Neler Yeni

Mavi Ekran Yeni Topladığım Pc Sürekli Mavi Ekran (ntkrnlmp.exe) Ne Yapmalıyım?

Dahası  
Reaksiyon skoru
180
İsim
Melih Baygör
ssd yi başka slotta denedin mi hocam? iki ramin birden hatalı olması bence düşük ihtimal. işlemci ram modülü, anakart, en kuvvetle muhtemel ssd hatası olabilir. imkanın var ise parçaları başka sistemde denemeni tavsiye ederim

phaidon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
bedirhan kılıçaslan
Bir de Windows üstünden Memtest64 testini yapmaya çalış bakalım.
yaptım hocam 250 den fazla error verdi ve hatalardan sonra anında kapandı.
bu ramda hata olduğunu %100 kesinleştirir mi? ona göre yeni ram satın alacağım

Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Mehmet Berk
Aynı sorun bende de var canımın dan bezdim :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben bu hataya düştüm. 11K Ram e para verdim 64 GB 6000MHz olan RAM imi 48 GB 7200MHz olarak yükselttim ama hiç bir şey değişmedi.
RAM de bir sorunun yok. Ben de arıyorum sorunu. Yeni açtığım konuya bakarsan detaylı anlattım yaptıklarımı. Seninle biz kader arkadaşıyız.
Sakın RAM alma.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,703
İsim
Emre Zengin
OCCT adlı programı indirip Stability Test sekmesinden Power testini seçip 10-15 dakika test edebilir misin?

phaidon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
bedirhan kılıçaslan
OCCT adlı programı indirip Stability Test sekmesinden Power testini seçip 10-15 dakika test edebilir misin?
yaptım onu hocam herhangi bir sorun çıkmadı. 15 dk test ettim. ayrıca furmark testi yaptım yine 15dk ekran kartı için. cinebench yaptım işlemci için hem multi hem single olarak. herhangi bir sorun çıkmadı.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,703
İsim
Emre Zengin
yaptım onu hocam herhangi bir sorun çıkmadı. 15 dk test ettim. ayrıca furmark testi yaptım yine 15dk ekran kartı için. cinebench yaptım işlemci için hem multi hem single olarak. herhangi bir sorun çıkmadı.
RAM'lerden kaynaklı bir donanımsal sorun olabilir hocam o zaman. Bu testi XMP kapalı yaptın di mi?

phaidon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
bedirhan kılıçaslan
denediklerim bunlar hocam

furmark ile 15dk ekran kartı testi : sorun yok
cinebench ile hem single hem multi işlemci testi: sorun yok
occt ile psu test 15dk: sorun yok
crystal disk ve as ssd benchmark ile ssd testi: sorun yok

ram testleri sonuçları ise bu şekilde; ( tek tek denedim ve işlemci tarafından 2. slota taktım. )

ram 1: expo açık ssd sökülü halde memtest 86'da %58'de takılı kalıyor
ram 1: expo kapalı ssd sökülü halde memtest 86'da %66'da takılı kalıyor
ram 1: expo kapalı windows üzerinden memtest 64'te 69800 küsür hata
ram 1: expo açık windows üzerinden memtest 64'te direk mavi ekran

ram 2: expo kapalı ssd sökülü memtest 86'da 2.aşamada %66'da takılı kalıyor
ram 2: expo açık ssd sökülü memtest 86'da 2.aşamada %66'da takılı kalıyor.
ram 2: expo kapalı windows üzerinden memtest 64'te binlerce hata ( örnek: error at 2FXXXX gibi.)
ram 2: expo açık windows üzerinden memtest 64'te direk mavi ekran.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,703
İsim
Emre Zengin
denediklerim bunlar hocam

furmark ile 15dk ekran kartı testi : sorun yok
cinebench ile hem single hem multi işlemci testi: sorun yok
occt ile psu test 15dk: sorun yok
crystal disk ve as ssd benchmark ile ssd testi: sorun yok

ram testleri sonuçları ise bu şekilde; ( tek tek denedim ve işlemci tarafından 2. slota taktım. )

ram 1: expo açık ssd sökülü halde memtest 86'da %58'de takılı kalıyor
ram 1: expo kapalı ssd sökülü halde memtest 86'da %66'da takılı kalıyor
ram 1: expo kapalı windows üzerinden memtest 64'te 69800 küsür hata
ram 1: expo açık windows üzerinden memtest 64'te direk mavi ekran

