Neler Yeni

İnceleme ROG Strix 2.4 GHz 7.1 İncelemesi

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Öncelikle herkese merhaba, bu incelememde Asus ROG Strix 2.4 GHz 7.1'den bahsedeceğim, artısını eksisini yorumlayıp Cloud 2 ile yaptığım karşılaştırmaları sunacağım.

Orijinal kutusunun dışında ambalaj bulunuyor. Bunun bence incelemelerde belirtilmesi lazım çünkü daha önce açılan bir ürünü en net belli eden unsur bu. Alacakların buna da dikkat etmesi önemli.

1699026497877.png

Kutusunun dizaynı mükemmel. Asus ROG kalitesini dışından belli ediyor. Kutuyu açınca bir karton daha çıkıyor, onun da altında taşıma kılıfı içinde kulaklık ve diğer aksesuarlar çıkıyor
1699026550931.png

1699026559406.png

Taşıma kılıfının malzemesini ve fermuarlarını ben şahsen beğendim. Gerçekten kaliteli duruyor. Benim için bu kılıf da önemliydi çünkü laptop ile kullanmak için aldım ve çantada taşıyacağım.

Kılıfın içinde aksesuarlar bulunuyor. Kutudan bir 3.5 mm jak kablosu çıkıyor, bir tane USB-C'den USB-A'ya şarj kablosu çıkıyor, bir de boom mikrofonu çıkıyor. Boom mikrofonun süngeri (pop filter) taşıma kılıfından ayrı şekilde kutuda bulunuyor. Kutuda bir de 2.4 GHz Type-C dongle ve USB Type C dongle için USB Type A dönüştürücü çıkıyor.

1699026576595.png

1699026593198.png

Bazı editörlerin USB-C dongle olmasını negatif olarak değerlendirdiğini gördüm. Ben şahsen buna katılmıyorum. USB-C olunca telefona ve diğer cihazlara da rahatlıkla takılabiliyor. Modern laptoplarda da zaten genelde birden fazla USB-C girişi var. Bana göre USB-C olması büyük bir avantaj, isteyene de zaten USB-B'ye dönüştürmek için dongle koyulmuş.

1699027162892.png

Kulaklığın 2.4 GHz ve kablolu modu var. Bluetooth desteği mevcut değil. Bluetooth olan modeli de mevcut ancak oyun oynayacaklara kesinlikle 2.4 GHz olanını öneririm. Kablolu modda kulaklık herhangi bir jaklı kulaklık gibi çalışıyor. Bu özelliği ben şahsen çok beğendim, kablolu mod bana göre çok önemli bir özellik. Nedeninden ses kalitesinden bahsederken yine bahsedeceğim. Kulaklığın üstünden kablolu-kablosuz geçişi yapılabiliyor. Aynı zamanda ses ayarı için bir tekerlek bulunuyor. Tekerleğin ortası da mikrofonu sessize almak için kullanılıyor. Kulaklığın üstünde USB-C şarj girişi ve 3.5 mm boom mikrofon girişi de bulunuyor. Ayrıca bir tane de medya tuşu bulunuyor.

Kulaklığın malzeme kalitesini ben beğendim. Bazıları birkaç ay sonra kırılmalar olduğunu söylemiş ama ben yeni aldığım için bu konuda bir yorum yapamayacağım. Benim elimde kaliteli bir malzemeden yapılmış gibi duruyor ama. Kulaklık sürücüleri katlanıp dönebiliyor, bu da taşınabilir bir kulaklık için çok önemli.

1699026696111.png

1699026705759.png

Kulaklıkta 40mm sürücüler bulunuyor. Bunun sonraki bölümlerde ses kalitesine farkını belirteceğim. Kulaklık pedleri dışarıdan da görüldüğü gibi tam dairesel şekilde değil. Bu tasarım hoş gözükse de ben düz olmasını tercih ederdim. Kulağıma sığmasında bir sorun olmadı ama kulaklığın bu tasarımından dolayı kafa bandını istediğim her pozisyona alamıyorum. Biraz kullandıktan sonra uygun pozisyonu buldum ve bu pek sıkıntı olmadı. Kafa boyutu daha küçük olanlar bu konuda bir sıkıntı yaşamayacaktır.

