Neler Yeni

Yeni almış olduğum sistemde görüntü kalitesi düşük grafik problemi

Froster

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mete
Arkadaşlar sistem özelliklerim.

RTX 4060 PNY.

AMD Ryzen 5 5600X işlemci.

Kingston Beast KF432C16bb 8 GB (2 tane ) RAM.

MSI B450M-A Pro Max AMD B450 anakart.

Lexar NM610PRO 1TB 3300/2600 MB/sn SSD.

Oyunda tercih ettiğim ayar ise RT+Ultra DLSS quality modunda1080p çözünürlük.

Ayarları fullememe rağmen düşük görüntüler sunuyor.

The witcher 3 için konuşmak gerekirse oyunda ayarlarım full olmasına rağmen görüntüler bir tuhaf pixel pixel özellikle hafif uzaktaki ev, ağaç çok kötü. Karakterin yüzü veya saçları çok kötü. Neden bilmiyorum ama özellikle dlls kapatınca görüntü gerçekten çok çok daha kötü oluyor.
Bir sürü uygulama denedim bir sürü video izledim. Bir sürü forum gezdim , bir sürü forumda mesaj okudum lakin sorunu çözemedim. Eğer buradan da çözüm bulamazsak lütfen bana ekran kartı, işlemci test programları atın böylece bir sorun var mı anlayayım.

Konuyu technopat forumunda tartıştım fakat bir sonuca varamadım. Buradan yardımcı olacak arkadaşlar olursa çok sevinirim. Sorun acaba monitörde olabilir mi diye düşünüyorum çünkü sistem daha yeni 2 hafta oldu aşağı yukarı alalı. Sistemde bir problem olup olmadığını nasıl anlarım ona göre sistemin değiştirilmesini talep edeceğim. Bunun çözümünü ya da sistemi test etmek için program felann biliyor musunuz?

Bu sorun çok rahatsızlık vermeye başladı ve kafayı yemek üzereyim

emreBeoa

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,526
İsim
Emre siyah
farklı bir mönitorde deneyin önce sonra nvidia driveri nasil işliyor tam bilmiyorum defaulta falan almayı deneyin

KOHNELI

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Yusuf KANDEMİR
Diğer forumu da okudum ancak hepsi oyun dışı ayar yaptırmaya çalışmış, bu sorun hangi oyunlarda var ve sorunun olduğu fotoğrafları bize atarsanız daha detaylı bilgi verebiliriz.
DLSS Kalite modu hariç diğer modlar görüntüyü bozuyor bazı oyunlarda.
Bazı oyunlar ise kendisinde yeterli netlik olmuyor, örneğin GTA 5 oynarken tüm grafik ayarlarını max a alıp, kenar yumuşatma yani MSAA ı 4x e almama rağmen kötü oluyordu. Bunu da Nvidia'nın Oyun Filtresi ayarlarında Keskinlik veya Keskinlik+ ekleyerek çözmüştüm. Sizde bi deneyin bunu. Bunu açmak için oyunda iken ALT+F3 tuşuna basıyorsunuz. Eğer gelmez ise nvidia ayarlarınızdan açık mı kapalı mı kontrol edin. Bazı oyunları desteklemeyebilir.

Göktürk ArdaHan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
461
İsim
Arda doğan
Keskinleştirme fsr ve doku formatına bak derim fxaa diye hepsini dene bendede öyleydi ağaçlara kadar pixel pixel görüntü vardı sonra nvidia denetim masasından 3D Boyutlandırmaya bak

