Neler Yeni

🔥İndirim Gamebooster GB-2416FF 23.8 165hz 1ms Va Fhd Monitör 3.199,00 TL

Fantastiktürk

80+ Bronze
Fiyat farkının bir önemi yok eğer bana verdiğin paraya değer, verdiğin para kadar seni tatmin eder derseniz ona yöneleceğim
Ya monitör tabii ki cok iyi. Ama ciddi bir oyuncu değilseniz by tarz şeylerin gerekliliği tartışılır diyorum. Mâlum, çok pahalılar.

Bu arada Gamebooster hakkında çok kısa bir inceleme geçeyim. Kendisi Asus XG249CM ile aynı paneli kullanıyor ve panel arka aydınlatma ile geliyor. Bu durumda Asus ile donanım olarak birebir aynılar. Markaya göre şu farklar olabilir:
1) kalibrasyon (renk doğruluğu)
2) QC (Quality control=kalite kontrol)
3) Yazılım implemantasyonu. Yani overdrive gibi özelliklerin ne kadar iyi olduğu.
Asus'un incelemesi şurada var:
-Düşük renk gamutu (%80 DCI-P3)
- Çok duşuk kontrast (700:1)
- Fiyatına nazaran iyi SDR parlaklık (350nit+)
- Tepki süresi tablosu paylaşmamjşlar ama iyi bir ghosting performansı almişlar. Yani tepki süresine iyi demişler. Maalesef net ölçüm olmadan yorum yapamam.

Aynı fiyattaki Samsung G4:
- Düşuk gamut (%80 DCI-P3)
- Normal kontrast (1000:1)
- İdare eder, kötüye yakın tepki süresi (Total ort.15ms, en kötü 3 ort.18, en kötü 18)
- Rtings 'e gelen varyantta çok kötü siyah tekdüzelik (Gamebooster için bilemiyoruz maalesef bunu)
- Çok kötü BFI (Gamebooster için yine bilemiyoruz)

Para varken ikisini de önermem. İlla Asus 540Hz almanıza gerek yok ama daha iyi WCG ve tepki süresi için biraz daha iyi bir şeyler alınabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynı fiyata odyssey g4 varken g4 almak daha mantıklı, Asus'un 540Hz modeli rakipsiz ama fiyat farkı çok fazla.
Panel bilgisi için teşekkürler hocam. İnternette bir başka kullanici daha paylasmıs. Ben direk Gamebooster, nasılsa yoktur diye atlamiştim benim hatam.

Son düzenleme:

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Bu arada G4 de iyi bir monitör değil. Niye G4 tavsiye ettiniz?
Gamebooster yerine önerdim. Gamebooster, Odyssey G4, G2524H, 24G2ZU, 24G2ZE, XG249CM, VG249QM1A, XG2431 hepsi birbirine çok yakın modeller.

G4 yerine biraz ekleyip vg249qm1a alınabilir.

540 ve ustu fps alacak donanıma sahibim en azından cs ve valorant için diyorum (çokta oynamıyorum aslında FPS genelde hikaye oyunları oynuyorum)
Sisteminiz nedir?

-Mehmet-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,454
İsim
Mehmet Aslan

burak6

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Burak
sorduğum sorulara alakasız cevaplar veriyorsun kafadan tahmini yoğk 80 ms diyorsun vb vb ek olarak ortada bir bilgi varsa bunu perçinlemek için panel üreticisi istedim monitör pazarlama görseli ss atıyorsun seninle tartışılmaz :D iyi forumlar.
Aynı monitör bende var suan kulanıyorum 3-5 ms arası arkadaş saçmalamış biraz

Hydranoid

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
506
İsim
Mustafa
Agalar kusura bakmayın elime 100hz VA Acer geçti hiçbir sorunu yoktu ghosting değil başka bir şey vardı siyah bir şey görüntü takip ediyordu hatta, ama sonra satıp yine 100hz ips baş harfleri tm diye bir marka geldi sıfır bir adet ölü piksel var deli gibi ışık sızması var hatta konularımda bahsettiğim bir konu var ama önceki Acerin ghostingi öyle bir üzmüştü ki beni bu monitörün çoğu kusuru beni ghosting kadar etkilemedi ha yok mu var belli de oluyor ama VA da ki çok üzdü beni

Fantastiktürk

80+ Bronze
Aynı monitör bende var suan kulanıyorum 3-5 ms arası arkadaş saçmalamış biraz
Yazdığımı okursan anlarsın. 80 dediğim yalnızca tek bir siyah süresi.