Eğer boom mikrofonu takmazsanız kulaklığın üstündeki dahili mikrofon aktif oluyor. Boom mikrofonu takınca da boom mikrofonun kendisi aktif oluyor. Ses kalitesi farkı çok net belli oluyor. Dahili mikrofonlara pek iyi diyemem ama kullanılamayacak bir durumda değil. Boom mikrofon ses kalitesini normal bir gaming headset mikrofonu seviyesine çıkarıyor. Gaming headsetlerin hiçbirinden, bu da dahil, çok yüksek bir mikrofon kalitesi beklememek lazım. Çok güvendiğim bir yayıncının videosunu bu incelemeye ekleyeceğim, oradan ses kalitesini de duyabilirsiniz.

Batarya ömrünün özelliklerde 25 saat olduğu yazıyor. Bu bana gayet yeterli bir süre, zaten az süre bir şarjla 3 saate kadar da kullanabiliyorsunuz. Pil ömrünü kendim test edemedim ama bunun doğru olduğuna inanıyorum.

Şimdi en önemli kısma gelelim, ses kalitesi. Uygulamada ekolayzer olduğu için seviyeleri istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ben şahsen en güzel sesi ekolayzer caz ayarındayken bas ayarı da %80'deyken aldım. Bas ayarı yapmazsanız baslar çok düşük gelecektir onu da not edeyim. Ses kalitesi genel olarak ortalama üstü diyebilirim. Karşılaştırmak için Cloud 2 kullandım çünkü elimdeki tek diğer kulak üstü kulaklık o. Karşılaştırırken 7.1 özelliklerini kapattım, buraya da değineceğim. İlk fark ettiğim şey şuydu, Cloud 2'deki ses bana daha doğal ve çevresel geliyor. Büyük ihtimalle bu Cloud 2'nin 52mm ve ROG Strix Go'nun 40mm sürücülerinden kaynaklanıyor. Oyunlarda ayak sesleri çok net duyuluyor, hatta ses kasması bana göre Cloud 2'den daha kolay. Ancak silah sesleri biraz boğuk geliyor, o frekans aralığında pek iyi sayılmaz. İki kulaklıkla da CS2 oynayıp test ettim bu durumu. Gecikme gibi bir olay da ses konusu değil. Tam bilimsel bir ölçüm yapamadım tabii ki ama gecikme olmadığını söyleyebilirim (teorik olarak her cihazda gecikme olur, burada bahsettiğim fark edilir gecikmeler).

Kablolu modda ses kalitesi kablosuzdan fark edilebilir bir şekilde daha güzel. Frekans aralığı da zaten 20 kHz'den 40 kHz'e çıkıyor. 20 kHz genelde kablosuz kulaklıklarda mevcut bir limit, bu modele özgü değil. Kabloluda ayrıca ses yüksekliği de fark edilebilir şekilde artıyor. Kablolu moddaki deneyiminiz cihazlarınıza göre tabii ki değişecektir. Ben bunu test etmek için ROG Strix G18 (2023) laptopumu kullandım. Talep gelirse bir masaüstü anakart ile de deneyebilirim, şu anlık elimde olan anakart B550 Gaming Edge Wi-Fi. Telefonumda da USB-C dongle'ı denedim, ses kalitesi beklendiği gibi laptopta dongle'ı kullanırkenle aynı düzeyde ancak ses düzeyi nedense daha az geldi bana. Daha az derken az demiyorum tabii ki. Yüksek sesle kullanmak isteyenleri bile yine de kesinlikle memnun edecektir diye düşünüyorum. Bu testte de elimdeki telefon S21 Ultra'yı kullandım.
Kablosuzda ses yokken belirgin bir dip ses oluyor ancak ses oynarken ben pek fark edemedim. Alacaklar bunu mutlaka bilerek alsın derim.

