Neler Yeni

Kasaya Fanlari Nasil Baglayacagim?

Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Hasan Alioğlu
Kanka tüm fanların 3 pinli (argb) olanlarını birbirine bağla + olarak güç kablolarını da birbirine geçir ve son bağladığın fanın argb kablosunu ve fan kablosunu anakarta tak. Geri kalan tüm kablolar boşta kalabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yav mehmet bey bende ufak bir problem yaşıyorum :D 8 adet argb fan var + 2 adet sıvı soğutmayla beraber 10 fan var ama rainbow gibi modlarda 3 4 fan stabil çalışıyor gerisi kafasına göre takılıyor :D 2 adet argb fan çıkışı var ve tek porta da taksam 2 porta da taksam yine de sapıtıyor. Sırf bu yüzden sadece renk değişim modlarını ve nefes alma modlarını kullanabiliyorum. Tüm fanların neden aynı çalışmadığını bir türlü çözemedim.
Kafam daha da karıştı şimdi, fanlari birbirine başlamalı miyim? Kasa msi tomahawk b650

Fan yuvası ayrı ARGB yuvası ayrı bunları aynı yere takamazsın zaten. ARGB olanlar o 3 pin olan kablolar. Muhtemelen o anakartta 2 ya da 3 tane ARGB yuvası vardır. 2 fanı birine 3 fanı birine bağlarsın.
Tamamdır bakalım biraz daha bakacağım, anakartta 6 fan pini var benim saydığım

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,496
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Kafam daha da karıştı şimdi, fanlari birbirine başlamalı miyim? Kasa msi tomahawk b650

Tamamdır bakalım biraz daha bakacağım, anakartta 6 fan pini var benim saydığım
Fan yuvası çok olur zaten ucuz bir anakart değil o :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Hasan Alioğlu
Fan yuvası çok olur zaten ucuz bir anakart değil o :)
İki tane fani fan yuvalarına, 2 argb kablolarını da argb noktalarına baglayacağım, sonra fanlari birbirine baglayacağım. Peki hangileri argb hangileri fan pini onu da söyleyebilir misiniz :(

Bir de anakarttaki ve psudaki bağlantıları içeren kablolarla alakalı güzel bir rehber varsa iletebilir misiniz sanırım benim kablolarla başım belada :(

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,496
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
İki tane fani fan yuvalarına, 2 argb kablolarını da argb noktalarına baglayacağım, sonra fanlari birbirine baglayacağım. Peki hangileri argb hangileri fan pini onu da söyleyebilir misiniz :(

Bir de anakarttaki ve psudaki bağlantıları içeren kablolarla alakalı güzel bir rehber varsa iletebilir misiniz sanırım benim kablolarla başım belada :(
Söyledimya 3 pin olanlar ARGB aydınlatma için. 4 pin olanlar normal fanın gücü için.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Hasan Alioğlu
Söyledimya 3 pin olanlar ARGB aydınlatma için. 4 pin olanlar normal fanın gücü için.
Hocam peki dediğim gibi bir rehber var mıdır önerebileceğiniz? Videolar izledim forumlar okudum ama işin içinden çıkamıyorum her birinde değişik değişik anlatılıyor. Kasadaki ön panel bağlantılarını bile nası yapicam bilemedim. Kaldım öyle mal gibi :(

Devilll20

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
820
İsim
Rick Baba
Hocam peki dediğim gibi bir rehber var mıdır önerebileceğiniz? Videolar izledim forumlar okudum ama işin içinden çıkamıyorum her birinde değişik değişik anlatılıyor. Kasadaki ön panel bağlantılarını bile nası yapicam bilemedim. Kaldım öyle mal gibi :(

Yakında olsa tomahawk anakartlı sistemi seve seve toplardım xD

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,496
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Bizim detaylı sistem toplama videoları var uzun. Onun haricinde buradan anlatabileceğim bir şeyde değil mâlum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Hasan Alioğlu
Bizim detaylı sistem toplama videoları var uzun. Onun haricinde buradan anlatabileceğim bir şeyde değil mâlum.
Tamamdır hocam onlara bakayım tekrar o zaman. Kasa parçaları gelene kadar çoğunu tekrar tekrar izledim ama pratikte öyle kolay olmuyormuş :(

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,496
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Hasan Alioğlu
Hocam tekrar selamlar, ben kasadaki bütün kablo bağlantılarını düzgünce yaptım, ancak fanları yapamadım hala :) Dünya kadar şey izledim ve okudum ama işin içinden çıkamadım. Çizerek anlatmaya çalıştım derdimi, bunun üzerinden bana yardımcı olabilir misiniz?
Frame 84.png

Kırmızı ile işaretlediklerim hakkında en ufak bir fikrim yok napacağım konusunda. Diğer iki kabloyu da doğru bağladığımdan emin değilim.

Hocam tekrar selamlar, ben kasadaki bütün kablo bağlantılarını düzgünce yaptım, ancak fanları yapamadım hala :) Dünya kadar şey izledim ve okudum ama işin içinden çıkamadım. Çizerek anlatmaya çalıştım derdimi, bunun üzerinden bana yardımcı olabilir misiniz?
Frame 84.png

Kırmızı ile işaretlediklerim hakkında en ufak bir fikrim yok napacağım konusunda. Diğer iki kabloyu da doğru bağladığımdan emin değilim.
Değinmeyi unutmuşum, kasamda fan kontrolcüsü olduğunu sonradan fark ettim, kasaya bağlamaya karar verdim fanları. Kasa phanteks nv5.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,496
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Hocam tekrar selamlar, ben kasadaki bütün kablo bağlantılarını düzgünce yaptım, ancak fanları yapamadım hala :) Dünya kadar şey izledim ve okudum ama işin içinden çıkamadım. Çizerek anlatmaya çalıştım derdimi, bunun üzerinden bana yardımcı olabilir misiniz?Alıntıyı görüntüle

Değinmeyi unutmuşum, kasamda fan kontrolcüsü olduğunu sonradan fark ettim, kasaya bağlamaya karar verdim fanları. Kasa phanteks nv5.
1706703155314.png

Ben de çizerek gösterdim. En sağda boşta kalan 4 pin dişi kablo ise anakarta takılacak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Hasan Alioğlu
Bir de hazır soruyorken bunu da aradan çıkartayım hocam: Fanlarda vida kılavuzları yoktu, vidaları takarken kılavuz oluştu doğal olarak. Ancak vidalar yalama oluyor ve sonsuzluğa doğru dönebiliyor. Bu normal midir? İleride gevşeme vs. yapabilir mi?

Alıntıyı görüntüle
Ben de çizerek gösterdim. En sağda boşta kalan 4 pin dişi kablo ise anakarta takılacak.
Hocam harikasınız teşekkür ederim. Çok net oldu şu an. Benim onları birbirine bağlamayı düşünmeme sebebim birinde 4 delik birinde 3 pin olmasıydı.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,496
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Bir de hazır soruyorken bunu da aradan çıkartayım hocam: Fanlarda vida kılavuzları yoktu, vidaları takarken kılavuz oluştu doğal olarak. Ancak vidalar yalama oluyor ve sonsuzluğa doğru dönebiliyor. Bu normal midir? İleride gevşeme vs. yapabilir mi?
Evet fan vidası sıkmak biraz zor o yüzden :D

Top Bottom