ram 2: expo kapalı ssd sökülü memtest 86'da 2.aşamada %66'da takılı kalıyor
ram 2: expo açık ssd sökülü memtest 86'da 2.aşamada %66'da takılı kalıyor.
ram 2: expo kapalı windows üzerinden memtest 64'te binlerce hata ( örnek: error at 2FXXXX gibi.)
ram 2: expo açık windows üzerinden memtest 64'te direk mavi ekran.
Ben RAM'lerde bir sorun olduğunu düşünüyorum. BIOS'u anakart üstünden sıfırlayıp diğer slotlara da aynı işlemi uygulayabilir misin?

phaidon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
bedirhan kılıçaslan
Ben RAM'lerde bir sorun olduğunu düşünüyorum. BIOS'u anakart üstünden sıfırlayıp diğer slotlara da aynı işlemi uygulayabilir misin?
anladım hocam. yakınımda herhangi ddr5 ram kullanan yok. o yüzden sipariş vereceğim. fakat bu sorunu yeni ram ile de aşamazsam iade alırlar mı? bir de anakartın orunlu olma ihtimali var mı acaba incehesaptan sıfır olarak satın aldım. 2 sene garantili anakart.
diğer ram tavsiye konumdaki rame expo olmamasının sorun olmayacağını yazmışsınız. o rami alsam yine biostan uğraşmadan tek tıkla mhz yükseltebilecekmiyim

phaidon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
bedirhan kılıçaslan
şimdi bir gen4 m2 sdd ve tek modül ddr5 ram daha satn aldım hocam. gelince yeni ssd ve rami takıp bios sıfırlayıp testleri tekrar deneyeceğim.
bu şekilde hatayı bulabilirmiyim? eğer hata yine devam ederse anakart mı arızalı olacak

Dahası  
Reaksiyon skoru
185
İsim
Ghost Rilley
İlgilendiği Kategoriler
Elektronik, Bilgisayar Teknik Servis
şimdi bir gen4 m2 sdd ve tek modül ddr5 ram daha satn aldım hocam. gelince yeni ssd ve rami takıp bios sıfırlayıp testleri tekrar deneyeceğim.
bu şekilde hatayı bulabilirmiyim? eğer hata yine devam ederse anakart mı arızalı olacak
Muhtemelen evet.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,703
İsim
Emre Zengin
anladım hocam. yakınımda herhangi ddr5 ram kullanan yok. o yüzden sipariş vereceğim. fakat bu sorunu yeni ram ile de aşamazsam iade alırlar mı? bir de anakartın orunlu olma ihtimali var mı acaba incehesaptan sıfır olarak satın aldım. 2 sene garantili anakart.
diğer ram tavsiye konumdaki rame expo olmamasının sorun olmayacağını yazmışsınız. o rami alsam yine biostan uğraşmadan tek tıkla mhz yükseltebilecekmiyim
RAM'i Amazon üstünden al. Orada iade işlemleri daha rahat olur eğer sorunu çözmezse. Alabiliyorsan EXPO destekli al. Alamıyorsan normal XMP 3.0 RAM de sıkıntı çıkarmayacaktır. İkiside BIOS'tan aynı şekilde açılıyor. Eğer gene çözmezse anakartında problem olabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Minidumpta M2 SSD'ye ait bir şey görmemiştim diye hatırlıyorum. Öğleden sonra gene bir bakayım.

phaidon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
bedirhan kılıçaslan
RAM'i Amazon üstünden al. Orada iade işlemleri daha rahat olur eğer sorunu çözmezse. Alabiliyorsan EXPO destekli al. Alamıyorsan normal XMP 3.0 RAM de sıkıntı çıkarmayacaktır. İkiside BIOS'tan aynı şekilde açılıyor. Eğer gene çözmezse anakartında problem olabilir.
hocam yeni bir şey farkettim prime 95 ve aida 64 extreme ile işlemciyi teste başladığımda haliyle direk %100 e çıkıyor cpu kullanımı ve 1-2 saniye sonra mavi ekran yiyorum. başka bir konuda denk gelmiştim. işlemci voltaj değerleri düşük olabilir mi? yada işlemcimdemi sorun var acaba 7500f işlemci sıfır aldım

Top Bottom