme ile yüksek miktarda düzeldi. Ancak ara sıra bazı sesler yine boğuk geliyor. Bahsetttiğin dip ses sorunu bende ilk açtığımda biraz vardı lakin sonra tamamen kesildi.

taşıma çantasına kulaklığı katlayarak koymak biraz uğraştırıyor 2 3 mm daha uzun olabilirdi.

Armoury Crate üzerinden şarj durumu %25-%50-%75-%100 olarak gidiyor. %25 e düşünce bi uyarı sesi gönderiyor ondan sonra baika bir uyarı vs gelmiyor. Tam olarak şarj yüzdesi görünse çok iyi olurdu.

Bir de kulaklık çok fazla leke tutuyor ufak bi dokunsanız bile çok belli ediyor yağlı bir cildiniz varsa ve özellikle de dışarıda da kullanmayı düşünüyorsanız bir tık rahatsız edici olabişir. Lekeleri nemli bir bezle sildikten sonra hemen kuru bir bezle kurularsanız geçiyor.

Kulaklığın padleri deri ve değişmiyor ileride dökülmeye başlar mı bilmiyorum ancak dökülmeye başlarsa komple kulaklığı değiştirmeniz gerekecek

Olumlu olarak

Ses yalıtımı çok iyi

Ses seviyesi oldukça yüksek. Şunu da belirteyim kulaklık üzerindeki ses tekerleği kulaklık sürücülerinin ses seviyesini ayarlıyor. Cihazın ses seviyesini değiştirmiyor. Yani hem cihazın ses seviyesini hemde sürücülerin ses seviyesi ayrı tutuluyor

Boğukluk olayı bugün bende de ciddi oranda düzeldi. Ayardan da olabilir. İlginç bir durum o da. Dip sese de bakalım düzelecek mi.
Şarj olayı evet tatsız olmuş.
Ses seviyesi baya yüksek zaten. Ben %4'te kullanıyorum.

MovesLikeJaggeR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
481
İsim
İSRAFİL GÖKBURUN
Impact 2 ben de alacaktım sonra Gladius 3 aldım. Ne gibi sıkıntı çıktı da onlarda o klavye filan çok güzel duruyor dışarıdan.
sağ click çalışmıyordu mouse da zaten elime tutuşunu da beğenmemiştim sağ click de calışmayınca iade etmiştim. Klavye evet dışarıdan çok güzel gözüküyor kablosuzdu o yüzden almıştım lakin tuşlar algılamıyordu yazılımsal bir sıkıntı galiba sonra kendi kendine 15 20 kere basmış gibi aynı işlemi yapıyordu 1 2 dk sonra :) Ve ayrıca bazı tuş basılı kalıyor gibi aynı tuşa basasıya kadar takılı kalıyordu falan iade ettim onu da

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
sağ click çalışmıyordu mouse da zaten elime tutuşunu da beğenmemiştim sağ click de calışmayınca iade etmiştim. Klavye evet dışarıdan çok güzel gözüküyor kablosuzdu o yüzden almıştım lakin tuşlar algılamıyordu yazılımsal bir sıkıntı galiba sonra kendi kendine 15 20 kere basmış gibi aynı işlemi yapıyordu 1 2 dk sonra :) Ve ayrıca bazı tuş basılı kalıyor gibi aynı tuşa basasıya kadar takılı kalıyordu falan iade ettim onu da
Büyük sıkıntıymış öyle kullanılmaz onlar tabii.

