Neler Yeni

Zaman Geçtikçe Akıcılık Azalıyor

Eaxys

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Yağız Sercan
Merhaba, arma 3,valorant oyunların da ilk girdiğim de akıcılık falan çok iyi ama zaman geçtikçe fps ve akıcılık gidiyor fps çok düşmesede ama akıcılık çok azalıyo farklı oyunlar da yaşadım ama şuan bunlar da yaşıyorum. Sorunum çok garip ama beni çok rahatsız değerlerde de bir şey yok çok ısınmıyolar da.
SİSTEM
RTX 4060
AMD RYZEN 5 5500
16 GB RAM

Dahası  
Reaksiyon skoru
96
İsim
Muhammet açıkgöz
Vallahi kanka yardımcı olmak isterdim ama böyle bir şeye de ilk defa denk geliyorum acaba herz kaynaklı bir sorun mu mesela monitör ısınıyordur otomatik herz düşürüyordur veya bilgisayar öyle bir şey yapıyordur olabilir mi sence tabii benim şu an söylediğim bir teori

xrexy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Xrexy
Merhaba, arma 3,valorant oyunların da ilk girdiğim de akıcılık falan çok iyi ama zaman geçtikçe fps ve akıcılık gidiyor fps çok düşmesede ama akıcılık çok azalıyo farklı oyunlar da yaşadım ama şuan bunlar da yaşıyorum. Sorunum çok garip ama beni çok rahatsız değerlerde de bir şey yok çok ısınmıyolar da.
SİSTEM
RTX 4060
AMD RYZEN 5 5500
16 GB RAM
Güncellemeler ile ilgili bir şey diyemem ondan düştüğü için normal bulun ama termal macun değişimi format atma veya dosya azaltma gibi şeyler kurtarır ama hazır sistemse bi sorgulamaniz uyumlu olur

ilyaskocc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
88
İsim
ilyas koç
Oyundayken anlık olarak İşlemcinin sıcaklık ve çalışma frekanslarına bakmanız lazım. İşlemci ısınıp frekans kısıyor olabilir

Bios u, chipseti, driverları, windowsu güncelleyin (Gerekirse format atıp temiz kurulum deneyebilirsiniz)

Oyunlar harddiskteyse ondan da kaynaklanabilir.

XMP açık değilse açın

Monitörde sorun olabilir farklı monitörde deneme şansınız varsa deneyin .Garip bir sorun bir sürü sebebi olabilir. Oyunları tam ekranda, pencereli ekranda, pencereli görünmez ekranda deneyin

Eaxys

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Yağız Sercan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Vallahi kanka yardımcı olmak isterdim ama böyle bir şeye de ilk defa denk geliyorum acaba herz kaynaklı bir sorun mu mesela monitör ısınıyordur otomatik herz düşürüyordur veya bilgisayar öyle bir şey yapıyordur olabilir mi sence tabii benim şu an söylediğim bir teori
Varsada nasıl kapatıcam ki?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Güncellemeler ile ilgili bir şey diyemem ondan düştüğü için normal bulun ama termal macun değişimi format atma veya dosya azaltma gibi şeyler kurtarır ama hazır sistemse bi sorgulamaniz uyumlu olur
Termal macun zamanı geldi ama oyunlarda ısınmıyor. Stres testinde baya kötğ çıktı ama oyunlar da iyi bundan olabilir mi yinede sorun?

Oyundayken anlık olarak İşlemcinin sıcaklık ve çalışma frekanslarına bakmanız lazım. İşlemci ısınıp frekans kısıyor olabilir

Bios u, chipseti, driverları, windowsu güncelleyin (Gerekirse format atıp temiz kurulum deneyebilirsiniz)

XMP açık değilse açın

Monitörde sorun olabilir farklı monitörde deneme şansınız varsa deneyin .Garip bir sorun bir sürü sebebi olabilir. Oyunları tam ekranda, pencereli ekranda, pencereli görünmez ekranda deneyin
Diğer monitör 60 hz birde monitörden neden kaynaklanabilir?