Olayın aslını şu mesajda açikladım bakabilirsin. Alırken yardımcı olur:
O zaman monitörden anlamiyorsun. Yav koca ülkede sponsor inceleme dışinda monitör inceleyen yok ki tüketici bilsin...

O 1ms muhabbeti falan palavra. IPS'lerde en yuksek Overdrive ayarına alıyorlar. Hayvan gibi overshoot (ghostingin beyaz versiyonu) oluyor. O sayede 1ms elde ediyorlar. Overshoot-ghosting dengesini bulduğun optimum ve gerçekçi kullanım senaryosunda total response time (toplam tepki süresi) ortalaması iyilerde 4-8ms, ortalama bir şeyde 8-15ms olur.

VA'lari sen düşün artık. Hiç yazmayayım örnekle açıklayayım:

Bakınız Samsung G3:
Alıntıyı görüntüle
VA'larda tepki süresi o kadar yüksek ki ghosting ve blur (bulanıklık) çok fazla olduğundan overshoot çok olsa dahi en yüksek Overdrive ayarı önerilir ki ghosting ve blur azalsın. Buna rağmen toplam tepki suresi ortalaması 22ms.

Ve önemli bir diğer husus da tepki süresinde yalnızca ortalamaya bakılmaz. Birkaç yavaş geçiş de belli renklerde ghostinge neden olur. Bu yuzden testlerde IPS için Worst 3 (En kötü 3 değer) ve VA'larda Dark (Siyah) süresi (çünkü malum VA'da en kötü süre siyahta olur) verilir. Bu yüzden 70ms olan tek değeri de vurguluyorum.

Örneğin 15K'lık MiniLED VA'ya bak:
Alıntıyı görüntüle
Diğer süreler çok çok iyi, iyi bir IPS seviyesinde olmasına rağmen şu 20ms yüzünden siyahta ghosting var.

Ama G3 kötü monitör diyorsaniz bakınız Asus VG247Q1A:
Alıntıyı görüntüle
Ortalama toplam tepki: 20ms.
Overshoot: çok
Blur: çok
En kötü siyah süreleri: 80ms, 50ms, 35ms.

Bu ve yakın fiyatta alacağinız VA panellerin hepsi boyle olur. Bu yüzden ben mümkünse üzerine ekleyip IPS alınmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Bu fiyattaki VA ile oyun oynayamazsıniz.
Evet 165Hz, 280Hz falan ama buna rağmen düşuk Hz gibi bulanık hareketli resimler görürsünüz. Ghosting çok olur. Overshoot çok olur. "FPS yüksek monitör yüksek Hz ama oyun akıcı değil" olayı buradan gelir.
Bu arada bunlar pursuit camera ile yapılmış peofesyonel testler.

Agalar kusura bakmayın elime 100hz VA Acer geçti hiçbir sorunu yoktu ghosting değil başka bir şey vardı siyah bir şey görüntü takip ediyordu hatta, ama sonra satıp yine 100hz ips baş harfleri tm diye bir marka geldi sıfır bir adet ölü piksel var deli gibi ışık sızması var hatta konularımda bahsettiğim bir konu var ama önceki Acerin ghostingi öyle bir üzmüştü ki beni bu monitörün çoğu kusuru beni ghosting kadar etkilemedi ha yok mu var belli de oluyor ama VA da ki çok üzdü beni
Ucuz VA'lar öyle maalesef 🤷‍♂️ Siyah renk olan herhangi bir oyunda çok rahatsiz edici ghosting yapar. Siyah olmasa da hızlı bir IPS ile yan yana koyduğunuzda fark edersiniz ki hareket edej resimler kotu bir VA'da çok daha bulanık.

Verdiğin para kadar seni tatmin etmez, 5 katı fiyat farkı bulunuyor. Aralarındaki fark FPS oyunlarında çok belirgin belli olur ama bu fark fiyat farkı kadar değil. Her zaman FPS'te oynamıyormuşsunuz zaten.

Yenileme hızına OC yaparak.
Teşekkür ederim yani genel olarak fps oynamadığım için pekte alasım yok ama dediğim gibi fiyatı bana makul geliyor verdiği özelliklere göre

Ya monitör tabii ki cok iyi. Ama ciddi bir oyuncu değilseniz by tarz şeylerin gerekliliği tartışılır diyorum. Mâlum, çok pahalılar.