MovesLikeJaggeR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
481
İsim
İSRAFİL GÖKBURUN

quartle

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,191
İsim
Kaan

Olumlu olarak

Ses yalıtımı çok iyi

hocam bende ses hala boğuk ayrıca bir güncelleme vs. mi yapmak lazım

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Yankı ayarını Stüdyo ayarına alıp %30'a getirmeyi dener misiniz sanal 7.1 açmayın ayrıca.

quartle

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,191
İsim
Kaan

mandog

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,263
İsim
Mertol
Dostum lumu yap geçer diyemem ben aldığım gün güncellemeyi yaptım kendi kendine mi geöti güncellemeden sonra mı güzeldi bilmyğrpum

Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Gürkan Doğan
Instagram
@gurkan.dogan.61
Steam
Galosix4161
Twitter
dogangurkan6141
Discord
gurkan.dogan.61
Asus Rog Delta'mın yazısını gördüm sizde sonu umarım aynı olmaz :) Firmware ile çöpe dönüştürülmesi, kutusunda kendi kendine kavlamaları. Ve dünyanın en iyi yazılımı olan Armoury Crate sorunları.

Bir daha Asus çevre birimi mi, hayatta. O zamanda o lafları kulak asıp almıştım, ilk başta tatlı geldi sonra bayata döndü.

Arkadaş ne gördüyse anlatmış fakat Asus çevre birimi almak isteyen kişilere önerim uzun kullanım yapılmış ve tecrübeli yorumları sakın es geçmesinler. İlk bakışta Asus'ta eksi bulmak çok zor olur genelde.
Öncelikle herkese merhaba, bu incelememde Asus ROG Strix 2.4 GHz 7.1'den bahsedeceğim, artısını eksisini yorumlayıp Cloud 2 ile yaptığım karşılaştırmaları sunacağım.

Orijinal kutusunun dışında ambalaj bulunuyor. Bunun bence incelemelerde belirtilmesi lazım çünkü daha önce açılan bir ürünü en net belli eden unsur bu. Alacakların buna da dikkat etmesi önemli.

Alıntıyı görüntüle

Kutusunun dizaynı mükemmel. Asus ROG kalitesini dışından belli ediyor. Kutuyu açınca bir karton daha çıkıyor, onun da altında taşıma kılıfı içinde kulaklık ve diğer aksesuarlar çıkıyor
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Taşıma kılıfının malzemesini ve fermuarlarını ben şahsen beğendim. Gerçekten kaliteli duruyor. Benim için bu kılıf da önemliydi çünkü laptop ile kullanmak için aldım ve çantada taşıyacağım.

Kılıfın içinde aksesuarlar bulunuyor. Kutudan bir 3.5 mm jak kablosu çıkıyor, bir tane USB-C'den USB-B'ye şarj kablosu çıkıyor, bir de boom mikrofonu çıkıyor. Boom mikrofonun süngeri (pop filter) taşıma kılıfından ayrı şekilde kutuda bulunuyor. Kutuda bir de 2.4 GHz Type-C dongle ve USB Type C dongle için USB Type B dönüştürücü çıkıyor.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Bazı editörlerin USB-C dongle olmasını negatif olarak değerlendirdiğini gördüm. Ben şahsen buna katılmıyorum. USB-C olunca telefona ve diğer cihazlara da rahatlıkla takılabiliyor. Modern laptoplarda da zaten genelde birden fazla USB-C girişi var. Bana göre USB-C olması büyük bir avantaj, isteyene de zaten USB-B'ye dönüştürmek için dongle koyulmuş.

Alıntıyı görüntüle

Kulaklığın 2.4 GHz ve kablolu modu var. Bluetooth desteği mevcut değil. Bluetooth olan modeli de mevcut ancak oyun oynayacaklara kesinlikle 2.4 GHz olanını öneririm. Kablolu modda kulaklık herhangi bir jaklı kulaklık gibi çalışıyor. Bu özelliği ben şahsen çok beğendim, kablolu mod bana göre çok önemli bir özellik. Nedeninden ses kalitesinden bahsederken yine bahsedeceğim. Kulaklığın üstünden kablolu-kablosuz geçişi yapılabiliyor. Aynı zamanda ses ayarı için bir tekerlek bulunuyor. Tekerleğin ortası da mikrofonu sessize almak için kullanılıyor. Kulaklığın üstünde USB-C şarj girişi ve 3.5 mm boom mikrofon girişi de bulunuyor. Ayrıca bir tane de medya tuşu bulunuyor.