7.1 özelliğini de yazılımdan açabilirsiniz ama ben pek önermiyorum. Sanal 7.1 genelde pek iyi olmaz, bu kulaklık için de aksi bir şey söyleyemem.

Yazılım kontrolü için Armoury Crate'i indirmeniz lazım. Buradan kulaklıkla ilgili çeşitli ayarları yapabilirsiniz. Ben bu kulaklığı alan herkesin bunu indirmesini öneririm. Yazılımdan ses profili, ekolayzer ayarı, 7.1 gibi özellikleri kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca uyku modu ayarı yapılabiliyor ve pil durumu da görüntülenebiliyor. Yapay zeka mikrofon gürültü engelleme özelliği de bulunuyor. Yazılımda ayrıca birkaç tane daha denemediğim mikrofon iyileştirme seçenekleri mevcut. Üründe ANC (aktif gürültü engelleme) veya ortam sesi özellikleri mevcut değil, bu fiyat aralığında da zaten olması pek beklenmemeli. Ancak kulaklığın pedleri ses izolasyonunda iyi bir iş çıkarıyor.

1699026824375.png

1699026837318.png

Genel olarak üründe şu da olsa çok güzel olurmuş dediğim en büyük özellik Bluetooth oldu. Laptop'ta dongle varken tabii ki Bluetooth filan kullanılmaz, Bluetooth'un ses kalitesi zaten kötü ama telefonda biraz kullanayım video izleyeyim dendiği zaman Bluetooth seçeneği çok hoşuma giderdi gerçekten. Ayrıca dip ses olayı da hoş olmamış, keşke olmasaydı.

Bu kulaklığı birkaç gün önce İtopya'dan 2300 TL'ye aldım. Şu anki güncel fiyatı 3100 TL civarında, bu değişkenlik gösterecektir tabii ki. İtopya üzerinde şu ara sık sık indirime giriyor, 2200 TL bandında bulunabiliyor. Benim aldığım fiyata kablosuz kulaklıklar arasında kesinlikle bana göre rakipsiz diyebilirim. Güncel fiyatıyla da ama hala bu kulaklığı kablosuz bir gaming kulaklık arayan, taşınabilirliğe önem veren kişilere önerebilirim. Ürünün kendine has sorunları da kesinlikle yok değil, bir taraftan bakarsak da bu fiyat aralığında sorunsuz kablosuz bir ürün bulmak biraz zor oluyor.

Video incelemeler mikrofon ses kalitesi ve kulaklığın hareket eden kısımlarını görmek için büyük önem taşıyor, bu nedenle kendisine çok güvendiğim bir editörün videosunu da buraya bırakıyorum.

Düzenleme 1: Bunu yazdıktan sonra kulaklığı biraz daha kullandım ve 2 kez bağlantı kopması yaşadım, bu konuyla ilgili konuyu güncel tutacağım.
Düzenleme 2: Ertesi gün daha çok kullandım ama 1 kez bile kesilmedi ilginç.
Düzenleme 3: Bu sorun ara ara yine yaşanmaya başladı. Çok sorun edilecek kadar değil şu anlık ama yine de yaşanıyor.

Son düzenleme:

oğuzhan18

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,463
İsim
oğuzhan ege
Dostum dediğin gibi bu kulaklık 40mm sürücü var hyperx 53mm sürücüsü var arada büyük Bi fark yaratıyorum mantıken bu kulaklık 40mm olan tahminimce az ses vermesi gerekir yorumunu bekliyorum tahminimce.

Furkan_Demir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
396
İsim
Furkan Demir
Klavyenize sağlık.

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Asus Rog Delta'mın yazısını gördüm sizde sonu umarım aynı olmaz :) Firmware ile çöpe dönüştürülmesi, kutusunda kendi kendine kavlamaları. Ve dünyanın en iyi yazılımı olan Armoury Crate sorunları.

Bir daha Asus çevre birimi mi, hayatta. O zamanda o lafları kulak asıp almıştım, ilk başta tatlı geldi sonra bayata döndü.

Arkadaş ne gördüyse anlatmış fakat Asus çevre birimi almak isteyen kişilere önerim uzun kullanım yapılmış ve tecrübeli yorumları sakın es geçmesinler. İlk bakışta Asus'ta eksi bulmak çok zor olur genelde.

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Eline sağlık güzel bir inceleme olmuş. Güle güle kullanın.

🃏JOKER🃏

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
34,777
İsim
Mert Can Ergün
Eline sağlık

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum dediğin gibi bu kulaklık 40mm sürücü var hyperx 53mm sürücüsü var arada büyük Bi fark yaratıyorum mantıken bu kulaklık 40mm olan tahminimce az ses vermesi gerekir yorumunu bekliyorum tahminimce.
Ben o farkı az olarak değil de çok farklı bir ses profili ile gördüm. Cloud2 genel olarak daha iyi sese sahip ama onu da söylemek lazım.
Eline sağlık güzel bir inceleme olmuş. Güle güle kullanın.
Klavyenize sağlık.
Teşekkür ederim.
Asus Rog Delta'mın yazısını gördüm sizde sonu umarım aynı olmaz :) Firmware ile çöpe dönüştürülmesi, kutusunda kendi kendine kavlamaları. Ve dünyanın en iyi yazılımı olan Armoury Crate sorunları.

Bir daha Asus çevre birimi mi, hayatta. O zamanda o lafları kulak asıp almıştım, ilk başta tatlı geldi sonra bayata döndü.

Arkadaş ne gördüyse anlatmış fakat Asus çevre birimi almak isteyen kişilere önerim uzun kullanım yapılmış ve tecrübeli yorumları sakın es geçmesinler. İlk bakışta Asus'ta eksi bulmak çok zor olur genelde.
Uygun fiyata aldığım için şahsen benim için sorun olmaz. Ancak öyle bir durumla karşılaştırsam bu konuyu güncellerim.

quartle

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,191
İsim
Kaan
eline sağlık bende geçen aldım itopyadan oyun için pek beğenemedim drop plus kulaklıkta çok daha rahat ses kasılıyordu
Mesaj otomatik birleştirildi:

oyun için önerdiğin ayar varsa yazabilir misin

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
eline sağlık bende geçen aldım itopyadan oyun için pek beğenemedim drop plus kulaklıkta çok daha rahat ses kasılıyordu
Ben ses kasma konusunda başarılı buldum ama silah sesleri boğuk geliyor. Cloud2'nin ses profili çok daha düzgün diyebilirim.

quartle

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,191
İsim
Kaan
Ben ses kasma konusunda başarılı buldum ama silah sesleri boğuk geliyor. Cloud2'nin ses profili çok daha düzgün diyebilirim.
aynen boğuk geliyor sanki bi ayarı yanlış yapıyor gibi

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler

quartle

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,191
İsim
Kaan
Caz ayarı ve %80 bas genel kullanımda iyi gibi duruyor. Oyun için lowları yükseltmek lazım ekolayzerden.

Onun çözümü var mı emin değilim kabloluyla deneyeyim bir de.
ben pek bilmiyorum o konuları bi ara ekran görüntüsü atabilir misin kullandıgın oyun ayarının

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
ben pek bilmiyorum o konuları bi ara ekran görüntüsü atabilir misin kullandıgın oyun ayarının
Kabloluda boğuk değil bende ekolayzerle düzeltebiliyor muyum bir bakayım.

Test ettim de kablosuzla pek o durum düzelmiyor gibi. Belki o frekans 20-40 kHz arasında kalıyor olabilir veya laptop'umun anakartının yaptığı başka bir şeyi kulaklık yapamıyor.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
906,691
Üyeler
140,682
Son üye