Neler Yeni

Yeni monitör aldım oyun oynanmıyor berbat hissettiriyor

Zexius

80+ Bronze
Hocam hiç çözüme uğraşma, direk iade et. Bütçene göre LG monitör de bakabilirsin. Asus TUF serisinde çok şikayet oluyor. Benim önerim LG monitör. Sorduğun soruya gelecek olursak, internetten yapılan alış-verişlerde (uzak mesafe sözleşmesi gereğince) 14 gün içinde iade hakkınız vardır. Sorun çıkartamazlar. İade öncesi siteden form dolduracaksınız tahminimce. Bu formda sorunu detaylı belirtin, site istiyorsa soruna dair fotoğraf ve video da yükleyin. İadede en önemli nokta, kutudan ne çıktıysa aynı şekilde iade etmenizdir. Mümkünse ambalajlarını bile kutuya koyun. Bu şekilde iade yaparsanız kesinlikle geri alınır. En ufak bir şey kayıp olursa, işte o zaman sorun yaşayabilirsiniz. Eğer 14 günü geçtiyse geçmiş olsun. O zaman teknik servisle uğraşmak zorunda kalırsınız.
sorun çıkartırlar reis nasıl çıkartmıyorlar? almıyorlar ben incehesaptan telefon aldım çok uğraştım şikayetvara yazdım konular açtım anca şikayet departmanından bir hanım efendi iade alacağını söyledi kargoya vermemi istedi ama oda hala kesin değil bugün kargoya verdik bakalım alacaklarmı iade

CafHere

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Tayfun
sorun çıkartırlar reis nasıl çıkartmıyorlar? almıyorlar ben incehesaptan telefon aldım çok uğraştım şikayetvara yazdım konular açtım anca şikayet departmanından bir hanım efendi iade alacağını söyledi kargoya vermemi istedi ama oda hala kesin değil bugün kargoya verdik bakalım alacaklarmı iade
Galiba bu monitörü iade almamak için çok uğraştıracaklar çünkü talebime dönmediler bile.
Yapacak bir şey yok ucuz mal alırsan iki kere alırsın misali bir monitör daha alacağım.

yahyabatu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
365
İsim
yahya batu bakaray
Ekran karti uygulamasina gir 5-6 kere cozunurluk degis sonra kendi cozunurlugune don sorun cozuluyor benim yan ekranda boyle oluyor dedigim sekil cozuyorum

İnce hesap üzerinden birkaç gün önce James Donkey Epic E10 23.8″ 180Hz 0.5Ms VA Panel Gaming Monitör satın aldım. Valorant’a berbat oyunlardaki sarhoşluk efektini yaşıyorum. Bu bir ayarla alakalı mı yardımcı olabilecek birisi varsa sevinirim. Ona göre monitörü iade edeceğim.Alıntıyı görüntüle

Omeraslan93

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
732
İsim
Ömer Aslan
Galiba bu monitörü iade almamak için çok uğraştıracaklar çünkü talebime dönmediler bile.
Yapacak bir şey yok ucuz mal alırsan iki kere alırsın misali bir monitör daha alacağım.
14 gunu gecmedıyse iade almak zorunda

Zexius

80+ Bronze
İade almamak için her uğraştıran firma için boynumuzun borcu diyip geçersen sen hayatta kaybedersin dostum yasalar belli hakların belli şuan da yasalarda senden yana 14 günlük cayma hakkı süre içindeysen talebi açacaksın ölü pikselden bahsetmeden iade edeceksin geçtiyse ölü pikseli öne sürüp iade/değişim talep edeceksin bu kadar basit amazon haricinde hiçbir firma zaten sana uğraştırmadna al kardeşim bu ürün senin değişim yaptık al kardeşim paran demez zaten türkiyede böyle maalesef uğraşacaksın

enginer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
Engin
Ne anlattığimı dahi anlamayacak kadar bilmiyorsun. Açiklardım ama üslubundan dolayı açıklamıyorum.
Sen kendi üslubuna bak.
"Ghosting yapan bir ayar diye bir ayar yok." Bunu söylüyorsun ve cevap verdiğin kişinin ne demek istediğini de pek âlâ anlayıp küçümsüyorsun. Birisi Google'dan aratıp gelince senin cevabını okuyup yanlış birşeyler öğrenmesin diye düzeltiyoruz yoksa senin yorumunun zaten zerre önemi yok. Beni de küçümsedin ve sen kazandın, en iyi sen biliyosun. Ghosting yapan ayar yokmuş ha :) Ordinaryus.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Sen kendi üslubuna bak.
"Ghosting yapan bir ayar diye bir ayar yok." Bunu söylüyorsun ve cevap verdiğin kişinin ne demek istediğini de pek âlâ anlayıp küçümsüyorsun. Birisi Google'dan aratıp gelince senin cevabını okuyup yanlış birşeyler öğrenmesin diye düzeltiyoruz yoksa senin yorumunun zaten zerre önemi yok. Beni de küçümsedin ve sen kazandın, en iyi sen biliyosun. Ghosting yapan ayar yokmuş ha :) Ordinaryus.
Sana cevap vermek farz oldu.
Bazı ayarlar görüntü kalitesine önem verir bazı ayarlar tepki süresini önceler
Alakası yok. Piksel tepki süresini ayarlayabileceğin tek ayar Overdrive'dır. Voltajı arttırarak piksellerin renk geçiş süresini hızlandırır. Ancak bu ayarı açmak ya da kapamak görüntü kalitesinde (renk gamutu, renk sapması, kontrast, gamma, parlaklık vb.) hiçbir fark yaratmaz. Bunlarla uzaktan yakından ilgili bir ayar değil.