Kulaklığın malzeme kalitesini ben beğendim. Bazıları birkaç ay sonra kırılmalar olduğunu söylemiş ama ben yeni aldığım için bu konuda bir yorum yapamayacağım. Benim elimde kaliteli bir malzemeden yapılmış gibi duruyor ama. Kulaklık sürücüleri katlanıp dönebiliyor, bu da taşınabilir bir kulaklık için çok önemli.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Kulaklıkta 40mm sürücüler bulunuyor. Bunun sonraki bölümlerde ses kalitesine farkını belirteceğim. Kulaklık pedleri dışarıdan da görüldüğü gibi tam dairesel şekilde değil. Bu tasarım hoş gözükse de ben düz olmasını tercih ederdim. Kulağıma sığmasında bir sorun olmadı ama kulaklığın bu tasarımından dolayı kafa bandını istediğim her pozisyona alamıyorum. Biraz kullandıktan sonra uygun pozisyonu buldum ve bu pek sıkıntı olmadı. Kafa boyutu daha küçük olanlar bu konuda bir sıkıntı yaşamayacaktır.

Eğer boom mikrofonu takmazsanız kulaklığın üstündeki dahili mikrofon aktif oluyor. Boom mikrofonu takınca da boom mikrofonun kendisi aktif oluyor. Ses kalitesi farkı çok net belli oluyor. Dahili mikrofonlara pek iyi diyemem ama kullanılamayacak bir durumda değil. Boom mikrofon ses kalitesini normal bir gaming headset mikrofonu seviyesine çıkarıyor. Gaming headsetlerin hiçbirinden, bu da dahil, çok yüksek bir mikrofon kalitesi beklememek lazım. Çok güvendiğim bir yayıncının videosunu bu incelemeye ekleyeceğim, oradan ses kalitesini de duyabilirsiniz.

Batarya ömrünün özelliklerde 25 saat olduğu yazıyor. Bu bana gayet yeterli bir süre, zaten az süre bir şarjla 3 saate kadar da kullanabiliyorsunuz. Pil ömrünü kendim test edemedim ama bunun doğru olduğuna inanıyorum.

Şimdi en önemli kısma gelelim, ses kalitesi. Uygulamada ekolayzer olduğu için seviyeleri istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ben şahsen en güzel sesi ekolayzer caz ayarındayken bas ayarı da %80'deyken aldım. Bas ayarı yapmazsanız baslar çok düşük gelecektir onu da not edeyim. Ses kalitesi genel olarak ortalama üstü diyebilirim. Karşılaştırmak için Cloud 2 kullandım çünkü elimdeki tek diğer kulak üstü kulaklık o. Karşılaştırırken 7.1 özelliklerini kapattım, buraya da değineceğim. İlk fark ettiğim şey şuydu, Cloud 2'deki ses bana daha doğal ve çevresel geliyor. Büyük ihtimalle bu Cloud 2'nin 52mm ve ROG Strix Go'nun 40mm sürücülerinden kaynaklanıyor. Oyunlarda ayak sesleri çok net duyuluyor, hatta ses kasması bana göre Cloud 2'den daha kolay. Ancak silah sesleri biraz boğuk geliyor, o frekans aralığında pek iyi sayılmaz. İki kulaklıkla da CS2 oynayıp test ettim bu durumu. Gecikme gibi bir olay da ses konusu değil. Tam bilimsel bir ölçüm yapamadım tabii ki ama gecikme olmadığını söyleyebilirim (teorik olarak her cihazda gecikme olur, burada bahsettiğim fark edilir gecikmeler).

