Neler Yeni

Yeni aldığım sistemden ekrana görüntü gelmiyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
Niyazi İleri
@Emmree
Hocam lütfen yardımcı olurmusunuz. 1hafta önce gaminggen den sipariş verdim ve anca bugün teslim aldım neyse herseyi doğru yaptım ekran kartını doğru monte ettim dp kablosunu taktım ama bi türlü ekrana görüntü gelmiyor "displayport no signal hatası alıpduruyorum. Herseyi denedim ekran kartını, ramleri, kabloları söküp taktım yine de olmadı. Bios pilini söküp taktım yine olmadı. Ekran kartı yuvasına tam oturuyor ondan eminim. Test etmeden mi gönderdiler artık bilmiyorum ama lütfen yardımcı olur musunuz delirmek üzereyim. Bu arada anakartim asus prime b660m-k d4.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
@Emmree
Hocam lütfen yardımcı olurmusunuz. 1hafta önce gaminggen den sipariş verdim ve anca bugün teslim aldım neyse herseyi doğru yaptım ekran kartını doğru monte ettim dp kablosunu taktım ama bi türlü ekrana görüntü gelmiyor "displayport no signal hatası alıpduruyorum. Herseyi denedim ekran kartını, ramleri, kabloları söküp taktım yine de olmadı. Bios pilini söküp taktım yine olmadı. Ekran kartı yuvasına tam oturuyor ondan eminim. Test etmeden mi gönderdiler artık bilmiyorum ama lütfen yardımcı olur musunuz delirmek üzereyim. Bu arada anakartim asus prime b660m-k d4.
Montajı %100 doğru yaptığından eminsen hocam bu dediğim yolu bir dene bakalım:
- Bilgisayarı kapat hocam. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri ve ekran kartını çıkar. Çıkardıktan sonra CLRTC yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdirin. Ondan sonra RAM'leri ve ekran kartını takıp sistemi çalıştırıp birazcık bekleyin.
Ekran Görüntüsü (87).jpg

Agathon

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Ramlerin oturup oturmadığını kontrol eder misin. Görüntü gelmemesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi bu. Tak çıkar yaptıktan sonra hala yoksa görüntü emrenin dedikleriyle başlayabilirsin.
@Emmree

Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
Niyazi İleri
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Montajı %100 doğru yaptığından eminsen hocam bu dediğim yolu bir dene bakalım:
- Bilgisayarı kapat hocam. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri ve ekran kartını çıkar. Çıkardıktan sonra CLRTC yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdirin. Ondan sonra RAM'leri ve ekran kartını takıp sistemi çalıştırıp birazcık bekleyin. Alıntıyı görüntüle
Hocam bu yöntemi denedim dediklerinizi harfiyen yaptım ama yok yani aynı hatayı verip duruyor. Acaba monitörle alakalı bi sıkıntı olabilir mi hocam?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Hocam bu yöntemi denedim dediklerinizi harfiyen yaptım ama yok yani aynı hatayı verip duruyor. Acaba monitörle alakalı bi sıkıntı olabilir mi hocam?
İşlemcin nedir hocam?

Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
Niyazi İleri
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ramlerin oturup oturmadığını kontrol eder misin. Görüntü gelmemesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi bu. Tak çıkar yaptıktan sonra hala yoksa görüntü emrenin dedikleriyle başlayabilirsin.
Hocam birçok kez tak çıkar yaptım oturduguna eminim çıt sesi de geliyor yani
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşlemcin nedir hocam?
i5 13400f

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Hocam birçok kez tak çıkar yaptım oturduguna eminim çıt sesi de geliyor yani
Mesaj otomatik birleştirildi:

i5 13400f
Hocam sen bunu demonte olarak mı aldın hazır sistem olarak mı aldın? Demonte aldıysan BIOS güncellemen gerek.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Hazır sistem olarak aldım hocam
Hazır sistem dediğin montajlı olarak aldın dimi? Ben BIOS'un güncel olmamasından şüphelendim. Her şeyi doğru yaptığına eminsen aklıma sadece bu geliyor. Belki BIOS'u güncellememiş olabilirler.

Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
Niyazi İleri
Hazır sistem dediğin montajlı olarak aldın dimi? Ben BIOS'un güncel olmamasından şüphelendim. Her şeyi doğru yaptığına eminsen aklıma sadece bu geliyor. Belki BIOS'u güncellememiş olabilirler.
Evet evet montajlı olarak aldım hocam. Bios flashback ile güncelleme imkanı varmı acaba?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Evet evet montajlı olarak aldım hocam. Bios flashback ile güncelleme imkanı varmı acaba?
Ona da baktım ama maalesef yok. Sen bu sistemde işlemciyi yükseltip mi aldın? Yoksa direk satışa bu işlemciyle mi sunulmuştu?

Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
Niyazi İleri
Ona da baktım ama maalesef yok. Sen bu sistemde işlemciyi yükseltip mi aldın? Yoksa direk satışa bu işlemciyle mi sunulmuştu?
İşlemciyi yükseltip aldım hocam anakartta aynı şekilde yükselttim. Satışa sunulan işlemci i5 12400f ti

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
İşlemciyi yükseltip aldım hocam anakartta aynı şekilde yükselttim. Satışa sunulan işlemci i5 12400f ti
Ben açıkça tahminimi söylüyorum. Anakart direkt 12. nesil işlemci desteği ile geliyor. 13. nesil işlemci kullanabilmek için BIOS güncellemek gerekiyor. Gaming Gen %99 BIOS güncellemeyi unuttu. Mahallende bilgisayarcı varsa 12. nesil işlemci ile BIOS'u güncellesin hocam. Eğer yoksa anakartı söküp garantiye gönder orada güncellerler.

Top Bottom