Strobe (ya da BFI de denir) ayarı görüntü kalitesini düşürür çünkü parlaklığı kısar ancak o da piksel tepki süresini hızlandırmaz. Hareketli nesnelerin bulanıklığinı azaltmak için araya siyah kareler ekleyerek doğrudan LCD'lerin hold-and-sample dediğimiz çalışma yöntemini değiştirir. Bazı monitörler buna 1ms modu falan dese de bu süre MPRT süresidir ve MPRT süresi ile piksel tepki süresi tamamen farklı şeylerdir. 1ms demesi piksel tepki süresinin hızlandıği anlamına gelmez.
Orada tabii ki ghosting ayarı yazmaz ama ghostingi en aza indirmek için doğru ayarları yapmak gerekir.
Az önce söylediğim üzere ghostingi azaltmak için yapabileceğiniz tek ayar "çoğunlukla" Overdrive'dır. Çünkü ghostingin nedeni yavaş piksel tepki süresidir. Piksel tepki süresini de yalnızca Overdrive kısaltır.

Çoğunlukla dedim çünkü Strobe (BFI) özelliği iyi çalışan monitörlerde minimal ghostingi BFI ayarı açılınca ekranın büyük kesiminde (strobe ekranı farklı bölgelerinde farklı etki eder) piksel seviyesinde gözle görülemeyecek kadar elemek mümkün olsa da bu monitörlerin sayısı bir elin parmağını geçmez. Kalan monitörlerde, strobe açılınca ghosting veya inverse-ghosting de strobe'a maruz kaldığı için netleşirler ve başka bir ufo gibi gözükürler. Yani hala vardırlar ama şekilleri değişir.
Ghosting yapan bir ayar diye bir ayar yok." Bunu söylüyorsun
Gayet ayar var.
Evet. Ghosting yapan bir ayar diye bir şey yok. Ghosting azaltan ayar vardır, o da az önce söylediğim üzere overdrivedır. Panel özelliklerinden bir haber olduğun için aradaki farkı anlayamıyorsun.

Panellerin doğal piksel tepki süresi vardır. Overdrive bunu kısaltir. Yani overdrive "ekstra" bir ayardır ve doğal olanı kapalıdır. Dolayısıyla overdrive açmamak tepki süresini yavaşlatmaz, doğala çevirir. Açmak ise hızlandırır. Önce söylediğim üzere ghosting de piksel tepki süresinin sonucudur.

Örneğin Innolux'in M270KCJ-K7E paneline bakalım:
Görüldüğü üzere 5ms GtG olarak belirtilmiş. Bu paneli kullanan Acer XV272U V ise en yüksek overdrive'da 0.5ms, GtG, optimum overdrive'da 2.5ms tepki süresine sahip olarak belirtilmiş.

Hiç panelin doğal tepki süresinden yavaş GtG belirten monitör gördünüz mü?
Birisi Google'dan aratıp gelince senin cevabını okuyup yanlış birşeyler öğrenmesin diye düzeltiyoruz yoksa senin yorumunun zaten zerre önemi yok
Sırf bunun için her gün onlarca sayfa tartışan birine bunu söylemeyecektin.

Son düzenleme:

enginer

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
Engin
Sana cevap vermek farz oldu.

Alakası yok. Piksel tepki süresini ayarlayabileceğin tek ayar Overdrive'dır. Voltajı arttırarak piksellerin renk geçiş süresini hızlandırır. Ancak bu ayarı açmak ya da kapamak görüntü kalitesinde (renk gamutu, renk sapması, kontrast, gamma, parlaklık vb.) hiçbir fark yaratmaz. Bunlarla uzaktan yakından ilgili bir ayar değil.

Strobe (ya da BFI de denir) ayarı görüntü kalitesini düşürür çünkü parlaklığı kısar ancak o da piksel tepki süresini hızlandırmaz. Hareketli nesnelerin bulanıklığinı azaltmak için araya siyah kareler ekleyerek doğrudan LCD'lerin hold-and-sample dediğimiz çalışma yöntemini değiştirir. Bazı monitörler buna 1ms modu falan dese de bu süre MPRT süresidir ve MPRT süresi ile piksel tepki süresi tamamen farklı şeylerdir. 1ms demesi piksel tepki süresinin hızlandıği anlamına gelmez.

