Neler Yeni

Zombi Evreni Hakkında

Shaw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,377
İsim
Fatih
State of Decay 2 ve Zombi Evreni Hakkında

Ortaya çıktığı günden beri hayatımızda hobi alanlarından eksik olmayan zombi evrenini oyunlarda da sıkça görüyoruz ve seviyoruz. Peki bu zombi evreni video oyunlarda bize ne kadar kaliteli sunuluyor? Burada zombileri sevdiğimiz için mi bu oyunlar piyasa yapıyor yoksa kaliteli oldukları için mi? Bugün bu konular hakkında biraz konuşmak istiyorum. Yorumlarda bana katılırsanız çok mutlu olurum.

Dört oyun hakkında konuşacağız bugün. Bunlar Days Gone, Dead Island 2, Dying Light ve State of Decay 2.

Days Gone : Bu oyunlardan bence en başarısızı çünkü ne fikir olarak ne oyun olarak iyi ancak çok sevildi. Bunun sebebi sorunsuzca piyasaya çıkması ve iyi bir atmosfere sahip olmasıydı. Neden başarısız olduğuna gelirsek. Oyun kendini tekrar eden bir yapıya sahip ve insanlarla iletişiminiz hiç gerçekçi değil. Burada sevmediğim konu zombi evreni ne olursa olsun para getirdiği için Avrupai oyuncu normlarına uygun şekilde (gerçekçi grafikler, iyi animasyonlar ve vuruş hissi) çıkarıldığında insanlar bir şekilde alıp oynuyor çünkü piyasa kalite konusunda fakir.

Dead Island 2 : Bu oyunun vermek istediği şey zombi parçalayarak eğlenme hissi ve ufak da bir hikaye olduğu için başarılı sayacağım ve üzerinde çok durmadan geçeceğim ancak bu oyun da bana Rick Grimes (bknz. The Walking Dead series) olma fırsatı vermiyor.

Dying Light : Gerçekten iyi bir oyun ve iyi bir hikaye. Bir üsse sahip olmamız amaçlanmış ve aidiyet hissedebilen oyuncular için başarılı olmuş ancak yine diğer insanlarla gerçekten iletişime geçemediğimiz, yukarıdan gelen talimatları uyguladığımız bir oyun. Parkur mekaniği olmasa ne kadar iyi olurdu bilemiyorum açıkçası.

State of Decay 2 : Gelelim en başarısız olmasına rağmen en başarılı bulduğum oyuna. Böyle düşünüyorum çünkü State of Decay markası bana Rick Grimes olma fırsatı veriyor. Açık bir dünyada diğer hayatta kalanlarla iletişime geçtiğiniz, koloni kurduğunuz, üs dizayn ettiğiniz bir oyun. Üzerine bir de zombi temalı evrene sahip. Oyun her ne kadar kötü çıkmış olsa ve oynanış mekanikleri kendini tekrar ediyor olsa da ben Undead Labs’ı yürekten tebrik ediyorum. Bu fikri uygulamaya koyacak cesareti ortaya koydukları için çok başarılı buluyorum. Sony gibi bir dev bile buna girişmemişken bu tutkuyu ortaya koymaları biz oyuncular için çok büyük bir adımdı ve bundan sonra çıkacak zombi temalı oyunların örnek alabileceği bir oyun çok değerli bir miras.

Kısacası zombi evreni seviliyor ve ne yapsak satabiliriz mantığıyla hareket eden firmaları artık görmek istemediğimizi düşünüyorum ve bunun hakkında farkındalık yaratmak istiyorum. State of Decay 2 yapımcılarını tekrardan tebrik ediyorum. Hem bir tüketici hem bir üretici olarak şunları söylemek istiyorum. Zombi evreni video oyunu dünyasının en çok sömürülen temalarından biri oldu ve olmaya devam ediyor. Bunu değiştirmek için adım atan herkes karşılığını alacaktır. Umarım bu oyunlara siz de bir göz atar ve fikir mekanizmasındaki tekdüzeleşmenin içinde altın gibi parlayan State of Decay 2 yi görebilirsiniz. Bir gün bizim ellerimizden daha iyisinin çıkması dileğiyle.

Gece gece nelerle uğraşıyorum yine. :blobdance:

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
911,366
Üyeler
141,439
Son üye