Neler Yeni

Yeni aldığım ram uyumsuzluğu ve Uncore Frequency değerleri oynaklığı

melwin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Melwin Mel
Arkadaşlar selam buralarda yeniyim donanım konusunda da çok bilgili değilim öncelikle bunu belirteyim kendimce öğrenmeye çalışıyorum.
Şimdi Sistemimi Özetleyeyim:
anakart- h310m-k r2.0
Cpu- i3 9100f
Gpu- Rx570 4 gb
Bellek- 8gb crucial ballistix 3000mhz cl15 beyaz ram
ssd-256 gb netac

evet sistemim bu şekilde şimdi sorunuma gelelim.
ben 8gb olan ramimi 16 ya yükseltmek istiyordum ve cl mhz değerleri aynı olan bellek arıyordum bir tane ikinci el buldum (crucial ballistix rgb 8gb cl15 ddr4 3000mhz ram) değerleri benim gibiydi
ve arkadaşta sıkıntısız kullanıyormuş fakat ben iki belleği taktığımda bilgisayar açılmadı görüntü gelmedi şaşırdım daha sonrasında ise başka parçalara zarar verdiğimi düşündüm sonrasında ise yuvalarına tam oturtamadım mı acaba dedim çıkardım slot yerlerini değiştirdim bilgisayar açıldı ben de sevindim tabi çalıştıkları için fakat oyun oynarken takıldı ve sistemi kapatmak zorunda kaldım daha sonrasında açmaya çalıştığımda sistemi yine görüntü gelmedi bilgisayarcıya götürdüm ram arızalı diyip başlarından savdılarmı artık bilmiyorum. eve getirdiğimde yeni rami tek slot çalıştırmaya çalıştım çalıştıda fakat donuyordu takılıyordu takıldığı için diğer slota taktım ve şu an bir sorun yok gibi kullanıyorum fakat hala 16 gb yükseltemedim ve yine takılacak diye korkuyorum paramın da yanmasını istemiyorum. her ikisini taktığımda ve görüntü geldiği zaman biosa girmedim hiç olduğu için ne yapmam lazım bilmiyorum birkaç görsel bırakacağım. biostan frekans ayarımı yapmam lazım slotlarda mı problem var bir türlü anlamadım yeni aldığım rami şu an yaklaşık 30-45dkdır sıkıntısız kullanıyorum fakat dikkatimi çeken şey cpu-z den baktığımda uncore frequancy değerinin çok değişken olmasıydı bir program açtığımda değer yükseliyor hiçbir şey yapmadığımda normale dönüyor eski ramimde böyle bir durum yoktu. yardımcı olan olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim derdimi çok anlatamamış olabilirim umarım anlatabilmişimdir.
Yeni ramin cpu-z değerleri şu şekilde
2.PNG
3.PNG

Burda da benim kendi eski ramimin CPU-Z değerleri.
Ekran Alıntısı.PNG
2.PNG

Yeni aldığım ramin bios görüntüsü de burada

WhatsApp Image 2022-11-04 at 20.13.36.jpeg

Ekler

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    17.5 KB · Hit: 35
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    17.5 KB · Hit: 30
  • 2.PNG