Kablolu modda ses kalitesi kablosuzdan fark edilebilir bir şekilde daha güzel. Frekans aralığı da zaten 20 kHz'den 40 kHz'e çıkıyor. 20 kHz genelde kablosuz kulaklıklarda mevcut bir limit, bu modele özgü değil. Kabloluda ayrıca ses yüksekliği de fark edilebilir şekilde artıyor. Kablolu moddaki deneyiminiz cihazlarınıza göre tabii ki değişecektir. Ben bunu test etmek için ROG Strix G18 (2023) laptopumu kullandım. Talep gelirse bir masaüstü anakart ile de deneyebilirim, şu anlık elimde olan anakart B550 Gaming Edge Wi-Fi. Telefonumda da USB-C dongle'ı denedim, ses kalitesi beklendiği gibi laptopta dongle'ı kullanırkenle aynı düzeyde ancak ses düzeyi nedense daha az geldi bana. Daha az derken az demiyorum tabii ki. Yüksek sesle kullanmak isteyenleri bile yine de kesinlikle memnun edecektir diye düşünüyorum. Bu testte de elimdeki telefon S21 Ultra'yı kullandım.
Kablosuzda ses yokken belirgin bir dip ses oluyor ancak ses oynarken ben pek fark edemedim. Alacaklar bunu mutlaka bilerek alsın derim.

7.1 özelliğini de yazılımdan açabilirsiniz ama ben pek önermiyorum. Sanal 7.1 genelde pek iyi olmaz, bu kulaklık için de aksi bir şey söyleyemem.

Yazılım kontrolü için Armoury Crate'i indirmeniz lazım. Buradan kulaklıkla ilgili çeşitli ayarları yapabilirsiniz. Ben bu kulaklığı alan herkesin bunu indirmesini öneririm. Yazılımdan ses profili, ekolayzer ayarı, 7.1 gibi özellikleri kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca uyku modu ayarı yapılabiliyor ve pil durumu da görüntülenebiliyor. Yapay zeka mikrofon gürültü engelleme özelliği de bulunuyor. Yazılımda ayrıca birkaç tane daha denemediğim mikrofon iyileştirme seçenekleri mevcut. Üründe ANC (aktif gürültü engelleme) veya ortam sesi özellikleri mevcut değil, bu fiyat aralığında da zaten olması pek beklenmemeli. Ancak kulaklığın pedleri ses izolasyonunda iyi bir iş çıkarıyor.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Genel olarak üründe şu da olsa çok güzel olurmuş dediğim en büyük özellik Bluetooth oldu. Laptop'ta dongle varken tabii ki Bluetooth filan kullanılmaz, Bluetooth'un ses kalitesi zaten kötü ama telefonda biraz kullanayım video izleyeyim dendiği zaman Bluetooth seçeneği çok hoşuma giderdi gerçekten. Ayrıca dip ses olayı da hoş olmamış, keşke olmasaydı.

Bu kulaklığı birkaç gün önce İtopya'dan 2300 TL'ye aldım. Şu anki güncel fiyatı 3100 TL civarında, bu değişkenlik gösterecektir tabii ki. İtopya üzerinde şu ara sık sık indirime giriyor, 2200 TL bandında bulunabiliyor. Benim aldığım fiyata kablosuz kulaklıklar arasında kesinlikle bana göre rakipsiz diyebilirim. Güncel fiyatıyla da ama hala bu kulaklığı kablosuz bir gaming kulaklık arayan, taşınabilirliğe önem veren kişilere önerebilirim. Ürünün kendine has sorunları da kesinlikle yok değil, bir taraftan bakarsak da bu fiyat aralığında sorunsuz kablosuz bir ürün bulmak biraz zor oluyor.

Video incelemeler mikrofon ses kalitesi ve kulaklığın hareket eden kısımlarını görmek için büyük önem taşıyor, bu nedenle kendisine çok güvendiğim bir editörün videosunu da buraya bırakıyorum.