Bu arada Gamebooster hakkında çok kısa bir inceleme geçeyim. Kendisi Asus XG249CM ile aynı paneli kullanıyor ve panel arka aydınlatma ile geliyor. Bu durumda Asus ile donanım olarak birebir aynılar. Markaya göre şu farklar olabilir:
1) kalibrasyon (renk doğruluğu)
2) QC (Quality control=kalite kontrol)
3) Yazılım implemantasyonu. Yani overdrive gibi özelliklerin ne kadar iyi olduğu.
Asus'un incelemesi şurada var:
-Düşük renk gamutu (%80 DCI-P3)
- Çok duşuk kontrast (700:1)
- Fiyatına nazaran iyi SDR parlaklık (350nit+)
- Tepki süresi tablosu paylaşmamjşlar ama iyi bir ghosting performansı almişlar. Yani tepki süresine iyi demişler. Maalesef net ölçüm olmadan yorum yapamam.

Aynı fiyattaki Samsung G4:
- Düşuk gamut (%80 DCI-P3)
- Normal kontrast (1000:1)
- İdare eder, kötüye yakın tepki süresi (Total ort.15ms, en kötü 3 ort.18, en kötü 18)
- Rtings 'e gelen varyantta çok kötü siyah tekdüzelik (Gamebooster için bilemiyoruz maalesef bunu)
- Çok kötü BFI (Gamebooster için yine bilemiyoruz)

Para varken ikisini de önermem. İlla Asus 540Hz almanıza gerek yok ama daha iyi WCG ve tepki süresi için biraz daha iyi bir şeyler alınabilir.

Panel bilgisi için teşekkürler hocam. İnternette bir başka kullanici daha paylasmıs. Ben direk Gamebooster, nasılsa yoktur diye atlamiştim benim hatam.
Uzun uzun açıklama için teşekkür ederim. Olsun zaten gerekli şeyleri aldım ben yani yeterli fiyatına göre özetle ben bunu anladım, dün film izledim renk doyumu falan çok hoşuma gitti garip bir şekilde. Fiyatına göre gayet iyi yani film deneyimi. Eline sağlık kardeşim

burak6

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Burak
Yazdığımı okursan anlarsın. 80 dediğim yalnızca tek bir siyah süresi.

Olayın aslını şu mesajda açikladım bakabilirsin. Alırken yardımcı olur:

Bu arada bunlar pursuit camera ile yapılmış peofesyonel testler.

Ucuz VA'lar öyle maalesef 🤷‍♂️ Siyah renk olan herhangi bir oyunda çok rahatsiz edici ghosting yapar. Siyah olmasa da hızlı bir IPS ile yan yana koyduğunuzda fark edersiniz ki hareket edej resimler kotu bir VA'da çok daha bulanık.

Biliyorum 1ms mprt monitör zaten 1ms değil 4-5ms felan ama 80 felan değil ogt yada otg olması lazımdı o monitörler denilen ms değerini sunuyor

Fantastiktürk

80+ Bronze

Biliyorum 1ms mprt monitör zaten 1ms değil 4-5ms felan ama 80 felan değil ogt yada otg olması lazımdı o monitörler denilen ms değerini sunuyor
GtG demek istiyorsun.

GtG dahi olsa 3 kelime oyunu var.
1) En yüksek overdrive ayarına (hız ayarı gibi düşünebilirsin) alıp ölçüm yapıyorlar. Ama o ayarda da ghostinging tersi oluyor. O yüzden olsa dahi kullanamadığın bir ayar oluyor.
2) Örneğin aşağıdaki tabloya bak. Birden fazla geçiş var hepsi farklı değer. 1ms dedikleri yalnızca en hızlı 1 geçiş. Biz ise ortalamaya bakıyoruz.
3) Ayrıca bütün bu bahsettikleri değerler Rise/Fall süresi. Biz ise Total Response Time'a (Toplam tepki süresi) bakıyoruz.

Total response time'da çok hızlı olanlar 5-6ms. Yavaş sayılabilecekler 13-15ms.
Ayrıca sadece bunlar değil worst 3'ye de bakmak lazım. Ortalama iyi olsa da kötü 1-2 geçiş ghostinge neden olur.

Ayrıca bu şekilde genelleyemezsin. Örneğin "1ms GTG" Samsung G4 240Hz monitöre bak:
tables-max-large.jpg

Optimal ayarlarda rise/fall 6ms (Worst 3 9ms), total 10ms (Worst 3 15ms).

tables-max-large.jpg

Ama yine 1ms GTG, 0.5ms MPRT dedikleri XV272U KV rise/fall 3ms (Worst 3 4.5ms), total 6ms (Worst 3 9ms).

Efendy94

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Efe Akçasayar
Ghosting değil Black Smearing VA panellerde olan. Her panel tipinin farklı dezavantajları var.

Top Bottom