Az önce söylediğim üzere ghostingi azaltmak için yapabileceğiniz tek ayar "çoğunlukla" Overdrive'dır. Çünkü ghostingin nedeni yavaş piksel tepki süresidir. Piksel tepki süresini de yalnızca Overdrive kısaltır.

Çoğunlukla dedim çünkü Strobe (BFI) özelliği iyi çalışan monitörlerde minimal ghostingi BFI ayarı açılınca ekranın büyük kesiminde (strobe ekranı farklı bölgelerinde farklı etki eder) piksel seviyesinde gözle görülemeyecek kadar elemek mümkün olsa da bu monitörlerin sayısı bir elin parmağını geçmez. Kalan monitörlerde, strobe açılınca ghosting veya inverse-ghosting de strobe'a maruz kaldığı için netleşirler ve başka bir ufo gibi gözükürler. Yani hala vardırlar ama şekilleri değişir.

Evet. Ghosting yapan bir ayar diye bir şey yok. Ghosting azaltan ayar vardır, o da az önce söylediğim üzere overdrivedır. Panel özelliklerinden bir haber olduğun için aradaki farkı anlayamıyorsun.

Panellerin doğal piksel tepki süresi vardır. Overdrive bunu kısaltir. Yani overdrive "ekstra" bir ayardır ve doğal olanı kapalıdır. Dolayısıyla overdrive açmamak tepki süresini yavaşlatmaz, doğala çevirir. Açmak ise hızlandırır. Önce söylediğim üzere ghosting de piksel tepki süresinin sonucudur.

Örneğin Innolux'in M270KCJ-K7E paneline bakalım:
Görüldüğü üzere 5ms GtG olarak belirtilmiş. Bu paneli kullanan Acer XV272U V ise en yüksek overdrive'da 0.5ms, GtG, optimum overdrive'da 2.5ms tepki süresine sahip olarak belirtilmiş.

Hiç panelin doğal tepki süresinden yavaş GtG belirten monitör gördünüz mü?

Sırf bunun için her gün onlarca sayfa tartışan birine bunu söylemeyecektin.
Bana cevap vererek beni doğruladın. İşte ghostingi etkileyen bir sürü ayar var. Zaten mevzu da bu. Hatta gtg açılımına bakarsan en hızlı geçişin değeri olduğunu bilirsin. Mesela tek örnek, FPS oyunlarında gtg yakalamak için daha parlak kullanırsın. Neyse bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Bana cevap vererek beni doğruladın. İşte ghostingi etkileyen bir sürü ayar var. Zaten mevzu da bu. Hatta gtg açılımına bakarsan en hızlı geçişin değeri olduğunu bilirsin. Mesela tek örnek, FPS oyunlarında gtg yakalamak için daha parlak kullanırsın. Neyse bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.
Koca mesajdan bunu anlayıp (anlamayıp ya da anlamak istemeyip) da sonra bilmemek değil öğrenmemek ayıp diyorsun. Nereye gülüyoruz 😂

Ama bu mesajlardan zevk almayı öğrendim artık. Ne zaman mantığıyla uzun uzun açıklasam yazdıklarımla tamamen alakasız, hakaret içeren, kısa mesajlar geliyor. Zevk alıyorum çünkü biliyorum ki normal cevap veremiyorlar.

Hayır ama en azından şunu düşünerek yazmanl lazım ki yazdığın kisa mesajda bir mantık olsun: sence bütün bunları senin mesajınla mı öğrendim?

Son düzenleme:

Drsağbırakmayan

80+ Bronze

İnce hesap üzerinden birkaç gün önce James Donkey Epic E10 23.8″ 180Hz 0.5Ms VA Panel Gaming Monitör satın aldım. Valorant’a berbat oyunlardaki sarhoşluk efektini yaşıyorum. Bu bir ayarla alakalı mı yardımcı olabilecek birisi varsa sevinirim.​

İnce hesap üzerinden birkaç gün önce James Donkey Epic E10 23.8″ 180Hz 0.5Ms VA Panel Gaming Monitör satın aldım. Valorant’a berbat oyunlardaki sarhoşluk efektini yaşıyorum. Bu bir ayarla alakalı mı yardımcı olabilecek birisi varsa sevinirim. Ona göre monitörü iade edeceğim.Alıntıyı görüntüle

İade edin hemen 180HZ değilde 1.8HZ gibi görüntü var en kötü ayarda bile bu kadar saçma görüntü olmaz

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
964,095
Üyeler
152,178
Son üye
Josef PC Almak :)
Top Bottom