Neler Yeni

ROG Strix Z790-E Gaming Wifi II sistem XMP Tweak açınca oyunlar çöküyor

VValtieL

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Buğra
RAM: G Skill 32GB (2x16) Trident Z5 RGB 7200mhz CL34 DDR5 RAM
Ekran kartı: Asus ROG Strix Nvidia GeForce RTX 4080
Anakart: Asus Rog Strix Z790-E Gaming WIFI II
İşlemci: Intel Core i7 14700K

Merhaba anakartımı değiştirdikten sonra oyunlar crash ve PC reset atma sorunları yaşıyordum. Sanırım sorunu buldum ancak nasıl çözebileceğimi bilmiyorum. BIOS'tan XMP Tweak açtığımda sorun ortaya çıkıyor. Diğer anakartta (MSI B760M Mortar Wifi II) böyle bir sorun yoktu. Sorunsuz bir şekilde XMP nasıl açabilirim?

Klaus1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
348
İsim
Taha Kenan
Kanka o sorun ilk sistem kurduğumda bende de vardı, Sorun bios güncellemesinde, benim anakart 2023 model olduğu için henüz bios güncellemesi yoktu xmp açınca pc mavi ekran falan veriyordu neyse kapattım bi süre ardından 2 hafta sonra bir güncelleme geldi ram uyumluluğu yazıyordu açıklamasında güncelledim biosu sonra sorunlarım gitti

VValtieL

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Buğra
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kanka o sorun ilk sistem kurduğumda bende de vardı, Sorun bios güncellemesinde, benim anakart 2023 model olduğu için henüz bios güncellemesi yoktu xmp açınca pc mavi ekran falan veriyordu neyse kapattım bi süre ardından 2 hafta sonra bir güncelleme geldi ram uyumluluğu yazıyordu açıklamasında güncelledim biosu sonra sorunlarım gitti
Bios güncel aslında neden böyle bir sorun oluyor ki? Geçici çözüm olarak ram frekansını 6800 Mhz yaparak buldum ama tam frekansta kullanamamam çok saçma.

Top Bottom