Neler Yeni

Yazılımda ne düzeyde matematik kullanılıyor

AlpBey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
ALP GİRAY GÖKTAŞ
Yazılımda matematik çok önemliymiş diye duydum ama ne kadar önemli olabilir ki ? Ve çok fazla matematik ile yapılacak alan var mı ?
Dostum benim matemtiğim fazla iyi değildir ama yazılmıın çoğu matemetik gerektiyoriyor ben Elektirk okudum ara sıra eloktronik dersi görüyorduk mesela biz bütün işlemleri 10101101010 şeklinde yapıyorduk zaten bilgisayarda her şey 10101010 şeklinde işler tabi yazılım konusunda farklı algoritma ve denklemler var matemetik aşırı önemli

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,183
İsim
RML
Yazılım mühendisliği okuması gerekmiyor mu
Hayır. Üniversite bitirmeyip çok büyük başarıları olan yazılımcılar var. Örneğin Elon Musk , Amazon kurucusu ( adını unuttum ) gibi.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Dostum benim matemtiğim fazla iyi değildir ama yazılmıın çoğu matemetik gerektiyoriyor ben Elektirk okudum ara sıra eloktronik dersi görüyorduk mesela biz bütün işlemleri 10101101010 şeklinde yapıyorduk zaten bilgisayarda her şey 10101010 şeklinde işler tabi yazılım konusunda farklı algoritma ve denklemler var matemetik aşırı önemli
Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuyorum(bu sene hazırlık bitecek)
Makine dili yok diye biliyorum.

Arda54_TR

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,347
İsim
Arda Barınır
Hayır. Üniversite bitirmeyip çok büyük başarıları olan yazılımcılar var. Örneğin Elon Musk , Amazon kurucusu ( adını unuttum ) gibi.
Jeff bezos, fakat resmi olarak soruyor diye düşündüm oysa ki mühendislikten mezun olmak için matematik konuluyosa önemlidir

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,183
İsim
RML
Yazılım mühendisliği okuması gerekmiyor mu
Yazılım mühendisliği okuyacağım bende. O bölümü deneyimlemiş birçok insan tanıyorum. Hangi mühendislik bölümüne gidersen git sana başındaki kavramı değil "mühendislik" öğretiyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Jeff bezos, fakat resmi olarak soruyor diye düşündüm oysa ki mühendislikten mezun olmak için matematik konuluyosa önemlidir
Freelancer işler ile yüzbinlerce dolar kazanan yazılımcılar var dostum. Herhangi bir resmî işe girmeyeceksen diploma önemsiz bilgi önemli. Hele iş sahibi isen diploma olmasına gerek yok biraz sermaye ile kendi şirketini kurar gelişirsin.

Arda54_TR

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,347
İsim
Arda Barınır
Yazılım mühendisliği okuyacağım bende. O bölümi deneyimlemiş birçok insan tanıyorum. Hangi mühendislik bölümüne gidersem git sana başındaki kavramı değil "mühendislik" öğretiyorlar.
Mesleği öğretmek farklı fakat üniversitesini kazanması için " matematik önemli" demiş olabilirler bende bu yönde cevap verdim zaten bende bilgisayar mühendisliğine hazırlanıyorum

Yazılım mühendisliği okuyacağım bende. O bölümü deneyimlemiş birçok insan tanıyorum. Hangi mühendislik bölümüne gidersen git sana başındaki kavramı değil "mühendislik" öğretiyorlar.

Freelancer işler ile yüzbinlerce dolar kazanan yazılımcılar var dostum. Herhangi bir resmî işe girmeyeceksen diploma önemsiz bilgi önemli. Hele iş sahibi isen diploma olmasına gerek yok biraz sermaye ile kendi şirketini kurar gelişirsin.
Haklısın fakat diploma olmadan pek fazla kale almıyorlar

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,183
İsim
RML
Mesleği öğretmek farklı fakat üniversitesini kazanması için " matematik önemli" demiş olabilirler bende bu yönde cevap verdim zaten bende bilgisayar mühendisliğine hazırlanıyorum

Haklısın fakat diploma olmadan pek fazla kale almıyorlar
Umarım bir yerlere gelirsin çünkü genelde bilgisayar mühendisi olup bir yere tutunamayan mahalle arasında 50 TL fiyat ile format atan internet kafe sahibi veya teknik servis işine giriyor:)

Arda54_TR

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,347
İsim
Arda Barınır
Umarım bir yerlere gelirsin çünkü genelde bilgisayar mühendisi olup bir yere tutunamayan mahalle arasında 50 TL fiyat ile format atan internet kafe sahibi veya teknik servis işine giriyor:)
Yan iş olarak hazırlanıyorum, istanbul üniversitesi iktisat bölümü için sınava hazırlanıyorum ikinci üniversite olarak b.mühendisliği okumayı düşünüyorum, bu dönemde tek iş yapmak mantıklı değil maalesef

hamza1876

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Hamza Alıcı
1. mantık lazım (en önemlisi)
2. matematiğin temellerini bilmek yeterli (ek olarak lisenin bazı konuları sana işe yarayabilir
3. denklemi bilen lazım ama mükemmel bilmen lazım değil orta seviye falan yeterli
4. oyun tasarlarken koordinatlara baya ihtiyaç duyacaksın

geometri modellemede daha etkili oluyor ama yazılımda o kadar etkili olmuyor.

Mr.Efe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
699
İsim
Efe Özpolat
Instagram
ozpolat_efe
Discord
ozpolat_efe#6063
matematik lazım sözel olacak hali yok :D :D algoritmalarla programlıyorsun yazılımı

Top Bottom