Neler Yeni

Yerli, Açık Kaynak Kodlu ve Gizliliğe Önem Veren Arama Motoru - Artado Search

ardatdev

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Arda Tahtacı
Merhaba, 1 yıldan uzun zamandır Artado Search(https://www.artadosearch.com/) isimli projem üzerinde çalışıyorum. Artado Search kısaca kullanıcıyı reklamsız ve en güvenli şekilde bilgiye ulaştırmayı hedefler. Artado'yu tamamen ben geliştiriyorum. Artado, kendi sonuçlarının yanında diğer arama motorlarının da sonuçlarını gösterir. Artado'da arama yaparsınız ve hangi 7 arama motorunun(Google, Artado, Bing, Yahoo, Github, Google Scholar, BASE) sonuçlarını göreceğinizi seçersiniz. Artado, 7 arama motorunun sonuçlarını da hiç bir reklam olmadan gösterir. Artado, tamamen açık kaynak kodludur. Böylece herkes projenin gelişiminde yardımcı olabilir ve kullanıcılar da onların izlemediğimizden emin olabilir. Artado hala beta aşamasında. Bu yüzden bir çok hata ile karşılaşabilirsiniz. Hataları direk olarak iletişim adreslerimizden bildirebilir veya topluluk forumumuzda konu açarak bildirebilirsiniz. Artado şu anda 15 dilde hizmet verebilmektedir. Arama motorunun yanında bir kaç proje daha geliştiriyorum. Sadece arama motoru ile kısıtlı kalmayacağım. Bir ekosistem inşa etmeyi hedefliyorum. Ana sayfada gördüğünüz kısayollar şu anda üzerinde çalıştığım veya yapmayı planladığım projeler. Bu projelerin çoğu neredeyse tamamlandı fakat iyice tamamlamadan kullanıcılara sunmak istemediğimden bir yakında sayfası yaptım. Bunların yanında hem masaüstü hem de mobil cihazlar için bir tarayıcı yapıyorum. O da yakında kapalı beta sürecine geçecek. Kapalı beta sürecine buradan katılabilirsiniz. Artado diğer sözde yerli arama motorları gibi değil. Sizin milli duygunuzu sömürerek bir kazanç elde etmeyi hedeflemiyorum. "Yerli" olmasının yanında kullanmanız için bir sürü neden var. Bir yandan kendi sonuçlarımızı geliştiriyoruz. İnterneti tarayan bir botumuz var. Şu anda beta test sürecinde. Bu yüzden 7/24 aktif değil.

Neden Artado Kullanmalıyım?
Eğer gizliliğe önem veren bir kullanıcı iseniz büyük ihtimalle DuckDuckGo kullanıyorsunuzdur. DuckDuckGo sonuçları her zaman kullanıcıyı memnun etmeyebiliyor bu yüzden Google sonuçları kullanan Startpage'e gidersiniz ama Startpage'de karşınıza bir sayfada ortalama 5 reklam çıkabiliyor. Hem arama motoru değiştirme zahmetine girdiniz hem de sonuçları bozan bir sürü reklam gördünüz. İşte burada Artado kullanmak daha mantıklı. Çünkü Artado'da aradığınızı bulamadığınız da bir tıkla diğer arama motorlarının sonuçlarını reklamsız bir şekilde görebiliyorsunuz. Ayrıca Artado, açık kaynak kodlu olduğundan hem DuckDuckGo'dan hem de Startpage'den gizlilik kısmında daha güvenilir. Bu yüzden gizliliğe önem veren kullanıcılar için Artado daha mantıklı bir seçim.

Peki gizliliğe önem vermeyen Google veya başka bir arama motoru kullanan kullanıcılar niye kullanmalı? Google sonuçları her zaman kusursuz olamayabiliyor. Spamlar, reklamlar ve kişiselleştirilmiş sonuçlar bazen insanı delirtebiliyor. Başka bir arama motorunda ise sonuç kalitesi kötü olabiliyor ve aradığınız şeyi bulamayabiliyorsunuz ama eğer Artado kullanırsanız hızlıca neredeyse tüm arama motorlarının sonuçlarını görebilir ve aradığınızı bulabilirsiniz. Ayrıca öğrenciler ve akademik araştırma yapanlar içinde Artado gayet iyi bir seçim.

Diğer Özellikler
Artado'nun normal arama dışında bir sürü özelliği daha var. Kullanıcılar tarafından eklenen bilgi kutuları, aramanızla ilgili ürünleri görebileceğiniz Vitrin bölümü, hava durumu, aramanızla alakalı son dakika haberleri görebileceğiniz haberler bölümü, hesap makinesi gibi bir sürü özelliği var. İlerde spor sonuçları, gelişmiş film sonuçları ve harita sonuçları gibi özellikleri de ekleyeceğim.

Artado'nun gelişimi hala bitmedi. Her gün en az 1 güncelleme yayınlıyorum. Projeden şu an tek kazancım bağışlar. İlerde sonuçları bozmayacak şekilde reklamlar eklemeyi düşünüyorum. Eğer proje hakkında önerilerinizi veya eleştirilerinizi paylaşırsanız çok yardımcı olursunuz. Umarım beğenmişsinizdir.

Son düzenleme:

ardatdev

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Arda Tahtacı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Baidu sonuçları ekledim fakat tam olarak tamamlanmadı Baidu sonuçları bu yüzden sıkıntılar çıkabilir ve temalarda değişiklikler yaptım. Link: https://www.artadosearch.com/

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,189
Üyeler
140,611
Son üye
amaldkai52
Top Bottom