Düzenleme 1: Bunu yazdıktan sonra kulaklığı biraz daha kullandım ve 2 kez bağlantı kopması yaşadım, bu konuyla ilgili konuyu güncel tutacağım.
Düzenleme 2: Ertesi gün daha çok kullandım ama 1 kez bile kesilmedi ilginç.
Temmuzun ilk haftası almıştım tam 4 ay oldu geçtiğimiz cuma günü akşam kafama takarken fazla açmadığım halde nazik kullanırım herşeyi elimde çıt diye ses çıktı kontrol ettim sol iç plastik kısım çatladı inanılmaz üzüldüm çünkü 4 yıldır takip ettiğim kulaklıktı 900 liraya düşmüştü 2021 aralıkta babam daha da düşer alma dedi almadım daha sonra temmuzda babama 3k ya aldırdım itopyadan önce asusa mail attım asus distribütor firmasına mail atmam gerektiğini söyledi daha sonrasında itopyaya mail attım hemde Penta teknoloji isimli firma distribütörlük yapıyormuş oraya da mail attım haftasonu olduğu için asus dışında geri dönüş yok ek olarak internette çoğu kişi 4 ay sonra çatladığını yazmış ben şimdi bunu tamir ettirsem 4 ay sonra yine çatlarsa ne olacak çok üzülüyorum çünkü tamir olsa dahi çatlayacak gibi geliyor sana tavsiyem sakın katlama katladıkça plastiklere yük birikiyor ve öyle çatlıyor diye düşünüyorum çünkü aynı modelin kablolu type c ve kablolu 3.5mm li modeli çatlama yapmıyormuş diğer asus kulaklıklar da katlama olmadığı için çatlamıyor ve asusun mikrofon anlamında en kaliteli kulaklığı bu iken kronik çatlama sorunu hiç yaşamak istemezdim itopya ve penta teknolojiden yanıt bekliyorum garantiye göndermek için garanti kağıdında da 20 iş günü tamir süresi yazılmış yolladığımda 1 ay kulaklıksız kalacağım :( asusu inanılmaz derecede seviyordum fakat hayal kırıklığına uğradım ciddi anlamda

Ekler

• Screenshot_20231106_010851_Gallery.jpg
    Screenshot_20231106_010851_Gallery.jpg
    1.1 MB · Hit: 42

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Temmuzun ilk haftası almıştım tam 4 ay oldu geçtiğimiz cuma günü akşam kafama takarken fazla açmadığım halde nazik kullanırım herşeyi elimde çıt diye ses çıktı kontrol ettim sol iç plastik kısım çatladı inanılmaz üzüldüm çünkü 4 yıldır takip ettiğim kulaklıktı 900 liraya düşmüştü 2021 aralıkta babam daha da düşer alma dedi almadım daha sonra temmuzda babama 3k ya aldırdım itopyadan önce asusa mail attım asus distribütor firmasına mail atmam gerektiğini söyledi daha sonrasında itopyaya mail attım hemde Penta teknoloji isimli firma distribütörlük yapıyormuş oraya da mail attım haftasonu olduğu için asus dışında geri dönüş yok ek olarak internette çoğu kişi 4 ay sonra çatladığını yazmış ben şimdi bunu tamir ettirsem 4 ay sonra yine çatlarsa ne olacak çok üzülüyorum çünkü tamir olsa dahi çatlayacak gibi geliyor sana tavsiyem sakın katlama katladıkça plastiklere yük birikiyor ve öyle çatlıyor diye düşünüyorum çünkü aynı modelin kablolu type c ve kablolu 3.5mm li modeli çatlama yapmıyormuş diğer asus kulaklıklar da katlama olmadığı için çatlamıyor ve asusun mikrofon anlamında en kaliteli kulaklığı bu iken kronik çatlama sorunu hiç yaşamak istemezdim itopya ve penta teknolojiden yanıt bekliyorum garantiye göndermek için garanti kağıdında da 20 iş günü tamir süresi yazılmış yolladığımda 1 ay kulaklıksız kalacağım :( asusu inanılmaz derecede seviyordum fakat hayal kırıklığına uğradım ciddi anlamda
Bu sorunu çok kişi yaşamış ya. Bakalım bende nasıl olacak.

quartle

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,191
İsim
Kaan
demekki full açık kulanıcaz katlamıycaz

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular