Neler Yeni

Öneri Yazılımcılar Neden MacBook Kullanıyor?

Dahası  
Reaksiyon skoru
137
İsim
ANIL GÜDÜCÜ

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
489
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji

Alihanyilmaz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
195
İsim
Alihan YILMAZ
Linux her donanımda çalışır. MAC'te de dahil. Bu nedenle Sunucuların ve Süper bilgisayarların çoğu Linux kullanır. Linux açık kaynaklı olduğu için özelleştirilebilir. Microsoft Azure bile Linux tabanlı. MAC kullanıcısı bir Web Master'in Linux veya Windows sunucusuna erişebilmesi bir sürü cambazlık ister. Özentiden öte bir şey değil.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
489
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Linux her donanımda çalışır. MAC'te de dahil. Bu nedenle Sunucuların ve Süper bilgisayarların çoğu Linux kullanır. Linux açık kaynaklı olduğu için özelleştirilebilir. Microsoft Azure bile Linux tabanlı. MAC kullanıcısı bir Web Master'in Linux veya Windows sunucusuna erişebilmesi bir sürü cambazlık ister. Özentiden öte bir şey değil.
Bu da doğru tabi, Linux kesinlikle çok güçlü. Ancak diğer hocamın da dediği gibi en basit işlemleri bile dünya kodla yapmak kötü değil mi?
Sizin sıralamanız böyle o zaman;
Linux > Windows > Mac

firsatgamingx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,631
İsim
Cem Ayar
Instagram
firsatgamingx
Mac kullanmadım ama kullananlar çok rahat olduğunu söylüyorlar. İş virüs veya güvenlik açığından ziyade kullanımı kolaylaştırması hafif olması gibi gibi sebepler var. Macde olup da yapılamayan bir şey var mı bilmiyorum varsa da ben görmedim.

Mac tercih meselesi laptopları satıp m1 air alacaktım 16k iken falan şimdi daha pahalı oldu maalesef. Bi de yatırımlık oluyor değer kaybı da az cihazda

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
489
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Mac kullanmadım ama kullananlar çok rahat olduğunu söylüyorlar. İş virüs veya güvenlik açığından ziyade kullanımı kolaylaştırması hafif olması gibi gibi sebepler var. Macde olup da yapılamayan bir şey var mı bilmiyorum varsa da ben görmedim.

Mac tercih meselesi laptopları satıp m1 air alacaktım 16k iken falan şimdi daha pahalı oldu maalesef. Bi de yatırımlık oluyor değer kaybı da az cihazda
Çok teşekkürler hocam, siz bilgisayar mühendisi araştırma görevlisi olarak da bu konuda bilgilisinizdir. Yatırımlık olabileceğini ben de düşünmüştüm. Mesela şu an 60-70k verip bir gaming laptop ya da macbook alsam, 2-3 yıl sonra satmak istesem kaça giderler acaba?

firsatgamingx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,631
İsim
Cem Ayar
Instagram
firsatgamingx
Çok teşekkürler hocam, siz bilgisayar mühendisi araştırma görevlisi olarak da bu konuda bilgilisinizdir. Yatırımlık olabileceğini ben de düşünmüştüm. Mesela şu an 60-70k verip bir gaming laptop ya da macbook alsam, 2-3 yıl sonra satmak istesem kaça giderler acaba?
Yani onu kestirmek zor olur ama bence macteki değer kaybın daha az olur. Bence tamamen kişinin ihtiyacına bağlı bu durum. Benim ihtiyacım laptopa bile çok olmuyor olsa bile basit yazılımlar veya işte word excel gibi programlar kullanıyorum. İşlemcisi düşük ama bataryası uzun giden bir laptop tercih ettim. R3 4300u laptopum var bi de i5 11351g mi ne var. R3 ile daha mutluyum mesela. Ama ağır iş yapıyor olsam yavaş gelse i5e geçerdim.

Ben hangisi daha mantıklıdır diye bir şey diyemem ülkede biraz işler mantıkla ilerlemiyor :D

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
603
İsim
icardi
Macos da linux da unix tabanlı. Ayrıca her donanımda çalışmasının ne önemi var ki? Zaten çalıştığımız iş gereği bilgisayarlarımız iyi. Bize şarj ve taşınabilirlik lazım. Kaldı ki veri güvenliğinin önemli olduğu şirketlerde çalışırsan vpn ile sanal makina üzerinden çalışırsın onda da zaten kullandığın bilgisayarın anlamı kalmaz. Ben bir bankada yazılım mühendisiyim sistem böyle işliyor. Mac ve bankadan gelen özel bilgisayarım var. Bankanın verdiği windows ayrıca sanal makine de windows.

Durduk yere linux kuranların özentilikten kurduğunu düşünüyorum çünkü hiçbir anlamı yok. Çoğu uygulama çalışmıyor diyeceksen örnek vereceksin. Öyle sağdan soldan duyduğun lafla konuşmayacaksın ne kurdun da çalışmadı onu söyle.

cnut

80+ Bronze
Bana kalırsa özentilik. Kod yazmak için mac olması şartı yok. 5 yıldır çalışıyorum 1 kere gidip kafede kod falan yazmadım mesela ama bazı tanıdıklarım sırf hava olsun diye mac alıp kafede çalışıyormuş gibi görünmeye çalışıyorlar :D İşlemcisi ram'i ve ssd'si iyi olan her bilgisayarda kod yazılır.

GirayHan

80+ Gold
bu kişiye göre değişir özellikle kişinin yazılım hayatında ki geçmişine göre ve ilgilendiği alana göre yada net olarak yazılımcının keyfine alışkanlıklarına göredir. göreceli bir kavram. mac kullanan mükemmel linux kullanan özentidir diye bir saçmalık olamaz. her platform'un kendine has özellikleri var. linux'te çalışan adamın zaten 15+ yıl bir yazılım geçmişi vardır.

GRDL

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Mehmet Gürdal
pil olayı da acaba işletim isstemine baglı olabılır mı? Ben windowsta mesela en ıyı performansa ayarla dıyınce görsel anımasyonları kısıyor, cıhaz pili daha uzun gidiyor ve tepkıler hızlanıyor
İşletim sistemi+mimari+optimizasyon.
Macler arm mimarisi üzerinde çalışıyor.
Arm mimarisinde verilen bir görevin her adımı için ayrı bir komut yazılım tarafından işlemcilere-transistorlere verilir.
Yazılım iyi optimize edildiği sürece bu daha düşük işlemci gücü ile görevleri yerine getirmeye olanak tanır. Bu yüzden macler neredeyse hiç ısınmaz.
Ama bunun da bir limiti var elbette. Yüksek miktarda veriyi az komutla çalıştıran bir görev mac'leri zorlar. 3d model renderlamak, oyun oynamak vs gibi görevler mac'lerin verimlilik ile çözebileceği bir görev değil.
Bu tarz görevler için Nvidia ya da amd gpulardaki gibi paralel çalışan yüzlerce çekirdeğe ihtiyacın var.
Arm temelli bir çok çekirdekli gpu görmediğimiz sürece (en az 100-200 çekirdek) bu alanda windows önde olacak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bana kalırsa özentilik. Kod yazmak için mac olması şartı yok. 5 yıldır çalışıyorum 1 kere gidip kafede kod falan yazmadım mesela ama bazı tanıdıklarım sırf hava olsun diye mac alıp kafede çalışıyormuş gibi görünmeye çalışıyorlar :D İşlemcisi ram'i ve ssd'si iyi olan her bilgisayarda kod yazılır.
Tamamen kişisel tercih meselesi. Adam iPhone kullanıyorsa ve işine engel değilse neden olmasın?
Eskiden lumia kullandığım ve cihazlar arası optimizasyonu deneyimledigim için anlayabiliyorum neden mac tercih ettiklerini

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,177
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
MacBook kullanıyordu
Eğer ios develeper olmayacaksan macbook alma.

Apple öyle bir piyasayı kitliyor ki, adam akıllı ios geliştireceksen macbook şart. Kullandıkları Swift falan macbook istiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu yüzden macler neredeyse hiç ısınmaz.
O kadar yüzey alanı geniş işlemcili pc yapıp içine bakır levha atsam. Üstüne bir de 2ghz limiti koysam benim de pc asla ısınmaz.

Top Bottom