Froster

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mete
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Diğer forumu da okudum ancak hepsi oyun dışı ayar yaptırmaya çalışmış, bu sorun hangi oyunlarda var ve sorunun olduğu fotoğrafları bize atarsanız daha detaylı bilgi verebiliriz.
DLSS Kalite modu hariç diğer modlar görüntüyü bozuyor bazı oyunlarda.
Bazı oyunlar ise kendisinde yeterli netlik olmuyor, örneğin GTA 5 oynarken tüm grafik ayarlarını max a alıp, kenar yumuşatma yani MSAA ı 4x e almama rağmen kötü oluyordu. Bunu da Nvidia'nın Oyun Filtresi ayarlarında Keskinlik veya Keskinlik+ ekleyerek çözmüştüm. Sizde bi deneyin bunu. Bunu açmak için oyunda iken ALT+F3 tuşuna basıyorsunuz. Eğer gelmez ise nvidia ayarlarınızdan açık mı kapalı mı kontrol edin. Bazı oyunları desteklemeyebilir.
Elimdeki kamera ile çekince malesef görüntü belli olmuyor oyun içi ekran görüntüsü alırsam da siteye yükleyemiyorum. Şimdi dostum bilgisayarı açıyorum alt+f3 basıp keskinlik açıyorum bakalım çözebilecek miyim. Ayrıca yüzde kaç olmalı onu da söyler misin? %50 mi %100 mü?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Keskinleştirme fsr ve doku formatına bak derim fxaa diye hepsini dene bendede öyleydi ağaçlara kadar pixel pixel görüntü vardı sonra nvidia denetim masasından 3D Boyutlandırmaya bak
Dlls i kapatınca garip bir şekilde çok daha kötü oluyor .

Göktürk ArdaHan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
461
İsim
Arda doğan
Elimdeki kamera ile çekince malesef görüntü belli olmuyor oyun içi ekran görüntüsü alırsam da siteye yükleyemiyorum. Şimdi dostum bilgisayarı açıyorum alt+f3 basıp keskinlik açıyorum bakalım çözebilecek miyim. Ayrıca yüzde kaç olmalı onu da söyler misin? %50 mi %100 mü?

Keskinleştirme fxaa mı?

Keskinleştirme ayarından dolayı bozuluyo genelde oyun içi

KOHNELI

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Yusuf KANDEMİR

Sadece ekliyorum ben, görüntüye bakıyorum iyi ise dokunmuyorum. Eğer daha fazla keskinlik lazım ise zaten Keskinlik+ var onu eklersin.

Diğer arkadaşında dediği gibi oyun içi ayarlarında MSAA ve FXAA ayarlarını açman gerek. DLSS bu ayarları kendisi yaptığı için kapatır genelde, o yüzden dlss kapalı deneyin.

Froster

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mete
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Keskinleştirme fxaa mı?

Keskinleştirme ayarından dolayı bozuluyo genelde oyun içi

Sadece ekliyorum ben, görüntüye bakıyorum iyi ise dokunmuyorum. Eğer daha fazla keskinlik lazım ise zaten Keskinlik+ var onu eklersin.

Diğer arkadaşında dediği gibi oyun içi ayarlarında MSAA ve FXAA ayarlarını açman gerek. DLSS bu ayarları kendisi yaptığı için kapatır genelde, o yüzden dlss kapalı deneyin.
Görüntü keskinleştirmeyi arttırıp azaltamıyorum dostum. Çok tıklayınca da görüntü donuyor.

Ekler

• Screenshot_2024-07-10-22-17-18-273_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-07-10-22-17-18-273_com.android.chrome.jpg
    446 KB · Hit: 5
  • Screenshot_2024-07-10-22-17-16-268_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-07-10-22-17-16-268_com.android.chrome.jpg
    443.5 KB · Hit: 6
  • Screenshot_2024-07-10-22-17-14-306_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-07-10-22-17-14-306_com.android.chrome.jpg
    425.2 KB · Hit: 4

KOHNELI

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Yusuf KANDEMİR

Görüntü keskinleştirmeyi arttırıp azaltamıyorum dostum. Çok tıklayınca da görüntü donuyor.
Bu ayarlar ile oynamanıza gerek yok bence, ama etki edebilir tabi. Ama bunların şuan çalışıyor mu? yani bu ayarı yaptınız mı?

Ekler

• Adaaaaaaaaaaaaasız.png
    Adaaaaaaaaaaaaasız.png
    136.7 KB · Hit: 8
Top Bottom