Bu arada fps düşmüyor şimdi fark ettim ama akıcılık azalıyor.

Volkan:/

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
802
İsim
Volkan
SİSTEM
RTX 4060
AMD RYZEN 5 5500
16 GB RAM
bende de aynı valla kaymak gibi oynayamıyorum oyunu bende hiç olmuyor valorant bir ara kaymak gibiydi bende de

Eaxys

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Yağız Sercan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

XMP açık değilse açın

Msi afterburner tüm işlemci frekanslarını açtım. Arada 1 veya 2 tanesi 3800 düşüyor ama oda 1 saniyelik hemen geri 4250 oluyor.

Ekler

• Battlefield 1 Screenshot 2024.09.04 - 15.44.37.88.png
    Battlefield 1 Screenshot 2024.09.04 - 15.44.37.88.png
    2.6 MB · Hit: 11

Vitor Pereira

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Hocam akıcılık azalmaz bence gözünüz o akıcılığa alıştıkça azalıyor gibi gelebilir. Ya da monitör ısınıyorsa hertz düşürüyor olabilir. V sync açık değilse ondan da akıcılık azalabilir monitör 144, oyun fpsi 700 ise kasıyor hissi verebilir ikisi de doğru orantıda olursa daha net akıcılık alırsınız

ilyaskocc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
88
İsim
ilyas koç
Msi afterburner tüm işlemci frekanslarını açtım. Arada 1 veya 2 tanesi 3800 düşüyor ama oda 1 saniyelik hemen geri 4250 oluyor.
Bir sorun gözükmüyor. FPS te değişmiyor yazmışsınız o zaman HZ de dalgalanma var gibi.

Dalgalanma Kablodan kaynaklanabilir veya Ayarlarda G-sync kapalı olabilir. Açıksa bide kapatıp deneyin veya oyunlarda fps sabitlemeyi deneyin

Eaxys

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Yağız Sercan
Bir sorun gözükmüyor. FPS te değişmiyor yazmışsınız o zaman HZ de dalgalanma var gibi.

Dalgalanma Kablodan kaynaklanabilir veya Ayarlarda G-sync kapalı olabilir. Açıksa bide kapatıp deneyin veya oyunlarda fps sabitlemeyi deneyin
DP kablo olmadığı için GSNYC açamıyorum. Offline oyunlarda fps sabitleyebilirim valorant falan sabitlersem çok kötü olur hocam.

Hocam başka oyunlar da kontrol ettim de Frekanslar sürekli bir 3800 oluyo bir 4250 oluyor .

Son düzenleme:

ilyaskocc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
88
İsim
ilyas koç
DP kablo olmadığı için GSNYC açamıyorum. Offline oyunlarda fps sabitleyebilirim valorant falan sabitlersem çok kötü olur hocam.

Hocam başka oyunlar da kontrol ettim de Frekanslar sürekli bir 3800 oluyo bir 4250 oluyor .
İşlemci frekansındaki dalgalanmalar normal. Oyundan oyuna , sahneden sahneye değişir. Genelde tüm çekirdekler sürekli tam yükte çalışmaz

Sıcaklık sorununuzda yok. Sorun muhtemelen G-sync açamamanızdan kaynaklı. FPS sabitlemeyi deneyin , kötü bir şey değil. Monitörünüz 144 Hz ise 300 fps almanın bi olayı yok zaten

Eaxys

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Yağız Sercan
İşlemci frekansındaki dalgalanmalar normal. Oyundan oyuna , sahneden sahneye değişir. Genelde tüm çekirdekler sürekli tam yükte çalışmaz

Sıcaklık sorununuzda yok. Sorun muhtemelen G-sync açamamanızdan kaynaklı. FPS sabitlemeyi deneyin , kötü bir şey değil. Monitörünüz 144 Hz ise 300 fps almanın bi olayı yok zaten
Mesala arma 3 kaça sabitleyim genellikle 70 80 arası alıyorum oyunun optimiazyonu kötü çünkü.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
992,781
Üyeler
156,981
Son üye
dinleyici921
Top Bottom