Neler Yeni

Yeni sistemle alakalı bir kaç soru

Kutlu0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Kutluhan
İlk olarak
bu sistemi alıyorum işlemciyi

AMD Ryzen 5 7600X​

olarak ayarladım sizce doğru bir karar mı?
2. Olarak soğutucu olarak

Cooler Master MasterLiquid ML240L v2​

diye düşünüyorum sizce doğru mu
3. Olarak
hazır w.ndows almalı mıyım gaming genden biliyorum pahalı ve alternatif yollar var ama bir türlü emin olamıyorum sadece oyun için değil üni içinde kullanıcağım bir sistem olucak herhangi bir sıkıntı yaşamak istemiyorum.
bir de sizce kasa iyi bir kasa mı?
ekstra olarak sizce rami 32 ye mi çekmeliyim? Veya ssd yi mi arttırsam (2tb hdd taktım)

zaeek

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Adem Ahmet
Öncelikle işlemci ve windows için ekstra o kadar para vermeye asla değmez diye düşünüyorum. Windows için 3,5k vermek yerine 200 tl ye flaş bellek alıp kendiniz de yapabilirsiniz. Kurulumu çok basit.

Kutlu0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Kutluhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle işlemci ve windows için ekstra o kadar para vermeye asla değmez diye düşünüyorum. Windows için 3,5k vermek yerine 200 TL ye flaş bellek alıp kendiniz de yapabilirsiniz. Kurulumu çok basit.
Kendim yapmada sıkıntı yok güvenemiyorum bir türlü nasıl yapabilirim? Ayrıca işlemcşyi upgradelemem neden iyi olmamış

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
İlk olarak
bu sistemi alıyorum işlemciyi

AMD Ryzen 5 7600X​

olarak ayarladım sizce doğru bir karar mı?
2. Olarak soğutucu olarak

Cooler Master MasterLiquid ML240L v2​

diye düşünüyorum sizce doğru mu
3. Olarak
hazır w.ndows almalı mıyım gaming genden biliyorum pahalı ve alternatif yollar var ama bir türlü emin olamıyorum sadece oyun için değil üni içinde kullanıcağım bir sistem olucak herhangi bir sıkıntı yaşamak istemiyorum.
bir de sizce kasa iyi bir kasa mı?
ekstra olarak sizce rami 32 ye mi çekmeliyim? Veya ssd yi mi arttırsam (2tb hdd taktım)
İşlemci değmez. Arada 0.4GHz saat hızı hariç fark yok.

Windows gereksiz masraf olur, şuana kadar hiç almadım bir zararını görmedim.

Soğutucu olarak dediğin olur ama 850TL olan en üstteki kule tipi soğutucu da o işlemcilere rahatça yeter.

RAM kesinlikle 32GB olsun.

Özellikle veri depolamayacaksan oyun için falan HDD alma SSD kapasitesi yükselt.

Kutlu0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Kutluhan

Soğutucu olarak dediğin olur ama 850TL olan en üstteki kule tipi soğutucu da o işlemcilere rahatça yeter.

Özellikle veri depolamayacaksan oyun için falan HDD alma SSD kapasitesi yükselt.
Bir türlü anlayamadım kaç ssd birden takabildiğimi onu anlamaya çalışıyorum şuanda soğutmanın garanti olması için bu soğutucuyu seçtim işlemcininde çok bir fiyat farkı yok eski pc de işlemciden çok çektim ondan dolayı korkuyorum :D

Ceasar123

80+ Bronze
1- İşlemci için o kadar para değmez.
2- Sıvı soğutma alacak kadar abartılı bir işlemcide değil, stock soğutucuya layıkta değil. Tavsiyem 980TL'ye

Thermalright Assassin Spirit 120 EVO ARGB 120mm​

Modelini al.
3- Windows lisansına o kadar para vermene gerek yok. O lisansın 20-30tl'lik olanlardan tek farkı onu bikere alıyosun ve o her pcye, her zaman, eş zamanlı uyuyor.
İnternetten aldığın 20-30tllik keyler ise tek bir anakarta yapışıyor ve daha kullanılamıyor başka pcde.
O yüzden değmez alma windows 2 bin 3bin TL'ye
Al USB bellek, öğren nasıl yapacağını yükle tercihine göre Home, Pro vs. Sonra ona göre key al kullan.

Kutlu0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Kutluhan
1- İşlemci için o kadar para değmez.
2- Sıvı soğutma alacak kadar abartılı bir işlemcide değil, stock soğutucuya layıkta değil. Tavsiyem 980TL'ye

Thermalright Assassin Spirit 120 EVO ARGB 120mm​

Modelini al.
3- Windows lisansına o kadar para vermene gerek yok. O lisansın 20-30tl'lik olanlardan tek farkı onu bikere alıyosun ve o her pcye, her zaman, eş zamanlı uyuyor.
İnternetten aldığın 20-30tllik keyler ise tek bir anakarta yapışıyor ve daha kullanılamıyor başka pcde.
O yüzden değmez alma windows 2 bin 3bin TL'ye
Al USB bellek, öğren nasıl yapacağını yükle tercihine göre Home, Pro vs. Sonra ona göre key al kullan.
Herhangi bir besleme sorunu yaşamam değil mi

Ceasar123

80+ Bronze
Herhangi bir besleme sorunu yaşamam değil mi bşrde ana kartımın kaç adet ssd girişine sahip olduğunu nasıl anlayabilirim
1- Farkedilecek kadar besleyememe sorunu yaşamazsınız. Ama yinede sırf birazcık daha beslesin diye yine o işlemciye o para verilmez.
2- Sistemde olan Asus Prime A620M-K anakartının 1 Adet M2 yuvası var. PCI-4'e kadarda destekliyor.

Kutlu0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Kutluhan
1- Farkedilecek kadar besleyememe sorunu yaşamazsınız. Ama yinede sırf birazcık daha beslesin diye yine o işlemciye o para verilmez.
2- Sistemde olan Asus Prime A620M-K anakartının 1 Adet M2 yuvası var. PCI-4'e kadarda destekliyor.
Tamamdır son bir soru soracağım peki ya bi geliştirme yapsam en mantıklısı ne olur rami 32 ye çekmek veya anakartı güçlendiröek? Sizce hangisi veya başka bir şey?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anakartı güçlendirmeli miyim? sadece 1 slot var ssd için

Son düzenleme:

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Tamamdır son bir soru soracağım peki ya bi geliştirme yapsam en mantıklısı ne olur rami 32 ye çekmek veya anakartı güçlendiröek? Sizce hangisi veya başka bir şey?

Anakartı güçlendirmeli miyim? Gaminggen en fazla 1tb taktırıyor ve ssd için ekstra slot yok
Anakart için zorunda değilsin ama imkan varsa B650 yapmak geleceğe dönük olarak gayet mantıklı olur.

Kutlu0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Kutluhan

Anakartı güçlendirmeli miyim?
Kule tipi gerçekten yeterli olacağından emin misiniz?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Kule tipi gerçekten yeterli olacağından emin misiniz?
Eminim. Bu arada baktığın sistemi değiştirmek de mantıklı olabilir. Stok olarak B650 ve kule tipi fanla geliyor mesela 😀

Top Bottom